Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Plafonare cu efect invers ENEL

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
286 replies to this topic

#1
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 09.01.2008
Bun gasit!
Deschid acest topic pt ca "miros" ca urmeaza o avalansa de probleme ca a mea si ar fi util sa stim incotro trebuie sa ne indreptam.
Sunt client ENEL, PF care are acceptata o oferta cu pret fix 12 luni si care expira in 30 Septembrie 2022.
Apare OUG 27/2022 https://legislatie.j.../252777  care are ca scop principal sa actioneze "astfel încât prețurile la energie electrică și gaze naturale plătite de către clienții finali să nu agraveze nivelul de sărăcie energetică".
Primul aspect care discrimineaza categoria celor care consuma curent pt incalzirea casei si care in mod uzual depasesc 300Kwh/luna este ca plafonarea la gaze se face fara limita de Kwh iar la curent nu.
Al doilea aspect ar fi art.5 care introduce o schema de calcul tarif pt cei care au avut medii lunare in 2021 ce depasesc 300Kwh/luna, schema care e relativ necunoscuta clientilor pt ca datele sunt la ei.
Mie mi-au aplicat schema de calcul de la art 5. si rezultatul a fost dublarea facturii prin adaugarea unei componente de 3 ori mai mare decat pretul unitar al energiei. Rezultatul este in totala contradictie cu scopul OUG in discutie.
In afara de asta, oferta bilateral agreata anul trecut, devenita anexa la contract, a fost incalcata flagrant. Am facut petitie la ENEL si la ANRE. Enel raspunde ca a facturat conf. ordonantei evitand sa se exprime referitor la incalcarea contractului dintre noi. ANRE mai are multe zile pana cand va raspunde dar intuiesc raspunsul. Ministerul Energiei si Guvernul au aspuns robotic fara cap si fara coada.
Intrebarile sunt:
1. faptul ca efectul pe care il are asupra unor consumatori este contrar notiunii de "sprijin", nu atrage ilegalitatea OUG sau a articolului respectiv?
2. faptul ca "pedepsirea" celor care se incalzesc electric este o consecinta clara, nu reprezinta o ilegalitate?
3. faptul ca au incalcat notiunea de "pret fix" nu reprezinta o ilegalitate?
Estimez ca pana in Martie 2023 vor taxa abuziv de la mine cam de 3 ori cat ar cere un avocat pt un proces acolo unde trebuie.
Poate sunt putin incoerent dar nu prea ma pricep sa construiesc dosare.
Multumesc anticipat pt sfaturi.

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Se ofera posibilitatea ca acei consumatori care depasesc plafonul sa isi regleze consumul in asa fel incat sa contribuie la economia de energie electrica.
OUG prevede de asemenea regularizarea in cazul in care consumul efectiv pentru perioada aprilie 2022-aprilie 2023 se incadreaza in baremul de 300 kWh/luna.

E simplu. Te incadrezi in consum mediu de 300 kWh/luna, beneficiezi de plafonarea pretului. Nu te incadrezi, platesti la pretul pietei.

Nu cred ca poate fi caracterizata ca discriminare, faptul ca statul ofera discount la banane si nu ofera si la mere.

Edited by pasilla, 26 May 2022 - 16:16.


#3
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 24.11.2002
Clientii nu au primit facturi pe 2021? Nu pot aduna consumul aferent acelui an si sa imparta la 12, sa vada in ce caz se incadreaza?
Ordonanta ii sprijina, dar nu pe cei ce si-au permis consum mai mare de 300KW/luna. De ce 300 si nu 500 sau 50, e treaba autoritatilor.

#4
ConstantinDriga

ConstantinDriga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 26.01.2016
Din cate stiu, se aplica o plafonare si la gaze naturale, dar cantitatea plafonata e in metri cubi, iar cea facturata e in KWh.
In rest, mirificul guvern roman e plin de stupize (era sa scriu surprize).

#5
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,811
  • Înscris: 24.04.2013
Cei care nu au retea de gaze in zone nu prea au ce face. Sau au, sa gateasca la butelie si sa se incalzeasca cu lemne/carbuni, daca aste este considerat normal in secolul XXI.

Ar fi interesant de vazut daca si alti furnizori inafara de Enel au intreles cum ca acea OUG ii exonereaza de respectarea preturilor fixe din contractul deja semnat…

Edited by sags, 26 May 2022 - 16:16.


#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 sags, on 26 mai 2022 - 16:15, said:

Ar fi interesant de vazut daca si alti furnizori inafara de Enel au intreles cum ca acea OUG ii exonereaza de respectarea preturilor fixe din contractul deja semnat…
Cred ca toti furnizorii au inteles ca acel contract poate fi reziliat unilatearal, daca beneficiarul nu e de acord cu noile tarife.

#7
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009
Algoritm Plafonare guvernul României OUG 27/2022:

Quote

dacă consum energie electrică pe 2021 sau 2022 sub 100 kWh, respectiv sub 300 kWh
    preț facturat = minim(preț contract, preț plafon 100 sau respectiv 300, preț formulă de calcul)
altfel dacă consum energie electrică peste 300 kwh
    preț facturat = preț formulă de calcul

Pentru cei care consumă peste 300 kWh, OUG anulează prețurile din contract! Adică dacă în contract aveam 0.5 lei / kWh, ordonanța vine și zice că, conform formulei de calcul de acum ai 1 leu / kWh. Discriminarea este de aici.

Edited by tavitu, 26 May 2022 - 16:25.


#8
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 09.01.2008

 pasilla, on 26 mai 2022 - 16:10, said:

Se ofera posibilitatea ca acei consumatori care depasesc plafonul sa isi regleze consumul in asa fel incat sa contribuie la economia de energie electrica.
OUG prevede de asemenea regularizarea in cazul in care consumul efectiv pentru perioada aprilie 2022-aprilie 2023 se incadreaza in baremul de 300 kWh/luna.

E simplu. Te incadrezi in consum mediu de 300 kWh/luna, beneficiezi de plafonarea pretului. Nu te incadrezi, platesti la pretul pietei.

Nu cred ca poate fi caracterizata ca discriminare, faptul ca statul ofera discount la banane si nu ofera si la mere.
Cum sa economisesc cu familie mare, casa in camp si curentul singura utilitate la care am acces? OUG e despre sprijin nu despre economia nationala.

#9
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 tavitu, on 26 mai 2022 - 16:21, said:

Pentru cei care consumă peste 300 kWh, OUG anulează prețurile din contract! Adică dacă în contract aveam 0.5 lei / kWh, ordonanța vine și zice că, conform formulei de calcul de acum ai 1 leu / kWh. Discriminarea este de aici.
Eu am inteles ca pentru PF care depasesc media de 300 kWh/luna, pretul va fi cel din contract cerut de furnizor. Nici vorba de 1 leu.kWh. Poate fi oricat.

 camsonat, on 26 mai 2022 - 16:24, said:

Cum sa economisesc cu familie mare, casa in camp si curentul singura utilitate la care am acces? OUG e despre sprijin nu despre economia nationala.
Nu sunt sub nici o forma sustinatorul USL. Asta ca sa fie clar.

Poti economisi prin reducerea suprafetei incalzite, prin scaderea temperaturii, prin alegerea incalzirii cu lemne, peleti, paie, rumegus....

#10
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009
OUG stabilește clar cum se calculează prețul per kWh cu o formulă de calcul specifică pe care furnizorul trebuie să o respecte! Furnizorul nu poate cere un preț, este o formulă specifică!

Pentru cei cu consum sub 300 kWh, dacă prețul din contract este mai mic decât prețul din formulă, se aplică prețul din contract, și peste asta se aplică și plafonarea.
Pentru cei cu consum peste 300 kWh se aplică doar prețul din formulă, se ignoră prețul din contract. OK, înțeleg să nu se plafoneze la consum mare, dar de ce OUG obligă furnizorii să ignore prețul din contract?

Edited by tavitu, 26 May 2022 - 16:33.


#11
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 09.01.2008
Nu pot sa car lemne din motive medicale si am copil mic si nevasta friguroasa. Serios acum, 300kwh pe luna medie pe un an e extrem de putin pt o casa pe pamant. Nu traim in lux si risipim curent.

#12
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 tavitu, on 26 mai 2022 - 16:33, said:

înțeleg să nu se plafoneze la consum mare, dar de ce OUG obligă furnizorii să ignore prețul din contract?
Unde se prevede asta ? Imi pare rau, dar nu mai vreau sa studiez OUG. Pur si simplu nu imi aduc aminte de prevederea asta.

#13
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,691
  • Înscris: 22.02.2007

 vestale, on 26 mai 2022 - 16:12, said:

Clientii nu au primit facturi pe 2021? Nu pot aduna consumul aferent acelui an si sa imparta la 12, sa vada in ce caz se incadreaza?
Ordonanta ii sprijina, dar nu pe cei ce si-au permis consum mai mare de 300KW/luna. De ce 300 si nu 500 sau 50, e treaba autoritatilor.
BA da, dar ce te faci atunci cand, dupa calculul meu, prin simpla scadere a indecsilor si impartire la 12 da 282 kw/luna si pe factura ene;l apare consum mediu lunar 2021 de 315 kw? Am stat cu ei mai mult de 1/2 ora, au recunoscut ca a fost o greseala si acum astept storno la factura veche si emiterea uneia noi. Oare cand s-o intampla asta ?

#14
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009

 pasilla, on 26 mai 2022 - 16:38, said:

Unde se prevede asta ? Imi pare rau, dar nu mai vreau sa studiez OUG. Pur si simplu nu imi aduc aminte de prevederea asta.
Direct nu prevede, dar efectele astea sunt.

https://legislatie.j...Document/252777

Pentru peste 300 kWh

Quote

(1) În perioada 1 aprilie 2022-31 martie 2023, pentru clienții casnici de energie electrică, cu excepția celor prevăzuți la art. 1 alin. (1) lit. a) și b), pentru clienții noncasnici de energie electrică și operatorii economici a căror activitate specifică este producerea de energie electrică prevăzuți la art. 1 alin. (8) și pentru clienții noncasnici de gaze naturale, cu excepția celor prevăzuți la art. 1 alin. (2) lit. b), prețul final facturat se stabilește de către fiecare furnizor ca sumă a următoarelor componente, după caz:

a) componenta de achiziție stabilită în condițiile prevăzute la art. 6;
b) componenta de furnizare stabilită în condițiile prevăzute la art. 4;

c) componentele reprezentate de tarifele reglementate/ stabilite conform reglementărilor Autorității Naționale de Reglementare în Domeniul Energiei în vigoare pe perioada de aplicare a prevederilor prezentei ordonanțe de urgență, pentru serviciile prestate de către operatorii rețelelor/sistemelor de distribuție și transport al energiei electrice/gazelor naturale, inclusiv pentru serviciile prestate de către operatorii depozitelor de înmagazinare subterană a gazelor naturale;
d) componentele reprezentate de TVA, accize, contribuția aferentă schemei de sprijin pentru promovarea cogenerării de înaltă eficiență pe baza cererii de energie termică utilă, contravaloarea certificatelor verzi aferente sistemului de promovare a producerii energiei din surse regenerabile.

Articolul 6
(1) Componenta de achiziție se calculează de către fiecare furnizor pentru fiecare lună, denumită luna n, din perioada de aplicare a prevederilor prezentei ordonanțe de urgență și va include:
a) contravaloarea energiei electrice/gazelor naturale achiziționate, care cuprinde și cantitățile extrase din depozitele de înmagazinare subterană, precum și cele transferate între activitatea de producție și activitatea de furnizare în cazul producătorilor care furnizează energie electrică/gaze naturale;
b) contravaloarea estimată a energiei electrice/gazelor naturale necesar a fi achiziționate din piața pentru ziua următoare/piața intrazilnică;
c) o componentă de ajustare calculată în luna n pentru luna n 1 ca diferență între componenta de achiziție luată în calcul în prețul final facturat în luna n-1 și prețul mediu de achiziție realizat în luna n-1 determinat în conformitate cu prevederile art. 3 alin.
(2). In aceste condiții, prevederea nu se aplică la stabilirea prețului final facturat pentru primele 2 luni din perioada de aplicare, dar în aceste prime 2 luni și va include costul estimat al dezechilibrelor calculate conform art. 3 alin. (2) lit. b).

Edited by tavitu, 26 May 2022 - 16:43.


#15
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 camsonat, on 26 mai 2022 - 16:36, said:

Nu pot sa car lemne din motive medicale si am copil mic si nevasta friguroasa. Serios acum, 300kwh pe luna medie pe un an e extrem de putin pt o casa pe pamant. Nu traim in lux si risipim curent.
Suntem pe aria juridica si nu ar trebui sa divagam.
Traim timpuri dubioase si cred ca ar fi bine sa va pregatiti. Pui sotia si coplul in cea mai mica camera unde ai 20 grade. In baie tot 20, iar in restul casei un 10 grade e suficient.

Mie imi este teama ca prevederile acestei OUG nu vor putea fi mentinute pana in 2023.

#16
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 09.01.2008
Pai fix sfaturi juridice caut. Nu pot sa traiesc in bordei dupa o viata muncita pt ca un imbecil a scris gresit un text, neavand habar de consecinte.

#17
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Si mie mi s-a parut initial ca sunt niste greseli pe acolo. Am mai studiat-o si apoi am inteles ca asta a fost vointa guvernantilor.
Habar nu am daca se gandesc sa o modifice in viitor. Poate fi in bine, sau in rau.

#18
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 24.11.2002

 al bundy ro, on 26 mai 2022 - 16:38, said:

BA da, dar ce te faci atunci cand, dupa calculul meu, prin simpla scadere a indecsilor si impartire la 12 da 282 kw/luna si pe factura ene;l apare consum mediu lunar 2021 de 315 kw? Am stat cu ei mai mult de 1/2 ora, au recunoscut ca a fost o greseala si acum astept storno la factura veche si emiterea uneia noi. Oare cand s-o intampla asta ?
Asteapta si o sa se rezolve. Panouri fotovoltaice, invertoare, acumulatori pot fi o solutie.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate