Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

City break de 3-4 zile ce locatie sa aleg ?

- - - - -
  • Please log in to reply
272 replies to this topic

#55
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,822
  • Înscris: 18.12.2007
A treia doza e valabila pe perioada nelimitata momentan.

View Postalexandersch, on 30 mai 2022 - 22:31, said:

Tocmai am citit ca si in Italia, Germania, Portugalia sau Spania trebe certificat verde. Aiurea !!!

Poti sa mergi si cu test, nu neaparat cu vaccin.

#56
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,259
  • Înscris: 14.11.2006

View Postalexandersch, on 30 mai 2022 - 22:31, said:

Tocmai am citit ca si in Italia, Germania, Portugalia sau Spania trebe certificat verde. Aiurea !!!
Ai scapat, nu se mai cere:
https://www.g4media....atul-verde.html

Abia astept sa ne povestesti cum a fost.

#57
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,237
  • Înscris: 30.05.2006
Salut. Intreb tot aici...

Am citit tot topicul acesta si inteleg ca ati recomandat Italia... Dar era vorba de perioada pandemica, acum vremea aia s-a dus. Asadar, pentru cineva care nu a mai mers niciodata cu avionul, ce destinatie recomandati? Intelesesem ca in orice țară ar fi de evitat capitala căci acolo sunt cele mai mari prețuri dar și cea mai mare aglomerație.

Am căutat bilete cu skyscanner și am găsit cu 280 dus intors pt 2 adulti, in Venetia, Milano, Roma, Bologna, Pisa.....

Nu e batuta Italia in cuie dar ce parere aveti ce mai recomandati? Cazarea evident ca nu as vrea sa fie scumpa. As vrea sa o fac cu booking pe care il folosesc in mod uzual si unde am nivel 3 si m-ar ajuta cu anumie reduceri pentru anumite locatii.

Stiu ca sunt scumpe cazarile dar am gasit si cu 250-300/noapte pentru locatii decente cu minim nota 8 pe booking.

Apoi nu as vrea ca aeroportul sa fie departe de oras/cazare... si in jurul cazarii sa am ce sa fac/vizita fara sa parcurg distante mari care sa necesite alte transporturi.

#58
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,050
  • Înscris: 08.01.2021
Tot ce ai scris acolo e superb, n-ai cum sã greșești.
Dacã nu vrei Italia mergi în Spania, orice oraș/regiune.

Edited by KiloW, 08 January 2024 - 10:50.


#59
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,136
  • Înscris: 05.05.2003
E ok si Malta, mai ales pentru vremea de acolo... sunt zboruri low cost si cazari gasesti chiar si la 50 Euro (in Malta nu e chiar ieftina cazarea si mancarea)
Sau Cipru tot cu low cost (aterizezi in Larnaca) si acolo ai preturi normale atat la cazari cat si la mancare...vremea e la fel de ok ca in Malta.

Ti-as fi recomandat si Tirana + Durres dar ai precizat ca nu vrei prea multe transporturi respectiv aglomeratie... in Albania este un pic mai dificil cu transportul dar, personal, pot spune ca  m-am acomodat foarte rapid. De la aeroprtul din Tirana pana in centru se face aprox. o ora (daca nu prinzi traficul infernal) si costa 5 Euro daca optezi pentru microbuzul local.

Eu am ales Berlin luna aceasta (cu treaba dar si pentru o mini vacanta) si plec saptamana viitoare... sper ca se termina greva transportatorilor pana atunci.

Edited by rz, 08 January 2024 - 14:34.


#60
LHR

LHR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 28.12.2015
Poti merge si in Londra.
Gasesti cazare si mancare pt toate buzunarele iar muzeele sunt gratis.

#61
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,237
  • Înscris: 30.05.2006
La Londra as fi vrut si eu (ca m-as intelege in engleza mult mai usor cu persoanele de acolo) dar tot aud/citesc ca "UK este scump, Londra e scumpa".

Cum de sunt moca muzeele?

La Londra parca e foarte scump mijlocul ala de transport de la aeroport spre oras? Sau incurc eu cu altă țară/oraș. Mai gasisem eu bilete ieftine gen 300-400 de lei dus intors pt 2 persoane si mijlocul ala de transport era mai scump ca avionul... Posted Image

Edited by Maskatu, 08 January 2024 - 12:51.


#62
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,822
  • Înscris: 18.12.2007

View PostMaskatu, on 08 ianuarie 2024 - 12:50, said:

Cum de sunt moca muzeele?

Se incurajeaza cultura (si nu cea de microorganisme) :)

Da, Londra e scumpa dpdv cazare, transport si mancare dar gasesti si preturi mai mici, in general sacrificand fie calitatea, fie confortul (distanta de obicetivele turistice, dotarile unitatii de cazare etc).
Zi si in ce perioada ai vrea sa mergi in plimbare fiindca e un factor important.

#63
LHR

LHR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 28.12.2015
Din Luton sau Stansted, National Express pana in Victoria e in jur de 20 de lire / return.
Bine, poate sa fie si mai scump, dar daca te organizezi din timp, prinzi bilete mai ieftime.
De mancare gasesti pt toate buzunarele: poti merge la Whole Foods sa iei o felie de pizza la 3 lire, sau la restaurant de fite unde lasi un salariu.
De obicei, la restaurante normale ai feluri principale de 12-15 lire. Multe dintre ele au meniuri de pranz la 17-30 lire in timpul saptamanii.


#64
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,524
  • Înscris: 14.04.2008
In ce perioada si cate zile?
Italia e recomandata pt ca se ajunge repede (cca 2h), in general transferul costa putin si gasesti cazari centrale la preturi ok (deci fara costuri la transportul local).
Pt Londra, la prima vizita, nu ti-as sugera sub 4 zile macar. Daca vrei buget mic, trebuie sa ai lectiile facute cand cauti transfer si cazare. Transportul in Londra e scump, insa castigi la muzee, care sunt free. Mancare se gaseste pt toate buzunarele, dar pt un bun raport pret/calitate trebuie sa stii unde sa mananci (in functie de preferinte).

Edited by dariuscha, 08 January 2024 - 14:04.


#65
hamal

hamal

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,476
  • Înscris: 23.09.2010

View PostMaskatu, on 08 ianuarie 2024 - 12:50, said:

La Londra as fi vrut si eu (ca m-as intelege in engleza mult mai usor cu persoanele de acolo) [...]
Nu te intelegi, poate doar cu expati sau cockneys. Sau in scris. Englezoii nativi nu fac eforturi sa te inteleaga, iti zic simplu ca nu inteleg. Unu, imi zicea sa vorbesc cu amicul lui care era cockney si poate intelege el. Culmea, m-am inteles cu ala. Ala ciulea urechile si imi vorbea inapoi in engleza, cat mai lent posibil.
Eu cu romgleza mea (engleza cu accent romanesc) m-am inteles peste tot in lume, pe toate continentele, mai putin cu nativii englezi care, pur si simplu, nu fac eforturi sa te inteleaga...

#66
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,228
  • Înscris: 01.12.2007
Roma, Sicilia sau Cipru? Vreau sa merg la sfarsitul lunii. Toate se invart la 100E/persoana si nu stiu ce sa aleg.... Ma zbat cel mai mult intre Sicilia si Cipru, dar am citit ca in Cipru e posibil sa ploua. Totusi, as merge si la Roma. Durata totala 3-4zile de vizitat chestii.

#67
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,237
  • Înscris: 30.05.2006
Eu nu am o perioada anume... februarie maxim aprilie (era bine sa fi prins si air schengenu vietii) , 2-3 nopti si eventual sa prind weekendu ca sa nu pierd prea multe zile de CO.

#68
LHR

LHR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 28.12.2015
Pentru lunile de toamna tarzie/iarna chiar si in prima parte din Martie,as alege sudul Europei (Italia, Spania, Portugalia)
Luati in calcul atat frigul si precipitatiile cat si orele la care rasare si apune soarele.
Am fost acum ceva ani in Copenhaga la sfarsit de Noiembrie si dupa ce ca era un ger de crapau pietrele, am avut lumina cam de la 9.30 dimineata pana pe la 3 dupa amiaza...

#69
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.12.2006
Pentru 2-4 nopti e foarte important sa te uiti la orarul de zbor pt ca daca ajungi seara si pleci dimineata, pierzi prima si ultima zi.

Trebuie sa fii la aeroport cu 2h inainte de decolarea avionului. La asta se adauga timpul necesar pentru transportul de la cazare pana la aeroport si aici e bine sa ai o marja pt ca se pot intampla diverse.

Daca zborul de intors e foarte de dimineata exista riscul sa nu poti lua transport in comun pana la aeroport si sa fie nevoie de taxi/uber.

City break-ul ideal din punct de vedere al economisirii zilelor de concediu e cel in care ai zbor inapoi seara si esti cazat la hotel asa ca poti lasa bagajele la receptie dupa ora de check-out. Daca te cazezi la apartament in general nu iti tin bagajele si atunci ori pleci direct la aeroport dupa check-out ori gasesti locuri unde se tin bagaje contra cost. Si varianta asta e Ok, trebuie doar sa te organizezi.

Edited by mdt, 08 January 2024 - 22:16.


#70
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,228
  • Înscris: 01.12.2007
Mai mult dureaza planificarea decat perioada statã acolo.. ce draci de planuri sa faci. Te duci si gata.

#71
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.12.2006
@LHR absolut de acord. Noi am fost la Copenhaga in iunie si a fost superb, la ora 23 inca era lumina. Plus ca era super atmosfera, toata lumea pe strazi, se bucurau de vremea buna si ziua lunga. Am ramas cu ideea ca in tarile din nordul Europei e de mers in perioada mai-august. Daca e foarte la nord, iunie-iulie Posted Image. Am fost la Budapesta in decembrie, multumesc frumos, vant/frig, data viitoare primavara/vara/toamna.

@Maskatu - pentru un prim City break in perioada februarie - martie as propune Roma. Ai zboruri zilnice (uneori si 2 pe zi ) cu Ryanair, aterizeaza la Ciampino care e un aeroport mic, conectat cu autobuze de gara Termini din Roma. Recomand 3-4 nopti ca sa intelegi ceva. Bilete ca sa vizitezi Colosseum-ul sunt cam greu de gasit dar poate fi vazut si de pe exterior la o adica. In basilica San Pietro intrarea e gratis, trebuie doar stat la coada la control de securitate. Pentru Capela Sixtina trebuie luate bilete la Muzeele Vaticanului. In rest oricum Roma e foarte frumoasa, e un muzeu in aer liber din punctul meu de vedere.

Edited by mdt, 08 January 2024 - 22:30.


#72
LHR

LHR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 28.12.2015
Hahaha!
Planificarea e parte integranta din experienta.
Daca esti constans de timp sau buget, n-ai incotro si cauti variantele optime.

@mdt
Ma batea si pe mine gandul sa dau o fuga in Gdansk la sfarsitul saptamanii.
Ieseam sub £100 tranfer la aeroport + zbor si cazare (foloseam niste puncte adunate la IHG pt hotel).
Noroc ca azi a fost suficient de frig ca sa imi dau seama ca prefer sa fiu acasa la caldurica decat sa umblu teleleu. :)


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate