Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Autorecenzare

- - - - -
  • Please log in to reply
126 replies to this topic

#37
Salieri99

Salieri99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 28.02.2012
Salutare. Cei care lucrați în Smart work, la întrebarea  "Localizarea geografică a locului de muncă" ați indicat localitatea unde se afla firma, sau locul dvs de reședință? Bineînțeles dacă nu coincid.

Aș fi întrebat la call center, dar nu răspunde nimeni.

#38
mosto

mosto

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 22.04.2022
Iei prea in serios.
Raspunsul corect e locul unde prestezi munca... daca zici ca e munca la domiciliu pui localitatea de domiciliu.
E si logica treaba, n-ai de ce sa pui localitatea firmei unde n-ai calcat niciodata si n-ai muncit niciodata.
Scopul teoretic e unul statistic, vor sa vada cati navetisti sunt pe baza de loc de munca diferit de cel de locuit.

Ii intereseaza treburi din astea ca sa poata observa niste treburi numai bune de taxat Posted Image

De exemplu daca vad ca firmele folosesc in majoritate angajati ce fac naveta, vor considera oportun sa taxeze in plus firmele sau persoanele ce fac parte din categoria asta. Au si avut ideea asta in trecut, dar nu s-a ajuns la o intelegere politica inca.

#39
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,657
  • Înscris: 30.10.2009

View Postmosto, on 08 mai 2022 - 07:52, said:

Ii intereseaza treburi din astea ca sa poata observa niste treburi numai bune de taxat Posted Image
Povești. Statistica din 2011 referitoare la populație e structurată așa:
https://www.recensam...rezultate-2011/
Și cea de după recensământul 2021 va fi dacă nu identică, foarte puțin diferită, nu cu obiective ca ăsta de care zici tu. Că pe baza rezultatelor le pot veni unor politicieni idei crețe e posibil, dar nu vor avea după recensământ date despre treburi numai bune de taxat.

View Postmosto, on 08 mai 2022 - 07:52, said:

De exemplu daca vad ca firmele folosesc in majoritate angajati ce fac naveta, vor considera oportun sa taxeze in plus firmele sau persoanele ce fac parte din categoria asta. Au si avut ideea asta in trecut, dar nu s-a ajuns la o intelegere politica inca.
Poți proba ce zici cu un link la proiect/idee?

Edited by althea, 08 May 2022 - 08:08.


#40
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,774
  • Înscris: 25.01.2007
Ziua aia libera o plătește statul sau angajatorul pica de fraier și o plătește el?

#41
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,657
  • Înscris: 30.10.2009
Angajatorul o plătește.
Nici mie nu mi se pare normal să facă statul economie pe banii firmelor.

#42
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007
Angajatorul meu refuza sa îmi dea o zi libera, pe motiv ca autorecenzarea am facut-o intr-o zi de concediu medical. Într-adevăr, am făcut autorecenzarea on line intr- o zi când eram în cm (ca fraierul)! Are dreptul sa îmi refuze ziua libera? Unde pot afla mai multe detalii?

#43
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,049
  • Înscris: 10.09.2005
Intreb pentru un prieten. Daca a gresit la inceput, nu a adaugat un membru din familie, adica acolo inainte de generarea linkului, se mai poate face ceva? Poate sa faca din nou, sa primeasca alte linkuri? Nu a facut autorecenzarea doar aia cand primesti link.

Edited by gerbil, 11 May 2022 - 16:47.


#44
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
Gerbil, răspunsul este da, se poate face o noua pre-inregistrare, cu adăugarea membrilor de familie.

#45
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Am completat azi, multe întrebări îs complet aiurea. Am înscris fetița, trec că s-a născut la Timișoara și scriu că a stat tot timpul la un singur domiciliu. Primesc informare că nu se poate pentru că apare că a stat și în Timișoara, fiind născută acolo...🤔

#46
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
Da, asta mi s-a părut și mie aiurea. Și eu, și soțul, și fiica mea suntem născuti în alt oraș decât cel de resedinta.
Sunt atâtea documente (în relația cu diverse instituții) unde trebuie sa completezi data, locul nasterii și domiciliul actual, însă în chestionarul de recensământ, dacă mama locuiește în orașul x, dar a născut în y, musai sa treci la copil orașul x ca loc al nașterii, deși clar este o inadvertenta. Pana și codul numeric personal indica locul nașterii, nu înțeleg de ce la recensământ este forțată declararea locului nașterii ca fiind adresa de resedinta a mamei la acel moment, chiar dacă nașterea a avut loc în alt oras.
Dacă la mine și la sot am putut completa corect locul nașterii, apoi am ales "alte motive" la stabilirea în orașul de resedinta, la fetita nu s-a putut, a trebuit sa declar ca s-a născut în orașul unde avem adresa de resedinta ca să pot trece mai departe în chestionarul ei. O tâmpenie...

#47
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View PostRobert_Kiran, on 11 mai 2022 - 16:24, said:

Angajatorul meu refuza sa îmi dea o zi libera, pe motiv ca autorecenzarea am facut-o intr-o zi de concediu medical. Într-adevăr, am făcut autorecenzarea on line intr- o zi când eram în cm (ca fraierul)! Are dreptul sa îmi refuze ziua libera? Unde pot afla mai multe detalii?
Nu are dreptul. Ziua libera nu se da pentru ca te autorecenzezi 10 minute in timpul programului, ci pentru ca te autorecenzezi. Poti sa o faci in concediu, in weekend, noapte, la munte sau la mare. Poti sa fii si in coma. Fa o sesizare online la ITM si o sa le faci o bucurie.

#48
crstn

crstn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 05.06.2005

View Postalthea, on 08 mai 2022 - 10:53, said:

Angajatorul o plătește.
Nici mie nu mi se pare normal să facă statul economie pe banii firmelor.

Statul nu face economie pe banii firmelor deloc. E doar generos cu banii altora.Posted Image

#49
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019

View PostMosotti, on 12 mai 2022 - 07:19, said:


Nu are dreptul. Ziua libera nu se da pentru ca te autorecenzezi 10 minute in timpul programului, ci pentru ca te autorecenzezi. Poti sa o faci in concediu, in weekend, noapte, la munte sau la mare. Poti sa fii si in coma. Fa o sesizare online la ITM si o sa le faci o bucurie.
Nu le faci nici o bucurie. Când ești în cm nu faci altceva decât legat de probleme medicale.
Doar le dai un motiv ca să scape mai repede de tine.

Edited by BloodRa, 12 May 2022 - 09:23.


#50
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009

View PostBloodRa, on 12 mai 2022 - 09:23, said:


Nu le faci nici o bucurie. Când ești în cm nu faci altceva decât legat de probleme medicale.
Doar le dai un motiv ca să scape mai repede de tine.

Unde scrie, în ce lege din tara asta, ca nu ai voie sa folosești un calculator, laptop, telefon sau tableta, atunci când ești în concediu medical?!?
Atâta timp cât în OUG nu scrie absolut nimic legat de momentul în care efectuezi aurorecenzarea online (ziua, noaptea, în weekend, sărbătoare legala, concediu medical), angajatorul nu are ce sa comenteze în legătură cu asta și este obligat sa acorde ziua libera platita.

#51
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Nu poți primi doua zile libere în aceeași zi.

El poate să facă orice reclamație dorește, dar nu va fi în avantajul său.

#52
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,657
  • Înscris: 30.10.2009

View PostBloodRa, on 12 mai 2022 - 10:20, said:

Nu poți primi doua zile libere în aceeași zi.
Nu e vorba de două libere în aceeași zi (medicalul oricum nu e liber, dar facem abstracție de asta). Liberul pentru autorecenzare se cere DUPĂ ziua în care omul completează chestionarul - deci nu se acordă în vederea autorecenzării.

Și da, angajatorul e obligat să i-l dea. Pe logica lui defectă, îl refuza și dacă ar fi completat într-o zi de duminică pentru că era în timpul liber.

#53
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Eu m-am legat de reclamația la ITM.
Legal poți face multe, etic nu prea. O astfel de acțiune te va pune in fruntea listei indezirabililor din firmă.

#54
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,657
  • Înscris: 30.10.2009
Dacă e să vorbim despre etică, sunt de părere că să refuzi un drept, ca firmă, e mult mai lipsit de etică decât să încerci, ca angajat, să ți-l obții.  

Indezirabil da, clar că asta îl așteaptă pe unul care face reclamație la ITM.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate