Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

City break de 3-4 zile ce locatie sa aleg ?

- - - - -
  • Please log in to reply
280 replies to this topic

#271
DarkEnemy

DarkEnemy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,279
  • Înscris: 19.07.2008
E pret ok. Ma gandeam ca e mai mult, dar e pretul care ar trebui sa fie la LCC. Cand am fost la Paris (Beauvais), am decartat aproape 2000 de lei pentru 2 locuri Posted Image) Dar era vara, poate sunt mai scumpe atunci.

Acum mai ma uit sa vad ocazional la diferite orase, gen aterizat in Bologna, plecat din Roma, insa sunt niste scoruri de te da pe spate. Ori ca zbori cu Lufthansa (ca doar asta mai e in Timisoara), ori cu Wizz, tot aia e, eventual poate gasesti mai ieftin la nemti Posted Image)

Edited by DarkEnemy, 15 March 2024 - 18:13.


#272
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007

Vizualizare mesajMaskatu, pe 15 martie 2024 - 17:16, a scris:

Ăsta este alt site... pfff. O sa ma uit dar asta cu programatul, sunatul, mi se pare peste mână.
Si cu cardul ala de care zici, si cu asta de muzee, esti in aceeasi situatie: in unele locuri intri fara programare, in altele tot vei depinde de programare. Doar ca asta de care zic eu e mai rentabil daca te intereseaza doar muzeele, fara abonament de transport public, si mai ai nevoie si sa vizitezi muzee in alte localitati. La voi nu cred ca e cazul si poate va renteaza mai mult cel care include si calatoria cu transportul public ... eu voi avea masina inchiriata.

#273
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 28.06.2007
<dariuscha>, multumesc pentru Circolino Citta Alta!
<zuv>, multumesc pentru Bergamo Lockers!

Am avut cateva ore intre zboruri si cum ne doream sa revedem Bergamo am luat autobuzul pana la gara, am lasat bagajul (o caseta mare este suficienta pentru doua valize 55x40x20 si doua genti 40x30x20) si cu acelasi bilet am mers cu bus 1 pana la capat.
Pranz la Circolino Citta Alta, o plimbare spre cafeneaua de la funicular (care functioneaza, desi pe net gasisem ca e inchisa) si iar la gara dupa bagaje.

#274
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,315
  • Înscris: 30.05.2006
Stie cineva, la Domul din Milano, se pot lua bilete in avans in ziua aia gratuita? Adica prima duminica din luna. Cand dau click pe 7 aprilie, apare tot cu bani...

La Cina cea de Taina astept miercuri sa bage bilete scrie ca ar baga si pentru duminica respectiva...

#275
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,315
  • Înscris: 30.05.2006
Am incercat ieri sa fac programare pentru prima duminica din Aprilie adica acum pe 7 cand era gratuit. Am dat refresh pana au aparut sloturile pe la ora 1 la prânz. Erau toate orele libere, am ales ora 12:00, am bagat datele personale apoi m-a bagat intr-un soi de coada electronica pe vivaticket, site-ul de unde vezi domne se achizitionaza biletele, unde am stat 7-8 minute apoi m-a redirectionat din nou pe site-ul cinei unde scria ca ma baga iar in coada. Apoi iar pe site si cand dadeam pe data de 7 oha... zicea ca nu exista bilete sau nu sunt puse la vanzare. Am stat o ora si am tot incercat pana cand nu mai era nici un slot. *a*at de sistem de rezervari...

Biletul costa in unele zile 15 euro in altele 24... am zis ca o fi Cina cea de Taina dar nu sparg 200 de lei sa stau 15 minute sa ma uit pe un perete....

Cu busul de la Bergamo m-am lamurit. Gasesc autobuze la greu acolo cu 12 euro (parca s-a scumpit nu mai era 10). Apoi am gasit si app de lockere numit Bounce unde as putea lasa bagajul prima zi in Milano cat ne plimbam pana se face ora de check in si la final in bergamo pana luam avionul (este noaptea la 10:30) si zic sa nu ne caram totusi cu 2 ghiozdane full dupa noi.

Nu m-am lamurit cu transportul in comun. Nu am mai cumparat nici un card pentru ca peste tot descrierea este ambigua. Zice ca beneficiezi de reducere la atractii/muzee dar nu scrie cat este reducerea si care sunt muzeele.

Pentru muzee o sa iau direct bilet de acolo. Cina era singura unde era musai cu programare, in rest gasesc eu bilete la intrare, inclusiv la dom. Aia e stau la coada. Nu-mi place nici sa fiu constrans sa ajung in X loc la Y ora.

Pentru transportul in comun cu cat caut mai multe cu cat ma bag in ceata mai tare. Am inteles ca la metrou nu-i ca la noi abonamentu si mergi barosan pe toate liniile. Trebuie sa alegi ce linii vrei, cu cat alegi mai multe cu cat e mai scump, evident.

Pai de unde pusca mea sa stiu ce metroaie o sa folosesc? Da stiu ce obiective am in plan dar nu stiu cand inchei ziua, si unde sunt in momentul ala.

Apoi sigur sigur imi trebuie si STB lor adica tramvaie, ca pana la cazare am un tramvai, nu metrou.

Edited by Maskatu, 04 April 2024 - 11:18.


#276
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006
Aici scrie că biletele sînt valabile pe toate liniile de transport, și unul de 3 zile costă 15,5 euro:
https://www.atm.it/e...ctransport.aspx
Oricum, îți iei de acolo, dintr-o stație de metrou, deci nu e cazul să te agiți de acum.

#277
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,315
  • Înscris: 30.05.2006
Deci ala pe 3 zile si 15,5 euro acopera toate metroaiele + tramvaie/autobuze?

Stiu ca sunt automate in statiile de metrou, parca si in gara centrala. O sa incerc sa iau de acolo.

#278
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 14.04.2008
Poti folosi si cardul bancar pt plata transportului.
Trebuie sa folosesti mereu acelasi card. Ai plafon de 7,6€ la 24 de ore de la validare, adica tot atat cat costa un bilet de o zi. Nu ai insa plafon pt 3 zile, saptamana sau luna. E varianta de plata ideala pt cineva care sta 2 zile. Sau care nu foloseste mult transportul in comun.

#279
LHR

LHR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 28.12.2015
@Maskatu Poti lasa bagajul la hotel inainte de check in. La fel si in ziua plecarii, daca ai avionul spre seara.

#280
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,315
  • Înscris: 30.05.2006

View Postdariuscha, on 04 aprilie 2024 - 14:16, said:

Poti folosi si cardul bancar pt plata transportului.
Trebuie sa folosesti mereu acelasi card. Ai plafon de 7,6€ la 24 de ore de la validare, adica tot atat cat costa un bilet de o zi. Nu ai insa plafon pt 3 zile, saptamana sau luna. E varianta de plata ideala pt cineva care sta 2 zile. Sau care nu foloseste mult transportul in comun.
O sa fie cam 4 zile... aterizam sambata dimineata si plecam marti noapte.

View PostLHR, on 04 aprilie 2024 - 14:31, said:

@Maskatu Poti lasa bagajul la hotel inainte de check in. La fel si in ziua plecarii, daca ai avionul spre seara.
Hotelul e cam peste mana, adica e undeva la 35-40 de minute fata de gara centrala. Zic fata de gara pentru ca acolo o sa ajung cu busul de la aeroport si de acolo il iau cand plec. Plus de asta ma gandeam ca ultima zi sa plec mai devreme in Bergamo ca sa fiu aproape de aeroport, de aici ideea cu lockerele.

#281
nasty2

nasty2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 22.02.2011
Albania este ultima găseniță! Acum sunt la Tirana.
E plin de turiști!


https://ziare.com/al...-europa-1822990

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate