Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Civilizatia - ce inseamna asta la romani?

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#37
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014
Părerea mea personala, ăla care aruncă mizerie in public așa are și în casa, lasă chiloții la ușă, șosetele pe lustra și mucii pe masa de bucătărie.
Educația timpurie funcționează doar la unele persoane.
Singura soluție este stat polițienesc, filmam, facem poze, ne dăm in gat unul pe altul dacă facem nereguli și trimitem la poliție, iar ei ne trimit amenda acasă în plic.
Când îți vin amenzi de câteva sute in fiecare luna îți mai vine mintea la cap. Nu trebuie sa vina niciun vecin/cetățean sa te atenționeze că te pisi în mijlocul străzii, ești major, ești responsabil de acțiunile tale, așa că amenda și mai departe.
Am văzut clipuri pe net cu emisiuni din USA cu contravenienți chemați în fața judecătorului și făcuți de căcat pentru că încalcă regulile de conviețuire publica. Ăla deja e alt nivel.

#38
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
astia ce sunt prinsi aruncand mizerii, nu le-as da neaparat amenda, dar i-as pune 7 zile full-time de munca in folosul comunitatii, exact la maturat si adunat gunoaie. ia sa vedem, le mai vine sa faca asta pe viitor? evident, acele zile se scad din concediu de odihna sau fara plata, sa nu fie platite de angajator cum sunt zilele legale

m-am tot tinut sa scriu si am uitat, alti nesimtiti care mai prind cate o zona de refugiu/popas pe marginea drumului si incep sa-si curete masina acolo de tigari, scrum, gunoaie, ambalaje, bidoane, tot ce s-a adunat de cand a plecat de acasa. la fel ca si mai sus, munca in folosul comunitatii si ca in cazul bihor, si masina sechestrata. daca esti ghertoi, atunci suferi si consecintele

beizadelele ce cred ca autobuzul e o limuzina cu sofer si isi permit sa se lafaie, sa sparga seminte, sa stea cu picioarele pe scaune, sa urle, etc, as face legea ca aceste manifestari sa poata intra la huliganism si vandalism, filmarile din mijlocul de transport sa fie trimise la politie si acestia sa se ocupe in consecinta. munca in folosul comunitatii si curatenie la mijloacele de transport din autobaza

amenzile sunt usor de fentat, iar cum mai toate sunt trecute pe un alt nume pt a nu se gasi urmele tepelor, pot fenta si asta, insa ia fa-le pe ordin judecatoresc, nu vrei pe civil ca esti mai destept, intra pe penal si tot o rezolvi. sa mergi apoi la racoare ca nu ai vrut sa-ti ridici gunoiul de jos, iar acum iti ridica altii fustita, sa vezi ce repede pricep despre ce e vb

la noi nu se vrea, iar cata vreme nu avem si metode legale bine puse la punct, cetatenii europeni cu drepturi vor face la fel si cu si mai mare nepasare

View PostAnn0nyym0us, on 09 iunie 2022 - 13:44, said:


Simt ca ai exact aceeași frustrare pe care o am eu ori de cate ori aterizez pe Otopeni. Avionul plin cu romanache, de obicei linistiti in aeroportul strain. Cand au ajuns pe Otopeni, toti isi dau coate, fumeaza in zone nepermise, se ceartă cu agenții vamali. Zici ca dispare presiunea odata aterizati pe pamant romanesc.

in 2018 postasem pe forum exact aceasta situatie dupa un drum cu avionul ce l-am avut. in cazul acela postat a fost si momentul cand cautam poarta de imbarcare si am auzit de la vreo 2 porti mai incolo care era poarta pt zborul de romania. cum? dupa urlete, rasete, exprimarile gen: ba, fa, baaaa, *oaie si tot asa

pana la intrarea in tara am vb engleza, imi era rusine sa spun ca sunt roman. asta e imaginea ce o proiectam afara prin propriul comportament bananier, iar mai apoi ne miram de ce suntem tratati cu spatele inclusiv pe plan politic extern. dar nu intram in politica, am scris principiul

daca ne comportam ca niste maimute, atunci vom fi tratati ca atare

#39
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View PostDany_Darke, on 09 iunie 2022 - 12:39, said:

Citeam ieri de o masura interesanta pt tara noastra ca a si fost pusa in aplicare, din Bihor, unde prin decizia CJ, cei ce arunca mizeriile in locurile publice, margine de drum, etc, pot fi amendati de garda de mediu sau politie, iar in cazul de care spun, chiar si masina confiscata.

Zăpăcești și tu tipul legii, dar și ăia din articol. E vorba de OUG 92/2021 privind regimul deșeurilor, care nu se aplică doar la nivelul unui anumit județ, ci pe tot teritoriul țării, unde, s-a introdus posibilitatea confiscării vehiculului, în cazul în care este utilizat pentru abandonarea sau eliminarea deșeurilor în spații în care acest lucru nu este permis.
Este menită să combată acei indivizi care cară clandestin deșeuri din construcții pe diverse terenuri de pe la marginea localităților.

Mă rog. La discuție, problema în România nu e cuantumul amenzilor sau cât de aspre sunt, ci că nu se aplică. Nu există spirit civic, cetățenii nu sesizează când văd probleme, avem ideea asta că nu suntem "turnători", și ne uităm la ăia care aruncă deșeuri pe unde vor, poate unii îi înjurăm printre dinți, dar acolo se oprește atitudinea noastră. De-aici, e nesimțirea generală care se vede, unde nimănui nu-i pasă de nimic. Și e greșeala tuturor, nu doar a nesimțiților care încalcă legile, ci și a noastră, că acceptăm această situație.

#40
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
luam cazul bihor, politia era in trecere, i-a vazut, au chemat ei pe cei de la mediu, treaba s-a miscat rapid

cazul meu din primavara cand un nebun a inceput sa taie toti copacii din jurul blocului, copaci tineri de abia ajungeau la un geam de etaj 1, dar il deranjau ca daca bate vantul si se rupe vreo creanga si ii strica fatada blocului? el stand la etajul 2, da?

sun la politia locala, pt ca omul deja devenea agresiv, dupa o jumatate de ora vin si ei sa constate, dupa ce in prealabil dupa vreo 20 de min ma suna ei sa ma intrebe daca mai taie si daca sa mai vina sau nu

sun la primarie la serviciul de toaletare a copacilor, aia spun sa depun o sesizare si sa astept raspuns daca e legal ca respectivul sa taie sau nu copacii si sa intervina in caz ca nu e

pai daca stam cu zilele si saptamanile sa asteptam macar un raspuns, evident ca lumea devine nepasatoare, ca taie copaci, ca arunca gunoaie, ca se distruge ceva, ca ... ca ... ca ... nu mai reactioneaza si lasa treaba asa

in cazul de care spun, doar politia l-a linistit pe asta sa defriseze tot din zona. acum ce cioturi au mai ramas, arata ca dupa razboi

era un gardut in jurul unui pat de flori, acelasi individ deranjat de faptul ca fierul nu mai este vopsit si daca se imbolnaveste un copil cand pune mana pe el si ca nnu e un model frumos, l-a scos de acolo. acum astia care ies cu cainii fix acolo ajung si se urineaza, ca e la liber acum

ii explici omului, dar el stie ca nu ii place lui si daca nu ii place, taie, rupe, distruge. cand am avut discutii cu el, au sarit unii ca ce, e om in varsta si cum adica ma iau de el ca amenajeaza la bloc?

si uite asa, in loc sa ne civilizam, incurajam vandalismul

idem si cu aruncatul gunoiului pe geam, care credeam ca s-a mai domolit, insa e in floare inca. am exemplu chiar la bloc. iar noi mai vrem si colectare selectiva, desi inca se arunca gunoiul pe geam. dar suntem europeni cu drepturi, nu?

#41
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,479
  • Înscris: 09.05.2008

View PostDany_Darke, on 10 iunie 2022 - 08:52, said:

...... dar suntem europeni cu drepturi, nu?
Ooooo, si inca cum!

#42
ConstantinDriga

ConstantinDriga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 26.01.2016
La mine, la tara, gunoiul se colecteaza selectiv. Gunoiul menajer se colecteaza in fiecare miercuri, iar cel sortat (sticla, plastic+metal, hartie+carton) se ia in ultima joi din luna. Fiecare isi scoate sacii la poarta.
In oras nu se colecteaza selectiv, probabil ca e mult mai complicat cu locatarii de la bloc. La mine costa 3.5 lei/persoana pe luna, la oras costa 12 lei de persoana :D
Cata vreme nesimtitii nu vor fi facuti de cacao in public, sa simta ca sunt considerati ultimele scursori, nu se va intampla nimic. Bolsevicii stiau asta si prin orase se puneau niste panouri (le ziceam "insectare") cu pozele si numele celor care trebuiau scuipati. Ca foloseau metoda pentru propaganda comunista e o alta discutie. Acu' ne-am procopsit cu minunea GDPR si non-binarismul, de ti-e frica sa mai zici domnu', doamna sau domnisoara, ca te ia la palme.

#43
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,150
  • Înscris: 29.12.2006

View PostConstantinDriga, on 09 iunie 2022 - 14:17, said:

Asta e mentalitatea ghertoiului. Iar progeniturile sunt "educate" in acelasi fel. Cica pentru asta exista gunoieri, ca sa stranga mizeriile lasate in urma de "noi, supraoamenii".

Chiar îmi amintesc de o discuţie mai aprinsă cu o cunoştinţă: e unul dintre acei oameni veşnic nemulţumiţi, care dau vina pe politicieni pentru propriile nerealizări din viaţă. Eram pe stradă şi a aruncat pachetul gol de ţigări pe trotuar, şi i-am spus să se întoarcă să-l ia, la care răspunsul a fost: "să îl ia serviciul de salubritate, că de aia e plătit din bani publici". I-am bătut obrazul şi l-am luat eu.

Scriu pe acest topic deoarece chiar ieri mi s-a întâmpla să felicit pe cineva care, mergând în faţa mea pe un trotuar, s-a aplecat să ridice o...de-aia în care e împachetată îngheţata pe băţ. Nu m-am putut abţine şi am mers mai repede pentru a-l ajunge şi a-l felicita.

Omul sfinţeşte...trotuarul. E un proverb care-mi place: "Civilizaţia fiecărei naţiuni, începe în faţa curţii fiecărei familii".

Edited by lupini, 10 June 2022 - 13:06.


#44
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,450
  • Înscris: 02.09.2006

View PostDany_Darke, on 09 iunie 2022 - 23:10, said:

...............................

in 2018 postasem pe forum exact aceasta situatie dupa un drum cu avionul ce l-am avut. in cazul acela postat a fost si momentul cand cautam poarta de imbarcare si am auzit de la vreo 2 porti mai incolo care era poarta pt zborul de Romania. cum? dupa urlete, rasete, exprimarile gen: ba, fa, baaaa, *oaie si tot asa

pana la intrarea in tara am vb engleza, imi era rusine sa spun ca sunt roman. asta e imaginea ce o proiectam afara prin propriul comportament bananier, iar mai apoi ne miram de ce suntem tratati cu spatele inclusiv pe plan politic extern. dar nu intram in politica, am scris principiul

daca ne comportam ca niste maimute, atunci vom fi tratati ca atare
pai si poarta de imbarcare este vreo catedrala ori spital, sau care e problema? erau afise cu ''vorbitul interzis''? romanii vorbesc intre ei pentru ca sint grupuri mai mari sau familii intregi si deci se cunosc intre ei! iar grupurile de straini, mai ales cei tineri sint la fel de galagioase!

View PostDany_Darke, on 10 iunie 2022 - 08:52, said:

........................

pai daca stam cu zilele si saptamanile sa asteptam macar un raspuns, evident ca lumea devine nepasatoare, ca taie copaci, ca arunca gunoaie, ca se distruge ceva, ca ... ca ... ca ... nu mai reactioneaza si lasa treaba asa

in cazul de care spun, doar politia l-a linistit pe asta sa defriseze tot din zona. acum ce cioturi au mai ramas, arata ca dupa razboi

era un gardut in jurul unui pat de flori, acelasi individ deranjat de faptul ca fierul nu mai este vopsit si daca se imbolnaveste un copil cand pune mana pe el si ca nnu e un model frumos, l-a scos de acolo. acum astia care ies cu cainii fix acolo ajung si se urineaza, ca e la liber acum

ii explici omului, dar el stie ca nu ii place lui si daca nu ii place, taie, rupe, distruge. cand am avut discutii cu el, au sarit unii ca ce, e om in varsta si cum adica ma iau de el ca amenajeaza la bloc?

si uite asa, in loc sa ne civilizam, incurajam vandalismul

idem si cu aruncatul gunoiului pe geam, care credeam ca s-a mai domolit, insa e in floare inca. am exemplu chiar la bloc. iar noi mai vrem si colectare selectiva, desi inca se arunca gunoiul pe geam. dar suntem europeni cu drepturi, nu?
astepti cu saptaminile poate si pentru ca zilnic mai sint inca 300 de cetateni europeni care pun intrebari! iar garduturile din fier sau lemn prin multe orase au fost desfintate de primarii, nu e ceva nemaivazut!

#45
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
nu stiu prin cate aeropoarte ai trecut, insa nu confunda stilul de vorba, aici ma refer la limba, dialect si ton specific unor natii, cu taranismele manifestate ca niste babuini scapati din captivitate

fie el aeroport, nu te comporti ca pe stadion. una este sa vb ca si grup si sa fie zarva specifica unui grup, orice natie ar fi acela, alta este sa vezi comportamente ca la stana cand unii tipa catre altii ca de pe un deal pe altul, desi sunt la cateva scaune distanta

una este sa stai la rand ca toti ceilalti cand te imbarci si alta e sa te impingi ca la piata ca se dau cirese gratuite si vrei sa fii mai in fata sa prinzi si tu un loc

o combinatie mai mare de natii intr-un singur loc nu ai sa gasesti ina alta parte decat prin aeroporturi. iar cand vezi ca aia ce vor sa iasa cat mai in evidenta sunt romanii, printr-un comportament agresiv, necivilizat, tras din epoca din piatra, ti se cam ia sa mai spui ca esti aceeasi natie cu ei. evident ca sunt si care sunt pe treaba lor, sa nu generalizam acum ca toti sunt asa, insa mintea umana mai usor percepe si tine minte negativul decat pozitivul, iar cand asta deranjeaza pe toti din jur, desi pe treaba ta, vei primi aceeasi stampila de la restul

bunele maniere lipsesc la multi dintre noi, de ce sa nu fim realisti? de ce sa ne dam dupa cires? partea proasta este ca generatiile ce vin din urma invata proastele obiceiuri de la astia ce deja nu au habar de ele, iar la randul lor le vor relaxa pt ca vad ca si altii o fac si devin nepasatori la randul lor

e un cerc vicios din care gru vom iesi ca natie si va deveni si mai greu pe masura ce vom fi tot mai nemanierati si unul cu mai multe drepturi decat cel de langa

parinti ce traverseaza prin locuri nepermise cu copiii alergand pe langa sau cu ei in brate. ce va invata acel copil pe viitor? ca e bine si asa, daca parintii o fac, de ce sa nu faca si el, ce daca ii zice unul si altul ca nu e bine?
daca parintii arunca hartiile pe jos, copilul va invata si va face la fel
daca parintii se manifesta galagios si sar cu gura la oricine incearca sa le spuna ceva de bine, copilul va face la fel, ca asa a vazut si pt el acela este binele
parinti ce merg in magazin si lasa copiii sa umble prin rafturi, sa traga, sa smulga, sa desfaca ambalaje, sa le arunce pe jos, ce vor sti acei copii mai apoi? ca pot face ce vor ei, ca nu exista consecinte, parintii aproba

nu de mult am vazut cu ochii mei cand parintii au intrat in magazin cu copilul, s-au dus la produsele de patiserie, vrei mamica cutare? dar stii ce bun e? hai sa-ti ia mama, ca ziceai ca iti e foame. luat produsul, mancat in magazin pana si-a facut cumparaturile, aruncata hartia intr-un raft si tinta la casa. imi zici tu mie ca aia s-au dus sa si plateasca produsul deja consumat cu ambalaj aruncat prin raft in magazin?

asa cum tu zici acum ca ce mare lucru, ca nu e spital, nu e biserica, putem sa sarim si pe scaune, tipam, urlam, facem ca toate maimutele pe acolo, ca e voie, suntem un grup mare si ne permitem ca ne cunoastem, asa si aia de prin magazine care merg, se servesc, la final pleaca fara stres la casa, ca doar de asta am fost la magazin, sa luam de mancare, nu? am inteles, esti cetatean european cu drepturi si e dreptul tau sa te manifesti indiferent cat de mult deranjezi pe restul in jur

ce sa zic, avem un viitor tare stralucit, mai grav fiind ca unii nu inteleg ca este o problema si li se pare normal chiar ceea ce se intampla

trist, foarte trist

#46
abulafius43

abulafius43

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,248
  • Înscris: 19.11.2013
ne plangem de defectele noastre si nu zic ca nu exista dar se exagereaza. sunt si destui straini care se manifesta ca si romanii daca au ocazia.

parerea mea e ca presiunea sociala din occident e mai mare de aia par mai civilizati dar e suficient sa citesti despre diverse atacuri care au loc acolo ca sa-ti dai seama cum stau de fapt lucrurile.

cred ca omenirea ca intreg inca n-a ajuns cu adevarat la civilizatie care acum e doar un strat subtire ce inveleste adevarata noastra fire (aici vb in sens general) si care se dezlipeste imediat ce lucrurile o iau razna.

cand stratul ala va fi mai gros si mai bine inchegat abia atunci se poate spune ca vom fi civilizati in mod natural da' cred ca va mai curge multa apa pe dunare pana se ajunge acolo.

#47
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006
Legat de de straini, iti recomand sa faci o comparatie intre mutrele si manierele spectatorilor de la un concert sustinut de Andre Rieu, la Amsterdam de exemplu si mutrele si manierele spectatorilor de la un concert sustinut de Florin Salam, oriunde de exemplu.

#48
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,984
  • Înscris: 15.06.2007
M-am amuzat citind pe un indicator din Bucuresti un text care zicea ceva de genul, "parcheaza civilizat", mai jos alt text, "se blocheaza rotile"  - foarte civilizat!
Adica diferenta intre a parca civilizat si necivilizat este prin plata unei taxe de parcare.

#49
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,876
  • Înscris: 21.04.2011
Pai chiar este chestie de civilizație sa platesti pentru ceea ce consumi.
La fel cum este chestie de civilizație sa fii penalizat pentru nerespectarea regulilor

Edited by catalina1, 13 June 2022 - 21:49.


#50
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,984
  • Înscris: 15.06.2007

View Postcatalina1, on 13 iunie 2022 - 21:49, said:

Pai chiar este chestie de civilizație sa platesti pentru ceea ce consumi.
La fel cum este chestie de civilizație sa fii penalizat pentru nerespectarea regulilor

Nu consum nimic. Asa cum exact acel loc a fost gratis ani de zile, brusc cineva a hotarat ca se taxeaza..
Ce ai zice sa platesti taxa pentru aerul pe care il respiri?   Pentru ca asa au hotarat unii?

Si cum vine asta cu "consumi". Adica noaptea e gratis dar ziua e pe bani. Noaptea nu "consuma"?

Ca sa nu mai zic despre  hibride sau electrice, care sunt scutite. Adica alea polueaza mai putin cand stau parcate?

[ https://i.postimg.cc/XJDG5V5G/20220613-230311.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Culmea ironiei, e ca la Timisoara este mai ieftin, si nici nu circula masinile pe trotuar asa de civilizat ca la Bucutesti.
Plm ies din magazin si cat pe ce sa ajung sub o masina, bine ca e lat trotuarul ca sa incapa multe masini, fara taxa.

Edited by tfmercedez, 13 June 2022 - 22:04.


#51
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,150
  • Înscris: 29.12.2006

View Postadisz, on 13 iunie 2022 - 18:03, said:

[...] mutrele si manierele spectatorilor de la un concert sustinut de Andre Rieu, la Amsterdam de exemplu si mutrele si manierele spectatorilor de la un concert sustinut de Florin Salam, oriunde de exemplu.

E ceea ce în teoria somatică se cheamă ipoteza markerilor somatici. Aceştia, markerii somatici, sunt senzaţii asociate emoţiilor, care determină comportamentele şi luarea deciziilor, adică influenţează corpul biologic prin înfăţişare şi atitudine.

De pildă, un concert al lui André Rieu, creează senzaţii care determină pe cineva atras de această muzică, să aibă o frizură poetică; o atitudine în care să nu deranjeze pe cineva, un limbaj elevat, haine elegante.

Concertele lui Florin Salam, cu cântece despre bani, maşini, femei, duşmani, vor atrage pe cei cu frizuri de interlopi, manifestări gălăgioase cu care deranjează pe toată lumea; limbaj obscen în public; cămăşi încheiate şi mulate pe corp (albe, negre sau roz), băgate în pantaloni peste burţi imense....şi aşa mai departe.


Acesta e şi dualismul minte-corp al lui René Descartes, prin care se analizează influenţa minţii asupra trupului.

De regulă omul (ne)civilizat se vede din depărtare.

Edited by lupini, 14 June 2022 - 15:31.


#52
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006
Corect.
Dar revenim la ideea colegului cu strainii, io-s convins 100% ca Andre Rieu canta mult mai des la Amsterdam decat Florin Salam.
Tot legat de calitatea umana Posted Image

#53
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,150
  • Înscris: 29.12.2006

View Postadisz, on 14 iunie 2022 - 15:48, said:

io-s convins 100% ca Andre Rieu canta mult mai des la Amsterdam decat Florin Salam.
Tot legat de calitatea umana

Da, calitate umană care convingerea mea e că vine din...ceea ce vedem pe harta de mai jos:



Răspândirea coeficientului de inteligenţă mediu (IQ), la nivel de naţiuni, în Europa


[ https://external-content.duckduckgo.com/iu/?u=https%3A%2F%2Fexpress-press-release.net%2Fnews%2Fwp-content%2Fuploads%2F2019%2F06%2FUlster-Institute-IQ-map-2019-Europe.png&f=1&nofb=1 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Edited by lupini, 14 June 2022 - 16:02.


#54
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,479
  • Înscris: 09.05.2008
Despre calușari ce zice teoria aia?
Sa stiu cum ma prezint data viitoare.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate