Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

Hyundai Elantra Exclusive CVT 2022

- - - - -
  • Please log in to reply
182 replies to this topic

#1
special

special

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,682
  • Înscris: 03.03.2007
Salutare. Maine sau vineri , cel mai probabil vineri, voi merge sa ridic masina. Este venita din martie dar am ratat programul rabla in februarie si a trebuit sa astept etapa din mai. Sincer m-am bucurat intr un fel ca am ratat prima etapa pentru ca oricum mi-au zis cand am facut comanda ca prin mai va veni masina si eu imi facusem calculele cu banii pentru luna mai Posted Image
  Ca o scurta poveste anul trecut in iulie am vandut i30 -ul (2013)  si vroiam   sa i au ceva minim 2016 si musai asiatic ,automat( Honda Civic 9 1.8 mi-as fi dorit dar nu erau de gasit). Iar cum preturile au luat o razna si am zis ca decat sa dau 15-16k pe o masina de 5-6 ani care noua a fost 20-21k , am zis sa mai strang din buci putin si sa i-au una noua.  Pana m-am hotarat eu sa dau comanda s-a mai scumpit intre timp cu 1000ePosted Image .
Asa ca la sfarsit de noiembrie am platit avansul iar la jumatea lunii martie era in Bucuresti .Pret final : 21.500e ( 19100e masina si 1400e tichetele rabla ). In pretul asta au intrat culoarea, numerele rosii si covorasele. Masina am cumparat-o cu ochii inchisi, n-am facut test drive doar m-am suit 1 minut in ea cand am dat avansul. Pentru mine important a fost modul cum arata (designul),dotarile si spatiul interior.
Poza este facuta saptamana trecuta cand am dus anvelopele sa mi le monteze pe masina pentru ca am luat allseason, Vredestein Quatrac Pro.Intre timp am comandat si tavita portbagaj si niste chestii de ingrijire de la prodetailing. Urmeaza sa fac programare pentru folie fumurie  geamuri si folie de protectie faruri, capota si posibil bara fata. Daca se poate o sa pun folie si pe elementele piano black de la interior unde este"trafic mare",cel de la suportul de pahare si zona schimbatorului de viteze.

Attached Files


Edited by special, 01 June 2022 - 07:21.


#2
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,279
  • Înscris: 16.08.2016
Felicitări și mulți km fără incidente.

#3
DocMorelli

DocMorelli

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 03.02.2018
Una dintre masinile acesibile de pe piata noastra care nu face rabat de la dotari. Elantra este acum ce era Skoda Octavia acum 2-3 ani.

Edited by DocMorelli, 01 June 2022 - 08:41.


#4
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 26.06.2009

 special, on 01 iunie 2022 - 07:21, said:

Urmeaza sa fac programare pentru folie fumurie  geamuri si folie de protectie faruri, capota si posibil bara fata. Daca se poate o sa pun folie si pe elementele piano black de la interior unde este"trafic mare",cel de la suportul de pahare si zona schimbatorului de viteze.
Sa o stapanesti sanatos si fara evenimente, dar... nu iti bate joc de ea si sa infoliezi "tot ce misca"! Pana la urma este o masina, nu bibelou! ;-)

#5
xsander

xsander

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 291
  • Înscris: 29.12.2016
Felicitări !
Aceasta era opțiunea mea dar într-un final am mers pe Tucson că deh... soția :D
Am totuși o întrebare, de ce ai ales anvelope all season și nu separat de iarna + vară
Mulți km fara incidente îți doresc !!
Baftă !

#6
special

special

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,682
  • Înscris: 03.03.2007
@xsander am oscilat mult daca sa i-au allseason sau un set  de iarna, cu toate ca am jante de aliaj pentru iarna noi, ramase de la i30. Eu nu merg mai mult de 10k pe an (70% merg in oras), in bucuresti daca ninge las masina acasa si merg cu metroul.La munte nu prea merg iarna ca nu le am cu sporturile de iarna si chiar daca s merge nu ma aventurez pe drumuri care nu s deszapezite. Oricum mai  e si Civic-ul sotiei  si mergem cu el daca chiar vreau sa ma aventurez in zapada, el fiind echipat cu anvelope de iarna.. Anvelopele de vara cu care a venit masina or sa ajunga pe Civic. Eu mai am un set de Vredestein allseason , modelul Quatrac de aproape 2 ani pe o alta masina (KIA Venga 90cp)  si sunt senzationale ,in orice conditii . Modelul Quatrac Pro este destinat segmentului UHP, masini sport si SUV-uri. Eu sunt mai pensionar la volan, nu abuzez pedala de accelearatie deci ar trebui sa fie ok.

Edited by special, 01 June 2022 - 11:00.


#7
xsander

xsander

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 291
  • Înscris: 29.12.2016
Hai că mi-ai dat de gândit, eu mă decisesem sa iau set de iarna+jante pe Tucson .
Sunt ceva mai sceptic în ceea ce privește uzura lor și comportamentul pe zăpadă . Într-adevăr nu prea merg pe la munte așa de mult iarna și la câtă zăpadă ar fi in București iarna..ar fi o idee

#8
alexandrualexww2

alexandrualexww2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 15.05.2017
Proasta alegere cutia CVT.

Sa faci un update pe forum cu primul drum pe transfagarasane sau serpentine cu masina plina si cutia CVT :D

#9
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,490
  • Înscris: 30.10.2003

 special, on 01 iunie 2022 - 10:58, said:

Eu nu merg mai mult de 10k pe an (70% merg in oras), in bucuresti

 alexandrualexww2, on 01 iunie 2022 - 11:06, said:

Proasta alegere cutia CVT.
Sa faci un update pe forum cu primul drum pe transfagarasane sau serpentine cu masina plina si cutia CVT :D

Cred ca o sa ai ceva timp de asteptat.

#10
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,019
  • Înscris: 07.11.2006
Stimati colegi

Aici suntem pe sectiunea jurnal de bord .Am trecut deja de sectiunea sfaturi si recomandari.
Ca atare, parerile, impresiile si recomandarile noastre sunt sublime dar perfect inutile. Nu mai au nici un rost, gata, s-a terminat. Vremea recomandarilor si a sfaturilor a trecut. Masina s-a cumparat deja, exista.
Pe aceasta arie fiecare isi prezinta propria bijuterie, iar "privitorii" n-au decat sa inghita in sec si sa puna intrebari pentru clarificari. Atat.

special
Masina-i faina, sa va bucurati de ea cat mai mult. E a voastra.

#11
special

special

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,682
  • Înscris: 03.03.2007
Are pana in august de asteptat. Teoretic am in plan un roadtrip care cuprinde  transfagarsan ,transalpina si transrarau. @adisz multumesc.

#12
mkdan2004

mkdan2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 16.07.2008
Masina asta arata mult mai scump decat pretul real. De fiecare data cand vad una in trafic, asta este primul gand. Felicitari.

#13
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,572
  • Înscris: 11.06.2010

 alexandrualexww2, on 01 iunie 2022 - 11:06, said:

Proasta alegere cutia CVT.

Sa faci un update pe forum cu primul drum pe transfagarasane sau serpentine cu masina plina si cutia CVT :D
Ii da mai multi cai sau cuplu manuala ? O sa apese pedala si aia e. Teoretic un cvt care sta fix la turatia de putere maxima ofera mai multa putere decat o manuala.

#14
DocMorelli

DocMorelli

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 03.02.2018

 alexandrualexww2, on 01 iunie 2022 - 11:06, said:

Proasta alegere cutia CVT.

Sa faci un update pe forum cu primul drum pe transfagarasane sau serpentine cu masina plina si cutia CVT Posted Image

Transmisiile CVT moderne sunt foarte eficiente si nu penalizeaza performantele dinamice. Iar in oras sunt de departe cele mai fiabile.

Singurul lucru mai aiurea este zgomotul specific la acceleratiile puternice dar nu mergi tot timpul cu dreptul la podea.

#15
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013

 alexandrualexww2, on 01 iunie 2022 - 11:06, said:

Proasta alegere cutia CVT.

Sa faci un update pe forum cu primul drum pe transfagarasane sau serpentine cu masina plina si cutia CVT Posted Image

Tocmai am fost la Brasov, dus- intors, pe Rucar -Bran cu o Corolla Luna CVT din 2018 . A mers perfect, nu am avut probleme. Personal consider masinile cu cutie automata mai rapide in curbe, deoarece soferul nu trebuie sa mai mestece mamaliga.

La dus, de la Pitesti spre Campulung Waze m-a bagat pe drumul prin Mioveni, care dupa Mioveni are vreo 3 portiuni fara asfalt, ultima intr-o vale destul de abrupta - probabil drumul a fost rupt de un torent.

Masina mea cu CVT a trecut frumos, fara sa derapeze, cu viteza mica pt a nu ridica pietricele.

Singurul dezavantaj la CVT e in depasiri, nu poti face depasiri din scurt, ai nevoie de spatiu.

Initiatorul a spus ca el e mai pensionar la volan, asa ca probabil nu va avea nici o problema la depasiri :)

#16
DocMorelli

DocMorelli

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 03.02.2018
Cam asa merge un Elantra CVT:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/BJDCMLx1Mjg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#17
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,572
  • Înscris: 11.06.2010

 unknown_35, on 01 iunie 2022 - 12:50, said:



Tocmai am fost la Brasov, dus- intors, pe Rucar -Bran cu o Corolla Luna CVT din 2018 . A mers perfect, nu am avut probleme. Personal consider masinile cu cutie automata mai rapide in curbe, deoarece soferul nu trebuie sa mai mestece mamaliga.

La dus, de la Pitesti spre Campulung Waze m-a bagat pe drumul prin Mioveni, care dupa Mioveni are vreo 3 portiuni fara asfalt, ultima intr-o vale destul de abrupta - probabil drumul a fost rupt de un torent.

Masina mea cu CVT a trecut frumos, fara sa derapeze, cu viteza mica pt a nu ridica pietricele.

Singurul dezavantaj la CVT e in depasiri, nu poti face depasiri din scurt, ai nevoie de spatiu.

Initiatorul a spus ca el e mai pensionar la volan, asa ca probabil nu va avea nici o problema la depasiri :)
N-are treaba cvt cu faptul ca motorul in sine n-are cuplu/putere, la depasiri.

#18
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013

 Handicarpati, on 01 iunie 2022 - 13:01, said:

N-are treaba cvt cu faptul ca motorul in sine n-are cuplu/putere, la depasiri.

Nu e vorba de putere la depasiri, e vorba de viteza cu care primesti acel cuplu. CVT-ul are nevoie de 2-3 secunde sa accelereze, nu poti schimba intr-o viteza inferioara ( decat daca e pusa pe modul "manual") .

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate