Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Civilizatia - ce inseamna asta la romani?

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#19
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,512
  • Înscris: 02.09.2006

View PostAndreysc7, on 09 iunie 2022 - 14:09, said:

.............................

ONtopic : eu sunt PRO pentru aplicarea oricarei masuri cat mai drastice cand vine vorba de astfel de fapte. De ce credeti ca romanii sunt (oarecum) mai civilizati cand merg pe dincolo ? Nu spun ca sunt sfinti , dar sunt mai atenti
La fel si bastinasii de ''dincolo''!

#20
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009

View Postadisz, on 09 iunie 2022 - 14:04, said:

Tin sa te contrazic.
De departe iti dai seama care-i terminalul de imbarcare pentru Romania, fara sa citesti informatiile.

Hai sa corectez. Mai linistiti decat sunt in Romania.

#21
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,667
  • Înscris: 05.02.2012

View Posttytysor, on 09 iunie 2022 - 14:18, said:

La fel si bastinasii de ''dincolo''!

Da, peste tot exista scursuri

#22
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postadisz, on 09 iunie 2022 - 13:01, said:

Mai prost stam cu cei care trebuie sa o aplice.

View Postvestale, on 09 iunie 2022 - 13:27, said:

Legi exista, cu aplicarea lor e mai greu...

View Postfuturist, on 09 iunie 2022 - 14:09, said:

Amenzile trebuie incasate, ca daca sunt decat date, e degeaba.

Observati ca aceasta tema se tot repeta.

Asta deoarece Romania este tara lucrului facut de mantuiala.

Si cei care ar trebui sa aplice legea ISI FAC TREABA DE MANTUIALA.

https://republica.ro...ra-de-mantuiala

#23
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005
Parerea mea e ca amenda sa fie un procent din avere. Adica aia care isi permit, se pisa pe ea de amenda de 1000 de euro sau cat o fi.
Dar cand te arde la buzunar cu 1% din avere...eeee, parca altfel sta treaba.

#24
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007

View PostAndreysc7, on 09 iunie 2022 - 14:22, said:

Da, peste tot exista scursuri
Corect!
Si hai sa nu ne referim la ele, ca sa zicem ca nu-i foarte relevant pentru o natie.
Hai sa ne referim la simbolul natiei, casa parlamentului si casa poporului. Acea mult hulita cladire, mult prea hulita in raport cu cat merita. Casa alesilor poporului. Care eu zic ca e o cladire foarte faina. Candva, cand se va mai estompa din afurisenia cu care e privita, cred eu ca va fi vazuta ca cea mai frumoasa cladre din Romania. Ma rog, cred eu.
Dar nu de asta am amintit-o. De 1 iunie au facut ei o chestie de ziua copiiilor, un fel de zi a portilor deschise si am fost si eu.
Cladirea aia superba (in opinia mea), vazuta de la apropiere arata cu totul si cu totul diferit. Altfel.
Pe poarta principala au facut ciocanarii niste lucrari si au schimbat marmura aia cu una mai alba dar de calitate mai proasta, mai de Baumax, asa.. E alba, dar cu crapaturi de rugina maronie. Se vede clar ieftineaua si diferenta de culoare fata de piatra originala. Lucrarile semiterminate iar cele terminate sunt deja paraginite de trecerea timpului. Trepte crapate, piatra desprinsa. Ce sa mai.. lucrare de mantuaia.
Mai sus, la balcoane sunt bucati mari de piatra rupta, ca si cum ar fi dat un Dorel cu picamerul. Sau poate urmele unei schele metalice, dracu stie. Poate ceva istoric de la revolutie, un bombardament, un obuz, ceva. Asa arata.

Si cabluri nene. Muuuuulte cabluri.
Unele utile care duc spre becuri, spre proiectoare, spre antene STS, spre dracu stie. Dar multe inutile care atarna pe jos. Cabluri legate cu alte cabluri, in unele locuri mototolite in manunchi, in alte locuri luand forma cosinusului hiperbolic specific sarmelor de pus rufe la uscat.
Asta la intrarea principala, dar in spate, alesii nostri au facut niste sere din sticla. Ca deh, la cati manelisti cocalari am bagat in parlament, sigur trebuia si niste sticla pusa peste marmura asta din care e facuta cladirea. Proabil or fi facut vreo piscina, sau ceva. Dar arata ca biblioteca nationala pusa peste catedrala mantuirii acolo. Nu am fost prin spate sa vad de aproape, dar acolo si de la distanta se vede tare urat.
Daca de departe casa poporului arata ca o grandomanie ceausista, de aproape arata ca un bazar de prin India. Mult mai putin impunator, poate mai familial cu natia asta a noastra profund manelizata.
Asta-i civilizatie, sau tipul de civilizatie la care putem noi sa stam in echilibru si armonie. Chiciul, manelizarea, carpeala si valoarea lucrului neispravit. De la casa poporului pana in toate colturile tarii, toate parca s-au nascut sub o zodie blestemata a coclelii.

Edited by maccip, 09 June 2022 - 14:45.


#25
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

View PostDany_Darke, on 09 iunie 2022 - 12:39, said:


Fie ca e vb de mijloace de transport in comun, in parcuri, in public in general, romanul nu stie sa se poarte, nu stie sa stranga dupa el, ori cel mai posibil, nu ii pasa si atat.

Corect zis ar fu :NU mai stie.

Repet - am crescut "la mahala" sau mai .. rau, in margine de Bucuresti in zona biserii Andronache.
Marea majoritate a locuitorilor erau veniti de la tara. In medie cu maxim 7 clase. Muncitorii iondustriali  calificati erau "frunte". Cativa cu licesu si mai p[utini cu studii ....

Cand ne duceam la padure (de 1 mai de exemplu) .... nu ramaneau cutii, hartii si alte mizerii. la Plecare fiecare stranhgea cat putea, punea in plasa sa duca la gunoi.
Nu aruncai biletele de tramvai pe jos. Nici late cestii.

Gospodarul matura strada pana la mijloc si apoi uda florile din stratul "sau" din fata curtii.. Injuraturile erau rare.. iar tinerii aveau grija sa nu isi invoce scula la fiecare minut (riscai o palma de la parinte .. chiar daca erai ditai golanu caftangiu .... )

Azi?

Acu niste ani lsa oesirea din Metrou, Statia Aurel Vlaicu .. In fata mea 3 tineri. Unu povestea ca in "Apus" e curatenie, civism , ce scula lui! Si arunca o hartie pe jos! Asta asa de european ce se simtea!!

Adica azi e prea multa smecherie , naravuri de tzoapa proasta care se simte "umilita" daca .... daca se comporta civilizat!!!

#26
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
bere, gratar, muzica la maxim (manele de regula), casa "cu gradina" la porumb, masina germana SH - asta e civilizatia la romani
in rest "civilizatul" isi baga :- in orice altceva si cata vreme avem autoritati corupte si neputincioase, va fi tot mai rau.

e.g., :  un vecin de bloc si-a montat un AC zilele trecute (proaspata civilizatie, sa nu mai transpire),  a carui scurgere este fix in dreptul usii de la intrare in bloc. Cred ca l-a calculat la mm, e perfect centrat pe intrare, stai la interfon si iti pica apa direct in cap. A zis ca sa ne ferim sau sa folosim usa din spate a blocului, el pe aia o foloseste.

#27
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,785
  • Înscris: 12.01.2018

View PostMembruAnonim, on 09 iunie 2022 - 12:43, said:

merge doar cu biciul la inceput.

crezi că occidentalii s-au născut civilizați?a avut CINE să-i ardă la buget.
dacă m-ai l-sa să dau amenzi și 25% să fie ale mele n-ai mai vedea nimic murdar sau aruncat pe jos în românia.DAR și legea făcută de mine

#28
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,878
  • Înscris: 20.10.2015
Eram in 2010, proaspat ajuns in Romania din Canada (atunci, ca de atunci am mai ajuns o data), avusesem un accident cu masina ca m-am hotarat sa salvez o testoasa.
Asa ca... dupa ce-am lasat masina la reparat cu hayonul facut varza, m-am dus in statie la tramvai la capat in Alexandriei.
Acolo, vreo 10-15 asteptam tramvaiul.

O dudie, doamna, imbracata nu tocmai rau, cu un copil de vreo 7-10 ani de mana, mancase o napolitana.

A dat drumul impachetarii la picioarele ei. Cel mic mai avea si el o imbucatura.
M-am dus la ea si am ridicat hartia de jos, asteptand s-o arunce si fi-su.
:lol:

Cand s-o aruce, i-am facut semn sa mi-o dea mie. El, se uita la maica-sa, eu, i-o iau din mana si p-a lui si merg la cosul de gunoi sa le arunc.

Le arunc si nu le-am mai dat importanta, de fapt nu m-am mai uitat la ei, dar simteam arzatura ochilor ei si asteptam...

5-6 pasageri din statie au observat miscarea.

Apoi, ea s-a dezlantuit:
"Da' ce mah', e hartia ma-tii de ai ridicat hartia mea de jos? Nesimtitule..."

Nu am mai auzit mai departe ca au sarit ceilalti cu gura pe ea, care, "saraca" a trebuit sa coboare cu copilul la prima statie ca tot tramvaiul o injura... ��
Unii ii intrebau pe ceilalti de ce o injura dup care sareau si ei...
Acuma, nu stiu daca fi-su a invatat ceva din toata chestia asta.

#29
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Ne civilizam cu fiecare an care trece, nu vom ajunge la fel ca cetatenii tarilor civilizate, pentru ca si ele evolueaza cu fiecare an care trece. Eu asa vad lucrurile de ani de zile, tot mai putini sunt cei care fac tiganii de genul celor din Bihor, tot mai putini sunt cei care arunca diverse pe jos. Daca au un cos la distanta rezonabila sunt tot mai putini si cei care arunca chistoace pe jos. In Arad si TM sunt tot mai putini cei care arunca chistoace pe geamul de la masina (altfel risca o amenda). Tot mai putini sunt cei care nu aduna dupa animalele de companie (tot prin amenzi s-a rezolvat).
Observ acelasi lucru si la celelalte orase cunoscute , B, SV (ca destinatii) dar si la cele de tranzit, pana la destinatie.

Directia este buna, trebuie doar pastrata si imbuntatita, in principiu prin amenzi aplicate si atat.

Alta este insa problema mea, noi in AR nu avem voie sa aruncam deseuri rezultate din renovari (lucrari diverse in constructii) la tomberoanele pentru gunoi menajer. Nici o problema, sunam la firmele de salubritate, reciclare, groapa de gunoi, primarie, nu se poate, nu se accepta astfel de deseuri, nici macar contra cost. Mai exact ferestrele vechi, acestea sunt problema mea. Ce facem, avem “un baiat”, el vine si contra cost debaraseaza. Ce face cu ele nu mai este problema noastra.

Tot in Bihor, la Oradea, exista locuri special amenajate pentru asa ceva, doua sau trei, nu stiu cate au, acolo exista cateva containere mari unde oamenii isi pot arunca deseurile din renovari/constructii. Daca este contra cost nu conteaza, important este ca exista. La AR, cred ca si la TM, exista doar amenzile pentru asa ceva.

#30
lely

lely

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 940
  • Înscris: 03.02.2010
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/vX1iL_ja2Uk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#31
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Da, asta era in 2014, acum probabil ca unii dintre ei au inteles ca nu pun bine problema. O data ca i-a vazut foarte multa lume si daca au continuat, probabil au ajuns sa primeasca si niste amenzi.

Edited by Dorel-Jefuitorul, 09 June 2022 - 16:24.


#32
ConstantinDriga

ConstantinDriga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 26.01.2016
"E, uite, de-al dreacu' ce sunt, chiar o sa ma pis in scara blocului, ce-ai sa-mi faci, injinerule?"

#33
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,051
  • Înscris: 23.09.2005

View PostDorel-Jefuitorul, on 09 iunie 2022 - 15:56, said:

Tot in Bihor, la Oradea, exista locuri special amenajate pentru asa ceva, doua sau trei, nu stiu cate au, acolo exista cateva containere mari unde oamenii isi pot arunca deseurile din renovari/constructii. Daca este contra cost nu conteaza, important este ca exista.

Nu-s contra cost in limita a... nu stiu exact, 2-3, 5 tone / an / persoana parca, sau per adresa, daca le duci tu la containerele din centrele respective. Si poti sa duci la un transport pana la 1,5 tone.

Deci acolo merge insa pentru renovari minore, nu poti sa duci camioane de moloz.

Camioanele de moloz sunt contra cost, dar si ala trebuie selectat, nu se prea accepta moloz amestecat, plasticele, lemnele, etc trebuie scoase din mormanul de moloz cu pamant altfel nu ti-l ia.

Daca chiar vrei sa-ti duca moloz mixt nesortat, se mai rezolva si aia dar e la alt pret, mult mai sus. Posted Image

Cat despre civilizarea lumii in sensul asta, da, trebuie facuta, insa asta trebuie inceput de la nivel de gradinita, trebuie cursuri "intensive", cu prezentari de documentare copiilor, etc, si o sa dureze decenii pana-si arata efectele daca ar fi inceputa de maine.

Poate ar fi mai de dorit solutii mai drastice si mai eficiente pana atunci, gen interzicerea ambalajelor din plastic sau suprataxarea lor aspra, dar cu returnarea banilor la centre de colectare special amenajate, indiferent unde ai gasit ambalajul, indiferent de unde-l ai, sa-ti iei banii inapoi pe el. Ceva de genul minim 3-5 lei / PET.

Daca facem asta, nu numai ca dispar 99% din aia care arunca, dar se curata ca prin minune toate padurile/santurile/lacurile/raurile patriei, de la sine. Posted Image

Edited by Phobos, 09 June 2022 - 19:41.


#34
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Foarte corect pusa problema cu returnarea banilor, nici nu cred ca este nevoie de valori mai mari de 50 de bani. Zilnic trec pe langa mine (la 1m efectiv, ei nu ma vad, doar eu ii vad), zeci de oameni cu fier vechi adunat de prin diverse locuri si adus la centrul de colectare cu bicicleta, in carucioare improvizate, pe jos intr-o punga de plastic. Azi am fost socat, niste cetateni de culoare au venit cu taxi, doua femei au dus “prada” la cantar (probabil aluminiu) dar la cat de lejere erau nu parea cantitate mare (e aluminiul usor dar nici asa). Cat puteau sa ia pe aluminiul ala? Sa-si permita si taxi, sa mai si ramana cu ceva, o fi fost cupru, dar tot nu era ceva wow cantitativ.

Metalele, fierul, cuprul, aluminiul sunt si grele si greu de gasit.

50 de bani/pet returnat inseamna ca a doua zi dispar si pet-urile din rauri nu doar de pe sol.

#35
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
ideal ar fi sa nu fie pe sol si mai ales prin ape. poluarea care o facem noi ca oameni in general este foarte nociva

insa hai sa revenim la noi mai ales, ca momentan de asta ne doare, macar pe unii cel putin. si ca tot vb de mizeria (aka populatia) ce lasa mizerie, nu de mult am avut si o "realizare"

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/5O_j2dgWkkg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


cand cu sacul e prea putin gunoi, aruncam si cu buldozerul, nu? poftim civilizatie, romanian style

cred ca india ne-ar mai egala la acest capitol al gunoaielor. ori mai degraba noi vrem sa-i intrecem si incercam din rasputeri sa o demonstram

#36
hamal

hamal

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 23.09.2010
Educatie. In familie, la scoala, prin atitudini civice.

Acum cativa ani am vazut 2 jandarmi tinerei mancand inghetata si unul a lasat ambalajul pe jos. I-am zis: "Ce faci bai baiatule, tocmai voi?" S-a rusinat si si-a ridicat ambalajul.

Incerc sa tin un rond de flori pe trotuarul din fata casei, bine mai mult se inversuna nevasta-mea.
Narcise, zambile, ghiocei si altele, cumparate si plantate anual. Cum infloresc, trec babe din josul strazii si le smulg. Am intrebat una si a zis ca-i plac si vrea si ea sa-si planteze in curte.
Aveam 2 tufe de liliac, au inflorit acum o luna si ceva. Mirosea frumos, flori frumoase, intr-o noapte furate toate florile. Aveam un amic oltean care zicea: "liliacul nu se cumpara, se fura". Sotia mea dezamagita, dar i-am adus aminte ce zicea Gicu.
Au ramas 2 flori in varful unei tufe. O vad pe una, ide conditie medie, de vreo 30 de ani, care indoia ramura. O intreb: "ce faci, vrei sa le rupi si pe-alea?" Raspuns: "Dar de unde stii ca vreau sa le rup, voiam sa le vad mai de aproape".

M-am saturat de maturat chistoace de pe trotuar, mai ales ca unii care asteapta la cabinetul veterinar din apropiere, isi golesc scrumierele in rondul de flori sau pe trotuar. M-am saturat de claxoane, strada e circulata dar face legatura intre 2 strazi principale si are sens unic. M-am saturat de vecinul motociclist care rupe motorul la ralenti cate 5 minute inainte sa plece, m-am saturat de alt vecin, care cand vine acasa (in fiecare zi dupa miezul noptii) da un claxon scurt sa-i deschida ai lui poarta. Le cunosc parintii, sunt oameni de treaba, n-are rost sa stric relatiile cu ei pentru progeniturile lor needucate.

Sper ca intr-un an - doi sa ma mut la Oradea si sa scap de aici. Au si oradenii uscaturile lor dar sunt muuuult mai putine ca aici, in sud. Si strada e mult mai linistita, sper sa n-o faca edilii si pe-aia cu sens unic...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate