Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 

Plafonare cu efect invers ENEL

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
286 replies to this topic

#271
adynis

adynis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,928
  • Înscris: 28.11.2001
Ajutati-ma si pe mine, va rog, cu o concluzie-rezumat:
Eu retinusem ca din 14 iulie a fost in permanenta un articol care asigura ca, in cazul in care am peste 300kwh, voi avea pretul din contract. Este adevarat ?

Am avut vreo 2...3 luni emise cu pret dublu, apoi mi-a intarziat factura, la ENEL si tocmai mi s-a emis factura (dar nu o pot inca descarca) in valoare de 2405 lei Posted Image Posted Image  Posted Image  (cred ca pe vreo 2 luni, inca nu vad perioada) (in conditiile in care eu aveam aprox 300...350 lei pe luna inainte de ordonante)....

#272
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
OUG 27/2022 modificata. Vezi art. 5 lit d punctul 4.
1. Asteapta factura detaliata.
2. Verifica prevederile contractului.
3. Vezi daca nu ai primit notificare de modificare a pretului.
4. Nu te panica. Se mai intampla si erori.

Edited by pasilla, 08 September 2022 - 00:16.


#273
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postadynis, on 08 septembrie 2022 - 00:00, said:


Sfatul meu este sa te muti de urgenta la HE. Trecerea se face simplu online, completezi niste chestii, trimiti 2-3  documente scanate si gata. Astia de la enel nu mai sunt deloc de incredere. Pot sa iti faca figura...

#274
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,194
  • Înscris: 09.01.2008
Gata si audierea de la CNCD. Am fost singura parte prezenta si se pare ca am dreptate, este discriminare. Doar ca... nu ma ajuta cu nimic treaba asta. Ar ajuta in cazul in care chem guvernul in tribunal.
Mai vedem, asa nu ramane sigur.
ANPC inca nu a raspuns.

#275
adynis

adynis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,928
  • Înscris: 28.11.2001

View Postadynis, on 08 septembrie 2022 - 00:00, said:

[...]
Am avut vreo 2...3 luni emise cu pret dublu, apoi mi-a intarziat factura, la ENEL si tocmai mi s-a emis factura (dar nu o pot inca descarca) in valoare de 2405 lei Posted Image Posted Image  Posted Image  (cred ca pe vreo 2 luni, inca nu vad perioada) (in conditiile in care eu aveam aprox 300...350 lei pe luna inainte de ordonante)....

Mda.... s-a emis factura si ca urmare:
  • Am confirmat "corectitudinea" facturii (in sensul ca NU a fost, din pacate, nici o greseala) -> factura este pe 2 luni si-are o estimare de index destul de ok. Problema este .... punctul urmator :-(
  • Am constientizat mailul primit prin aprilie in care eram anuntat ca mi se mareste pretul de la 0.244 la 1.299 !!!!!! (Marea mea GRESEALA ca nu mi-am dat seama ca se schimba pretul.... cumva am crezut ca era acelasi pret si este doar o reinoire  ca in toti anii precedenti )
  • M-am suparat atat pe mine, dar si pe ENEL ca in mailul trimis scrie doar noua suma, nu ma "ajuta" deloc sa-mi dau seama ca se mareste de 5 ori pretul
  • Am inceput sa suspectez ENEL ca special au intarziat factura 1 luna, si mi-au emis factura pe 2 luni, ca daca-mi emiteau la timp factura, mi-as fi dat si eu seama mai devreme ....
  • Am facut astazi cerere de mutare la Hidroelectrica
    • Foarte usoara, intr-adevar, cererea (se urmeaza pasii de la primele 2 link-uri de la pagina: Hidroelectrica - Furnizare energie - Client casnic : https://www.hidroele...48-8ea9d20735f9 )
    • Cica daca fac doar schimbarea de la Enel la Hidroelectrica, ar dura aprox 21 zile, dar daca fac schimbarea si pe alt titular, dureaza ~5 zile, drept urmare am ales varianta mai rapida schimband si titularul contractului
  • Am inceput sa ma gandesc unde-ar fi corect sa fac vreo sesizare (protectia consumatorului, ceva...) dat fiind ca (pe langa jumatatea de vina pe care mi-o asum) parca pentru cealalta jumatate de vina as acuza ENEL-ul ca nu s-a asigurat ca inteleg ca pretul mi-a crescut de 5 ori (si-n plus mi-a amanat si factura 2 luni si m-a facut sa-mi dau seama de problema mult mai tarziu)
  • Am devenit constient si de site-ul https://www.anre.ro/...rator-de-tarife unde observ ca astazi, Enel (cu abonamentul Fix Online) are 5.2 lei !?!?!!!!!!!!!!! (in loc de 0.244 cat era anul trecut)
Deci in concluzie eu mi-am luat-o, cu toate ca s-a recomandat pe-aici trecerea la Hidroelectrica, am fost neglijent. La mine a coincis cu "terminarea" abonamentului si schimbarea pretului, schimbare la care iarasi am fost neglijent. Din ce calculez, pana la mutarea finala, voi fi platit aproximativ 3000 lei in plus ENEL-ului (pe langa plata normala a energiei la pretul clasic) (1000 lei cu "ordonanta" si 2000 lei cu schimbarea pretului contractual)

Am scris toate acestea poate cei idnecis citesc si poate scapa inainte de cresterea pretului.

#276
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 08.06.2005
Stai linistit...eu i-am notificat ca nu sunt de acord cu noul pret si tot mi-au trimis-o marita(factura). De data asta nu o platesc...sa vedem ce se intampla.

M-am mutat la Hidroelectrica.

Edited by mircea812, 12 September 2022 - 07:46.


#277
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,954
  • Înscris: 24.04.2013
OT:

View Postmircea812, on 12 septembrie 2022 - 07:45, said:

… eu i-am notificat ca nu sunt de acord cu noul pret si tot mi-au trimis-o marita(factura). …
Cred ca nu ai inteles cum e cu a fi sau nu de acord. Alegerea nu este intre a trece la noul pret si a ramane la pretul vechi, ci intre a trece la noul pret si a rezilia contractul cu trecere la furnizorul de ultima instanta la pretul cerut de acesta. Asa ca notificarea ca nu esti de acord nu face decat sa complice lucrurile, printr-o schimbare de furnizor care poate nu este cea pe care o vrei dar care poate chiar impiedica o vreme trecerea la furnizorul ales de tine (trebuie sa fie minim 21 de zile intre 2 schimbari).

#278
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 08.06.2005
''Stimate colaborator,

Va informam ca solicitarea dumneavoastra inregistrata cu nr. ........de schimbare furnizor pentru POD RO001E......., cu data de executie 31/07/2022, aferent locului de consum din BUCURESTI, SECTOR ....., ......., bl. - , sc. - , et. - , ap. - a fost finalizata. Indexul/indecsii estimat/i pentru contorul seria 9...... este/sunt:

EA = 94...;

Cu stima,
E-DISTRIBUTIE MUNTENIA S.A.''


Eu zic ca m-am ''transferat'' .

#279
Jam`

Jam`

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 11.05.2005
Am trecut si eu la Hidroelectrica. Si mie mi s-a schimbat contractul la Enel, din iunie de la 0.244 undeva la 1.5 lei/kwh, dupa ce am platit cateva luni facturi "plafonate" in sus - asta este :(. Nu am mai facut nici o plangere niciunde.

As avea o nelamurire poate stie cineva: eu am la aceeasi adresa doua locuri de consum (2 contoare separate), si sunt ambele contracte pe numele meu. Oare daca pe un contor depasesc media de 300 / luna, iar pe celalalt nu, oare mi se aplica OUG-ul pe ambele contoare.

Inteleg ca si Hidroelectrica (ca si oricare alt furnizor) o sa aplice alt tarif fata de cel din contract daca media pe 2022 va depasi 300 / luna.

Multumesc!

#280
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 01.12.2005

View PostJam`, on 12 septembrie 2022 - 10:25, said:

Inteleg ca si Hidroelectrica (ca si oricare alt furnizor) o sa aplice alt tarif fata de cel din contract daca media pe 2022 va depasi 300 / luna.

Multumesc!
Hidroelectrica va factura la pretul contractual, daca ai avut anul trecut peste 300kwh - conform modificarii din Parlament a OUG 27 (anterioara re-modificarii facute acum in sept de Guvern). Oricum, si fara aceasta modificare, pretul Hidroelectrica "neplafonat" este undeva pe la 0.71-078, adica e ok

#281
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostJam`, on 12 septembrie 2022 - 10:25, said:

As avea o nelamurire poate stie cineva: eu am la aceeasi adresa doua locuri de consum (2 contoare separate), si sunt ambele contracte pe numele meu. Oare daca pe un contor depasesc media de 300 / luna, iar pe celalalt nu, oare mi se aplica OUG-ul pe ambele contoare.

Atentie mare, media pe 2021.

View PostJam`, on 12 septembrie 2022 - 10:25, said:

Inteleg ca si Hidroelectrica (ca si oricare alt furnizor) o sa aplice alt tarif fata de cel din contract

Conform noilor modificari din OUG, daca media depaseste 300, vei plati ce scrie in contract, adica in jur de 0,7 +/-

#282
Jam`

Jam`

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 11.05.2005
Eu credeam ca si Hidroelectrica va factura pret mai mare daca o sa depasesc acea medie de 300. Gasisem zilele trecute la ei pe site un document in acest sens. Si intelesesem ca se va trimite la final de an un fel de regularizare daca ai depasit media pe anul anterior.

Nu mai sunt la curent si nici nu am incredere in ce OUG-uri mai dau mai marii nostri conducatori, dar sper sa fie cum ati zis mai sus, si sa platesc pretul din contract. Voi vedea asta in lunile urmatoare.

Eram doar curios daca stie cineva cum se calculeaza media totusi, in caz ca in viitorul apropiat se va schimba schimbarea (pe speta de mai sus: cu doua contoare pe acelasi nume, la aceeasi adresa).

#283
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 01.12.2005
Chiar daca sunt 2 contoare, atunci sunt de fapt 2 locuri de consum - deci fiecare e tratat separat.
Legal, daca anul trecut ai depasit medie 300, anul asta se calculeaza lunar un pret de furnizare, bazat pe un "pret de transfer", cote profit si alte chestii interne furnizorului. Problema e ca la Hidroelectrica acest pret este apropiat de cel cu care vinde efectiv la populatie, e o diferenta de 0.00xx lei pe kwh. Deci insignifiant.

Iar din iulie, odata cu modificarea din parlament, daca pretul asta calculat lunar e mai mare decat pretul contractual, furnizorul trebuie sa te factureze cu pretul din contract. Deci e de bine, (deocamdata) stai linistit.

#284
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostSwatKat, on 12 septembrie 2022 - 13:09, said:

daca anul trecut ai depasit medie 300

Ar trebui sa se precizeze aspectul asta. Am auzit pe multii care ziceau "Nu imi fac griji, fac economie sa ma incadrez in 300kwh lunar si voi plati 0.8 lei, ma doare la basca". Alooo.. este vorba de media pe anul 2021. Nici la tv nu se precizeaza asta si toti stau linistiti ca ei nu vor consuma decat maxim 300..

#285
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,194
  • Înscris: 09.01.2008
In ordonanta retardatilor scrie ca se refera la 2021. Si daca totusi, in 2022 obtii o medie sub 300, in feb 2023 se recalculeaza si primesti inapoi ce ti-au facturat in plus.
Astia au luat-o razna. Enel nu a trimis raspunsul si catre ANRE si ANRE a revenit cu solicitarea. Enel raspunde din nou cu acelasi test sterp, dar din nou, doar mie. Ca in comediile alea rasuflate. E una acolo sefa la "clienti speciali", scolita tare si care nici ea nu intelege nimic.

#286
Jam`

Jam`

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 11.05.2005
eu zic (sper) ca daca in 2022 obtii medie sub 300 ar trebui sa fi iertat :) poate a fost o intamplare (cazul meu) sa am consum mai mare pe 2021 si atunci nu mi se pare normal ca toata viata sa platesc mai mult.

#287
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 08.06.2005
Nu-mi vine sa cred ca am ajuns sa fiu de acord cu PSD-ul :)

Factura calculata in functie de consumul pe  luna in curs...


PS: Cand il aud pe ala de la anre ca este greu de calculat ma apuca gandurile revolutionare :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate