Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Cum de a ajuns Lb. Engleză limbă internațională?

* * - - - 6 votes
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#37
ConstantinDriga

ConstantinDriga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 26.01.2016

 AlexEn, on 30 mai 2022 - 12:11, said:

Serios? Socant!
In conditiile in care rusa mea era foarte ruginita, in timp ce in engleza eram capabil sa si gandesc. Surpriza cea mare a fost Germania. Sau am nimerit eu o zona mai rusofona, nu stiu. ;)
Frumos este ca polonezii si cehii sustin ca limbile lor n-au nimic in comun cu limba rusa, dar reuseam cumva sa identific radacina comuna. In Bulgaria la fel. Astia sunt praf si pulbere la engleza, sau cel putin asa erau acu' vreo 10 ani, de atunci nu le-am mai trecut pragul.

#38
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,828
  • Înscris: 15.08.2014

 AlexEn, on 30 mai 2022 - 12:11, said:



Serios? Socant!



Cu placere, ma bucur ca ai mai aflat ceva azi.

De ce tii sa contrazici experientele altora, si intr-un mod agresiv? Ca tie nu ti s-a intamplat nu inseamna ca nu se intampla deloc.
Ale cui experiente ? Poate pt ca si eu is umblat prin lume, poate mult mai mult ca astia de patesc fel si fel de "faze" si nu le am patit ? Oare de ce ? F mult conteaza atitudinea in relatii le interumane si astia de tot patesc faze ar trebui sa se intrebe (inainte sa bata cimpii pe net) daca nu care cumva din cauza lor si nu à barierii lingvistice.
Cit despre andreysc7, il cred, batuti in cap sunt peste tot, dar prea arunca pastilla ca cum asta ar fi o trasatura caracteristica  francezilor, ca nu e.
Idem, nenea cu toilet in Germania, pai ce asteptari sa ai de la un om de serviciu ? Are ala alte pb nu sa ghiceasca ce balmajeste unul si altul. Nu e ca si cum s ar fi dus la Oficiul de Turism si l au batut aia ca nu vb in germana. As fi inteles ca s scirbosi, dar asa... ca nu i à rsp omul de serviciu, o dam in penibil
Si tot din experienta mea de viata, ca atunci cind a fost o nevoie comun à m am inteles prin semne, lb corpului cu turci, sirbi, Ungurii, nemti, Italieni spanioli samd. Si astia sus numiti patesc numai "faze", ma lesi ?

#39
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 29.10.2014
Am stat si eu in Franta un an si confirm ca sunt foarte incuiati. Nu dau doi bani pe engleza dar si cand merg in concedii, doar printre ei: in Franta sau in teritoriile vorbitoare de franceza.

Ne-am facut si prieteni chit ca eu nu dau doi bani pe limba franceza, dar a fost ceva frecus la inceput. Cum ei nu calatoresc inafara cercului lor de teritorii sigure, habar nu au de Romania. Ne luau cu intrebari de genul: dar voi aveti masini? Dar noi credeam ca folosit carute. Aveti incalzire pe gaz si stati iarna la 23 de grade in casa? Ca noi stam la 17 - 18.

#40
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,828
  • Înscris: 15.08.2014
Si daca n a fost buna vointa nu m am inteles cu romanii, acum sa fac topic despre asta ? De ce nu reusim sa ne intelegem unii cu altii uneori ? Cum zice francezul, les aleas de la vie, le luam ca atare sl ne vedem de ale noastre. Ce atita tam tam pt a intelege ceea ce nu poate fi inteles, adica comportamentul uman. Sunt 1000 de motive pt care iti unii telefonul in nas, mi l au inchis si romanii, au zis ca suna si sunt à s au facut, sa i acuz de rasism ?

 RedDev, on 30 mai 2022 - 12:24, said:

Am stat si eu in Franta un an si confirm ca sunt foarte incuiati. Nu dau doi bani pe engleza dar si cand merg in concedii, doar printre ei: in Franta sau in teritoriile vorbitoare de franceza.

Ne-am facut si prieteni chit ca eu nu dau doi bani pe limba franceza, dar a fost ceva frecus la inceput. Cum ei nu calatoresc inafara cercului lor de teritorii sigure, habar nu au de Romania. Ne luau cu intrebari de genul: dar voi aveti masini? Dar noi credeam ca folosit carute. Aveti incalzire pe gaz si stati iarna la 23 de grade in casa? Ca noi stam la 17 - 18.
Mai taie si tu din ele. Sau ai stat cu aia cu 4 clase. Cine se aseamana se aduna.

#41
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 29.10.2014
Una peste alta își dau singuri cu stângu-n dreptul. Nu pot lucra decât ei între ei, fără engleză cum să colaboreze cu măcar vecini de-ai lor: Englezi, Olandezi, Nemți, Danezi, etc.? Pe când olandezii nu au nici un stres să lucreze cu oricine vorbește engleza, de exemplu.

Mă rog, fiecare pasăre...

#42
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004

 tytysor, on 30 mai 2022 - 11:55, said:

Ai patit tu asta?

Da, am păţit. Chiar pe un forum unde sunt secţiuni cu diverse ţări. "Aici se vorbeşte doar în Franceză", în schimb Austriecii nu avut nici o problemă, idem Portughezii (ba pe nu ştiu unde cineva a făcut un bine şi mi-a tradus întrebarea - cred că un Portughez sau Spaniol). Posibil să fie un mit cu Francezii, dar moderatorul ăla a cam confirmat mitul. Pe un forum Americănesc am dat însă de un pasionat Francez de televizoare vechi care cunoaşte Engleza.
Da' ce tramvaiu' 5 înseamnă aia Logicel. Că de ordinator (sau cum s-o scrie), disque dur ştiu. Set de instrucţiui, program de operare?

#43
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,828
  • Înscris: 15.08.2014
Deocamdata vad ca astia de la cinta ti prohodul o duc bine si astia poligloti o duc rau.

#44
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,990
  • Înscris: 18.12.2007

 petit_christian, on 30 mai 2022 - 12:22, said:

Ale cui experiente ?

Evident, ale colegilor de forum.
Si tu faci acelasi lucru pe care li-l reprosezi lor: generalizezi experientele tale.

#45
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,532
  • Înscris: 16.03.2007

 RedDev, on 30 mai 2022 - 12:24, said:

Ne luau cu intrebari de genul: dar voi aveti masini? Dar noi credeam ca folosit carute. Aveti incalzire pe gaz si stati iarna la 23 de grade in casa? Ca noi stam la 17 - 18.

probabil faceau misto de tine si nu te-ai prins...

#46
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,828
  • Înscris: 15.08.2014
Si pina la urma la ce iti trebuie sa vb engleza in F ? Faci afaceri cu arabii angajezii francezi vb nativ de araba, faci afaceri cu Rusia, angajezi francezi vb nativ de rusa, samd. Sunt francezi vb nativ cam de orice lb relevanta pe glob, ba chiar si mai putin relevanta, gên tahitiana . Engleza le trebuie pt afaceri le cu USA si Anglia, cit si in turism si transporturi. In rest, angajeaza pe cine trebuie.

#47
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,512
  • Înscris: 02.09.2006

 RedDev, on 30 mai 2022 - 12:24, said:

Am stat si eu in Franta un an si confirm ca sunt foarte incuiati. Nu dau doi bani pe engleza dar si cand merg in concedii, doar printre ei: in Franta sau in teritoriile vorbitoare de franceza.

...............
Ciudat, am intilnit o gramada de fracncezi in Punta Cana luna trecuta!

 djl, on 30 mai 2022 - 12:39, said:

Da, am păţit. Chiar pe un forum unde sunt secţiuni cu diverse ţări. "Aici se vorbeşte doar în Franceză", în schimb Austriecii nu avut nici o problemă, idem Portughezii (ba pe nu ştiu unde cineva a făcut un bine şi mi-a tradus întrebarea - cred că un Portughez sau Spaniol). Posibil să fie un mit cu Francezii, dar moderatorul ăla a cam confirmat mitul. Pe un forum Americănesc am dat însă de un pasionat Francez de televizoare vechi care cunoaşte Engleza.
Da' ce tramvaiu' 5 înseamnă aia Logicel. Că de ordinator (sau cum s-o scrie), disque dur ştiu. Set de instrucţiui, program de operare?
deci n-ai patit!

lasa-le dracu' de tramvaie, nu te mai chinui sa le aduci in discutie fara rost!

#48
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,828
  • Înscris: 15.08.2014
Pai ce, tytysor, nu i cunosti tu pe oamenii nostri àtoatestiutori, dar ei n au iesit din satul lor ? Sau scriu si ei cum bate vintul ? De unde vin verisorii mai multi ?
O sopirla ici, una colo si aia mai slab de minte pun botul.


#49
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,111
  • Înscris: 17.01.2012
simplitate:
-frumos/frumoase/frumoși/frumoase = beautiful
modestie:
-chiar de nu vb corect, nu-ți dă nimeni peste nas - te ascultă și te-ndrumă
seriozitate și alte alea...

#50
Cleopatra-

Cleopatra-

    Fleur-Noire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,592
  • Înscris: 12.04.2009

 petit_christian, on 30 mai 2022 - 13:05, said:

Pai ce, tytysor, nu i cunosti tu pe oamenii nostri àtoatestiutori, dar ei n au iesit din satul lor ? Sau scriu si ei cum bate vintul ? De unde vin verisorii mai multi ?
O sopirla ici, una colo si aia mai slab de minte pun botul.
După cum scrii, unicul aici care pare atotștiutor și foarte vocal, ești chiar tu. Unde mai pui că le și negi altora propriile experiențe de viață. Ironic, nu?!

Pari stresat și ești stresant, în același timp.

#51
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,828
  • Înscris: 15.08.2014
Daca te stressez, de ce te mai obosesti sa citesti ce scriu ? Sau vrei sa scriu numai ce vrei/vreti sa auzit ?

#52
Cleopatra-

Cleopatra-

    Fleur-Noire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,592
  • Înscris: 12.04.2009
Nene, experiențele tale nu le anulează pe ale celorlalți. Și viceversa. Relax!

#53
hamal

hamal

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 23.09.2010

 ConstantinDriga, on 30 mai 2022 - 10:52, said:

Chiar si in SUA, din cate stiu eu, majoritara e limba spaniola, nu engleza. Poate s-o fi schimbat raportul in ultimii ani.

Parerea dumneavoastra...
In Florida, sudul Texasului, ceva California, etc. da! In toate SUA, nu!

On topic:
- Simplitate: cu 1000 de cuvinte si conjugarile verbelor "to do" si "to have"(vezi Basic English) te poti exprima astfel incat sa te faci inteles.
- Din melodii, IT si filme ramai cu ceva intelegere de limba engleza. Mai ales ca filmele (majoritatea) televiziunilor noastre nu sunt dublate in limba romana. Multi copii invata ceva engleza de la desene animate.

Edited by hamal, 30 May 2022 - 13:33.


#54
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Parţial off-topic: s-a încercat traducerea în Limba Română a unor teremeni din I.T. şi iese aiurea. Folosim tastatură, sistem de operare, mufă, dar în rest nu prea.
Francezii, Germanii dublează filmele. Şi Ungurii, Italienii, Spaniolii (Portughezii doar desenele animate, precum la noi). Culmea, Mussolini era poliglot. Asta cu filmele cred că face cumva parte din puterea culturală şi puterea atrage după sine anumite lucruri.
Mi s-a părut şi mie o limbă destul de simplă (comparativ cu Germana spre exemplu).

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate