Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Plafonare cu efect invers ENEL

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
286 replies to this topic

#199
halford

halford

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 25.09.2006
Exact. Eu cred ca e pierdere de timp cu avocati si tribunal. Contractul e facut de asa natura incat ei sunt pusi la adapost. Poate doar sa ataci in justitie contractul pe clauze abuzive dar slabe sperante.

#200
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,217
  • Înscris: 24.11.2002
Dar oamenii pot spera/visa. Avocatii trebuie si ei sa traiasca, nu?

#201
mariusiku

mariusiku

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 11.03.2007
Salutare tuturor, sunt si eu in aceeasi oala ca si initiatorul si restul colegilor cu contracte la Enel.  Cand am primit prima factura marita de la Enel am facut sesizare catre ANRE si in acelsi timp presimitind ce se intampla mi-am mutat contractul la Hidroelectrica, cu toate ca oferta de la Enel era valabila pana la 21.10.2022 (0.244 lei/kwh). Am constatat cu stupoare ca in baza sesizarii catre ANRE, acestia au notificat Enelul sa ma lamureasca cu privire la descrierea facturii si la modalitatea de calcul, afirmand cumva ca este corecta. Ba mai mult cand am primit raspunsul de la Enel, in ultimul paragraf mi-au confirmat faptul ca pretul din contract este valabil doar daca ma incadrez in consumul de 300kwh. In continuare am asteptat sa primesc un raspuns oficial de la ANRE, ca urmare a celui transmis de Enel dar acest lucru nu s-a mai intamplat. Astazi am formulat din nou o petitie catre ANRE in care mi-am exprimat nemultumirile si am precizat ca doresc un raspuns din partea lor, nu din partea furnizorului raportat la cele reclamate. Astept sa vad ce urmeaza...
Ma bucur ca am reusit sa gasesc acest topic dupa mai multe cautari pe net legate de aceasta situatie, chiar ajunsesem sa ma gandesc ca poate chiar sunt eu cel batut in cap si sunt in eroare.

#202
ascee_ro

ascee_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 15.02.2005
@mariusiku - acelasi lucru am patit cu EON; OUG-ul ala a distrus contractele individuale pana in 2023, platesti pretul de achizitie al furnizorului plafonat la ce zice OUG-ul.

OUG zice ca pretul din contract daca e mai mic decat plafonul e doar pentru aia sub 300KWh/luna.  Un bushit total.

#203
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 ascee_ro, on 04 iulie 2022 - 16:59, said:

OUG zice ca pretul din contract daca e mai mic decat plafonul e doar pentru aia sub 300KWh/luna.  Un bushit total.
OUG 27/2002 reglementeaza preturile pentru cei care se incadreaza in plafon. Nu se baga peste cei care trec de plafon.
Eu nu am gasit in textul OUG ceva care ar obliga furnizorii sa nu respecte contractele incheiate cu clientii care nu se incadreaza in plafon.

(2) În cazul în care prețul din contractele în vigoare încheiate cu clienții finali prevăzuți la art. 1 este mai mic decât prețul maxim prevăzut la art. 1 alin. (1) și (2), se aplică prețul contractual.

#204
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,846
  • Înscris: 24.04.2013
@pasilla: Pai s-a tot discutat si rasdiscutat. Ce ai citat priveste exclusiv clientii de la art. 1, adica sub 300kWh/luna in 2021. Pentru dilema ta, vezi art. 5 ‘… prețul final facturat se stabilește… (asa si pe dincolo, imperativ)’.

Edited by sags, 04 July 2022 - 17:47.


#205
chipuc

chipuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 16.10.2010

 pasilla, on 04 iulie 2022 - 17:11, said:

OUG 27/2002 reglementeaza preturile pentru cei care se incadreaza in plafon. Nu se baga peste cei care trec de plafon.
Eu nu am gasit in textul OUG ceva care ar obliga furnizorii sa nu respecte contractele incheiate cu clientii care nu se incadreaza in plafon.

(2) În cazul în care prețul din contractele în vigoare încheiate cu clienții finali prevăzuți la art. 1 este mai mic decât prețul maxim prevăzut la art. 1 alin. (1) și (2), se aplică prețul contractual.

Fals, s-a tot discutat si rediscutat aici ideea de mai sus, vezi de exemplu mai jos raspuns ENEL atunci cand am intrebat care este motivul pt care valoarea facturilor emise de ei de dupa aprilie 2022 a crescut. Si ca mine sunt multi.

"Astfel, locul de consum mentionat anterior a fost incadrat in transa de consum: peste 301 kWh.
Pentru aceasta categorie plafonarea, care apare pe factura cu denumirea:  Dif=pret final facturat conform OUG 27/2022 -pret contract, se calculeaza ca diferenta intre:
Energia activa + TG + Rezervare - Componenta de achizitie - Componenta de Furnizare.
Pretul final facturat va fi calculat lunar ca suma a elementelor componente stabilite conform art. 5 din O.U.G nr. 27/2022, de aceea pretul platit de dvs. poate sa varieze, de la luna la luna, in perioada aplicarii masurilor de sprijin conform O.U.G nr. 27/2022 (1 aprilie 2022 – 31 martie 2023)*"

#206
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 sags, on 04 iulie 2022 - 17:46, said:

@pasilla: Pai s-a tot discutat si rasdiscutat. Ce ai citat priveste exclusiv clientii de la art. 1, adica sub 300kWh/luna in 2021. Pentru dilema ta, vezi art. 5 ‘… prețul final facturat se stabilește… (asa si pe dincolo, imperativ)’.
Nu e deloc imperativ....(acel "pot" nu se refera neaparat la viitor.)

(3) La solicitarea clienților finali, furnizorii pot încheia contracte de furnizare și în alte condiții decât cele prevăzute în prezentul articol.

Edited by pasilla, 04 July 2022 - 18:04.


#207
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,846
  • Înscris: 24.04.2013
Nu e deloc clar ce vrea sa zica acel aliniat. O interpretare este ca: da, pot incheia si altfel de contracte, dar de facturat factureaza tot cat zine OUGu’. Mai inseamna si ca pot incheia contracte cu preturi oricat de mari… (dar ce-i drept ca sa mareasca preturile din contractele existente trebuie sa notifice clientii) Si despre acel paragraf s-a mai discutat.

Edited by sags, 04 July 2022 - 18:27.


#208
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Interpretarea mea:
Furnizorii sunt obligati sa respecte un pret maxim, asa cum e descris in continutul acelui articol.
Cu acceptul clientului, furnizorul poate incheia/respecta contracte si cu alt pret - mai mare, sau mai mic.
Legea nu interzice  furnizorului sa  ofere preturi mai mici.

Edited by pasilla, 04 July 2022 - 18:46.


#209
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,846
  • Înscris: 24.04.2013
GATA! (sau pe-aproape) S-a lamurit… bustean?. A se vedea procesul legislativ PL-x nr. 193/2022 de la Camera Deputatior. Legea de aprobare cu modificari este la promulgare inca din 23 iunie, forma respectiva fiind disponibila in pagina mentionata.

Intr-adevar se intorduce si la art. 5 (cazul peste 300kWh/luna) limitarea la pretul contractual. Dar dupa mine totul este aruncat in aer de noul art. 51 despre care am povestit deja, iar dpdv al furnizorului apare problema pusa de colegul @tavitu tot aici pe topic.

#210
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
(4) În cazul în care preţul din contractul de furnizare în vigoare
încheiat cu clienţii finali prevăzuţi la alin. (1) este mai mic decât preţul final
rezultat prin aplicarea prezentei ordonanțe de urgență, se aplică preţul
contractual.


Asta spune si (3), dar se pare ca sunt multi analfabeti functionali prin companiile de distributie, sau prin legislativ.

#211
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,151
  • Înscris: 09.01.2008
Azi am primit si eu raspunsul enel la petitia trimis catre ANRE. Acelasi raspuns sec si fara continut. Am sa le raspund ambilor si am sa-i fac retardati pe toti intr-un mod in care sa nu ma poata acuza de injurii.

#212
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,846
  • Înscris: 24.04.2013

 pasilla, on 04 iulie 2022 - 18:56, said:

… Asta spune si (3), dar se pare ca sunt multi analfabeti functionali prin companiile de distributie, sau prin legislativ.
Mie alin (3) de la art. 5 mi se pare o dubiosenie, nu e clar ce consecinte ar trebui sa aiba si cum se ‘leaga’ de restul prevederilor. Ca daca poate contracta altfel, dar de facturat e obligat sa o faca intr-un anumit fel, nu serveste la nimic. La fel noul art. 51 cu totul, am explicat de ce inca de cand era doar la stadiul de amendament propus.

#213
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,151
  • Înscris: 09.01.2008
Uitati ce zic retardatii cu titlul "confidential":
"Furnizorii Enel aplică cele mai recente prevederi privind schemele de sprijin, în acord cu legislația în vigoare, măsuri prevăzute de O.U.G. nr. 27/2022(1 aprilie 2022 – 31 martie 2023). De aceea, ofertele de preț reflectă nivelul actual al pieței de energie, însă prețul final plătit de către clienții care au avut un consum mediu lunar realizat in anul 2021 de peste 300 kWh este cel stabilit în conformitate cu art. 5 alin. (1) din O.U.G. nr. 27/2022.

 

Ofertele destinate clienților sunt în concordanță cu actualul context economic. Astfel, prețul final plătit de consumatori este cel prevăzut prin legislatia in vigoare.

 

În perioada de aplicare a O.U.G. nr. 27/2022, respectiv până la data de 31 martie 2023, prețul final facturat nu va fi cel prevazut in contractul de furnizare aflat in derulare, ci va fi determinat de catre fiecare furnizor in parte în conformitate cu art. 5 alin. (1) din actul normativ mentionat.

Pentru categoria clientilor Enel, cu un consum mediu lunar realizat in anul 2021 peste 300 kWh, pretul final facturat este compus din următoarele componente:
bla, bla, bla."
Cat de retardat sa fi sa folosesti sintagma "scheme de sprijin" si sa dublezi factura omului,recunoscand ca nu mai respecti contractul, desi nu iti cere nimeni lucrul asta? Zicea cineva mai sus ca e legal, iata ca ei recunosc incalcarea contractului.

Edited by camsonat, 04 July 2022 - 20:48.


#214
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Argumentul cu "este cel stabilit în conformitate cu art. 5 alin. (1) din O.U.G. nr. 27/2022." nu cred ca sta in picioare.
Cred ca ar  putea gasi alte prevederi din contract.


Mi-as dori sa vad si eu un asemenea contract, ca sa mai bat campii pe aici.

#215
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,846
  • Înscris: 24.04.2013
Totusi art. 5, chiar cum era, ajuta si pe cei cu consum mare. Nu pe moment, cel putin nu pe toti, dar in timp impiedica aplicarea unei marje oricat de mari si deci a unor preturi nejustificat de mari.

Sa explic de ce:
Pretul fix este cam pe o perioada de un an. Da, mai sunt unii care mai au cate o ‘codita’ de contract pe pret mic. Dar sa nu uitam ca preturile mari au inceput deja de o buna bucata de vreme, asa ca perioadele de pret mai mic se termina. Odata terminate aceste perioade, furnizorii sunt practic liberi sa vina cu un pret contractual nou astronomic inclusiv cu o marja astronomica, pret care in absenta art. 5 s-ar aplica ca atare. Cu art. 5 pretul poate fi in continuare oricat de mare dar numai pe masura preturilor en-gross, fiindca marja permisa a fi aplicata de furnizor e fixa. In plus producatorii sunt impozitati cu 80% din tot ce depaste un anumit prag incat nu au prea mult de castigat dintr-o crestere aiurea a pretului en-gross.

@pasilla: Permite-mi sa nu fiu de acord cu tine in legatura cu art. 5 alin (3). Dar de nou adaugatul art. 51 (vezi forma trimisa la promulgare din pagina procesului legislativ de care am zis) ce parere ai?

#216
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 sags, on 04 iulie 2022 - 21:53, said:

@pasilla: Permite-mi sa nu fiu de acord cu tine in legatura cu art. 5 alin (3). Dar de nou adaugatul art. 51 (vezi forma trimisa la promulgare din pagina procesului legislativ de care am zis) ce parere ai?
Te citez pe tine,care pare ca ai inteles logica acelui articol. Modificarea aia nu are nici o relevanta, sau nu ar trebui sa aibe.

 sags, on 04 iulie 2022 - 21:53, said:

Totusi art. 5, chiar cum era, ajuta si pe cei cu consum mare. Nu pe moment, cel putin nu pe toti, dar in timp impiedica aplicarea unei marje oricat de mari si deci a unor preturi nejustificat de mari.

Edited by pasilla, 04 July 2022 - 22:05.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate