Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

Plafonare cu efect invers ENEL

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
286 replies to this topic

#163
ConstantinDriga

ConstantinDriga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 26.01.2016

View Postcamsonat, on 17 iunie 2022 - 08:15, said:

Nici macar nu au vrut sa bage mana in buzunarul celor care consuma mai mult de 300Kwh/luna, e doar prostie si analfabetism functional.
Din contra, eu cred ca exact asta au vrut sa faca si exact pe tipul asta de gandire: consumi peste X, inseamna ca esti chiabur, asa ca trebuie sa-ti luam banii. Nu-i subestima pe comunisti, sunt capabili de cea mai perfida injunghiere servita ca binefacere.

#164
chipuc

chipuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 16.10.2010
Ticalosie cu buna stiinta ori prostie, incompetenta, nu stiu cat mai conteaza, efectul este acelasi.

In weekend o sa trimit si eu o sesizare catre ANPC si am sa ma folosesc de urmatoarele doua idei:
- modificarea pretului unui contract aflat in desfasurare fara notficarea/acordul celeilalte parti. Ca acest lucru i-a fost impus furnizorului prin OUG sau alt instrument nu este problema mea, furnizorul trebuia sa ia masuri in aceasta privinta.
- utilizarea unui comportament de consum din trecut, respectiv consumul de energie electrica, ca forma de stabilire a pretului (si impunere a acestuia) in conditiile prezente. Pentru 2021 am avut contract de furnizare a energiei electrice, am platit ce am consumat, nu am facut nimic ilegal ca acum sa fiu "pedepsit" si sa platesc mai mult decat pretul din contract.

Mergand pe acelasi rationament este ca si cum maine, poimaine nu mai pot cumpara branza decat la un anumit pret pt ca pe 2021 am avut un consum mediu de peste 1 kg/luna... sau traficul de internet a depasit un anumit prag samd.

#165
miramax_

miramax_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 17.11.2006
mi-a venit ultim factura la enel, de la 1 apr la 13 iun, 385KW - 308 lei, exact 0.8lei pe KW.

Mai aveam 15 zile de contract cu 0.244lei pe KW fara tva pe energie activa si abonament 0,22 lei pe zi.

de la 14 iun sunt la hidro, am verificat la e-distributie si indexul ultim de la enel este exact cel trecut acolo. Au estimat ei 32KW intre 8 iunie(autocitit) si 13 iunie (citit de OD).

#166
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005

View Postcamsonat, on 16 iunie 2022 - 13:36, said:

300 de Kwh pe luna inseamna ap la bloc cu 2 adulti, cu incalzire centrala si fara aer conditionat in functiune.
Sunt curios la ce utilaje în funcțiune te-ai gândit când ai avansat acest consum.
Consumul la mine nu depășește 150KWh.
Apartament, 4 persoane (din care 2 copii), muncă de acasă, mulți consumatori permanenți. Fără economie.


#167
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 09.01.2008
Referirea era la incadrarea in acel plafon, nu la consumul intregii cantitati. Nu mai stau de 11 ani la bloc si pe vremea aia nu prea erau LED-uri peste tot. Oricum o dam diferentele intre casa la tara si ap. de bloc sunt mari. Maximul intr-o luna de iarna a fost de 3.500Kwh. Si nu, nu am utilaje de nici un fel.

#168
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,277
  • Înscris: 24.11.2002

View Postsfantu.dracu, on 17 iunie 2022 - 12:40, said:

Sunt curios la ce utilaje în funcțiune te-ai gândit când ai avansat acest consum.
Consumul la mine nu depășește 150KWh.
Apartament, 4 persoane (din care 2 copii), muncă de acasă, mulți consumatori permanenți. Fără economie.
300KWh intr-o luna cu 30 de zile inseamna in medie 10KWh pe zi, intr-un apartament normal fara plita cu inductie sau calorifere electrice inseamna ca ai toate becurile cu incadescenta de 100W si le tii aprinse, ca speli la 90 de grade Celsius de 2ori, ca mai folosesti fierul de calcat de 2KW cel putin 2 ore si mai gatesti la cuptor inca 2ore pe la 220grade. Asta in FIECARE zi. Tu nu faci asta? Nici eu si nu stiu pe nimeni care sa o faca.
Citesc lunar 6 contoare de la apartamente cu 3 camere si 2-3locatari, la nici unul nu am vazut un consum lunar mai mare de 150kWh. Dar hei, ne fura statul ca nu ne da pomana la consum de 300KWh.

@camsonat
As fi si eu curios ce consumatori ai avut la 3.500KWh intr-o luna?
Si din cate salarii medii isi poate cumpara si instala o familie o pompa de caldura.

#169
chipuc

chipuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 16.10.2010
Nu am nevoie sa-mi dea nimeni ceva de pomana, ce vreau este sa platesc ce am consumat la pretul din contractul semnat cu furnizorul.
Ce-i asa de greu de inteles?

Si sa nu comparam consumul unei case cu cel al unui apt: la casa mai sunt si alti consumatori pe care nu-i ai la un apt, si nu vorbim aici doar de becuri, fier de calcat ori masina de spalat.

#170
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 09.01.2008
Nici eu nu vreau nimic de pomana de la nimeni. Pot doar sa-i raspund ca in prima iarna dupa finisaje umede, casa consuma 145kwh la 24 ore pt incalzire. Atat. Restul lucrurilor sunt extrageri rautacioase din context. Am postat grafice de consum prin 2012.

Edited by camsonat, 17 June 2022 - 16:50.


#171
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005

View Postcamsonat, on 17 iunie 2022 - 12:53, said:

Si nu, nu am utilaje de nici un fel.
Curios cum consumi 3500KWh fără niciun utilaj.
Să inteleg/em ca mâncarea o ții la beci, te luminezi la lumânare etc? :D

Prin utilaj citește orice consumator electric. :)

View Postvestale, on 17 iunie 2022 - 14:51, said:

Tu nu faci asta?
Nu așa.
Dar lucrează destul de mult utilajele. Doar că sunt cu consum redus.

#172
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 09.01.2008
Daca un sistem electric de 14Kw, destinat incalzirii, se poate numi utilaj, atunci am 19 utilaje. Deja se bat campii pe aici si eu, cel pagubit am ajuns sa dau declaratii de avere in fata unor persoane oarecare. Ce va freaca grija ce fac eu cu curentul pe banii mei? Ideea e ca un furnizor a incalcat un contract pt ca o lege idioata lasa loc de interpretari. Hai sa incercam sa intelegem ceea ce citim.

Edited by camsonat, 17 June 2022 - 19:18.


#173
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,277
  • Înscris: 24.11.2002
In Romania preverile legale sunt au intaietate in fata contractelor, daca stiti o tara in care lucrurile sunt invers: contractul bate legea/ordonanta de urgenta, va urez succes in emigrarea .
Ca ati facut pariul gresit cu sistemul de incalzire de 14kW, ghinion, mai puneti o haina, incalziti mai putine camere ...
Iar forma in care sunt redactate ordonantele de urgenta si legile arata calitatea omenilor ce lucreaza acolo.
Ah si nu uitat de programul rabla pentru electrocasnice, poate mai salvati din cei 300KW pe luna.

#174
ConstantinDriga

ConstantinDriga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 26.01.2016
Ca sa fie clar, eu sunt aliat 100%  cu initiatorul, chiar daca-i cam sonat, cum se declara. E strigator la cer cum autoritatile ne "deschiaburesc". Avertizez bolsevicii ca stiu sa le tin piept, cata vreme n-au pistol.

#175
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 09.01.2008
Am incercat sa fiu cat de arogant am putut. Tot nu ai priceput. Nu intelegi nimic din legile comerciale si postarea de mai sus arata o inclinatie spre comunism imbacsit. Romania e tara unde contractul primeaza daca nu a fost intocmit voit impotriva legii.
Iar te freaca grija de ce fac eu cu 14Kw. A fost cel mai bun pariu la vremea aia. Azi e altceva. Da repet, nu asta e subiectul.

#176
ConstantinDriga

ConstantinDriga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 26.01.2016
Postarea de mai sus e a mea. Incerc sa ma asigur ca nu ma razbun pe cine nu trebuie, asa ca intreb direct: camsonat, mie mi-ai raspuns?

#177
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Eu nu inteleg de ce nu reziliezi acel contract, daca nu e respectat.

#178
ConstantinDriga

ConstantinDriga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 26.01.2016
Domnu' pasilla, de ce sa reziliezi un contract pe motiv ca STATUL a venit peste el? Oricare furnizor iti va zice la fel: noi respectam legea. Chiar daca-i tampita.

#179
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Motivul ar trebui sa fie ca nu e respectat, nu conteaza din ce cauza.
Este futil sa tii cu dintii de ceva care nu iti convine.

Edited by pasilla, 17 June 2022 - 21:48.


#180
ConstantinDriga

ConstantinDriga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 26.01.2016
Aaaa, pai stai asa. Incerci sa reziliezi. Nu reziliezi. Ca si celalalt are argumente impotriva rezilierii. Iar cand argumentul e "asa scrie la ucaz" se termina rezilierea.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate