Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Balans la ridicare picior dupa ac...

Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...
 Hyperos consum excesiv baterie?

Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...
 Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?
 Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere
 

Pompa de caldura vs centrala cu lemne

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
13 răspunsuri în acest subiect

#1
justice22

justice22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.794
  • Înscris: 12.05.2012
Salutare!
Centrala mea de lemne nu mai rezista mult, are nevoie de o reparatie si ma gandeam ca anul asta sa fac o investitie in panouri solare si mi-am adus aminte de pompa de caldura. Ar merita sa-mi iau una si sa inlocuiesc centrala pe lemne pt caldura?
As iesi mai avantajat daca as mai lua energie si din panouri?
Deocamdata vreau sa-mi montez 4kw
Multumesc!

#2
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.987
  • Înscris: 01.03.2013
Nu exista un raspuns categoric si final la aceasta intrebare.
Exista avantaje si dezavantaje la ambele variante.

#3
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.689
  • Înscris: 23.01.2010
O centrala pe lemne de FONTA nu ar trebui sa lipseasca din instalatia de incalzire a unei gospodarii care se respecta si urmareste si modernizarea cu pompe de caldura, solare, etc..Mai ales in contextul actual bulversat al energiei ..

#4
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 4.737
  • Înscris: 01.08.2020
Ai postat pe aer conditionat ! Ce fel de pompa de caldura ca ''e'' mai multe feluri ?

#5
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.169
  • Înscris: 09.08.2006

View Postjustice22, on 10 aprilie 2022 - 19:35, said:

Salutare!
Centrala mea de lemne nu mai rezista mult, ....
Salutare, cum se manifesta o centrala care nu mai rezista mult? Despre ce cazan vorbim? De cati ani este in exploatare? Sunt curios, si eu tot cu cazan cu lemne ma incalzesc.
Multumesc.

#6
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Mesaje: 24.226
  • Înscris: 22.05.2003
Pompa de caldura e frumoasa, dar implica niste chestii si... investitii mari.

1. Incalzire in pardoseala
2. O sursa de apa cala pt ACM
3. Curent ieftin.
4 kw iarna sunt inutili total, vara sunt f putini.
Instalezi 15-20 kW PV si vara produci mult, iar prin mecanismul de compensare "ciudata" poate ai produs destul de mult vara ca sa poti compensa energia consumata iarna.

#7
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.178
  • Înscris: 05.09.2007
eu am CT mixta lemn-peleti(arca lpa duomatic inox)  2016  si pdc mitsubishi zubadan 2022.
-peleti am ars din ce in ce mai putin , a crescut pretul de la 13,5 la 26 lei sacul in prezent
-lemnul la fel , initial plateam 2000 lei pe sezon (stau la munte) dar anul asta am dat 3200 lei si ar fi mai trebuit sa cumpar ca nu-mi ajungeau( am luat in toamna cu 400 lei mc uscate, taiate si aduse acasa)
-pompa o am de pe 10 februarie  si a consumat in medie 15-16 kWh zilnic. la 0,7 lei kWh(hidroelectrica) ies la un pret de 300 si ceva lei lunar. fara ACM  deocamdata.

am IPAT + 2 clorifere in bai , 165 mp utili , izolatie medie(10 cm grafitat) tripan rehau alphaline. pentru iarna viitoare am de gand sa fac focul in zilele foarte friguroase cu toate ca pdc merge pana la -28 fara rezistente suplimentare.

am si panouri (6 kWp) pe cele 3 luni de iarna au produs 900 kWh. pe martie am avut 560. practic au acoperit 100 % consumul pdc.

Editat de csi1, 11 aprilie 2022 - 04:41.


#8
justice22

justice22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.794
  • Înscris: 12.05.2012
ok, eu sunt total nou in treaba asta cu pompele. Deci nu merge pusa pe sistemul de calorifere deja existent?

#9
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.615
  • Înscris: 05.12.2005
Randamentul e maxim când temperatura de ieșire din pompa de căldură nu trece de 35 de grade. Adică ai nevoie de suprafață radiantă mare, ceea ce se poate realiza doar cu încălzire în pardoseală. Caloriferele sunt proiectate pt. temperaturi mult mai mari.

#10
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 29.859
  • Înscris: 09.05.2008

View Postcsi1, on 11 aprilie 2022 - 04:39, said:

eu am CT mixta lemn-peleti(arca lpa duomatic inox)  2016  si pdc mitsubishi zubadan 2022.
-peleti am ars din ce in ce mai putin , a crescut pretul de la 13,5 la 26 lei sacul in prezent
-lemnul la fel , initial plateam 2000 lei pe sezon (stau la munte) dar anul asta am dat 3200 lei si ar fi mai trebuit sa cumpar ca nu-mi ajungeau( am luat in toamna cu 400 lei mc uscate, taiate si aduse acasa)
Daca faceai doua excursii in fiecare uichend si veneai cu 4 bete din alea pe care nu le scot padurarii din cauza de costuri, erai parfum.
Da' lenea se plateste.

ON: schimba centrala, nu mai forati muntii degeaba.

#11
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.178
  • Înscris: 05.09.2007
Centrala e de top ( gazeificare la lemne) , inox( garantie 10 ani), a costat peste 4 mii euro. Iar pdc e aer-apa fara foraj. Primaria a pus la dispozitie lemn pt populatie la 200 lei mc la drumul forestier. Daca pui taiat si transport, uscat, tot la 400 mc ajungi.

#12
justice22

justice22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.794
  • Înscris: 12.05.2012
Din ce am vazut si eu cea aer-apa e cea mai ok fara foraje. Dar oare se poate include cumva in instalatia de incalzirea deja existanta, cu calorifere?

#13
san62

san62

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 705
  • Înscris: 26.02.2022

View Postmihaicozac, on 11 aprilie 2022 - 07:56, said:

Randamentul e maxim când temperatura de ieșire din pompa de căldură nu trece de 35 de grade. Adică ai nevoie de suprafață radiantă mare, ceea ce se poate realiza doar cu încălzire în pardoseală. Caloriferele sunt proiectate pt. temperaturi mult mai mari.

Sau pereţi!Posted Image

#14
Alexandru007

Alexandru007

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Mesaje: 1
  • Înscris: 09.05.2024
salut, cu ce consumuri ai trecut iarna lui 2023-2024? Mitsubishi din cate stiy eu fac doar modele split. De câți kW e pompa ta. E conectata fara termostate și funcționează pe curba de temperatura?

Editat de Dany_Darke, 09 mai 2024 - 04:33.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate