Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Īnchidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

Lucruri pe care le-aži prins, dar nu le mai vedem azi

* * - - - 10 votes
  • Please log in to reply
347 replies to this topic

#109
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,111
  • Înscris: 18.12.2007

View Postfuturist, on 16 iunie 2022 - 11:04, said:

Alta inginerie de prostit prosti.

Chiar deloc. Nu ma mai incurc cu calorifere, nu mai ocup spatiul.

Edited by AlexEn, 16 June 2022 - 11:08.


#110
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,859
  • Înscris: 09.05.2008
Bine, bine!

#111
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,071
  • Înscris: 14.10.2008

View Postfuturist, on 16 iunie 2022 - 11:04, said:

Alta inginerie de prostit prosti.
Prosteala poate prin asa zisa economisire de gaz sau curent (in zonele fara gaz). Mie nu mi-ar place cald la picioare. Incalzire pentru frigurosi. Cum sunt 80% din romani, pe sistem aoleu vine iarna, eu sunt cu aoleu vine vara.

Caloriferele de aluminiu sunt foarte frumoase.

Eu as monta la o casa noua in constructie nu incalzire in pardoseala ci tot cu calorifere. Dar cu sistem centralizat de aer conditionat, cu unitatile externe pe acoperis. Din alea as pune pe acoperis, ca la hoteluri sau cladiri de birouri, nu alte prostii.

I-am zis fratelui cand isi construia casa. Dar daca el si sotia sunt frigurosi, au pus IPAT. AC doar unul pe hol ca frigurosii.

#112
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,859
  • Înscris: 09.05.2008

View PostNeaceasca85, on 16 iunie 2022 - 11:30, said:


Caloriferele de aluminiu sunt foarte frumoase.
De altfel si foarte proaste in ceea ce insemneaza transfer termic pentru incalzire spatii de locuit.

#113
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,071
  • Înscris: 14.10.2008
**************
Cele mai multe aere conditionate in Romania au aparut dupa anul 2007, cand am avut recordul de canicula cu 44,3 C la Calafat si 41,4 la Slatina. Dar si ca urmare a scaderii preturilor aparatelor.

Vreau sa fiu sigur ca AC-ul meu merge si la +45 C afara. Umbra de la spatele casei il ajuta. Posted Image

View Postfuturist, on 16 iunie 2022 - 11:34, said:

De altfel si foarte proaste in ceea ce insemneaza transfer termic pentru incalzire spatii de locuit.
Pai instalatorul asta a zis, ca alea de fonta au prea multa apa in ele si de aia se papa gaz. Dar erau batrane, pline de namol si rugina. Aveau 40 ani.

#114
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,111
  • Înscris: 18.12.2007
Si legatura intre aerul conditionat si incalzirea in pardoseala e...?

View PostNeaceasca85, on 16 iunie 2022 - 11:30, said:

Caloriferele de aluminiu sunt foarte frumoase.

Caloriferele sunt frumoase pentru ce? De curiozitate intreb.


View PostNeaceasca85, on 16 iunie 2022 - 11:30, said:

I-am zis fratelui cand isi construia casa. Dar daca el si sotia sunt frigurosi, au pus IPAT. AC doar unul pe hol ca frigurosii.

Si daca isi montau calorifere nu mai erau frigurosi sau cum?
Si eu am IPAT si aer conditionat in fiecare camera. Nu sunt friguroasa deloc, ba din contra.

#115
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,762
  • Înscris: 13.06.2004
De ce ar fi încălzirea prin pardoseală ţeapă?     Posted Image   Doar dacă se colmatează ţevile sau se rupe vreun fir şi trebuie să spargi podeaua, poate să fie ţeapă.
Eu mai am calorifere din fontă. Mi se par cele mai faine. Unele pot fi opere de artă. Dar acum se pun nişte calorifere moderne, fără aspect frumos.
Nu ştiu cum poate fura un contor digital curent electric. Mai suge el un pic pentru consumul propriu, ştiu că asta e problema. Şi că ţi se poate opri curentul de la distanţă, eventual chiar pentru depăşiri ale puterii autorizate (că nenoricirile transmit şi asta). O să mă uit pe o carte din 1931 să văd care era limita de eroare pe atunci.
Cu 'Lăstunul' nu am mers vreodată.
Era să uit de aere condiţionate. Nu cred că am mai văzut din alea monounitate, de se montau în geam. Am avut la bunicii materni aşa ceva.
Şi era să uit şi de faptul că azi nu cred că mai deţine cineva (în afară de pasionaţii de chestii vechi) televizor fără telcomandă. Eu vreau şi tuner radio sau radio cu telecomandă.

Edited by djl, 16 June 2022 - 11:54.


#116
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,071
  • Înscris: 14.10.2008
Uite diferenta dintre baieti si fete. Noua baietilor ne place ca elementele tehnice sa aiba si design frumos. The design that performs era un slogan undeva.

Window Unit mi se par cele mai proaste aere conditionate sau hai, inceputul lor, primele in Romania din alea au fost. Pot avea avantajul ca le poti muta dintr-o camera in alta, nu stiu ce greutate au. Faptul ca aerele conditionate si aparatura electronica si electrocasnica a fost prea scumpa a fost o mare nedreptate. Daciile trebuiau sa zboare dupa 1995, nu sa ramana pana in 2005. Cum Lastun e ceva mai prost ca Dacia, bine ca nu mai exista. Sau mizeria aia de Oltcit cu apa la delcou.

Cum cladirile noastre nu au prevazut instalatie de aer conditionat centralizata sau incorporata, split units sunt solutia, dai 4 gauri si montezi.

Termopane am din 2005. Cu geamurile vechi sufla vantul iarna si intra ploaia in casa vara.

#117
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,859
  • Înscris: 09.05.2008

View Postdjl, on 16 iunie 2022 - 11:50, said:

De ce ar fi încălzirea prin pardoseală ţeapă? Posted Image
Deoarece pentru ca fiindca niste legi ale universului.
Da' nu tre sa priceapa toata lumea.

#118
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,071
  • Înscris: 14.10.2008
IPAT poti pune doar in constructie, nu merita sa spargi tot intr-o casa deja existenta.

Dar vaiii, IPAT merge pe 40 C si nu pe 60 C CA CAloriferele. Dar ca dureaza o saptamana sa se incalzeasca cum este?

#119
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,111
  • Înscris: 18.12.2007

View Postfuturist, on 16 iunie 2022 - 11:57, said:

Deoarece pentru ca fiindca niste legi ale universului.
Da' nu tre sa priceapa toata lumea.

Ce pot sa zic, e mult mai credibila asa afirmatia dumneata pe care nu te obosesti sa o sustii cu argumente.


View PostNeaceasca85, on 16 iunie 2022 - 12:01, said:

Dar vaiii, IPAT merge pe 40 C si nu pe 60 C CA CAloriferele. Dar ca dureaza o saptamana sa se incalzeasca cum este?

Cine te-a pacalit ca dureaza o saptamana sa se incalzeasca?
Daca se intampla asa pe undeva inseamna ca fie e subdimensionata instalatia, fie agentul termic nu ajunge la temperatura corecta, fie izolatia casei e prost facuta.

#120
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,362
  • Înscris: 07.12.2002

View Postdjl, on 16 iunie 2022 - 11:50, said:

Era să uit de aere condiţionate. Nu cred că am mai văzut din alea monounitate, de se montau în geam. Am avut la bunicii materni aşa ceva.
Am gasit chiaburii.

#121
sebi_2001

sebi_2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 23.03.2013
Fabrica de bere din Hateg judetul Hunedoara, era chiar ok :D

#122
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,111
  • Înscris: 18.12.2007
Guma Turbo si ciocolata Kiss ati mai vazut? Parca reaparusera la un moment dat dar nu am mai dat de ele.

Edited by AlexEn, 16 June 2022 - 12:32.


#123
sebi_2001

sebi_2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 23.03.2013

View PostAlexEn, on 16 iunie 2022 - 12:32, said:

Guma Turbo si ciocolata Kiss ati mai vazut? Parca reaparusera la un moment dat dar nu am mai dat de ele.
guma turbo, da, am mai vazut dar ciocolata kiss, nu

#124
Evonxxx

Evonxxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 17.02.2022
Se mai produce berea Suceava?, nu am mai vazut-o de mult timp in magazine.

#125
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,071
  • Înscris: 14.10.2008

View PostAlexEn, on 16 iunie 2022 - 12:32, said:

Guma Turbo si ciocolata Kiss ati mai vazut? Parca reaparusera la un moment dat dar nu am mai dat de ele.
Gume nu am mestecat, dar ciocolata Kiss era super cea cu capsuni.

#126
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,873
  • Înscris: 15.08.2014

View Postsebi_2001, on 16 iunie 2022 - 12:24, said:

Fabrica de bere din Hateg judetul Hunedoara, era chiar ok :D
Hategana la sticla de 1 l. F buna

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate