Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Cauciucuri de iarna folosite vara

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#19
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Evident ca nu se vor compara cu niste gume mai bune de vara dar fata de unele eco sau vreun model ieftin, nu e asa mare diferenta vara. Vb de gume de iarna premium.

#20
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,543
  • Înscris: 30.08.2017
Dacă mergi doar în oraș, uzura te preocupă... la frânare nu ar trebui să ai vreun stres la viteze mici.

#21
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View PostRemicade, on 19 iunie 2022 - 11:12, said:

Am observat ca cele de iarna sunt in stare mai buna, banda de rulare are o inaltime mult mai mare decat la cele de iarna, ma gandesc sa merg cu cele de iarna vara asta. O idee buna sau proasta ?
nu e o idee bună.
Iți crește consumul că-s gumele mai moi și au rezistență mai mare la rulare.
Tot pentru că-s gume moi se consumă mai repede, te poți aștepta să tocești niște papuci noi într-o vară.
Posibil și distanța de frânare să crească olecuță.

Astea fiind zise, pentru că oricum ar fi trebuit să schimb cauciucurile de iarnă cu unele noi am decis să merg cu anvelopele de iarnă vara asta, mai ales că nici nu plănuiesc să merg prea mult cu mașina.

#22
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Tocesti gume noi intr-o vara doar daca vrei neapar sa arati ca se poate si ai buget pt benzina, placute si discuri aferent demonstratiei astea.
Hai sa nu ne imaginam chestii doar pt a avea ceva de spus.
Te intreb direct. Ai probat ce zici? Ca nu pare.

Discutam la toamna.

#23
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Ok m-ati convins.

Attached Files



#24
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,128
  • Înscris: 10.07.2013
Eu folosesc din 2017 anvelopele Firestone Winterhawk 3 fabricate in Polonia si nu am observat diferente notabile la franare atat vara cat si iarna.
Ford Focusul 2 se simte ok la demaraj mai sportiv cu ele...Posted Image

Edited by xmanyacs77, 19 June 2022 - 15:00.


#25
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,388
  • Înscris: 24.09.2017

View Postxmanyacs77, on 19 iunie 2022 - 14:57, said:

Eu folosesc din 2017 anvelopele Firestone Winterhawk 3 fabricate in Polonia si nu am observat diferente notabile la franare atat vara cat si iarna.
Ford Focusul 2 se simte ok la demaraj mai sportiv cu ele...Posted Image
una e sa ti se para alta e sa fii intr-o situatie la limita. si e pur subiectiva parerea ta. in rest e o diferenta mare, intre vara si ale tale sunt 7m. si-s cele mai proaste la franat pe carosabil umed. deci na...

https://www.tyrerevi...r-Tyre-Test.htm

chestiile astea sunt funny pana nu mai sunt, tin minte ca acum vreo 10 ani eram prin Martie cred, zi insorita cauciucuri de iarna, mergeam lejer. vad niste pietoni si dau sa opresc, de unde frate, ca efectiv nu vroia sa se opreasca masina, sa dau in aia.

Edited by bobitad, 19 June 2022 - 15:47.


#26
mediasick

mediasick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,122
  • Înscris: 21.08.2017
totul e marketing, sa iti scoata banii din buzunar

bine ca pana acum 10 ani toata lumea mergea cu acelasi tip de gume si nu era nici o pb

#27
axxel4you

axxel4you

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 949
  • Înscris: 10.01.2009
Anvelopa de iarna sta mai prost la franare pe asflat curat ca are suprafata mai mica de contact din cauza profilului adaptat pentru iarna.
  Vara cand ploua torential si suprafata asfaltului este inundata cu apa cred ca ai sanse mai mici sa acvaplanezi cu o anvelopa de iarna ca reuseste sa evacueze mai rapid apa de sub ea.

#28
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,576
  • Înscris: 11.06.2010
Eu de vreo 4 ani merg cu alea de iarna, cauciucuri pirelli iarna vechi de 10 ani, vreo 30-40000 km au si a dracului ca parca nu vor sa moara, au carne pe ele de zici ca-s noi, mai ales alea pe spate. Dar nu am iesit cu masina asta din oras aproape deloc.

#29
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,128
  • Înscris: 10.07.2013

View Postaxxel4you, on 19 iunie 2022 - 16:00, said:

Anvelopa de iarna sta mai prost la franare pe asflat curat ca are suprafata mai mica de contact din cauza profilului adaptat pentru iarna.
  Vara cand ploua torential si suprafata asfaltului este inundata cu apa cred ca ai sanse mai mici sa acvaplanezi cu o anvelopa de iarna ca reuseste sa evacueze mai rapid apa de sub ea.

[ https://www.4tuning.ro/images/acvaplanare/acvaplanare-0e9b8f3328b6816cb7-940-0-1-95-1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Iata recomandarile referitor la acvaplanare ale unui mare producator de anvelope.Posted Image

Edited by xmanyacs77, 19 June 2022 - 16:29.


#30
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Le omori mai repede vara pe cele de iarna,ca ele merg calde,asa sunt facute...

#31
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Mai degraba invers la ce ierni am avut, nemergand la munte, doar prin oras, stiu ca iarna amenda e doar daca te-a prins pe carosabil cu zapada sau gheata si ai gume de vara. Nefiind zapada, as fi putut ramane cu vara toata iarna.

Dar am pus pe cele de iarna in decembrie si in 25 februarie deja am trecut la cele de vara. De ce? Alea de iarna, niste Debica Frigo, erau din 2010 si una din ele a crapat la talon. Vara o am din 2015, Pirelli, se apropie inlocuirea si la astea, deci imi voi lua All Season.

Eu din start m-am gandit ca e o prostie sa mergi cu cauciucuri de iarna, pentru maxim 7 grade, pe asfalt care vara atinge si 70 de grade.

#32
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Legea nu e interpretabila.Iarna vremea e capricioasa,schimbatoare,poate ninge sau altceva oricind.

#33
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,751
  • Înscris: 12.09.2015

View Postgeorge_alexandru, on 19 iunie 2022 - 14:10, said:

Se vor uza foarte repede cele de iarnă dacă le folosești vara. În plus, nici la frânare nu stau prea grozav.

Cu o completare foarte importanta.Vei avea probleme cu acvaplanarea.

#34
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,798
  • Înscris: 17.12.2019
În aceeași zi, unul se plânge că i se descompun anvelopele de iarnă datorită căldurii iar altul întreabă dacă e o idee bună să folosească și vara anvelopele de iarnă.
https://forum.softpe...na-cu-probleme/

#35
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Criza atinge treptat pe toata lumea.Intalnesc masini scumpe parcate,cu anvelope de iarna,lumea nu mai are bani de doua seturi.Ca apoi tot aia preaslavesc allseason,ca nu-si pot permite doua seturi,asta e mioritica...

#36
axxel4you

axxel4you

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 949
  • Înscris: 10.01.2009
Un review mai vechi, daca anvelopa e de calitate isi face treaba bine si nici nu se desintegreaza pe asfaltul fierbinte [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/zNuqGUgbcIk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate