Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Civilizatia - ce inseamna asta la romani?

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#55
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,245
  • Înscris: 29.12.2006

View Postfuturist, on 14 iunie 2022 - 16:02, said:

Despre calușari ce zice teoria aia?

Analizează singur.

#56
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,580
  • Înscris: 15.06.2007
Hai mai lupini.. harta europei cu IQ mediu, lungimii penisului, marimii la sutien,  ce harti mai exista?  
Cu numarul de rahati de caine de pe trotuar este?
Dar numarul de bosketari/aurolaci la suta de locuitori.

Edited by tfmercedez, 14 June 2022 - 17:19.


#57
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,245
  • Înscris: 29.12.2006

View Posttfmercedez, on 14 iunie 2022 - 17:18, said:

Hai mai lupini.. harta europei cu IQ mediu, lungimii penisului, marimii la sutien,  ce harti mai exista?  
Cu numarul de rahati de caine de pe trotuar este?
Dar numarul de bosketari/aurolaci la suta de locuitori.

Să spun drept, eu cam cred harta aia. Toată luna Aprilie şi Mai am stat în Luxemburg, şi, cam...o cred. Apropos de rahaţi de câini pe trotuar, cam la fiecare 100 de metri există stâlpi pe care sunt puse cutii cu mănuşi de plastic din care fiecare plimbător de câine ia gratuit câte o mănuşă de aia pentru a lua căcatului câinelui. Să spun sincer, timp de două luni cât am stat acolo, pe fiecare plimbător de câine l-am văzut să ia mănuşă ca să ia căcatul câinelui de pe trotuar sau din parc, şi să-l arunce la primul gunoi.

Chiar mă gândeam că dacă ar fi aşa ceva în România, IQ-ul nostru "ridicat" ar spune: "ce bă, nu iau nici o mănuşă eu, să se ocupă firmele de salubritate de asta, nu să fure aşa de mult din contracte !"

Eeeeh nu, luxembrughezii de rând fac ei asta, şi nu se gândesc la firmele de salubritate. De ce ? Poate pentru că harta aia e un indiciu bun !

Edited by lupini, 14 June 2022 - 22:01.


#58
ConstantinDriga

ConstantinDriga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 26.01.2016
Exista asa ceva in Romania. La kaufland au manusi de plastic la raionul de paine. Cand ii zici unuia "domnu', aveti manusi acolo, gratis", e samanta de scandal.

#59
milovme

milovme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 01.11.2012
Cred ca oamenii dintr-o țara or sa fie civilizati când nu o sa mai abandoneze animale pe străzi și pe câmpuri. Cred da începe de aici.

#60
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
In sectorul 3 au pus in urma cu 2-3 ani manusi + pungi pentru caini. In nici 2 zile dobitocii (nu cainii) imprastiasera manusile peste tot spatiul verde si desfasurasera sulul de pungi pe strada. Au fost curatate si puse altele de cateva ori dar mereu au fost smulse, aruncate sau furate.. dupa cateva luni au disparut de totul dispozitivele.

#61
Sucre_revenitorul

Sucre_revenitorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 21.07.2020
Drept ii ca avem mult de invatat de la altii. Mie imi place când se lauda unii paraleli cu stiinta nobila a istoriei ca noi am fi civilizat pe altii.

#62
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,245
  • Înscris: 29.12.2006

View Postaeon, on 19 iunie 2022 - 15:47, said:

In sectorul 3 au pus in urma cu 2-3 ani manusi + pungi pentru caini. In nici 2 zile dobitocii (nu cainii) imprastiasera manusile peste tot spatiul verde si desfasurasera sulul de pungi pe strada. Au fost curatate si puse altele de cateva ori dar mereu au fost smulse, aruncate sau furate.. dupa cateva luni au disparut de totul dispozitivele.

Concluzia ? Pesemne că harta pe care am afişat-o pe pagina anterioară, pare a arăta adevărul. Posted Image

#63
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,710
  • Înscris: 09.05.2008

View PostSucre_revenitorul, on 19 iunie 2022 - 15:50, said:

Drept ii ca avem mult de invatat de la altii. Mie imi place când se lauda unii paraleli cu stiinta nobila a istoriei ca noi am fi civilizat pe altii.
Dumneavoastra in nici un caz.
Poate vecinii.

#64
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,516
  • Înscris: 02.09.2006

View PostDany_Darke, on 10 iunie 2022 - 14:30, said:

nu stiu prin cate aeropoarte ai trecut, insa nu confunda stilul de vorba, aici ma refer la limba, dialect si ton specific unor natii, cu taranismele manifestate ca niste babuini scapati din captivitate

fie el aeroport, nu te comporti ca pe stadion. una este sa vb ca si grup si sa fie zarva specifica unui grup, orice natie ar fi acela, alta este sa vezi comportamente ca la stana cand unii tipa catre altii ca de pe un deal pe altul, desi sunt la cateva scaune distanta

una este sa stai la rand ca toti ceilalti cand te imbarci si alta e sa te impingi ca la piata ca se dau cirese gratuite si vrei sa fii mai in fata sa prinzi si tu un loc

o combinatie mai mare de natii intr-un singur loc nu ai sa gasesti ina alta parte decat prin aeroporturi. iar cand vezi ca aia ce vor sa iasa cat mai in evidenta sunt romanii, printr-un comportament agresiv, necivilizat, tras din epoca din piatra, ti se cam ia sa mai spui ca esti aceeasi natie cu ei. evident ca sunt si care sunt pe treaba lor, sa nu generalizam acum ca toti sunt asa, insa mintea umana mai usor percepe si tine minte negativul decat pozitivul, iar cand asta deranjeaza pe toti din jur, desi pe treaba ta, vei primi aceeasi stampila de la restul
.......................

asa cum tu zici acum ca ce mare lucru, ca nu e spital, nu e biserica, putem sa sarim si pe scaune, tipam, urlam, facem ca toate maimutele pe acolo, ca e voie, suntem un grup mare si ne permitem ca ne cunoastem, asa si aia de prin magazine care merg, se servesc, la final pleaca fara stres la casa, ca doar de asta am fost la magazin, sa luam de mancare, nu? am inteles, esti cetatean european cu drepturi si e dreptul tau sa te manifesti indiferent cat de mult deranjezi pe restul in jur

ce sa zic, avem un viitor tare stralucit, mai grav fiind ca unii nu inteleg ca este o problema si li se pare normal chiar ceea ce se intampla

trist, foarte trist
Foarte posibil sa aveti dreptate si sa frecventam aeroporturi diferite! Pentru ca nu am intilnit scenele descrise de dv. niciodata!

#65
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,580
  • Înscris: 15.06.2007
In timp ce europenii  renunta la garduri pe plaiurile mioritice lumea zideste garduri din beton ca sa faca " intimitate"..

Edited by tfmercedez, 21 June 2022 - 23:49.


#66
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014
Și ce te interesează pe tine ce face ăla pe terenul lui?
In timp ce europenii își văd de viața lor, pe plaiurile mioritice nici să-ți construiești un gard nu poți de gura lumii.

#67
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,580
  • Înscris: 15.06.2007
Oamenii civilizati nu se ascund. In Danemarca nici perdele nu sunt la geamuri,  o traditie  de pe vremurile cand orice lumina disponibila venea in ajutorul pescarililor de pe mare.

#68
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009

View Posttfmercedez, on 22 iunie 2022 - 11:43, said:

o traditie  de pe vremurile cand orice lumina disponibila venea in ajutorul pescarililor de pe mare.

Tot traditie era sa se arda vrajitoarele pe rug. Mie imi place sa fac sex in sufragerie, sub razele soarelui, si nu vreau sa am spectatori. As zice ca e un motiv suficient de bun sa am gard înalt.

#69
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,580
  • Înscris: 15.06.2007

View PostAnn0nyym0us, on 22 iunie 2022 - 13:12, said:



Tot traditie era sa se arda vrajitoarele pe rug. Mie imi place sa fac sex in sufragerie, sub razele soarelui, si nu vreau sa am spectatori. As zice ca e un motiv suficient de bun sa am gard înalt.
nici o problema, pot sa ai gard din lemn, din arbusti, tufe, plante cataratoare. Dar betonul arata intr-un mare fel.

#70
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014
Poți să înfiintezi poliția gardurilor, nu înainte de a da o lege în care sa se treacă toți parametrii care trebuie respectați de un gard.
In Danemarca, pai tu aplici legile din alta tara in Romania? Aia au tradițiile lor, evoluează într-un alt ritm. Că ție îți place să nu vezi garduri din beton nu înseamnă că de asta avem noi nevoie ca să ne civilizam.

#71
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005
Parere personala: Nivelul de civilizatie a unei tari se vede in functie de cat de inalte sunt gardurile in jurul proprietatilor....

#72
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009

View Posttfmercedez, on 23 iunie 2022 - 11:57, said:

Dar betonul arata intr-un mare fel.

Ah, betonul era buba. Da, corect. Exista solutii mai estetice.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate