Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

Cum de a ajuns Lb. Engleză limbă internațională?

* * - - - 6 votes
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#73
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,802
  • Înscris: 15.08.2014

View PostAndreysc7, on 31 mai 2022 - 14:38, said:



mai degraba, la cum se pronunta, suna a "al 3-lea adolescent (13)" , "al 6-lea adolescent" Posted Image
Ai nevasta frantuzoaica ? Prea te aprinzi cand vine vorba de franta , in timp ce majoritatea de pe aici o mai dau si cu glume Posted Image
Calmez-vous !

Stau in F,Elsass unser Land, sa te bag de tot in ceata. Confuzii se fac si in alte limbi l am vazut trecind, cine trecea eu sau el ?
Je ne veux pas ! ��

#74
LeoT

LeoT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 690
  • Înscris: 07.08.2019
asta cu germana grea este eronat. se poate rau ... mult mai rau

exemplu banal : the dog = der Hund . si traducerea in alte cateva limbi vorbite in Europa

https://9gag.com/gag/a2qAMje

Edited by LeoT, 31 May 2022 - 22:16.


#75
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,802
  • Înscris: 15.08.2014
Se poate sl mai rau, clar dar lb din link nu le vb nici dracul in afara de nativl. N au forta germanei.

#76
Dari@

Dari@

    Hoașcă pur si simplu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 18.06.2007

View PostConstantinDriga, on 30 mai 2022 - 10:52, said:

Engleza e o limba structurata destul de strict, cu reguli putine (si exceptii multe, dar asta e alta mancare de peste). Are trei timpuri (trecut, prezent si viitor) si patru aspecte (simplu, continuu, perfect si perfect-continuu), care inseamna fix 12 "tenses" cum le zic ei.  Posted Image

Nu stiu unde ai invatat tu engleza dar in scoala se invata ca la indicativ sunt 8 timpuri (present, present perfect, past, past perfect, future, future perfect, future in the past, future perfect in the past) si doua aspecte: simplu si continuu.

ON: mai intai colonialismul britanic - sunt multe tari unde exista doua limbi oficiale, una din ele fiind engleza. La arabi, in Sud-Africa, in Canada, etc. Engleza se vorbeste si in India, Australia, prin tari din Africa, etc. De fapt, sunt vreo suta de tari si de teritorii unde se vorbeste engleza intr-un fel sau in altul, la modul oficial (https://en.wikipedia...ficial_language).
Apoi, dupa WW II, SUA a devenit number one in politica si economie ulterior, si astfel limba s-a raspandit si mai mult, plus partea cu muzica si calculatoarele care a venit dupa anii 80-90.

Astazi si in China vezi toate inscriptiile de la companii sau magazine scrise in chineza si in engleza, iar elevii invata engleza in scoli de la 13 ani. Deci nu cred ca e o limba simpla, depinde cine o invata :)

#77
bleujandarm

bleujandarm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 02.06.2013

View Postdjl, on 30 mai 2022 - 10:24, said:

Francezii cred că-s cam singurii din Europa care nu pot accepta faza cu Engleza.
Mit fals. Dimpotriva, prefera sa vorbeasca in engleza daca vad cat de mult te strambi incercand sa vorbesti tu in franceza. Eu le dau dreptate. Asculta un englez , italian, sau spaniol vorbind franceza,...iti vine sa ii dai cu ceva in cap. Romanii pronunta bine franceza , silabele sunt clare dar au tendinta de a exagera ..

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate