Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce marca si model de DVD-RW sa cu...

Achizitie camera video auto (II)

Baza de date cu imagini pe bani

Robotul martian european, revigor...
 Geoana: „Sistemul de vot es...

Imprimare mai multe pagini intr-o...

trebuie sa depun declaratie unica...

Ruse vs Rusesti
 Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...

Se poate imbunatati o poza sa se ...
 Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...

Smart Switch fara neutru
 

Motocicliștii, un pericol

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
214 replies to this topic

#91
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,065
  • Înscris: 20.10.2015

View Postexqusit_drunk, on 30 iunie 2022 - 10:07, said:

Dacă la producerea accidentului a contribuit substanțial și motociclistul, taximetristul mai are o problemă mult mai gravă decât vătămarea corporală: modificarea locului accidentului ceea ce poate însemna și 7 ani cu executare.

Aia e cea mai mica problema.
Problema este ca accidentul s-a produs pentru ca NU S-A ASIGURAT

View PostMelteanu, on 30 iunie 2022 - 10:16, said:

Eu nu am vazut clar daca unde a facut stanga acea masina era linia continua intrerupta.Daca da,soferul nu are nici o vina,obligatia sa era sa se asigure inainte sa faca stanga,dar sa se asigure din dreapta sa,pe firescul sens de unde puteau veni masini,nicidecum de unde a venit motociclistul.

Fals.
Sa SE ASIGURE, atat, nu doar din stanga sau doar din dreapta

#92
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Nu stiu cum vezi tu lumea,dar obligativitatea oriunde e sa te asiguri fata de pericolul iminent si normal,nu pentru avion,cretin pe contrasens cu viteza exagerata.

#93
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,929
  • Înscris: 09.12.2004
Tsu, las-o-ncolo, mai treci prin legislatie ca sa vezi ce scrie: handicapatii aia purtatori de girofare si sirene au obligatia de a se asigura in puncte critice, fix ca sa nu se intimple asa ceva.

#94
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,823
  • Înscris: 12.01.2018

View PostMelteanu, on 26 iunie 2022 - 17:25, said:

Motociclisti ce stau in rind cu masinile,ce nu fac galagie,ce nu au faruri aiurea,si alte balarii la motocicleta.Aia sunt motociclistii,nu nespalatii galagiosi,cu sandramale modificate,cu mers sinuos printre masini,etc...
tu n-ai bun simț să tragi puțin de corman să-l lași să treacă.ai stat vreodată măcar imaginar într-o coloană cu motocicleta?

#95
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,823
  • Înscris: 12.01.2018

View PostMelteanu, on 30 iunie 2022 - 09:11, said:

Ma bucur ca l-a tavalit bine pe motociclist,un cretin mai putin.Doar cretin se poate califica unul ce merge cu acea viteza acolo si pe contrasens.

View PostMelteanu, on 30 iunie 2022 - 10:16, said:

Eu nu am vazut clar daca unde a facut stanga acea masina era linia continua intrerupta.Daca da,soferul nu are nici o vina,obligatia sa era sa se asigure inainte sa faca stanga,dar sa se asigure din dreapta sa,pe firescul sens de unde puteau veni masini,nicidecum de unde a venit motociclistul.
greșit.dacă faci stânga trebuie să te asiguri în oglindă că nu ești depășit.nu ai voie să schimbi direcția de mers fără a te asigura.curios dar așa este.cel care conduce pe contrasens se face vinovat de acel lucru pe când tu care pari fără nicio vinăde fapt ești vinovat.deci atenție

View PostMelteanu, on 30 iunie 2022 - 11:08, said:

Nu stiu cum vezi tu lumea,dar obligativitatea oriunde e sa te asiguri fata de pericolul iminent si normal,nu pentru avion,cretin pe contrasens cu viteza exagerata.
nu are importanță.legea spune că la schimbarea direcției de  mers trebuie să te asiguri.pare anormal dar asta este.te scoate vinovat că nu te-ai asigurat

#96
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,462
  • Înscris: 28.10.2018
Sa treci cu viteza pe langa masini oprite/stationate il califica pe faptas pentru Darwin Awards.

Stim ce a patit motopartzan? Adica si-a rupt bine oasele cat sa nu mai intalnesc cu el in trafic niciodata?

Edited by abac, 30 June 2022 - 14:48.


#97
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,065
  • Înscris: 20.10.2015

View PostEvergreen, on 30 iunie 2022 - 11:25, said:

Tsu, las-o-ncolo, mai treci prin legislatie

Tocmai ca eu stiu

Revezi art 54 din codul rutier

Conducătorul de vehicul care execută o manevră de schimbare a direcţiei de mers, de ieşire dintr-un rând de vehicule staţionate sau de intrare într-un asemenea rând, de trecere pe o altă bandă de circulaţie sau de virare spre dreapta ori spre stânga sau care urmează să efectueze o întoarcere ori să meargă cu spatele este obligat să semnalizeze din timp şi să se asigure că o poate face fără să perturbe circulaţia sau să pună în pericol siguranţa celorlalţi participanţi la trafic.

Accidentul tocmai de asta s-a petrecut ca taximetristul nu s-a asigurat corespunzator.

View Postabac, on 30 iunie 2022 - 14:46, said:

Stim ce a patit motopartzan? Adica si-a rupt bine oasele cat sa nu mai intalnesc cu el in trafic niciodata?

Who cares?
E un idiot, oricum

View PostMelteanu, on 30 iunie 2022 - 11:08, said:

Nu stiu cum vezi tu lumea,dar obligativitatea oriunde e sa te asiguri fata de pericolul iminent si normal,nu pentru avion,cretin pe contrasens cu viteza exagerata.

Eu vorbec de lege.

#98
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,462
  • Înscris: 28.10.2018

View PostTsunnnami, on 30 iunie 2022 - 14:53, said:

Who cares?
E un idiot, oricum


Pai tocmai ce am zis ca imi pasa. Ma intereseaza daca ma mai intalnesc cu lepra aia in trafic sau intr-un fel sau altul am scapat de el.

Cat despre asigurare, colegii au dreptate, te asiguri de peste tot, nu doar din directia de circulatie normala.

Au existat cazuri in care la virajul pe o strada cu sens unic cel care mergea corect s-a tamponat cu unul care ii dadea tare pe contrasens (pe interzis). Garcea a acordat culpa comuna. Unuia pentru mers pe interzis iar celuilalt pentru neasigurare la schimbarea directiei de mers.

Edited by abac, 30 June 2022 - 15:10.


#99
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,065
  • Înscris: 20.10.2015

View Postabac, on 30 iunie 2022 - 15:07, said:



Pai tocmai ce am zis ca imi pasa. Ma intereseaza daca ma mai intalnesc cu lepra aia in trafic sau intr-un fel sau altul am scapat de el.

Oh, sunt destui, no worries

#100
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,929
  • Înscris: 09.12.2004
ALA N-A FACUT NICI O INTOARCERE, A FACUT STINGA

#101
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,065
  • Înscris: 20.10.2015

View PostEvergreen, on 30 iunie 2022 - 15:19, said:

ALA N-A FACUT NICI O INTOARCERE, A FACUT STINGA

Conducătorul de vehicul care execută o manevră de schimbare a direcţiei de mers, de ieşire dintr-un rând de vehicule staţionate sau de intrare într-un asemenea rând, de trecere pe o altă bandă de circulaţie sau de virare spre dreapta ori spre stânga sau care urmează să efectueze o întoarcere ori să meargă cu spatele este obligat să semnalizeze din timp şi să se asigure că o poate face fără să perturbe circulaţia sau să pună în pericol siguranţa celorlalţi participanţi la trafic.

Am adaptat-o, dar in realitate taxiul a intors de pe banda 1

#102
Masutatsu-Oyama

Masutatsu-Oyama

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,911
  • Înscris: 08.02.2022

View PostEMPP, on 30 iunie 2022 - 14:21, said:

faci stânga trebuie să te asiguri în oglindă că nu ești depășit.nu ai voie să schimbi direcția de mers fără a te asigura.


in “tarile cu apa calda”, respectiv Conventia de la Vienna on road traffic/1968, este  interzisa depasirea in intersectiile nedirijate. indiferent daca cel care vireaza “stanga” se asigura, sau nu. nuanteaza, apropos de “Romania educata”.

#103
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,065
  • Înscris: 20.10.2015

View PostMasutatsu-Oyama, on 30 iunie 2022 - 15:34, said:

in “tarile cu apa calda”, respectiv Conventia de la Vienna on road traffic/1968, este  interzisa depasirea in intersectiile nedirijate. indiferent daca cel care vireaza “stanga” se asigura, sau nu. nuanteaza, apropos de “Romania educata”.

Unde scrie asta?

#104
Masutatsu-Oyama

Masutatsu-Oyama

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,911
  • Înscris: 08.02.2022
???

#105
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,462
  • Înscris: 28.10.2018

View PostEMPP, on 26 iunie 2022 - 00:16, said:

veșnica idioțenie spusă.zilnic mor mai mulți conducători de autoturisme.ăia ce donează?

Pai uite-te in oglinda, citeste-ti analizele, si spune-ne daca tu te califici ca donator de organe carandu-ti basanaul cu masina pentru orice drum de 300 de metri. Macar majoritatea motociclistilor sunt tineri si sanatosi. Aia se califica cel mai repede la donat organe.

Edited by abac, 30 June 2022 - 18:15.


#106
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,219
  • Înscris: 12.09.2013
Oricum tsunami nu se califica ca donator....e prea batran, organele imbibate....meh..,altul la rand!

Edited by raducut123, 30 June 2022 - 19:29.


#107
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,065
  • Înscris: 20.10.2015

View Postraducut123, on 30 iunie 2022 - 19:29, said:

Oricum tsunami nu se califica ca donator....e prea batran, organele imbibate....meh..,altul la rand!

Daca stati voi dupa organilii mele... doar unu e valabil la momentul de fata. Si nu trei sa mor pentru asta, dimpotriva

#108
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,065
  • Înscris: 20.10.2015
Faceti o lista sa va programez

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate