Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Autorecenzare

- - - - -
  • Please log in to reply
126 replies to this topic

#19
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018

 overseas, on 05 mai 2022 - 13:34, said:

Inteleg sa dea amenzi, dar pentru ce ?! Ca nu vreau sa declar cum imi cautam de munca pe 28 Noiembrie si - in cazul in care primeam oferta de munca - puteam incepe in prima saptamana din decembrie ?!
Amenda se va da pentru cei care refuza sa participe la recensamant, dupa ce recenzorul te-a cautat. E bine-venita ideea recensamantului completat online, din tihna caminului, fara sa mai inviti tu o persoana straina in casa sau sa te duci la mall.

 overseas, on 05 mai 2022 - 13:34, said:

Dar mici, bere, faina nu se dau ? Intreb pentru un prieten vaccinat, ca s-a obisnuit cu gustul de mici.
Si daca imi plac micii, ce? Burta asta nu se mentine cu salata si ciorba de legume.

Eu as fi preferat trei mici de la Obor in locul zilei libere.

#20
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
E vara, de asta in intelepciunea sa, autoritatea publica ne da si varianta Homeless, din tihna si racoarea boschetului.

Eu daca ma hotarasc sa fac autorecenzarea voi face toate eforturile sa completez formularul dintr-o buda din fundul unei curti, pentru a marca momentul aniversar, ma inspira si optiunea din chestionar, trebuie sa ma orientez sa identific una.

Pai si eu ce zic, e un recensamant adresat doritorilor de mici, absolut legitima pofta. Chiar ma deranjeaza ca nu se declanseaza o manea cand deschizi formularul, nu e deloc adaptat la circumstante si target segment.

#21
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 18.04.2007
Lăsând criticile (îndreptățite) și ironiile la o parte, dați-mi niște sfaturi pentru 2 situații:
-apartament nelocuit (la 1 dec 2021, data de referință), având ca prezumtivi proprietari copiii celui decedat cu puțin timp înainte; nu exista la 1 dec succesiune finalizată, implicit nici certificate de moștenitor; cine declară respectivul apartament (dintre copii) ? Unul (care din ei), niciunul, fiecare ?
-casă nelocuită (de vacanță), cu mai mulți coproprietari, în urma moștenirii; aici există succesiune finalizată și certifcate de moștenitor, roluri fiscale pentru fiecare etc Cine declară casa ? Unul (care), niciunul, fiecare ?

Există opțiunea de a declara cotă parte (cotă indiviză) dintr-o locuință ?

#22
lelali

lelali

    Vrãjealã, multã vrãjealã!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,645
  • Înscris: 07.11.2009

 overseas, on 05 mai 2022 - 12:33, said:

Misto ca te poti autorecenza sub categoria HOMELESS.
:lol: probabil este pentru chiriași.
Eu, una, așa o să mă declar. :D



#23
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

 EMPP, on 05 mai 2022 - 11:40, said:

nici  pãrintele decedat n-ai unde sã-l treci.apare viu dacã stai cu ei în casã
Fereasca...

 althea, on 05 mai 2022 - 11:28, said:


Am vãzut titluri de articole tâmpite cu subiectul ãsta. Nu se dau amenzi, auto-recenzarea e opționalã.
Dar sa participarea este obligatorie sau nu?

#24
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,144
  • Înscris: 19.05.2005

 dorin_2k, on 05 mai 2022 - 13:32, said:

Daca nici într-o lună de când s-a lansat platforma nu ați fost în stare să puneți câteva bife in acel recensământ....
Așteptați sa vina recenzorul la voi, dar nu veți mai avea o zi liberă la serviciu. Pt 20 minute de pus câteva bife

Asta ai inteles tu?

Eu am pus toate bifele, imi apar toate butoanele alea cu verde, intrebari fara raspuns - doar una, e aia unde bagi codul recenzorului. Insa la verificare imi spune ca nu este inregistrat...

#25
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 19.12.2012

 Puferiu_, on 05 mai 2022 - 13:48, said:

Amenda se va da pentru cei care refuza sa participe la recensamant, dupa ce recenzorul te-a cautat. E bine-venita ideea recensamantului completat online, din tihna caminului, fara sa mai inviti tu o persoana straina in casa sau sa te duci la mall.

.
Si daca sunt plecat din tara ? vine sa ma suga de maciuca la locul de munca de afara ?  Eu ca fapt divers refuz sa particip la acest recensamant pt ca m-am scarbit de prostia, puturosenia si sila statutilor din institutiile publice. Toate putorile si incompetentii s-au adunat in posturile de la stat pt ca deh, e fain sa stai sa o bati in cap 8 ore pe zi, le dai cu flit la aia care au nevoie de ceva de la tine si astepti ziua de salariu... halal stat..

#26
bbseptik2017

bbseptik2017

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 457
  • Înscris: 23.08.2017

 dorin_2k, on 05 mai 2022 - 13:32, said:

Daca nici într-o lună de când s-a lansat platforma nu ați fost în stare să puneți câteva bife in acel recensământ....
Așteptați sa vina recenzorul la voi, dar nu veți mai avea o zi liberă la serviciu. Pt 20 minute de pus câteva bife

Tu nu intelegi ca am incercat de mai multe ori si de fiecare data nu il vede decat pe Andrei, fiu-meu? L-am inscris pe sot drept cap de familie si la membrii familiei mi-l da doar pe Andrei, fiul nostru, eu si sotul nu mai existam..

#27
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,956
  • Înscris: 24.04.2013
Mie mi s-au parut relativ clare intrebarile, desi am avut si eu unele nedumeriri. Cautati formularul de referinta sa va pregatiti raspunsuirile. Cred ca multi care se plang pe aici nu au foat atenti la intrebari. Ca exemple:
  • Calitatea de cap al gospodariei sau, pentru restul relatia cu capul gospodariei, o specifica persoana care initiaza recenzarea. Nu vad cum ar putea lua pe altcineva de capPosted Image.
  • Parintele decedat NU locuieste impreuna cu persoana respectiva. Exceptie daca e pastrat pentru a fi pus la fereastra cand vine postasul cu pensia.
  • Nu vad sa fie posibil de a decalra cote-parti indivize. Nu nu vad la ce ar folosi. Pentru locuintele neocupate aflate in coproprietate vedeti ca exista  un numar de telefon pentru intrebari. Banuiesc ca le declara oricare din coproprietari, sau poate le declara toti ca recenzarea se face la nivel de gospodarie si coproprietarii sunt din gospodarii diferite.
  • Dovada autorecenzarii se poate obtine abia dupa 7 zile de la finalizarea formularului. Scrie foarte clar.
  • Referitor la studii, exista doua intrebari: ce sutdii aveai deja absolvite la 1.XII.2021 si daca/ce studii urmai (deci erau in curs) la data respectiva. De exemplu ai absolvit liceu si urmezi facultatea dar nu ai absolvit-o inca. Sau ai terminat o facultate, dar urmezi o a doua.
  • Daca declari ‘varul’ nu ai neaparat treaba cu ‘partenera varului’ decat daca e membru in aceeasi gospodarie. Atunci o treci in lista, dar de declarat in prima instanta conteaza doar situatia ei fata de capul gospodariei. Altfel pentru fiecare membru scrii doar daca tatal/mama/sotul/sotia/partenerul/partenera locuiesc in aceeasi gospodarie sau nu si daca da cine din lista membrilor este.

Edited by sags, 05 May 2022 - 15:55.


#28
bbseptik2017

bbseptik2017

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 457
  • Înscris: 23.08.2017
Ba mai mult, Andrei, fiu-meu devine persoana de referinta/capul de familie, in locul sotului. Andrei, care are doar 10 ani!

#29
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,956
  • Înscris: 24.04.2013
@bbseptik2017: Atunci cine a initiat recenzarea a completat prost in lista membrilor. Daca ai salvat interviul vezi ce ai completat acolo in partea de inceput. Eu nu am intampinat probleme cu acea lista.

Edited by sags, 05 May 2022 - 15:57.


#30
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018

 A10, on 05 mai 2022 - 15:44, said:

Si daca sunt plecat din tara ? vine sa ma suga de maciuca la locul de munca de afara ?
Uof, chiar trebuie sa trecem prin asta de fiecare data?! Bine, fie.

Cand e vorba de recuperat bani, Statul va gasi o cale sa ii recupereze. Vrei sa inscrii o masina, sa platesti un impozit, sa cumperi un apartament pe numele tau. Nu vei putea face ceva banal pana nu platesti amenda. E doar o chestiune de timp.

#31
mosto

mosto

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 22.04.2022

 overseas, on 05 mai 2022 - 13:34, said:

Inteleg sa dea amenzi, dar pentru ce ?! Ca nu vreau sa declar cum imi cautam de munca pe 28 Noiembrie si - in cazul in care primeam oferta de munca - puteam incepe in prima saptamana din decembrie ?! wtf, asta e test de docilitate-imbecilitate, nu are treaba cu statistica



Dar mici, bere, faina nu se dau ? Intreb pentru un prieten vaccinat, ca s-a obisnuit cu gustul de mici.

Amenzile sunt doar un bau-bau ca metoda de constrangere.
Daca nu pui o amenintare la capul omului nu va avea motiv sa participe la sarada.
In realitate nu va sta nimeni sa emita amenzi pe asa ceva, nici data trecuta nu au facut asa ceva. Poate singura exceptie e cand ai deranjat niste servicii si nu iti gasesc altceva de care sa se lege sa te sicaneze (ca oricum stiu si ei ca amenzile sunt extrem de simplu de anulat in instanta chiar daca le emit), in rest, daca esti cetatean ce nu deranjeaza sistemul nu o sa te bage niimeni in seama.

Alta situatie idioata, daca ai grad de rudenie cu proprietarul ei cauta sa te bage la gramada ca si cum ati fi o familie.
Adica daca locuiesti pe proprietatea parintilor, ei te considera copilul lor chiar daca tu esti maritata cu copil si sot ce va gospodariti singuri si nu aveti legatura cu parintii in afara de faptul ca folositi aceeasi poarta de intrare pe proprietate.
Cred ca scopul lor e sa nu strice statistica aia care spune ca in Romania sunt cei mai multi proprietari si ca asta e dovada de bogatie, adica asa o prezinta la TV. In realitate e dovada de saracie si birocratie inutila, inseamna ca cei mai multi romani stau in casele detinute de rudele mai batrane (bunici, parinti, socrii, etc), majoritatea la apartament, dar sunt foarte multi si la case si asta uneori si din cauza ca birocratia sa separi o curte e idioata, complicata si scumpa ca mai bine stai potolit.

Niste parinti care locuiesc impreuna cu copii majori nu prea se pot declara doua gospodarii, fiind fortati sa minta in declaratie ca sunt o familie ce se gospodareste impreuna, desi adevarul e ca parintii se gospodaresc singuri iar copii impreuna ori separat.

#32
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,956
  • Înscris: 24.04.2013

 mosto, on 05 mai 2022 - 16:18, said:

… Alta situatie idioata, daca ai grad de rudenie cu proprietarul ei cauta sa te bage la gramada ca si cum ati fi o familie.
Adica daca locuiesti pe proprietatea parintilor, ei te considera copilul lor chiar daca tu esti maritata cu copil si sot ce va gospodariti singuri si nu aveti legatura cu parintii in afara de faptul ca folositi aceeasi poarta de intrare pe proprietate.…
Nu e asa. Cate o persoana din fiecare ‘grup’ (mama+tata respectiv fiica+sot) va initia cate un interviu separat listand ca membrii doar pe cei din acel grup. Fiecare interviu corespunde cu o ‘gospodarie’. Fiecare din cele 2 gospodarii va avea propriul ‘cap’, iar cei doi ‘capi’ vor completa datele pentru una si aceeasi locuinta. Diferenta fata de cazul obisnuit cu 1 gospodarie = 1 locuinta este la intrebarea LC02 ‘Numarul gospodariilor din locuinta’ unde vor completa 2 si nu 1 ca in cazul simplu.



 sags, on 05 mai 2022 - 15:51, said:

  • Nu vad sa fie posibil de a decalra cote-parti indivize. Nu nu vad la ce ar folosi. Pentru locuintele neocupate aflate in coproprietate vedeti ca exista  un numar de telefon pentru intrebari. Banuiesc ca le declara oricare din coproprietari, sau poate le declara toti ca recenzarea se face la nivel de gospodarie si coproprietarii sunt din gospodarii diferite.
Trebuie sa corectez ce am scris ca nu este nici un dubiu: locuintele neocupate sunt declarate in interviurile din toate gospodariile din care fac parte coproprietarii. Rezulta din instructiunile catre care e link sticky aici la ‘Subiecte noi’:

Quote

Secţiunea 4 - Locuinţe secundare neocupate
În această secţiune veți completa adresa pentru alte locuințe deţinute/co-deținute de membrii gospodăriei dvs., dar numai dacă NU sunt locuite. …

Edited by sags, 05 May 2022 - 17:07.


#33
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007

 adisz, on 05 mai 2022 - 12:50, said:

N-ai ce face.
Doar in Romania sunt cei mai destepti IT-sti din lume
Tu intelegi ca IT-istii fac platforma, nu si introduc/concep intrebarile, nu? Intrebarile vin de la statisticienii INS. E ca si cum i-ai injura pe inginerii de la BMW ca soferii de BMW din Romania conduc prost.

La fiica-mea care inca are 11 ani au intrebat daca e intr-o relatie consensuala Posted Image

Edited by utopium, 05 May 2022 - 17:38.


#34
cioclopica

cioclopica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,441
  • Înscris: 07.05.2006
Dupa statistica, cam are varsta Posted Image

#35
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 Cr1spy, on 05 mai 2022 - 15:09, said:

Dar sa participarea este obligatorie sau nu?
Participarea la recensământ e obligatorie, da.

#36
FREESH

FREESH

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 23.02.2007
Poti sa declari ca nu locuiesti la adresa din buletin , dar trebuie dovedita adresa curenta ? adica daca pui sa zicem o adresa fictiva te cauta cineva sa te verifice ? ex: strada X , nr X , orasu X..

Mi se pare ca se cer multe informatii pe recensamantul asta , te cauta si in "fwnd" sa zicem asa ...

Din ce-am citit daca nu ti faci recenzarea pana pe 15 mai, vin ei personal corect?  
Dar cand se pune ca nu te-ai recenzat, daca nu te gasesc acasa cand vin cei de la primarie ?

Edited by FREESH, 06 May 2022 - 10:03.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate