Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...
 Telekom

Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...
 Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip
 Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat
 

De ce vrem să fim bogați?

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
376 replies to this topic

#343
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,906
  • Înscris: 27.01.2016

View Postro_explorer, on 23 iulie 2022 - 11:35, said:


Pai aia nu înseamnă să fii bogat. Nivelul ala financiar este doar punctul in care banii devin mai putin importanți în viata pentru dezvoltare și evoluție personala. Atât.

Exemplu: statistic, o familie generica de 4 (2 copii și 2 adulți) din Europa de vest are necesar de cca 3-4000 euro pe luna pentru a acoperi TOT, absolut tot ce e necesar traiului și activităților implicite. Dacă veniturile în casa sunt de 5000eur lunar. Asta înseamnă o viata fără griji unde lumea poate fi fericita și sa își și vadă de dezvoltare și evoluție.
A trai cu o balanta financiara pozitiva nu înseamnă că ești bogat, doar ca nu ai grija zilei de mâine.
Crezi ca familia din exemplul meu ar fi mai fericita dacă ar avea 15000 euro pe luna? Eu zic ca nu... Fericirea nu mai tine de bani după pragul ala de 3-4000 lunar. A, ca ar avea acces la alte moduri de a utiliza banii aia, clar, dar nu le mai afectează primordial evoluția personala sau fericirea.
Da, dar nu-i sufucient sa am acum 5000 EUR pe luna pentru ca pot fi dat afara de la job si gata, am pus-o cu fericirea. Bogat esti abia atunci cand ai lunar acei 5000 EUR fara sa muncesti pentru ei si cand ai o rezerva in investiții si plasamente care sa asigure acei 5000 EUR pe luna pe o perioada de cel putin 100 de ani in față ca mai mult de atât nu poti spera sa trăiești.  Eh este ca acum am ridicat ștacheta bogăției despre care adineauri spuneai ca e prea jos? (Dupa această socoteala pragul minim al bogăției ar fi de minim 5 milioane EUR, e putin?)

#344
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,987
  • Înscris: 20.10.2015

View Postlupini, on 23 iulie 2022 - 12:12, said:

Noi doi avem viziuni diferite asupra vieţii. Măcar în subiectul de faţă. Eşti un om ce devine violent dacă cineva are alte opinii.

Adica daca ai fi bogat ai munci, daca nu, cersesti
:lol:

#345
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,295
  • Înscris: 29.12.2006

View PostTsunnnami, on 23 iulie 2022 - 12:14, said:

Adica daca ai fi bogat ai munci, daca nu, cersesti

Am mai scris aici.

#346
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,769
  • Înscris: 15.06.2007

View Postedy_wheazel, on 23 iulie 2022 - 11:06, said:

Mercedeze, eugenia ii una, sterilizarea ii alta.
https://en.m.wikiped...ation_in_Sweden

#347
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,295
  • Înscris: 29.12.2006

View PostTsunnnami, on 23 iulie 2022 - 12:13, said:

Tu vrei doar bani sa-i arunci.

Am crezut că poţi cunoaşte oamenii numai din ceea ce scriu. Pesemne că m-am înşelat. De fapt nu m-am înşelat ci aflu lucruri noi despre unii membri ai forumului.

Edited by lupini, 23 July 2022 - 12:23.


#348
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,987
  • Înscris: 20.10.2015

View Postlupini, on 23 iulie 2022 - 12:22, said:

Am crezut că poţi cunoaşte oamenii numai din ceea ce scriu. Pesemne că m-am înşelat. De fapt nu m-am înşelat ci aflu lucruri noi despre unii membri ai forumului.

Ce-ai facea cu €5M?
Sunt curios..

#349
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View PostTestosteron, on 23 iulie 2022 - 12:13, said:

Da, dar nu-i sufucient sa am acum 5000 EUR pe luna pentru ca pot fi dat afara de la job si gata, am pus-o cu fericirea.
Stai stai.... Intram pe alte teme de discuții. Cum adică poți fi dat afara de la job și gata? Pai pentru ce te dezvolți personal? Un om dezvoltat personal nu are probleme de genul asta - își alege alt job atunci când are nevoie.
Eu trăiesc pe baza de salariu și am trecut și prin închidere de firma la care lucram - cel mai bun lucru care mi s-a intamplat vreodată căci acum castig mai mult muncind mai puțin :)

Revenind la exemplul de mai devreme, acel extra câștig, de 20% peste nevoi, îl iei și îl investești și îți pregătești viitorul.

#350
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,041
  • Înscris: 31.07.2007

View Posttfmercedez, on 23 iulie 2022 - 12:20, said:


Eugenia in principiu se ocupa in principiu cu transmiterea genelor si caracteristicilor "alea bune", chestie aplicat de crescatorii de animale. Apoi au venit nazistii cu dumele lor si sensu' a devenit unu' negativ prin aplicarea stiintei respective asupra oamenilor. Sterilizarea celor cu probleme psihice ar putea tine de eugenie, da' ca si parere personala consider ca ... nu. Nu e vorba de gene bune care trec mai departe ci de faptu' ca nu mai trece nimic, de aceea consider sterilizarea (indiferent de cauzele care duc la ea) fara legatura cu eugenia. Pe de alta parte masura ii cam overkill deoarece persoanele cu handicap psihic nu se pot casatori legal, chestie ce rastrange oarecum situatiile in care acestia s-ar putea procrea.

#351
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View Posttfmercedez, on 23 iulie 2022 - 12:20, said:

Vezi ca istoria, viata și tragediile implicite sunt mai complexe decât un text de pe wiki. Recomand lectura.

View Postlupini, on 23 iulie 2022 - 12:12, said:

Eşti un om ce devine violent dacă cineva are alte opinii.
Mhm... sigur. Ca eu "urlu" de de pagini întregi "dă-mi mie banii", "scoate banul" și citez chestii scoase din context pentru a-mi susține punctul de vedere.

Prietene, mai ai de lucrat la dezvoltarea personala :D

#352
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,295
  • Înscris: 29.12.2006

View PostTsunnnami, on 23 iulie 2022 - 12:28, said:

Ce-ai facea cu €5M?
Sunt curios..

Dacă aceia sunt toţi banii, evident, investiţii în pieţele de acţiuni pentru a-i spori. Dacă aceia sunt doar dividendele pe o lună Posted Image...atunci se aplică principiul 30-70 % inversat, şi puţin modificat în sensul că 10 % ajutor pentru sănătatea celor care au nevoie de bani; 10 % pentru investiţii proprii; 10 % pentru cheltuieli necesare mie; 70 % pentru cheltuieli nenecesare urgent mie, dar poate altora. De pildă îmi plac investiţiile în cluburi pentru discuţii culturale; investiţii în institute de cercetare avangardiste...sau investiţiile în echipe de explorare.

Edited by lupini, 23 July 2022 - 12:41.


#353
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,906
  • Înscris: 27.01.2016

View Postro_explorer, on 23 iulie 2022 - 12:28, said:


Stai stai.... Intram pe alte teme de discuții. Cum adică poți fi dat afara de la job și gata? Pai pentru ce te dezvolți personal? Un om dezvoltat personal nu are probleme de genul asta - își alege alt job atunci când are nevoie.
Eu trăiesc pe baza de salariu și am trecut și prin închidere de firma la care lucram - cel mai bun lucru care mi s-a intamplat vreodată căci acum castig mai mult muncind mai puțin :)

Revenind la exemplul de mai devreme, acel extra câștig, de 20% peste nevoi, îl iei și îl investești și îți pregătești viitorul.
Da, poti si așa dar bogat ești abia atunci când nu mai muncești pentru bani ci îți ocupi timpul cu cu totul altceva.

View Postro_explorer, on 23 iulie 2022 - 12:33, said:


Prietene, mai ai de lucrat la dezvoltarea personala :D
Dezvoltarea personala e cel mai tampit lucru pe care il poate face un om.

#354
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,041
  • Înscris: 31.07.2007

View PostTestosteron, on 23 iulie 2022 - 12:49, said:

Dezvoltarea personala e cel mai tampit lucru pe care il poate face un om.

Wait, what? Tu nu evoluezi ca si persoana? Sau ai impresia ca "dezvoltare personala" se refera doar la seminariile alea in care o maimuta degeaba explica unor loseri secretu' succesului?

#355
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,987
  • Înscris: 20.10.2015

View PostTestosteron, on 23 iulie 2022 - 12:49, said:

Da, poti si așa dar bogat ești abia atunci când nu mai muncești pentru bani

Cel care nu munceste pentru banii avuti nu are cum, prin definitie, sa fie bogat

View Postlupini, on 23 iulie 2022 - 12:39, said:

Dacă aceia sunt toţi banii, evident, investiţii în pieţele de acţiuni pentru a-i spori.

Si ce te opreste acum sa pui deoparte 500 pe luna pentru investitii
La un 10% desi eu as merge pe 6% in 10 ani ai castiga vo 30k, doar asa din cap, deci ai avea peste 90,000 deoparte

#356
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,906
  • Înscris: 27.01.2016

View Postedy_wheazel, on 23 iulie 2022 - 13:09, said:



Wait, what? Tu nu evoluezi ca si persoana? Sau ai impresia ca "dezvoltare personala" se refera doar la seminariile alea in care o maimuta degeaba explica unor loseri secretu' succesului?
Daca învăț o meserie, o profesie, un skill nu evoluez deloc. Faptul de a-ti forma niste deprinderi pentru a supraviețui nu e nici o dezvoltare personală. Dezvoltarea personală se refera la altceva si e o tampenie.

View PostTsunnnami, on 23 iulie 2022 - 13:19, said:



Cel care nu munceste pentru banii avuti nu are cum, prin definitie, sa fie bogat

What? Adică daca nu-ți pui latul de gât nu poti fi bogat? Daca sa zicem ca am moștenit 10 milioane USD înseamnă ca sunt sarac?

#357
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,041
  • Înscris: 31.07.2007

View PostTestosteron, on 23 iulie 2022 - 16:17, said:

Daca învăț o meserie, o profesie, un skill nu evoluez deloc. Faptul de a-ti forma niste deprinderi pentru a supraviețui nu e nici o dezvoltare personală. Dezvoltarea personală se refera la altceva si e o tampenie.

Wikipedia zice asa:

Dezvoltarea personală include activități și experiențe care au scopul final de a îmbunătăți starea de conștientizare, dezvoltare a talentelor și abilităților personale, îmbunătățirea calității vieții și contribuirea la realizarea aspirațiilor și viselor personale.

Se contrazice cu ce zici tu.

#358
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,906
  • Înscris: 27.01.2016

View Postedy_wheazel, on 23 iulie 2022 - 16:25, said:



Wikipedia zice asa:

Dezvoltarea personală include activități și experiențe care au scopul final de a îmbunătăți starea de conștientizare, dezvoltare a talentelor și abilităților personale, îmbunătățirea calității vieții și contribuirea la realizarea aspirațiilor și viselor personale.

Se contrazice cu ce zici tu.
Da, eu altceva inteleg prin dezvoltare personală.  Cand înveți o tehnică persoana nu se dezvoltă. Dezvoltarea persoanei e un lucru extrem de dăunător si periculos. Practic e atunci cand tot ceea ce faci si înveți ți se urca la cap si spui "m-am dezvoltat ca persoană ". Daca faci asta atunci orice înveți poate sa fie dezvoltare personală,  dar e dăunător si contraproductiv.

#359
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,041
  • Înscris: 31.07.2007

View PostTestosteron, on 23 iulie 2022 - 16:51, said:

Dezvoltarea persoanei e un lucru extrem de dăunător si periculos.

Aoleo! Am stiut io ca toti agaricii ce-o ard cu dezvoltari personale au dat o aura peiorativa termenului. Uita, Testosteronu' acuma refuza sa se dezvolte pă personal. :D

Quote

Practic e atunci cand tot ceea ce faci si înveți ți se urca la cap si spui "m-am dezvoltat ca persoană ".
\

Dezvoltarea asta nu e necesar sa o constientizezi, cu atat mai mult sa se urce la cap. Ca doar n-o sa te trezesti dimineata "bah, da' ce dezvoltat personal sunt!" dupa ce ai invatat sa crosetezi.

#360
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,987
  • Înscris: 20.10.2015

View PostTestosteron, on 23 iulie 2022 - 16:17, said:

What? Adică daca nu-ți pui latul de gât nu poti fi bogat? Daca sa zicem ca am moștenit 10 milioane USD înseamnă ca sunt sarac?

Da, pentru ca o sa-i pierzi, e doar chestie de timp

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate