Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Pomi fructiferi - erbicid

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
dogsgame

dogsgame

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 30.07.2007
Bună ziua! Aseară am dat din greșeală cu erbicid pe pomii fructiferi și pe thuja. Intenția mea era sa dau cu insecticid dar am confundat sticlele. La 30 de min mi am dat seama de greșeală făcută și am început sa ud. Prima data am dat bine cu aparatul cu presiune, apoi, am udat pana pe la  12 noaptea. În dimineața asta din nou am udat. Ce pot sa mai fac? Credeți ca este vreo șansă să supraviețuiască?

#2
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018
depinde de ierbicid și unde ai udat.s-a uscat ierbicidul?

cred că-i după noroc

#3
dogsgame

dogsgame

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 30.07.2007
Nu cred ca a apucat sa se usuce, nu inteleg intrebarea cu unde am udat? va referiti la frunza/scoarta? Cu erbicidul am dat peste tot. Erbicidul este unu total, pe baza de glifosat. L-am cumparat prin 2018 si zicea ca are termen 2 ani, da nu cred ca si-a pierdut asa mult din eficienta.

#4
mihai93

mihai93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 10.05.2007
Asa e , nu isi pierde din eficienta dupa atat timp. Incearca sa mai uzi din abundenta cateva zile, abia peste 1 saptamana poti sa dai verdictul.

#5
ConstantinDriga

ConstantinDriga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 26.01.2016
Eu am omorat un trandafir cand am curatat gazonul cu un erbicid selectiv pentru plante cu frunza lata si abia l-am atins.
Tu, cu glifosat dat din abundenta pe frunze... iti urez mult, mult noroc.

#6
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,060
  • Înscris: 28.02.2006
Trebuia sa speli frunzele, nu sa uzi. Gliphosatul actioneaza foliar, este absorbit de frunze si tras in planta.
Trebuia sa speli bine de tot plantele cu furtunul, cat mai bine si apoi sa aplici un foliar. Asa aveai sanse. Daca ai lasat gliphosatul pe frunze mai mult de doua ore sunt pa....

#7
dogsgame

dogsgame

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 30.07.2007
Pai am spălat frunzele și tulpinile cu aparatul cu presiune, după care am udat planta întreaga nu doar la rădăcină

#8
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,060
  • Înscris: 28.02.2006
Atunci ai sanse.
Aplica azi un foliar, gen cropmax pe toti, imbaiaza-i bine. Si mai repeta peste 7 zile. Efectele ierbicidului le vei vedea in aceste 7 -8 zile.

#9
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018
ia și bagă un îngrășământ foliar o dată la 2 zile

#10
dogsgame

dogsgame

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 30.07.2007
Ma gandeam sa mai ud si astazi toata ziua si abia de maine sa-i dau un ingrasamant foliar. Am discutat si cu cei de la firma producatoare a ierbicidului si au zis ca ingrasamantul foliar sa-l dau dupa ce vad daunele.

#11
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018
la total în 8 zile începe să se vadă efectul

dă de azi foliarul

#12
dogsgame

dogsgame

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 30.07.2007
Ok! Mulţumesc

#13
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Daca pomii au un sistem radicular bine dezvoltat vor supravietui chiar daca vor suferi ceva deteriorari

#14
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,087
  • Înscris: 15.05.2008
Am sa urmaresc si eu subiectul tau pt inspiratie,mi s-a promis ca vecinul isi va taia un nuc la nici 2 m de gard,a toaletat un pic si nimic altceva.

#15
dogsgame

dogsgame

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 30.07.2007
Sper sa nu fie afectați, am avut norocul (dacă pot spune asta) ca am observat imediat și am spălat bine cu aparatul cu presiune

#16
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,990
  • Înscris: 17.03.2005
Oricum i-ai pârlit dar de murit nu cred ca vor muri.
Lasă îngrășămintele foliare și da-le un Atonik. Ala e cu totul altceva și ai șanse de a ajuta metabolismul sa nu pună o frână chiar urata.


#17
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

View Postceanu1980, on 09 mai 2022 - 09:32, said:

Am sa urmaresc si eu subiectul tau pt inspiratie,mi s-a promis ca vecinul isi va taia un nuc la nici 2 m de gard,a toaletat un pic si nimic altceva.
Am rezolvat un vecin similar cu un asemenea pom cu apa cu sare. Multa sare. Efect garantat, doar sa nu te lacomesti la sare.

#18
dogsgame

dogsgame

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 30.07.2007
Ok, am notat și biostimulatorul

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate