Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Pomi fructiferi - erbicid

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004
stiu care au aplicat glifosat sa scape de buruienile din curte si de la an la an schimba produsul, ca nu are „efect”
in locul tau nu mi-as face multe griji pt copaci, sunt mai rezistenti.

#20
dogsgame

dogsgame

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 30.07.2007
In urma discutiilor si a cautarii pe net am decis sa aplic urmatorul tratament, la interval de 1 sapt:
1. Atonik
2.  Fir fluid
3. Terra sorb Foliar - tot biostimulator
4. Evergreen fluid.

Sper ca sapt viitoare sa revin cu o poza in care sa nu se observe nimic rau :)

@odastramosilor, am vazut un videoclip pe ytube cu aceeasi situatia ca a mea, doar ca domnul respectiv a vazut abia cand i s-au inegrit frunzele, deci, sa zicem ca la copaci am o sansa destul de mare. Problema mea este la tuja mai mult.

#21
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Spala cateva zile cu apa din abundenta si pomii si la radacina ca sa se dilueze otrava . Si dimineata si seara . Cu noroc , scapi !
In opinia mea cel putin 2 saptamani , nu as da cu NICI O CHIMICALA IN PLUS , risti anumite reactii chimice intre otrava si ingrasaminte .
Si mare atentie daca nu pastrezi ambalajele originale , pune etichete la recipiente !!!

#22
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Initiator, te rog termina cu prostiile. AI udat, ai spalat ce mai vrei sa faci?
Parintele ti-a spus foarte bine. AJunge. Daca au sanse vor trai. indiferent ce mai bagi in ei

#23
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018

View Postodastramosilor, on 09 mai 2022 - 10:37, said:

stiu care au aplicat glifosat sa scape de buruienile din curte si de la an la an schimba produsul, ca nu are „efect”
in locul tau nu mi-as face multe griji pt copaci, sunt mai rezistenti.
ei cred că total este pe viață.dau odată și nu mai sunt buruieni deloc.și nu au ce schimba că-i doar o singură substanță

#24
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004
ma gandesc ca tre sa fie ceva plante care sa „absoarba” din sol chimicalele astea, oregano/cilantro e prima care imi vine in minte, dar stiu ca poate concentra mai mult metalele grele, tre sa fie o solutie si pt glifosatii astia, zic asa, ca paranteza la topic, in caz ca mostetnesti un teren care a fost imbibat bine cu ierbicide doar doar o muri papadia :)

#25
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Glifosatul se descompune in sol. In cateva ore. Nu mai reprezinta niciun pericol. De asta este apreciat. Nu are remanenta. Ce prinde verde omoara prin blocarea fotosintezei. Daca nu speli imediat. Nu are insa succes cu plantele care au radacini adanci, lungi.

#26
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

View Postadip1962, on 09 mai 2022 - 17:09, said:

Glifosatul se descompune in sol. In cateva ore. Nu mai reprezinta niciun pericol. De asta este apreciat. Nu are remanenta. Ce prinde verde omoara prin blocarea fotosintezei. Daca nu speli imediat. Nu are insa succes cu plantele care au radacini adanci, lungi.
pai unde se descompune in sol ca citisem mai demult ca au gasit in bere si culmea chiar in marca mea preferata si care se gaseste destul de rar - ottinger.
si pt papadie ce merge? sau ce inseamna radacina lunga?

#27
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
"Avantaje Erbicid total Clean Up Gold
• In sol, erbicidul se biodegradeaza intr-un timp foarte scurt, ceea ce determina lipsa efectului remanent pentru culturile postemergente."
Ca e Clean Up, Round Up etc. tot glifosat e.
Radacina lunga este de ex. la... uite ca nu-mi vine numele. Lucerna salbatica! Radacina lor ajunge la 1,5 m, verticala in pamant. Am dat de "tz" ori cu glifosat pe ele... degeaba. Mor si peste 3 luni sunt tot acolo!

#28
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018

View Postodastramosilor, on 09 mai 2022 - 17:12, said:

pai unde se descompune in sol
teoretic n-ar avea ce căuta pe sol fiindcă el se dă pe frunza plantei verzi.nu stropești pământul ci frunza plantei cu el

#29
Zuy

Zuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 19.11.2006

View Postdogsgame, on 09 mai 2022 - 07:25, said:

Bună ziua! Aseară am dat din greșeală cu erbicid pe pomii fructiferi și pe thuja. Intenția mea era sa dau cu insecticid dar am confundat sticlele. La 30 de min mi am dat seama de greșeală făcută și am început sa ud. Prima data am dat bine cu aparatul cu presiune, apoi, am udat pana pe la  12 noaptea. În dimineața asta din nou am udat. Ce pot sa mai fac? Credeți ca este vreo șansă să supraviețuiască?

Salut. Cel mai bine era dacă nu dădeai cu apă. 1 la mână... ai dat cu apă cu presiune, apoi ai udat cu aspersiune sau manual cu furtunul. Prin urmare toată soluția ce ”ai” dat-o pe pomi ai spălat-o cu presiune la bază, apoi ai udat, ceea ce înseamnă că ai ”dus-o” spre rădăcină...

Acum, depinde ce erbicid ai folosit..

Eu am dat cu ”total” sub thuia și nu are nimic Posted Image  Acum depinde și ce noroc ai... În principiu nu ar trebui să se întâmple nimic.. Posted Image
Baftă !!!

#30
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,475
  • Înscris: 06.01.2014

View Postdogsgame, on 09 mai 2022 - 07:58, said:

...
. Erbicidul este unu total, pe baza de glifosat. L-am cumparat prin 2018 si zicea ca are termen 2 ani, da nu cred ca si-a pierdut asa mult din eficienta.
Ete, no, cu ce a dat.

Deci, e bine sau nu ?

Ești așteptat cu "2 la mana" .

#31
Zuy

Zuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 19.11.2006

View Postcristobob, on 10 mai 2022 - 19:49, said:

Ete, no, cu ce a dat.

Deci, e bine sau nu ?

Ești așteptat cu "2 la mana" .

2 la mână. Nu e stres, anul trecut am dat cu ”total” pe lăstarii lacomi ce au apărut la baza pomului în livadă, sub thuia și alți copaci, by the way nici lăstarii , nici pomii nu au avut nimic, doar iarba, anul acesta am făcut la fel. Stai liniștit și totul va fii ok.

Am răspuns din propria experiență acum.
Ai legătura cristobob. Te aștept cu ”3 la mână” ... Posted Image
Joac-o pe asta...

#32
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,475
  • Înscris: 06.01.2014
3 la mana: eu nu am dat cu erbicid total decât cu maaare atentie

E bine ?

A , și 4 la mana , yeehh, sper, mă rog chiar, sa nu fac astfel de greșeli.

Sunt tare , nu ?

#33
dogsgame

dogsgame

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 30.07.2007
@zuy am dat cu aparatul de presiune și apoi am lăsat aspersorul sa spele vreo 5 6 ore. Am dat cu clean up expert ce conține - glifosat 360. Am pus cap 3 capacele de la bidonul de 1 l în 16 l de apa. De ce era mai bine dacă nu udam?  Am înțeles ca glifosatul este foliar, întra prin frunze

Edited by dogsgame, 11 May 2022 - 06:04.


#34
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,039
  • Înscris: 17.03.2005
Dogsgame, ți s-a expciat destul de clar și puteai citi și tu în descrierea glifosatului:
Acesta este absorbit preponderent prin frunze, în rest absorbția este foarte limitata spre deloc. (adică tulpini șamd) ea exista însă nu s un NT de natura sa vezi tu semnele în cazul unui arbore/arbust.
Timpul pana la care este absorbit este de aproximativ 2h, aici producătorul spune de timpul pana la csre e absorbit pt a fi eficient ca. Erbicid.
Normal ca începe imediat, ideea este ca probabil absorbția nu a fost completa/suficienta cât sa creeze mari probleme.

Ti s-a mai spus și ca acest erbicid nu are aceeași eficienta pe orice planta, nici ierburile nu crapă toate la fel.
În speță, arborii sunt mai rezistenți.

Doza folosita.. Un capac d'ala nu are mai mult de 40-50 ml.. La. 16l e o doza destul de mica, adica se putea mai rău.


Deci per total, o presupunere "educata", rezonabila, 3 ca ai intoxicat brazii aia sau ce sunt ei.
Dar faptul ca fiind arbori sunt mai rezistenți, faptul ca doza aplicata e relativ mica, faptul ca ai spălat Destul de repede înseamnă că probabil impactul va fi unul suportabil pt plante, vor reuși sa depășească acest soc.

Faptul ca aplici un biostimulator, un tonic metabolic, gen Atonik, chiar după otrăvire, înseamnă că apuci sa dai un boost metabolismului care în același timp este frânat puternic de otravă. Posibil și asta sa ajute. Cât? Dracu știe.

Altceva nu ai ce face, în general în afara de a spala imediat nu ai ce face decât sa aștepți.


În 2-4 săptămâni o sa ai niște raspunsuri.
În funcție de ele o sa vezi ce poți face mai departe.

PS.
Observ multe păreri de la. Oameni care nu au treaba cu aria agricola. Nu stiu în ce măsură ele sunt oportune, pot ajuta... Bunele intenții sunt una, cunoștințele și mai ales experienta cu produsele sunt altceva...
As spune ca mai ales in situații "critice" e mai bine sa nu "ajutați" pt ca o greșeală sau un sfat aiurea pot fi branca suficienta pt ca omul/pomul sa cada în prăpastie.
Păstrați datul cu părerea pt situații mai puțin critice.





#35
dogsgame

dogsgame

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 30.07.2007
@parintele, mulțumesc de răspuns. Da, am citit și eu despre glifosat, însă, în funcție de răspunsuri am considerat ca pot sa întreb de ce x și nu y. Nu o sa mai insist pe subiect, întrucât observ ca deja lumea se simte deranjata de acest topic, deși nu este nimeni obligat sa citească în continuare sau sa răspundă. Toate cele bune!

#36
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,475
  • Înscris: 06.01.2014

View Postdogsgame, on 11 mai 2022 - 09:40, said:

...
Nu o sa mai insist pe subiect, întrucât observ ca deja lumea se simte deranjata de acest topic, deși nu este nimeni obligat sa citească în continuare sau sa răspundă. Toate cele bune!
Daca te referi la mine, pot SINCER sa-ti spun ca sunt alaturi de tine... sufleteste.  Stiu cata truda e cu "verdeata" si cat de usor se poate "strica" ceva.

Personal , am rugamintea de a tine topicul "viu", cu concluziile si urmarile actiunilor tale, ma refer la spalat si , eventuat,, dat biostimulatori. Doamne ajuta.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate