Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Ministrul Rafila anunțã valul 6 al pandemiei de COVID-19

* * - - - 12 votes
  • This topic is locked This topic is locked
2091 replies to this topic

#127
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,535
  • Înscris: 07.02.2003

View PostBogotta, on 07 iulie 2022 - 07:18, said:

Totusi s-a dovedit pana acum in mod cert ca acea masca chirurgicala (de 2 lei) chiar te protejeaza ?  Am purtat-o si eu pentru ca asa era regula insa nu sunt convins deloc de utilitatea ei.
E de 80 bani sau chiar mai putin, made in Romania si protejeaza alfel nu erau utilizate in spitale. Evidwent conteaza si cum le utilizezi si in ce conditii.

View PostBogotta, on 07 iulie 2022 - 08:27, said:

Plus ca mi se abureau mereu ochelarii din cauza ei  Posted Image
E ceva normal cand sta pe sub ochelari si da pe acolo. Trage-o mai jos, nu o mai extinde complet. Dupa mai mult de 2 ani de pandemie eu cred ca trebuie sa stim sa purtam mastile... totusi Posted Image

View Postremvirg, on 07 iulie 2022 - 08:49, said:

O sa ajungă Covidul ăsta atat de infecțios ca o sa te infectezi doar citind o știre pe net.
Lasa mistocareala de antimasurist... e ceva mai infectioasa BA5 dar nu enorm. Dovada - 200k cazuri in Franta pe zi, deja.
Apropo au reintrat testele obligatorii in unele tari, atentie cine inca mai are de gand sa plece peste hotare.

View PostE91, on 07 iulie 2022 - 08:24, said:

Masca chirurgicala e cam praf mai ales ca foarte multi nici nu o poarta corect Posted Image
Masca chirurgicala e pe locul 2 dupa N95/FFP2. Masca chirurgicala corecta este cea tip II-R. Poate te referi la cele faciale simple (la misto)... alea nu sunt chirurgicale doar seamana.

View Postgabicen, on 06 iulie 2022 - 14:41, said:

Sanatos sau bolnav, tot esti saracit de inflatie...
Inflatia care vine tot de la "ajutoare" si pomeni date de stat he he... nu poti sa dai si sa nu ia pe alta parte, e imposibil matematic. Culegem ce semanam in special pe energie.

Edited by andreic, 07 July 2022 - 11:01.


#128
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,535
  • Înscris: 07.02.2003
La spital unde lucreaza sotia deja se prezinta cam 5 copii pe zi cu simptomatologie usoara-medie covid. Urmeaza sa se redeschida sectiile covid la cel putin 3 spitale, Gomoiu included.
Daca au trecut 2 luni de la inchidere... e ceva.

Edited by andreic, 07 July 2022 - 11:44.


#129
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,535
  • Înscris: 07.02.2003
Ca fapt divers pentru ca probabil se va amplifica covidul in perioada urmatoare si o sa uitam de variola "maimutei" - monkeypox adica, OMS a dat niste date interesante care au cam "calmat" lumea Posted Image
Dat fiind ca aceasta boala se raspandeste numai prin contact apropiat si prelungit... era clar ca nu putea cauza pandemii precum o boala cu transmitere respiratorie si totusi tot apareau focare, dupa ce s-au mai adunat niste date care arata cel putin interesant:
https://www.rfi.ro/s...lzDKum4wdROfxLE
"OMS, profil al bolnavilor de variola maimuței: bărbat sub 40 de ani, european, care are relații sexuale cu bărbați"
Da... nu este nicio gluma !
"99,5% dintre pacienții care și-au precizat sexul au fost bărbați, cu o vârstă medie de 37 de ani, arată statisticile OMS. Șaizeci la sută dintre pacienții care și-au raportat orientarea sexuală – aproximativ o treime din numărul total de persoane afectate – s-au identificat ca fiind homosexuali, bisexuali sau alți bărbați care fac sex cu bărbați, se arată în raport."

Deci mai mult sperietura cu variola "maimutei"... iar cazurile care tot apar pe la noi inseamna ca au fost in majoritate persoane cu orientari sexuale specifice Posted Image

Edited by andreic, 07 July 2022 - 18:01.


#130
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,230
  • Înscris: 31.08.2006
Pentru cei care se vor deplasa la Nisa:

"La Nisa se revine la masca obligatorie în mijloacele de transport începând de luni, sãptãmâna viitoare, a anunțat primarul localitãții Christian Estorsi la RTL."

SURSA

#131
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,057
  • Înscris: 04.03.2014

View Postandreic, on 07 iulie 2022 - 11:44, said:

La spital unde lucreaza sotia deja se prezinta cam 5 copii pe zi cu simptomatologie usoara-medie covid. Urmeaza sa se redeschida sectiile covid la cel putin 3 spitale, Gomoiu included.
Daca au trecut 2 luni de la inchidere... e ceva.

Probabil parinti care se sperie, daca stim ceva sigur despre Covid stim ca din fericire pentru copii nu e o problema.

#132
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 30.08.2006
De acum trebuie sa ne obisnuim ca gripa va lovi si vara cel putin cativa ani pana ce toti vom deveni complet imuni la ea. De cele mai multe ori simptomele din aceasta vara sunt de foarte scurta durata si lumea crede ca e o raceala banala. Cu timpul va fi mai activa la sfarsitul iernii cand organismul este mai slabit si atunci chiar ca nu mai ai cum s-o diferentiezi de celelalte tulpini gripale.
Cati din voi mai stie cum se numeste tulpina din aceasta vara ?  Pe mine nu m-a mai interesat.

#133
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,412
  • Înscris: 30.08.2017
Recunosc, gripa m-a lăsat indiferent tor timpul. Dacă am făcut vreodată, probabil simptomele au fost prea blânde ca să-mi dau seama. Posibil să fi făcut și covid... n-o să știu niciodată.

Si eu cred că va fi covidul ce este acum gripa. În cât timp, nu știu, sper cât mai repede.

#134
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,535
  • Înscris: 07.02.2003

View PostLeo2006, on 08 iulie 2022 - 09:06, said:

De acum trebuie sa ne obisnuim ca gripa va lovi si vara cel putin cativa ani pana ce toti vom deveni complet imuni la ea.
Cati din voi mai stie cum se numeste tulpina din aceasta vara ?  Pe mine nu m-a mai interesat.
Tocmai asta e problema, imunitatea anterioara nu merge la BA5, nici cea pe Omicron mai vechi facuta. E putin probabil sa ajungem vreodata imuni.

Edited by andreic, 08 July 2022 - 13:44.


#135
Varonul

Varonul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 02.06.2021

View Postandreic, on 08 iulie 2022 - 13:43, said:

E putin probabil sa ajungem vreodata imuni.
pai vezi, nu putem sta inca 2-3 ani in case cu masca pe moaca, unii in somaj tehnic, alti cu afaceri inchise etc ca poate scapam de covid.

#136
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 16.03.2011

View Postandreic, on 08 iulie 2022 - 13:43, said:


Tocmai asta e problema, imunitatea anterioara nu merge la BA5, nici cea pe Omicron mai vechi facuta. E putin probabil sa ajungem vreodata imuni.
Asta e cea mai mare prostie,nu merge dar vaccinul da,Asa nu mai scapa niciodata omenirea de virusi

#137
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,535
  • Înscris: 07.02.2003

View PostVaronul, on 08 iulie 2022 - 15:44, said:

pai vezi, nu putem sta inca 2-3 ani in case cu masca pe moaca, unii in somaj tehnic, alti cu afaceri inchise etc ca poate scapam de covid.
Ti-a sugerat deja cineva sa nu mai spamezi...

View PostNFS01, on 08 iulie 2022 - 16:53, said:

Asta e cea mai mare prostie,nu merge dar vaccinul da,Asa nu mai scapa niciodata omenirea de virusi
Pai n-a zis nimeni ca vaccinul ar preveni infectarea, tot te infectezi dohhhhh, deci prostia vine tot de la time. Citeste din urma. Cu ce ajuta el... cu evitarea formelor grave mentinand sistemul imunitar in alerta, aka imunitate celulara.

Edited by andreic, 08 July 2022 - 19:50.


#138
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 30.08.2006
Situatia globala. Numarul celor decedati este in scadere comparativ cu anul trecut. Ultimul grafic de crestere a cazurilor nu mai este urmat de cel al deceselor.
https://www.arcgis.c...423467b48e9ecf6

Edited by Leo2006, 08 July 2022 - 19:51.


#139
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,057
  • Înscris: 04.03.2014

View Postandreic, on 08 iulie 2022 - 13:43, said:


Tocmai asta e problema, imunitatea anterioara nu merge la BA5, nici cea pe Omicron mai vechi facuta. E putin probabil sa ajungem vreodata imuni.

Nu imuni, ci mai rezistenti.

#140
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,501
  • Înscris: 22.12.2015
Aștept cu interes și valul 69

#141
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,424
  • Înscris: 19.03.2022

View Postdoxan, on 09 iulie 2022 - 01:08, said:

Aștept cu interes și valul 69
Nemernicii de guvernanti o sa o tina din val in val. Ei nu vor sa inteleaga ca organismul uman trebuie singur sa se autoimunizeze. Nu stiu daca ideea cu vaccinarea se foloseste de 100 ani, insa in caz de pandemie cea mai buna solutie e educatia, si cine o aplica  bine, cine nu inseamna ca nu il intereseaza protectia. Restrictiile vor slabi economia si asa afectata serios.

#142
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,412
  • Înscris: 30.08.2017
Eu cred că trebuie fixat mai bine drobul ăla de sare, că stă să cadă.

#143
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,535
  • Înscris: 07.02.2003

View Postdoxan, on 09 iulie 2022 - 01:08, said:

Aștept cu interes și valul 69
Nu cred ca-l mai prinzi... trebuie sa mai rezisti 69 ani :P

#144
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,535
  • Înscris: 07.02.2003

View Postionutzitaly, on 08 iulie 2022 - 00:32, said:

Probabil parinti care se sperie, daca stim ceva sigur despre Covid stim ca din fericire pentru copii nu e o problema.
Exista si posibilitatea asta avand in vedere ca nu prea raman internati deocamdata decat vreo 1-2 la cateva zile adica aia care chiar au probleme respiratorii, cei mai multi primesc tratament si pleaca. Cel mai mult afecteaza pe copii cu probleme preexistente.

Rafila reia dupa cum era de asteptat raportarea zilnica covid.
https://www.hotnews....imbolnaviri.htm
"Ministerul Sănătății revine la raportarea zilnică a cazurilor Covid, după creșterea numărului zilnic de îmbolnăviri"

View Postimnotsmith, on 06 iunie 2022 - 21:09, said:

În concluzie pandemia s-a dus așa cum a venit!  
Exact ca-n pandemia de la 1918! E ciclic!
Ce ziceai ? Posted Image

Edited by andreic, 09 July 2022 - 18:36.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate