Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 

Pomi fructiferi - erbicid

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#37
dogsgame

dogsgame

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 30.07.2007
Cu siguranță o sa revin cu feedback după 2 săptămâni ca sa vedeti ce s a întâmplat.

#38
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005

View Postdogsgame, on 11 mai 2022 - 09:40, said:

@parintele, mulțumesc de răspuns. Da, am citit și eu despre glifosat, însă, în funcție de răspunsuri am considerat ca pot sa întreb de ce x și nu y. Nu o sa mai insist pe subiect, întrucât observ ca deja lumea se simte deranjata de acest topic, deși nu este nimeni obligat sa citească în continuare sau sa răspundă. Toate cele bune!

Nu e nimeni deranjat, mai mult, de interesant de văzut evoluția pt ca nu sunt mulți "căscați" care fac d'astea.... Dar oricine poate avea un moment de rătăcire și deci e bine sa știe ca ce sa se aștepte.

Afara ca, după cum vezi, vin și multe "balarii" de idei care nu fac decât sa te "amețească" și mai rău și riști sa nu mai știi cum o fi mai bine sa procedezi...
De aia ziceam, mare lucru nu ai ce face decât sa aștepți, ai făcut ce trebuia, acuma ai răbdare...
Mai binele e dușmanul binelui... Ce e prea mult, strica.... Șamd...
Dezastru nu cred ca va fi asa ca ai răbdare și revino cu informații despre evoluție

#39
dogsgame

dogsgame

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 30.07.2007
Update ziua a 7a:  am ceva gazon prăjit, dar destul de puțin. La pomi nu a apărut nimic si nici la thuja. Mai sunt prăjite o mica  parte din fructele de pădure, dar au doar niște frunze îngălbenite.

#40
mihai93

mihai93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,412
  • Înscris: 10.05.2007
Mersi de update !

#41
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.12.2009

View Postdogsgame, on 16 mai 2022 - 07:47, said:

dar au doar niște frunze îngălbenite.
In urma cu multi ani cumparasem niste marcote si am observat niste pete galbene pe frunze. Sun la Maracineni sa vorbesc cu Isac sa vad cum trimit probe sa-mi faca o analiza . Intamplarea era ca ea sa fie intr-o inspectie la pepiniera de unde cumparasem marcotele. Vorbesc cu ea sa faca un ocol si sa treaca si pe la mine. Suspicionam ca am cumparat material de inmultire virozat. Vine, vede marcotele si ma intreaba daca am erbicidat cumva. Io zic da, dar pe marginea terenului. M-a linistit ca probabil din drift a ajuns ceva solutie de glifosat pe marcote. Si asa a si fost, frunzele tinere crescute ulterior au avut aspectul caracteristic. Nu a existat o stagnare in crestere . In alt an vecinul a erbicidat porumbul si solutia a ajuns si pe pomii mei, atunci unii pomi au murit si altii au stagnat din crestere timp de aproape 2 luni.

Doza mica si timpul scurt pana la interventia ta fac ca efectul nefast sa fie minim.

#42
dogsgame

dogsgame

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 30.07.2007
Încă mai stau cu emoții săptămâna asta, dacă trece și asta fără efecte vizibile, eu zic ca am scăpat.

#43
dogsgame

dogsgame

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 30.07.2007
Update:  gazonul a fost ars în locurile unde aveam denivelare și se aduna apa. Fructele de pădure au doar ceva frunze mai galbene dar nimic grav. Pomii sunt ok, am găsit doar doua frunze negre la un cireș. Tuia nu au sunt niciun semn ca ar fi afectați. În schimb, aveam plantate niște căpșuni, între pomi, care s au oprit din creștere. Pana acum am dat de doua ori cu biostimulatorul și mâine dau cu îngrășământ foliar. Revin cu poze ca eu am un jaf de telefon care nu focalizează.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate