Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

Unirii - Fantani

- - - - -
  • Please log in to reply
98 replies to this topic

#37
Vaccinatu

Vaccinatu

    Patiser gogoșar.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 17.09.2021

View Postilorac, on 09 mai 2022 - 08:27, said:



Nu e deloc la mișto când am scris că e o zonă unde se mută săracii și o să explic.

Acolo unde spui că e și 3000 de euro/mp cumpără cei care pot face credite să ia acolo.

Ăștia nu au NIMIC după aia decât un salariu și o datorie la bancă pe care trebuie să o plătească făcută pentru ceva ca să nu îi plouă în cap în București.

Ceilalți cu BANI și care cumpără cu cash aici se uită. Vezi că e și 10.000 de euro/mp aici în anunțuri.

https://www.skia.ro/ro/rezidential/

Deci sigur unde costă 10.000 de euro/mp doar cu cash se mută bogații și unde costă maxim 3000 de euro/mp cu credit se mută săracii.
Am vazut ca firma aia e intens mediatizată pe forum. E ceva normal la preturile alea de care spui.
Dpdv dacă ești bogat, nu ești șofer. Adică nu îți conduci propria-ți mașină jumătate din zi, 24/7.
Cu alte cuvinte, ori îți iei acolo și ii cumperi și șoferului o garsonieră lângă, ori faci alte compromisuri. Dar nu polemizez pe tema bogați / săraci vs mp spațiu locativ, e un subiect pe care îl evit și să-l citesc la alții.
Probabil ai dreptate, ești zilnic pe domeniu.
Dar dacă as fi funcționar prin ministere, parlament, tribunal, alte slujbe prin zonă și m-ar ține antebrațul, aș prefera oricând să fac zilnic plimbarea pe jos la slujbă decât sa vin din Floreasca.

#38
Vaccinatu

Vaccinatu

    Patiser gogoșar.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 17.09.2021
De la ultima intrare aici, a citit vreo 200 de pagini pe un topic cu denumire sumbra, ceva cu colaps si care de fapt e un chat intre cunoscatori, care numai despre "colaps" nu amintesc. Poate colaps pozitiv, vorba aluia cu "crestere negativa"  :) . M-am plictisit de el si am cautat nu-s ce; frate, am dat de un topic care are partial ceva in comun cu subiectul (de aceea il pun aici) dar e extrem de funny pentru cei cu umorul dezvoltat. Ia de cititi:

https://forum.softpe...e-in-bucuresti/

#39
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004

View PostCataBl, on 08 mai 2022 - 22:12, said:

Parerea mea despre zona Unirii pana la Alba Iulia este ca blocurile au inceput sa se degradeze, poate prin 2008 ma uitam altfel la ele, acum nu mi se mai par asa interesante. Plus ca au inceput deja sa treaca de 30 ani , mai stai si tu 10-20 ani , se fac 50 acusi     Posted Image
Cred ca investitia ar trebui facuta catre blocuri noi  unde deja este alt standard, nu ma refer la blocuri gen Militari residence ci la complexe cu un standard mai ridicat de calitate.

Ele în sine nu sunt proaste, finisajele alea sunt prost făcute. Şi cum a căzut la P-ţa Sf. Vineri ceva (repet, bine că nu era cineva pe acolo, că era trotuarul dinspre Sf. Gheorghe), se poate şi pe acolo.
În rest, în afară de instalaţii şi o văruială, nu văd ce ai schimba la un apartament vechi dacă a fost bine întreţinut. Unde stau eu, gresia şi faianţa au cam 34-35 de ani şi încă arată bine.
La compartimentare, destule blocuri vechi (inclusiv din zone semicentrale sau periferice) sunt lux faţă de ce cele făcute de dezvoltartori: https://forum.softpe...urea-concepute/

Edited by djl, 13 May 2022 - 13:38.


#40
Vaccinatu

Vaccinatu

    Patiser gogoșar.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 17.09.2021
Sâmbătă am fost sa vad spectacolul de la Fântâni. Spectacolul e foarte bun, probabil cea mai tare atracție în București pentru vara asta, cu repetabilitate săptămânală.
Ce m-a mirat e câte apartamente fără lumi aprinse există pe porțiunea Piața Constituției - Piața Unirii. Sa fie fără proprietari care sa locuiască acolo? Sa fie toți ăia ieșiți din casă până la 22:30?sau sa nu aibă bani de curent și sa facă economie? :)
Oricum, seara zona arată într-un mare fel!
Și, să nu uit: lume, că la manifestație!

#41
bogzie

bogzie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,206
  • Înscris: 24.03.2018
@vaccinatu,
https://www.imobilia...moidusr=2769873
apartamentul asta a fost pus si scos si pus si scos la vanzare de vreo 10 ori in ultimii 2 ani
s-a inceput cu un pret de 235k, apoi 250k in 2020, apoi 300k anul trecut, apoi 275k, acum vad ca a aparut din nou la 285k
si nu-l ia nimeni la banii astia
ciudat? i dunno. acum o luna s-a tranzactionat un apartament identic la 300k, la scara urmatoare.
si eu am cumparat unul identic, fix in urma cu 13 luni :)
apartamentele de pe aici sunt goale pentru ca proprietarii sunt plecati in strainataturi sau s-au mutat la casa si si-au inchiriat apartamentele. la mine, par example, e o firma, la ora 6 rup baietii usa, deci e logic de ce sunt inchise luminile. in blocurile de la fantani am mers de cateva ori la..... saloane de masaj :) fetele alea nu prea lucreaza seara. sau, daca lucreaza, oricum au draperiile trase, deci nu vezi luminile aprinse de afara :)

#42
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
E cam nasol. Nu are niciun balcon utilizabil.

#43
Vaccinatu

Vaccinatu

    Patiser gogoșar.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 17.09.2021

View Postbogzie, on 16 mai 2022 - 09:49, said:

@vaccinatu,
https://www.imobilia...moidusr=2769873
apartamentul asta a fost pus si scos si pus si scos la vanzare de vreo 10 ori in ultimii 2 ani
s-a inceput cu un pret de 235k, apoi 250k in 2020, apoi 300k anul trecut, apoi 275k, acum vad ca a aparut din nou la 285k
si nu-l ia nimeni la banii astia
ciudat? i dunno. acum o luna s-a tranzactionat un apartament identic la 300k
Ăia nu vor să-l vândă, vor doar sa-l facă de râs! :) :)

PS. Oftica-ne și zi cât de puțin ai dat acum 13 luni ;)

#44
bogzie

bogzie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,206
  • Înscris: 24.03.2018
230k (+taxe, +comisioane), dar daca voiam sa te oftic, ti-as fi zis ca un apartament similar se vindea in 2016 cu ~150k :P si chiriile erau undeva de la 1000 euro / luna in sus
eu pe al meu iau 650 euro pe luna, adica o nimica toata raportat la 'valoarea' lui :)

Edited by bogzie, 16 May 2022 - 18:55.


#45
Vaccinatu

Vaccinatu

    Patiser gogoșar.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 17.09.2021

View Postbogzie, on 16 mai 2022 - 18:54, said:

230k (+taxe, +comisioane), dar daca voiam sa te oftic, ti-as fi zis ca un apartament similar se vindea in 2016 cu ~150k :P si chiriile erau undeva de la 1000 euro / luna in sus
eu pe al meu iau 650 euro pe luna, adica o nimica toata raportat la 'valoarea' lui :)
Ai făcut o afacere buna! Sigur își conservă valoarea banilor investiți, ba eu zic ca ieși pe plus chiar în vremuri de criză

#46
XtremePWN

XtremePWN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 739
  • Înscris: 26.11.2019
Mega afacere, tun imobiliar. Frumoasa zona, am vazut niste baieti care se vaccinau la intrarea in bloc!

#47
Vaccinatu

Vaccinatu

    Patiser gogoșar.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 17.09.2021

View PostXtremePWN, on 19 mai 2022 - 15:09, said:

Mega afacere, tun imobiliar. Frumoasa zona, am vazut niste baieti care se vaccinau la intrarea in bloc!
Se folosește "înțepat, injectat" etc. Vaccinat e mai cu trimitere.
Dincolo de intrarea în bloc e lumea liberă. Drogați, hoți, proști, sunt cam oriunde și interacționam cu ei, vrând nevrând, cam peste tot. E cam ca pe forum ;)
Acum, pe bune, omul stă în zonă, el zice ce vede. Si a zis ca are boschetari în spatele blocului. Dar și ca a mai cumpărat. (Vezi totuși ca nu e chiar zona la care mă refer, poate fi una mai bună.)
Dar când în 13 luni îți crește prețul cu peste 50k,nu-i afacere bună? Sau ce vrei sa zici?

#48
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

View PostVaccinatu, on 19 mai 2022 - 15:26, said:

Dar când în 13 luni îți crește prețul cu peste 50k,nu-i afacere bună? Sau ce vrei sa zici?

Sunt prea putine tranzactii in zona pentru a stii exact cum s-a modificat pretul, dar e clar ca a crescut.

Eu am cumparat doua apartamente intr-un ansamblu din Nord si de anul trecut pana acum au pus cam 33% la pret. Cu tranzactii realizate la noul pret, nu din anunturi. In ultimul an efectiv orice cumparai faceai profit baban. Casele de la mine s-au tranzactionat cu 280-300 cand am luat eu, acum sunt 450-500. Din nou, cu tranzactii facute.

Edited by figo1988, 19 May 2022 - 15:40.


#49
Vaccinatu

Vaccinatu

    Patiser gogoșar.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 17.09.2021

View Postfigo1988, on 19 mai 2022 - 15:35, said:



Sunt prea putine tranzactii in zona pentru a stii exact cum s-a modificat pretul, dar e clar ca a crescut.

Eu am cumparat doua apartamente intr-un ansamblu din Nord si de anul trecut pana acum au pus cam 33% la pret. Cu tranzactii realizate la noul pret, nu din anunturi. In ultimul an efectiv orice cumparai faceai profit baban. Casele de la mine s-au tranzactionat cu 280-300 cand am luat eu, acum sunt 450-500. Din nou, cu tranzactii facute.
Bravo frate! Ai produs, investind. Ai riscat, meritul tău sa te bucuri de foloase.


#50
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

View PostVaccinatu, on 19 mai 2022 - 15:50, said:

Bravo frate! Ai produs, investind. Ai riscat, meritul tău sa te bucuri de foloase.

As vrea sa imi pot asuma vreun merit de vizionar, dar de fapt am fost in piata cand trebuia si am avut banii sa cumpar. Restul a fost facut de avalansa de Euro/Dolari/Lei de pe piata si disperarea de a cumpara orice dupa pandemie.

#51
valls

valls

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 24.09.2014

View Postbogzie, on 16 mai 2022 - 09:49, said:

@vaccinatu,
https://www.imobilia...moidusr=2769873
apartamentul asta a fost pus si scos si pus si scos la vanzare de vreo 10 ori in ultimii 2 ani
s-a inceput cu un pret de 235k, apoi 250k in 2020, apoi 300k anul trecut, apoi 275k, acum vad ca a aparut din nou la 285k
si nu-l ia nimeni la banii astia
ciudat? i dunno. acum o luna s-a tranzactionat un apartament identic la 300k, la scara urmatoare.
si eu am cumparat unul identic, fix in urma cu 13 luni Posted Image
apartamentele de pe aici sunt goale pentru ca proprietarii sunt plecati in strainataturi sau s-au mutat la casa si si-au inchiriat apartamentele. la mine, par example, e o firma, la ora 6 rup baietii usa, deci e logic de ce sunt inchise luminile. in blocurile de la fantani am mers de cateva ori la..... saloane de masaj Posted Image fetele alea nu prea lucreaza seara. sau, daca lucreaza, oricum au draperiile trase, deci nu vezi luminile aprinse de afara Posted Image
Pentru ca valoarea lui reala e in jur de 200k.

#52
catanexus

catanexus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 22.11.2006
era o postare a lui figo ref la vila sa din pipera si la evol pret... pe care nu o mai gasesc :( sa-i dau quote


in 2006 un imobil Pipera intr-un complex cu facilitati (si corect construite) ... nu doar niste vile insiruite in camp... s-a antamant cu 175+amenajare ulterioara mansarda la suprapret de 25 k EUR. La 1 an de la finalizare ajunsesera la 500 k; iar pe criza 2014 sa se duca spre 250. (bine unii ar spune ca tot e 25% crestere) .... dar si scaderea la jum de la varful de pret Posted Image

Nu prea au fost la vanzare (ca au fost luate de oameni "cu bani" care mai aveau alte assets, etc). nici acum nu gasesti pe net la vz, ca eram curios daca au mai atins 500 sau sunt undeva la 350.

nea marin era bun aici ca el ghicea sigur si complexul, ca doar a ars o prin zona... pe vremurile alea
hint: chiria a oscilat 1500-2000, ca sunt in gen platite de firme

Edited by catanexus, 05 June 2022 - 20:38.


#53
slx29

slx29

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 28.05.2020

View PostVaccinatu, on 12 mai 2022 - 10:08, said:

De la ultima intrare aici, a citit vreo 200 de pagini pe un topic cu denumire sumbra, ceva cu colaps si care de fapt e un chat intre cunoscatori, care numai despre "colaps" nu amintesc. Poate colaps pozitiv, vorba aluia cu "crestere negativa"  :) . M-am plictisit de el si am cautat nu-s ce; frate, am dat de un topic care are partial ceva in comun cu subiectul (de aceea il pun aici) dar e extrem de funny pentru cei cu umorul dezvoltat. Ia de cititi:

https://forum.softpe...e-in-bucuresti/

Daca ignori anu o sa vezi ca nu s a schimbat nimic in 15 ani, mesajele puteau fi scrise ieri. Amuzant e ca erau vremuri de maxim inca neatinse azi. Cine nu le a trait crede ca a descoperit acum gaura de la covrig

View Postduculeana, on 17 mai 2007 - 12:29, said:

Vi se pare normal ca un apartament cu 4 camere in zona Unirii-Fantani sa sara de 330000 de euro? (peste 10 miliarde de lei vechi) Mie mi se par foarte piperate,(…)
Mi se pare prosteala pe fata!



#54
Vaccinatu

Vaccinatu

    Patiser gogoșar.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 17.09.2021
L-am vazut pe Bendeac (actor roman) intrand intr-un bloc din asta de la subiect. Tanar fiind, credeam ca nu are afinitati "old fashion" cum au categorisit unii zona. Sau o fi fost in vizita?
Am fost sa vad spectacolul ala (mi-a placut) si cand sa-mi iau masina, hop, Bendeac!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate