Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

City break de 3-4 zile ce locatie sa aleg ?

- - - - -
  • Please log in to reply
280 replies to this topic

#19
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View PostWotan, on 24 mai 2022 - 09:20, said:

Poti sa alegi si Bratislava. E un oras superb, chiar daca multi il trec cu vederea. Ai si optiunea de a face croaziere pe Dunare. Poti sa aterizezi pe Viena si sa iei bus sau tren caatre Bratislava, orasele sunt la cateva zeci de de km distanta iar tranzitul de la aeroportul Vienei la centrul Bratislavei e sub o ora.

Bratislava e un oras ok fata de unele din Romania, insa in Europa cel putin pentru mine nu cred ca intra in top 250. Practic orice oras mai mare de 50.000 de locuitori din Italia sau Franta e peste dpdv al potentialului turistic.

#20
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006
Alege în funcție de unde găsești zbor direct și bilete la preț convenabil. Ai ce vedea oriunde, mai ales mai ales dacă stai numai 2-3 zile, în care contează mult și odihna, plimbarea, cîrciumile. Plus 3-4 obiective turistice, din care, cum ziceam, ai oriunde.
City break e legat de un oraș, nu de o țară, nu văd de ce nu ai alege un oraș din Germania sau Austria. Sigur ai zbor direct către Munchen sau Berlin. Sau Atena, dacă nu ai fost deja.
Din destinațiile mai aproape de noi, deci un zbor scurt și destule locuri de vizitat, și, în plus, zone mai ieftine decît destinațiile europene în general, poți alege Praga sau Istanbul. Sau, repet, Atena.

#21
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007
Cum te-au sfatuit toti cauta-ti destinatia si fc de pretul biletului de avion. Deja preturile au cam sarit in aer dat fiind ca se apropie perioada concediilor. De obicei city break urile se fac in extrasezon.
Am cumparat sapt trecuta ptr o ruda un bilet Craiova-Bergamo si am dat 1000 lei.

#22
alexandersch

alexandersch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 19.09.2020

View Postzuv, on 23 mai 2022 - 22:28, said:

Nu ai spus de unde pleci. E clar ca nu din Bucuresti, ca de aici ai zbor direct pentru Lisabona.

Plec din Cluj. Am mai aflat ca trebe certificat covid in Italia si nu avem. Plus ceva restrictii. Am vrea sa mergem linistiti fara griji deastea.

#23
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,992
  • Înscris: 18.12.2007
Fa altfel: vezi pe ce destinatii sunt oferte acum, cu pret acceptabil pentru tine, si pune aici lista.

#24
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View Postalexandersch, on 24 mai 2022 - 12:10, said:

Plec din Cluj.
Simplu: cauti zbor direct, cat mai ieftin, pentru perioada dorita. Daca n-ai fost in multe tari, ai de unde alege!

#25
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 14.04.2008
Zbor direct, ieftin, dar sa găsiți și cazări ieftine.
Londra ar fi iar de luat in calcul.

#26
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Depinde ce inseamna ieftin pentru fiecare. La Londra nu e ieftin sa gasesti o cazare buna in zona centrala si nici transportul in comun nu e tocmai ieftin. Apoi ajungem la mancare…

#27
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View Postdariuscha, on 24 mai 2022 - 19:09, said:

Londra ar fi iar de luat in calcul.
Londra e ieftina?! Nu mi-am dat seama... ce-i drept, erau inca in UE cand i-am vizitat.. s'or fi ieftinit dupa iesire...?!
PS: Ca raport pret/calitate/timp necesar pentru a-l acoperi intr-o buna masura in vreo 3 zile cred ca as alege Praga.

#28
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001
Pt codul QR Covid poți face și un test. 100-120 lei.
Pt destinație: te uiți ce zboruri ai din Cluj pt joi sau vineri la plecare și luni pt întoarcere.
Sau în ce zile preferi.
E cel mai indicat așa.


#29
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 14.04.2008
Londra nu are restricții.
Apoi, găsești curse ieftine iar orarul e avantajos. Sincer, nu știu cum e din Cluj, însă din București poți prinde și prima și ultima zi full Pt vizita.
Cazarea nu-i musai sa fie central. Dacă nu te deranjează asta, poți plăti la hotel doar 35% din prețul unuia similar din centru.
Da, transportul e scump. Noi am mers f mult pe jos, f rar am  mai folosit transportul in comun între coborârea in zona centrală si întoarcerea la cazare. Pe de alta parte, te încânta când plătești doar 10£ Pt o plimbare dus-întors la Oxford, sau Cambridge, sau Brighton.
Mâncarea. Și aici e in funcție de buget. Găsești Pt toate buzunarele. Ca ex., o pizza intr-o stațiune din Austria nu a fost nici mai buna nici mai ieftină ca la Franco Mânca, in centrul Londrei și nici cafeaua fata de una de la Nero.
Însă de ce mi se pare mie cu adevărat ca merita? Pt ca poți vizita  British Museum, V&A, Tate , Galeria Naționala, Muzeul de ist Nat, etc.  Gratuit!

#30
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Da, e foarte tare ca sunt gratuite muzee la ei!

#31
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007
E faina Londra, dar Roma e mai romantica, cu clima mai faina si mai ieftina Posted Image Iar pentru avion + transfer de la aeroport pierzi cam mult timp cu Londra (dus intors pierzi vreo 4-5 ore extra ceea ce la un weekend prelungit e mult) ... dar da, ai mai multa flexibilitate in alegerea orarului de zbor, ca ai clar mai multe zboruri decat spre Roma. Plus ca iti trebuie pasaport.

Edited by utopium, 25 May 2022 - 17:57.


#32
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 14.04.2008
Sigur ca fiecare destinație in parte vine la pachet cu avantaje și dezavantaje. Acum, depinde de ce ai “chef”, de starea de spirit.
Ador Roma, m-as mai duce de n ori, însă nu vara! Oricând, între sfârșitul lui Septembrie și sfârșit de mai.

#33
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007

View Postdariuscha, on 25 mai 2022 - 19:13, said:

Oricând, între sfârșitul lui Septembrie și sfârșit de mai.
Ok, si daca mergi la inceputul lui iunie e asa de mare diferenta fata de sfarsitul lui mai?

#34
Thuraya_123

Thuraya_123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 18.10.2017

View PostWotan, on 24 mai 2022 - 09:20, said:

Poti sa alegi si Bratislava. E un oras superb, chiar daca multi il trec cu vederea. Ai si optiunea de a face croaziere pe Dunare. Poti sa aterizezi pe Viena si sa iei bus sau tren caatre Bratislava, orasele sunt la cateva zeci de de km distanta iar tranzitul de la aeroportul Vienei la centrul Bratislavei e sub o ora.

Bratislava e ok-uta, merge de 2 zile, hai 3 zile daca ajungi seara sau pleci dimineata, dar nu mai mult.

Initiatorului i-as recomanda sa vada Luxemburg-ul. E un oras superb, are o atmosfera putin boema, iar transportul e facil din Bruxelles.
Evident ca preturile sunt mai mari decat in alte tari, dar 2-3 nopti e suficient sa vezi tot si e un oras foarte frumos.

#35
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 14.04.2008

View Postutopium, on 26 mai 2022 - 00:25, said:


Ok, si daca mergi la inceputul lui iunie e asa de mare diferenta fata de sfarsitul lui mai?

Poate fi. Cu cât e mai cald, cu atât evit. Am fost acum 3 ani in Iunie la Roma și mi-am promis ca nu mai merg vara. In mai (20-22, același an) am fost in Taormina și a fost ok.
E doar o părere personală, fiecare se duce când poate și când ii place.

#36
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007
La amiaza vara nu circuli pe strada in soare nici la noi daca vrei sa ai confort, la ei macar te bagi eventual intr-un muzeu/biserica si ai ce vedea interesant si cand e cald afara. Cu un pic de organizare nu te impiedica asta sa te bucuri de calatorie. Sigur, depinde de fiecare, daca iesi din hotel la 10-11, e deja tarziu pentru a mai face plimbari prin soare. In zonele mediteraneene e foarte fain sa iesi la o plimbare la 6-6:30 dimineata, mai ales in orasele turistice care sunt mult mai pustii la ora aia si mai usor de admirat/fotografiat :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate