Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Cum de a ajuns Lb. Engleză limbă internațională?

* * - - - 6 votes
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#19
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009

View Postdjl, on 30 mai 2022 - 11:19, said:

Nu prea o vorbi ăia Engleză, dar măcar nu fac nazuri ca Francezii, că vai, cum vorbeşti în Engleză.

Ai fost acolo ca sa confirmi asta? Ca eu am fost.

#20
Rainwish

Rainwish

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,145
  • Înscris: 18.06.2009

View Postpetit_christian, on 30 mai 2022 - 10:35, said:

In ce sens nu pot accepta francezii "faza" cu engleza ?

Stii ce greu gasesti francezi si germani care stiu engleza? si cei care o vorbesc, de multe ori o fac prost.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_QKbf9peB30?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#21
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004

View PostConstantinDriga, on 30 mai 2022 - 10:52, said:

Engleza e o limba structurata destul de strict, cu reguli putine (si exceptii multe, dar asta e alta mancare de peste). Are trei timpuri (trecut, prezent si viitor) si patru aspecte (simplu, continuu, perfect si perfect-continuu), care inseamna fix 12 "tenses" cum le zic ei. E usor de invatat, dar nu stiu daca e cea mai raspandita limba. Chiar si in SUA, din cate stiu eu, majoritara e limba spaniola, nu engleza. Poate s-o fi schimbat raportul in ultimii ani.
Ca turist prin Europa am comunicat mai degraba in rusa decat in engleza, mai ales in tarile slave, dar mi s-a intamplat si in Germania sa primesc informatii corecte de la vorbitor de rusa decat de engleza. In Franta mi-am incercat talentele in franceza, limba  nefolosita 40 de ani, pana m-a intrebat un ospatar "do you speak English?"   Posted Image

Mai sunt şi Francezi care ştiu Engleza, deci nu au acele aere.
Germana e grea. Începând cu cuvintele... te stâlceşti în ele.

View PostYOUR_GOD, on 30 mai 2022 - 11:05, said:

Engleza ca limba, nu s-a impus doar datorită monopolului economic al SUA, ci datorită gradului mare de accesibilitate. Deci nu este cea mai vorbită limbă natală pe glob, nici pe departe, este cea mai vorbită limbă străină. Dacă vrei sa comunici cu oameni din 20 tari, înveți engleza și ai șanse mari să-ți atingi scopul.
Limba engleza este simplă. Poți reuși sa înțelegi și sa te faci înțeles, cu un singur timp. Poți face asta și omitand propoziții, articole etc și omul tot te va înțelege.
In plus, pentru romani, engleza nu știu cât a fost de impusă. Adică, degeaba o impuneau ei, dacă nu aveam voință sa o înțelegem, de la sisteme de operare, la internet, email, filme, muzica, articole vestimentare etc.
Într-o epocă a afacerilor, engleza este limba business-ului. Ma surprinde cat de bine o vorbesc nordicii sau chiar asiaticii. De fapt, cât de bine o stăpânești, denotă clasa și da bine în afaceri.
Dacă lucrezi în domeniul tehnic, o înveți fără sa vrei, sau rămâi la manufactura.
Aliexpress își postează articolele în engleză. La fel descrierile. Ei știu căci chiar dacă mult mai mulți oameni vorbesc chineza decât engleza, limbă afacerilor este cea din urmă.

Tehnica nu ţine numai de I.T., deci unele chestii interesante trebuie traduse în Engleză.   :D
Nu mă refer la tehnologie veche.   :rolleyes:

Edited by djl, 30 May 2022 - 11:27.


#22
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,833
  • Înscris: 15.08.2014

View PostAlexEn, on 30 mai 2022 - 10:49, said:



Probabil ca se refera la faptul ca traduc in franceza cam tot, inclusiv termeni tehnici: in loc de 'mouse' folosesc 'souris' (care inseamna 'soarece'), in loc de 'computer' folosesc 'ordinateur' si tot asa.
Daca nu mi spuneai tu nici nu știam. Logiciel, disque dur, samdSi in Ro intro vreme se spunea soricel la mouse. Si asta inseamna ca nu se vb si nu se foloseste engleza in F ? Si nemtii si spaniolii traduc f mult termenii astia si bine fac.

#23
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 05.02.2012

View Postpetit_christian, on 30 mai 2022 - 10:35, said:

In ce sens nu pot accepta francezii "faza" cu engleza ? Franceza e plina de englezisme, se invata la scoala, se foloseste in comunicari internationale ? Despre ce faza aberezi ?

Am locuit in franta 8 ani de zile . Am facut si liceul acolo si iti pot spune ca francezii nu dau 2 bani pe engleza. La scoala se face la modul superficial , iar odata , la ora de engleza un coleg l-a intrebat pe prof la ce ii va folosi limba engleza, ca el atunci cand merge in vacanta in alta tara, cei de acolo trebuie sa stie franceza, ca si ea e limba internationala Posted Image
In Franta cu limba engleza mori de foame
In Franta totul e dublat in Franceza

Edited by Andreysc7, 30 May 2022 - 11:36.


#24
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,833
  • Înscris: 15.08.2014

View Postdjl, on 30 mai 2022 - 11:19, said:



Nu prea o vorbi ăia Engleză, dar măcar nu fac nazuri ca Francezii, că vai, cum vorbeşti în Engleză.
Spaniola cred că e mai uşoară decât Franceza ca f.d.

Unde ai fost tu in F si ti s au facut nazuri ça nu vb franceza ? Ba si pe mine ma mai unii francezi pe engleza ça deh nu ma ajuta fizionomia��
Cu topicul asta te in treci pe tine insuti

#25
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,161
  • Înscris: 15.05.2008
O vazut pe maps pe stradute

#26
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 05.02.2012

View Postpetit_christian, on 30 mai 2022 - 11:39, said:

Unde ai fost tu in F si ti s au facut nazuri ça nu vb franceza ? Ba si pe mine ma mai unii francezi pe engleza ça deh nu ma ajuta fizionomia��
Cu topicul asta te in treci pe tine insuti

Mie mi-au inchis telefonul in nas pentru ca aveam un alt accent. Am mai povestit pe forum dar o sa rezumez aici :
Mi-am trimis portofolio si cv pentru o agentie de modelare 3D . Ma suna tipa :
- Buna ziua . Dl. X ?
- Buna ziua, da.
- De la Firma X, va sun pentru ca am gasit cv-ul si portofolio-ul ce l-ati trimis si se vede ca stapaniti foarte bine acest domeniul . Sunt sigura ca cu aceste competente veti ajuta foarte multe compania , etc ... doar laude timp de 5 minute
- Multumesc [ am mai vorbit despre experienta mea]
- Super, o sa ii dau cv-ul sefului sa va sune in cursul zilei de astazi

I-am multumit, am inchis , dupa care ma suna dupa 30 de secunde :
- Am uitat sa va intreb, de unde sunteti ? ca mi s-a parut ca aveti un accent anume.
- Din Romania, dar locuiesc in Franta de 7 ani de zile
............ Si a inchis , si nici nu m-a mai sunat nimeni

--------------------------------

La fel s-a intamplat in germania, am vrut sa intreb pur si simplu pe cineva cum se plateste parcarea , sau unde anume. Nevorbind germana , am salutat si am intrebat daca vorbeste engleza. Tipul si-a iesit din minti , a aratat cu degetul spre pamant si zicea :"Deutchland" si ceva de genu "Spricht deutch" ....

---------------------------------
In tarile astea am dat si peste oameni ok, la lucru am si colegi din tarile respective, dar sa nu crezi ca nu au si ei idiotii lor, la fel de multi (proportional) ca si la noi

#27
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,833
  • Înscris: 15.08.2014

View PostAndreysc7, on 30 mai 2022 - 11:36, said:



Am locuit in franta 8 ani de zile . Am facut si liceul acolo si iti pot spune ca francezii nu dau 2 bani pe engleza. La scoala se face la modul superficial , iar odata , la ora de engleza un coleg l-a intrebat pe prof la ce ii va folosi limba engleza, ca el atunci cand merge in vacanta in alta tara, cei de acolo trebuie sa stie franceza, ca si ea e limba internationala Posted Image
In Franta cu limba engleza mori de foame
In Franta totul e dublat in Franceza
Mai taie din ele. Unde te duci in F in zo'a turistice si cam toata e zona turistice fluiera lumea engleza. La mine in reg fluiera ospatarii engleza si germana si mai prinzi citéunii de stiu italiana sau spaniola.
Acum daca tu ne dai ex un batut in cap si ni l generalizezi la nivel de tara....
Asa si pot sazic ça i Ro nu se vb romana ça  dau exemplu pe niste unii de la tara care nu vb decit lb lor minoritari maghiara, sirba, turca, ce o fi,

#28
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,516
  • Înscris: 02.09.2006

View Postdjl, on 30 mai 2022 - 11:19, said:

Nu prea o vorbi ăia Engleză, dar măcar nu fac nazuri ca Francezii, că vai, cum vorbeşti în Engleză.
Spaniola cred că e mai uşoară decât Franceza ca f.d.
Ai patit tu asta?

#29
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,239
  • Înscris: 24.02.2007

View Postdjl, on 30 mai 2022 - 10:24, said:

Însă după W.W. 2, situaţia s-a schimbat şi Engleza a început să devină limbă dominantă. Cum s-a produs această schimbare?

Sa fie oare faptul ca au castigat razboiul? Posted Image

#30
Qwerty69

Qwerty69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 533
  • Înscris: 17.06.2011

View PostAndreysc7, on 30 mai 2022 - 11:36, said:

In Franta totul e dublat in Franceza

Eu sper din tot sufletul sa nu se ajunga sa se dubleze filmele in Romana...
Nu ai cum la dublaj sa exprimi 100% actorul. Mie mi se pare o idiotenie asta cu dublatul.

#31
ConstantinDriga

ConstantinDriga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 26.01.2016

View PostAndreysc7, on 30 mai 2022 - 11:48, said:


La fel s-a intamplat in germania, am vrut sa intreb pur si simplu pe cineva cum se plateste parcarea , sau unde anume. Nevorbind germana , am salutat si am intrebat daca vorbeste engleza. Tipul si-a iesit din minti , a aratat cu degetul spre pamant si zicea :"Deutchland" si ceva de genu "Spricht deutch" ....

Aia am patit si eu in Dusseldorf. Eram la un targ international, prin 1998 si cautam buda. Ma duc la un nene care dadea cu mopul si il intreb "Toilet, pliz?". Ala, nimic, nu m-a bagat in seama. "Toilet, pliz?". Nimic.
Pana ma gandesc sa trec pe germana (nu stiu nimic): "Toiletten, bitte?" "Aaaaaaa, ja, ja!" si-mi arata pe unde sa merg. Daca ma incapatanam cu engleza, probabil faceam pe mine...

#32
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,992
  • Înscris: 18.12.2007

View PostConstantinDriga, on 30 mai 2022 - 10:52, said:

Ca turist prin Europa am comunicat mai degraba in rusa decat in engleza, mai ales in tarile slave

Serios? Socant!

View Postpetit_christian, on 30 mai 2022 - 11:34, said:

Daca nu mi spuneai tu nici nu știam. Logiciel, disque dur, samdSi in Ro intro vreme se spunea soricel la mouse. Si asta inseamna ca nu se vb si nu se foloseste engleza in F ?

Cu placere, ma bucur ca ai mai aflat ceva azi.

De ce tii sa contrazici experientele altora, si intr-un mod agresiv? Ca tie nu ti s-a intamplat nu inseamna ca nu se intampla deloc.

#33
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,951
  • Înscris: 15.04.2019

View PostAndreysc7, on 30 mai 2022 - 11:48, said:

Mie mi-au inchis telefonul in nas pentru ca aveam un alt accent. Am mai povestit pe forum dar o sa rezumez aici :
- Am uitat sa va intreb, de unde sunteti ? ca mi s-a parut ca aveti un accent anume.
- Din Romania, dar locuiesc in Franta de 7 ani de zile
............ Si a inchis , si nici nu m-a mai sunat nimeni

Nu v-au mai sunat pentru că nu erați francez (ba poate chiar pentru că erați român), nu din cauză că aveați un accent diferit.

#34
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Toiletten in germana, tuvaletler in turca. In aeroport vezi deja asta.

Farmacie in Turcia vezi scris asa: eczane, apotheke, anteka, pharmacy. Posted Image

In Antalya se vorbeste in 4 limbi: engleza, germana, rusa, turca.

#35
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 05.02.2012

View Post__Dan__, on 30 mai 2022 - 12:11, said:

Nu v-au mai sunat pentru că nu erați francez (ba poate chiar pentru că erați român), nu din cauză că aveați un accent diferit.

Mi-am dat seama, evident .. desi mi se pare de cacat sa lauzi pe cineva si dupaia ii dai jet Posted Image

Quote

Mai taie din ele. Unde te duci in F in zo'a turistice si cam toata e zona turistice fluiera lumea engleza. La mine in reg fluiera ospatarii engleza si germana si mai prinzi citéunii de stiu italiana sau spaniola.
Acum daca tu ne dai ex un batut in cap si ni l generalizezi la nivel de tara....
Asa si pot sazic ça i Ro nu se vb romana ça  dau exemplu pe niste unii de la tara care nu vb decit lb lor minoritari maghiara, sirba, turca, ce o fi,
Eu nu incerc sa te conving ca e asa sau nu .. iti spun din cele vazute si traite de mine personal.

Quote

Eu sper din tot sufletul sa nu se ajunga sa se dubleze filmele in Romana...
Nu ai cum la dublaj sa exprimi 100% actorul. Mie mi se pare o idiotenie asta cu dublatul.
Da, mai ales cand cunosti vocea adevarata a actorului , e foarte ciudat sa urmaresti filmul

Edited by Andreysc7, 30 May 2022 - 12:15.


#36
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,786
  • Înscris: 12.01.2018
america a fost colonie britanică.englezoii au  fost mai acaparatori

majoritatea filmelor erau americane

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate