Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Clipboard files copy/paste, filen...

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

Hyundai Elantra Exclusive CVT 2022

- - - - -
  • Please log in to reply
182 replies to this topic

#163
netty1994

netty1994

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,101
  • Înscris: 22.01.2014
Poate doar daca demontezi pe acolo și aranjezi balamalele,oricum...calitate coreeană.

#164
fmarius0895

fmarius0895

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 16.04.2019
La lufturi nu exceleaza Hyundai si eu am avut o usa nealiniata corespunzator, care spre surprinderea mea, a fost fixata la revizie.
Dar aici cred ca vina exclusiva este a proprietarului.

#165
netty1994

netty1994

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,101
  • Înscris: 22.01.2014
Eu nu am probleme de lufturi dar la interior am greieri de la mânerul ăla dintre pasageri si la bord mai ales când e canicula și dau drumul la clima,apoi plec de pe loc și pocnește,când frânez mai serios,la fel face. După ce se răcorește in cabina totul e ok și raman doar greierii de la maner

#166
fmarius0895

fmarius0895

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 16.04.2019
Sincer nu am înțeles niciodată de ce au pus mânerul acela la Elantra.

#167
netty1994

netty1994

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,101
  • Înscris: 22.01.2014
Nici eu nu știu,chiar nu are sens,nici macar pe elantra N pentru că la cate de slab este ramai cu el în mana daca te tii de el

#168
special

special

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,688
  • Înscris: 03.03.2007
M-am uitat la niste poze mai vechi de le aveam cu masina, si era la fel..nu am stricat nimic doar ca nu am dat eu importanta. Am aruncat un  ochi si la alte Elantre pe strada si sunt la fel, unele sunt in genul meu ,altele arata mai bine. La urmatoare revizie sau vizita la service, vedem daca se poate face ceva.

Eu am greieri in usi, toti sunt in colturile de sus. Dar am de gand sa antifonez fetele de usa cu burete fonoabsorbant sa scap de ei.

#169
fmarius0895

fmarius0895

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 16.04.2019
In cazul tau greierii pot proveni si din montajul luminilor ambientale pt ca banuiesc ca ti-au dat fata de usa jos.
Dar in alta ordine de idei sa nu aruncati cu pietre pt urmatoare afirmatie: Desi Elantra arata exterior mai bine si are niste dotari suplimentare fata de i30 (Smart Cruise Control) calitatea asamblarii si a materialelor mi se pare net superioara la i30.

#170
special

special

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,688
  • Înscris: 03.03.2007
Greierii ii aveam si inainte doar ca acum parca s-au mai accentuat.Reusisem sa ucid unul care era foarte zgomotos din dreptul boxei. Nu se aud mereu ci doar cand e asfalt mai rugos si sunt exact ca picatura chinezeasca. Ca sofer nu i aud daca merge muzica,dar ca pasager ma scot din pepeni.  Ideea e ca sunt doar pe dreapta si fix in aceleasi locuri. Sper sa i rezolv luna viitoare

Referitor la i30 am aceeasi parere, pare mai bine inchegat.


Apropo de revizie, un lucru interesant. La Targoviste pe bidonul de ulei Shell 0w20 SP, era scris si Hyundai si era Made in Germany iar anul trecut cand am facut la DAB era bidonul normal si Made in Spain.

Edited by special, 14 September 2023 - 08:10.


#171
netty1994

netty1994

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,101
  • Înscris: 22.01.2014

 fmarius0895, on 14 septembrie 2023 - 07:49, said:

In cazul tau greierii pot proveni si din montajul luminilor ambientale pt ca banuiesc ca ti-au dat fata de usa jos.
Dar in alta ordine de idei sa nu aruncati cu pietre pt urmatoare afirmatie: Desi Elantra arata exterior mai bine si are niste dotari suplimentare fata de i30 (Smart Cruise Control) calitatea asamblarii si a materialelor mi se pare net superioara la i30.
și eu am observat asta,când am făcut revizia am urcat într-un i30 și la interior se simțea mult mai fain,scaunele mai bine mai moi,materiale mai bune,păcat că este mai înghesuită la.interior

#172
special

special

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,688
  • Înscris: 03.03.2007
Pentru ca aveam niste greieri in usi, mai exact in usile fata-spate de pe partea dreapta, care s-au mai acutizat probabil si dupa montajul luminilor ambientale am zis sa fac o insonorizare a fetelor de usa, ceva simplu , vibroabsorbant si burete cum am vazut ca se pune de regula. Am zis sa apelez la cineva care se pricepe. Doar ca suma ceruta m-a facut sa vorbesc singur in drum spre casa : 3000 de lei.Am zis ok,n-am cum sa dau atat doar pentru fetele de usa, daca erau si usile pe interior mai ziceam. Asa ca mi-am facut comanda de materiale, care au fost 600 de lei si m-am apucat singur sa le fac. Pentru cineva care face asta prima oara  eu zic ca e ok, poate buretele ala nu arata el cel mai frumos estetic  dupa montaj , dar atat am putut eu .
Pe langa asta, am pus pe toate clemele  Anti Squaek Tape iar pe marginea fetei de usa Bitoplast Anti Squaek Tape. E o munca de chinez intradevar, cam 6 ore mi-a luat sa fac usa. Momentan o sa fac doiar cele 2 usi care prezinta greieri si la primavara ma ocup si de restul, avand in vedere ca se anunta vreme rece in perioada urmatoare si e cam greu cu scosul plasticelor cand e frig. Tot atunci o sa fac si portbagajul.

Attached Files


Edited by special, 15 October 2023 - 00:11.


#173
netty1994

netty1994

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,101
  • Înscris: 22.01.2014
Și eu vreau sa fac ușile,ai observat îmbunătățiri la sunet?

#174
special

special

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,688
  • Înscris: 03.03.2007
Chiar daca am pus doar pe fetele de usa ,totusi se simte cand inchizi usa mai infundat fata de cele care nu au.Nici nu mai scomot zgomote ciudate cand le inchizi sau vibratii. Pe cat de usoare erau fetele de usa inainte acum sunt mult mai grele dupa ce le am antifonat. Din pacate un greieras a ramas dar nu cred ca era din usa , ci cel mai probabil provine din trimul de pe stalpul cu centura.O sa incerc sa pun si pe el niste vibroabsorbant, din ce am vazut nu ar fi asa greu de demontat.

Edited by special, 15 October 2023 - 17:04.


#175
netty1994

netty1994

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,101
  • Înscris: 22.01.2014
Ceva noutăți? Cum se comporta mașina? Ai avut ceva neplăceri cu ea?

#176
special

special

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,688
  • Înscris: 03.03.2007
Salut. Momemtan nici o problema,sper sa o tina tot asa. Posted Image) Am reusit sa antifonez si celelalte doua fete de usi intre timp. A ramas portbagajul de facut.

De saptamana trecuta am facut swap cu prietena mea de masini si acum conduc cealalta masina ,prima noastra masina defapt, Honda Civic. Nici bine n am luat-o in primire ca deja am inceput sa fac mic retusuri la ea, i-am retapitat volanul.

Mai am si la Elantra cateva planuri,dar vedem la anul..

Attached Files


Edited by special, 19 November 2023 - 19:42.


#177
netty1994

netty1994

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,101
  • Înscris: 22.01.2014
Care este mai plăcută la condus? Arata foarte bine volanul,civicul ăla are o prezență aparte

#178
special

special

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,688
  • Înscris: 03.03.2007
Ambele au farmecul lor,  Daca vorbim de confort, Elantra este mult peste, cel putin pe partea de suspensie . Civicul are suspensia foarte rigida, practic esti ca intr o caruta. Acum cu jantele pe 16 de iarna este putin mai bine. Dar daca vorbim de sportivitate, de sunetul motorului in turatii mari ,Civicul e altceva.

#179
netty1994

netty1994

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,101
  • Înscris: 22.01.2014
Mersi de feedback,mă gândesc și eu să fac o insonorizare la elantra mea,poate și să fac niște huse pe comanda pt ea pt că scaunele îmi par puțin cam tari

#180
netty1994

netty1994

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,101
  • Înscris: 22.01.2014
Apropo ai pus huse pe scaune? Daca da,îmi trimiți niste poze?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate