Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Anvelope iarna cu probleme

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#1
Fang86

Fang86

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 19.06.2022
Intampin niste probleme cu anvelopele  de iarna care le am montate pe masina.E normal sa se desprinda bucati din banda de rulare pe temperaturi care nu au depasit 27-28 grade?Sint un pic ingrijorat,pt. ca nu am mai vazut asa ceva pana acum,iar anvelopele sint din gama premium goodyear Ultra Grip 8,adica nu sint niste no-name-uri.Problema este ca nu fac drifturi,nu merg cu viteza mare,merg cu ele normal si nu am depsit niciodata 80-90 km/h cu ele.

Attached Files



#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001
Temperatura 28 grade la 2 metri de sol. Însă asfaltul poate ajunge și la 60 grade.
Nu e normal sa se desprindă astfel de bucăți din anvelopa. La toate 4 se întâmplă așa?
Pune totuși anvelope de vara acum.

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Arunca-le.
Ce an de fabricatie au ?

#4
corneliu88

corneliu88

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 05.06.2022
O fi din cauza ca mergi cu ele pe asfalt incins, cand ele au fost proiectate pentru zapada si temperaturi sub 5 grade?

#5
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Cauciucurile de iarna intra in zona de confort incepand de la 7 grade in jos si nu au ce cauta pe asfalt de 50 de grade , ca aia 28 - 30 de grade se masoara la umbra .
Ia pune tu mana pe o masina neagra care sta la ''28 de grade'' in soare si zi cat de ''28'' de grade are in soare . Sa nu ma injuri daca te arzi la mana Posted Image , am mai multe masini negre si stiu ce vorbesc !
In plus cred ca sunt cauciucuri mai vechi de 4 ani sau mai rau pot fi reesapate !
Cauciucul de iarna imbatraneste la soare/temperaturi mari foarte rapid .
Respecta si tu ce zic inginerii si fabricantii de anvelope si nu vei mai avea probleme !

Edited by Alltrack, 19 June 2022 - 15:53.


#6
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020

View PostFang86, on 19 iunie 2022 - 13:31, said:

Intampin niste probleme cu anvelopele  de iarna c.....
Am patit ceva similar cu Nokian. Ca m-a mancat undeva sa cumpar de la cei care le-au inventat... Numai ca eu nu am mers cu ele vara. Eu folosesc cauciucurile de iarna de pe la jumatatea lui octombrie pana la cea a lui martie-aprilie.
Ce-ai patit este din necunoastere. Ti-ai batut joc de anvelope mergand cu ele vara. Continua si iti vor exploda. Sau vei face un accident. Apropo, daca ai carnet ar fi trebuit sa stii aceste lucruri, nu sa le afli pe softpedia...

#7
axxel4you

axxel4you

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 10.01.2009

View Postadip1962, on 19 iunie 2022 - 16:21, said:

Am patit ceva similar cu Nokian. Ca m-a mancat undeva sa cumpar de la cei care le-au inventat... Numai ca eu nu am mers cu ele vara. Eu folosesc cauciucurile de iarna de pe la jumatatea lui octombrie pana la cea a lui martie-aprilie.
Ce-ai patit este din necunoastere. Ti-ai batut joc de anvelope mergand cu ele vara. Continua si iti vor exploda. Sau vei face un accident. Apropo, daca ai carnet ar fi trebuit sa stii aceste lucruri, nu sa le afli pe softpedia...
    Eu nu am inteles, se dezintegreaza ca e cauciucul nasol si anvelopele sunt vechi sau din cauza ca sunt folosite vara la temperatura mare ?
     Daca anvelopele de iarna sunt gandite sa-si pastreze proprietatile la temperaturi scazute nu ar fi logic ca la temperaturi mai ridicate doar sa fie mai maleabile si mai usor de uzat ?

#8
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
1 Toate cazurile
2. Nu ai de unde sti pe unde a umblat masina aia si ce tevi, fiare etc, a luat. Altfel, pe asfalt curat, ai dreptate.

#9
Masutatsu-Oyama

Masutatsu-Oyama

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,911
  • Înscris: 08.02.2022

View PostFang86, on 19 iunie 2022 - 13:31, said:

Sint un pic ingrijorat

stimate om, esti “un pic ingrijorat”?

#10
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,040
  • Înscris: 26.04.2007
porti anvelope de iarna vara....
nu ti se pare nimic in neregula aici ?

#11
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,747
  • Înscris: 12.09.2015
Da,este normal.

#12
CUCUL

CUCUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 21.04.2022
Am folosit cauciucuri de iarna vara si n-am avut bucati desprinse din cauciuc.

Nu e normal sa ti se desprinda bucati din cauciucurile de iarna chiar daca circuli cu ele vara.

Bineinteles ca nu e recomandat sa circuli cu cauciucuri de iarna vara.
Cel mai bine schimba-le inainte sa ai vreun incident.

Am uitat sa mentionez ca si eu tot GOODYEAR Iarna Ultra Grip Performance G1 am.

Edited by December, 19 June 2022 - 18:56.


#13
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Fiind de iarna, pe caldura asta devin foarte moi. La o frana, acceleratie mai puternica, nu doar ca nu au aderenta sau stabilitate in curbe, dar se pot rupe bucati din ele asa. Mai urci o bordura, agata cate o bucata din aia, o rupe. Mai ales ca par si vechi, clar nu mai sunt ok.

Ar trebui ceva nou, macar all-season decente, ca e importanta anvelopa. E singura chestie intre masina si drum, care si trebuie sa te tina pe drum.

#14
axxel4you

axxel4you

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 10.01.2009

View Postd4m4g3, on 19 iunie 2022 - 17:15, said:

Fiind de iarna, pe caldura asta devin foarte moi. La o frana, acceleratie mai puternica, nu doar ca nu au aderenta sau stabilitate in curbe, dar se pot rupe bucati din ele asa. Mai urci o bordura, agata cate o bucata din aia, o rupe. Mai ales ca par si vechi, clar nu mai sunt ok.

Ar trebui ceva nou, macar all-season decente, ca e importanta anvelopa. E singura chestie intre masina si drum, care si trebuie sa te tina pe drum.
   Nu inteleg, cand un cauciuc e moale din cauza temperaturi ridicate in loc sa se lipeasca mai bine de asfalt devine casant si se rup bucati din el ?

#15
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,067
  • Înscris: 02.09.2009
Maiii baieti ,de unde le scoateti?
Ati lucrat la"" formula oan""
Voi nu vedeti ca anvelopele alea sunt cu uzura zeroPosted Image adica au ajuns la sarma, cum zicea cineva
Voi nu ati observat ca sunt noiPosted Image ,nu au implinit 20 de anisori inca
Cu anvelopele de iarna se poate circula vara fara probleme.
Daca erau probleme era interzis,asa cum este interzis sa folositi anvelope de vara---- iarna.

#16
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001
Fenomenul asta e la toate 4 anvelope? Pe toată circumferința lor?

#17
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007

View Postaxxel4you, on 19 iunie 2022 - 17:28, said:

   Nu inteleg, cand un cauciuc e moale din cauza temperaturi ridicate in loc sa se lipeasca mai bine de asfalt devine casant si se rup bucati din el ?
numi ceva casant se rupe? uite, prezervativul nu e casant si se rupe.

#18
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,942
  • Înscris: 15.04.2019

View Postaxxel4you, on 19 iunie 2022 - 16:30, said:

Daca anvelopele de iarna sunt gandite sa-si pastreze proprietatile la temperaturi scazute nu ar fi logic ca la temperaturi mai ridicate doar sa fie mai maleabile si mai usor de uzat ?
Patinele sunt gandite sa alunece pe gheata. Nu ar fi logic sa le poti folosi si pe asfalt, dar cu viteza mai mica si usor disconfort?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate