Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Cauciucuri de iarna folosite vara

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#37
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,784
  • Înscris: 17.12.2019
Anvelope noi testate la 18 grade cu pretenția de test în condiții de vară. Și așa tot au scos un plus de 18,56% la distanța de frânare. Cum ar fi fost la 35 grade în aer?
Dacă atestul e o glumă, e bună.

Edited by exqusit_drunk, 19 June 2022 - 17:42.


#38
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,517
  • Înscris: 21.12.2006
Poti circula vara cu anvelope de iarna, daca esti constient de asta si adaptezi corect viteza si pastrezi distanta fata de masinile din fata. Aderenta nu e foarte buna, iar distanta de franare va fi semnificativ mai mare. Am cunostinte care au circulat ani de zile permanent cu anvelope de iarna, pe motiv ca masina era folosita ocazional

#39
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,328
  • Înscris: 28.10.2018

 Melteanu, on 19 iunie 2022 - 17:04, said:

Criza atinge treptat pe toata lumea.Intalnesc masini scumpe parcate,cu anvelope de iarna,lumea nu mai are bani de doua seturi.Ca apoi tot aia preaslavesc allseason,ca nu-si pot permite doua seturi,asta e mioritica...

E de 1000 de ori mai bine sa mergi cu al season premium tot anul decat cu anvelope de iarna pe timp de vara, Melteanule :)

#40
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Nu stiu daca sa ma mir sau ar fi trebuit sa ma fi asteptat la asemenea reactii aici pe topic.

Doamne fereste!!!

Cauciucurile de iarna se folosesc iarna, alea de vara pe timp te vara. Ce-i asa greu? Daca unii nu-s capabili sa inteleaga motivele ar trebui sa respecte doar corelatia : e vara - ai cauciucuri de vara, e iarna, pui cauciucuri de iarna. E mai sigur pentru toti.

 mediasick, on 19 iunie 2022 - 15:49, said:

totul e marketing, sa iti scoata banii din buzunar

bine ca pana acum 10 ani toata lumea mergea cu acelasi tip de gume si nu era nici o pb


Da, masina e marketing. Vinde-o si mergi pe jos daca nu intelegi ce inseamna sa detii o masina.

PS: De unde stii ca acum 10 ani nu erau probleme? Ai o statistica a nr de accidente in acest sens?

#41
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,328
  • Înscris: 28.10.2018
Hai plimba ursu cu mirarile tale mistico-religioase. E legal sa mergi cu anvelope de iarna vara in Romania.

#42
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 abac, on 20 iunie 2022 - 11:50, said:

Hai plimba ursu cu mirarile tale mistico-religioase. E legal sa mergi cu anvelope de iarna vara in Romania.

E legal daca nu intelegi prea multe.

Cum spuneam, tot prostu are o masina si se urca cu ea la volan fara sa stie ce presupune asta. Sa mergi vara cu cauciucuri de iarna mi se pare peste limitele de ignoranta si tupeu admise, esti pericol public practic.

Nu-i de mirare ca se petrec atatea accidente de toate felurile, pana la urma educatia face diferenta, nu neaparat nivelul financiar.

Edited by giuliani, 20 June 2022 - 11:58.


#43
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Melteanu, on 19 iunie 2022 - 16:45, said:

Legea nu e interpretabila.Iarna vremea e capricioasa,schimbatoare,poate ninge sau altceva oricind.
Este stabilit in lege intervalul cand este obligatoriu sa ai montate anvelopele de iarna

#44
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,939
  • Înscris: 24.04.2013
@cmzo: Legal nu e nici un interval de timp, de temperatura, etc, etc. Este ‘cand drumul e acoperit cu zapada, gheata sau polei’. Deci iarna poti pleca la drum pe asfalt curat, deci legal cu anvelope de vara, apoi in mijlocul campului sa fie zapada si deci sa nu mai ai voie sa circuli mai departe.

Dpdv legal e permis cu anvelope de iarna si vara, dar tehnic nu e bine deloc. Cat de ‘nu bine’? Depinde de anvelopa si depinde pe unde si cum conduci. Prin aglomeratia din oras cam tot ce se poate intampla este uzura rapida a anvelopelor. La drum lung si cu viteza, pe caldura mare, poate iesi foarte urat.

#45
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 24.02.2017
Am avut All Season marca premium si nu as recomanda. Multi zic ca nu, ca sunt foarte bune. Ma rog, fiecare cu parerea lui. Economic clar e mai bine sa ai o singura pereche. Dar vara pe ploaie era sa ies de pe drum cu ele. E drept, eram in afara localitatii si aveam ceva viteza.  Deci conteaza si cat de calm mergi.

#46
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,016
  • Înscris: 20.06.2005
Sa nu te miri când ti-o fugi curul la vreo curba sau cand pisti mai acatarii frana pe la 30 si ceva de grade in aer. Asta e comportamentul celor de iarna pe asfalt încins.
De condus se conduce si cu cele de iarna, dar trebuie sa adaptezi viteza, si mai ales distanta fata de celelate autovehicole.

Edited by wolfydRg, 20 June 2022 - 14:37.


#47
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
@Bogotta sa pui anvelope de vara pe masina.

#48
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,328
  • Înscris: 28.10.2018

 wolfydRg, on 20 iunie 2022 - 14:35, said:

cand pisti mai acatarii frana

Ce sunt acatariile?

#49
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,016
  • Înscris: 20.06.2005

Quote

ACĂTẮRII adj. invar. (Pop. și fam.; de obicei la comparativ) 1. (Despre lucruri) Care posedă calități corespunzătoare scopului sau destinației; bun, frumos, de seamă. 2. (Despre oameni) De treabă, cumsecade, vrednic, cu calități deosebite. [Var.: acătărea adj. invar.] – Et. nec.

In anumite situații sa apeși mai tare pedala de frâna.

Edited by wolfydRg, 20 June 2022 - 16:24.


#50
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

 abac, on 20 iunie 2022 - 16:17, said:



Ce sunt acatariile?

Substantivul nu are grad de comparatie ("mai"). Dar adjectivul are. Si nu se articuleaza.

Fa-o pe desteptul cand si esti. Daca simti neaparat nevoia.

#51
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 24.02.2017

 MembruAnonim, on 20 iunie 2022 - 16:13, said:

@Bogotta sa pui anvelope de vara pe masina.

Ale mele sunt de vara . Am scris clar. Continental.

#52
axxel4you

axxel4you

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 10.01.2009

 giuliani, on 20 iunie 2022 - 11:58, said:

E legal daca nu intelegi prea multe.

Cum spuneam, tot prostu are o masina si se urca cu ea la volan fara sa stie ce presupune asta. Sa mergi vara cu cauciucuri de iarna mi se pare peste limitele de ignoranta si tupeu admise, esti pericol public practic.

Nu-i de mirare ca se petrec atatea accidente de toate felurile, pana la urma educatia face diferenta, nu neaparat nivelul financiar.

In categoria de anvelope de iarna intra si cele de pe autoturismele 4x4 cu profil  AT, MT, profilul SIMEX e cel mai interesant de mers cu el pe asfalt.

  Atata timp cat intelegi de ce o anvelopa de iarna nu are aceeasi aderenta ca una de vara pe asfalt curat eu cred ca esti in stare sa mergi cu anvelope de iarna daca nu conduci sportiv.

   Daca conduci sportiv atunci ai nevoie de roti usoare si anvelope de cea mai buna calitate pe care le schimbi la maxim doi ani, in mod normal o anvelopa de calitate pentru vara oricum se uzeaza rapid .

     Mi-e jena sa recunosc dar si eu merg doar cu anvelope de iarna, nu am intampinat probleme cu mersul in coloana in oras sau la drum lung.  Consider ca merg prea putin si prea incet cu autoturismul ca sa am doua seturi de anvelope care sa se deterioreze de la oxigen, soare si trecerea timpului .

#53
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 22.08.2012

 Remicade, on 19 iunie 2022 - 11:12, said:

Am observat ca cele de iarna sunt in stare mai buna, banda de rulare are o inaltime mult mai mare decat la cele de iarna, ma gandesc sa merg cu cele de iarna vara asta. O idee buna sau proasta ?

Deci ai doua seturi de anvelope de iarna si le schimbi intre ele, da?  Posted Image

#54
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,792
  • Înscris: 08.02.2007
Si eu am pe "masina de oras" (o Fiesta) anvelope de iarna, la cat se circula cu ea (aprox 5.000 km pe an), nu merita rocada vara-iarna. Dupa cum stiti, este o masina fara pretentii sportive, asa ca nu prea exista viteze mari, franari bruste sau alte cascadorii.
Pana acum, sunt la al 4-lea an cu anvelope de iarna si nu am avut probleme... inca nu stiu cu uzura lor, desi ochiometric nu se vede cine stie ce. E adevarat ca in fiecare an, inainte de iarna rotile sunt date jos si reechilibrate...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate