Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Atitudine șefa statie Petrom

* - - - - 5 votes
  • Please log in to reply
202 replies to this topic

#37
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007

 dtd234, on 31 martie 2022 - 13:39, said:

Da fix asta ne mai lipsea.
Adica doar pentru ca ceva habarnist prin 2005 nu a fost capabil sa redacteze o lege, acuma toti asteptam cine stie cati ani ca aceeiasi habarnisti sa o corecteze
Nu frate. Daca o lege e proasta, nu se respecta si gata. Asa e normal intr-o tara cu oameni responsabili si care gandesc cu capul lor. Nu se respecta orbeste orice vine de la centru
atunci macar nu scanci cand ti-o iei peste bot sau ma rog, peste degete in cazul initiator, ca nu ai respectat legea.
iti asumi si consecintele. ca asa, de eroi din astia "luati-l de pe mine ca'l omor" e plina tara.

#38
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007
În ultimii ani au apărut o groaza de mașinării ce trebuiesc alimentate din canistra. Motofierastraie, motopompe, generatoare de curent, motosape, motocultoare, motocoase, freze de zăpadă, motoare de barca. Cum se vor alimenta aceste utilaje? Vi cu ele la benzinării? Unele au motoare în 2 timpi, nu poți baga direct benzina.

#39
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,542
  • Înscris: 01.08.2006
Solutia e scrierea de noi legi, nu incalcarea celor actuale.

Edited by bai3tzash, 31 March 2022 - 13:47.


#40
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007
cadrul normativ (ca e un ordin) interzic, stirile spun ca uneori se produc explozii, legile fizicii explica de ce se produc aceste explozii, dar forumistii au decretat zice ca nu e legea adapata la realitatile cotidiene.
nu ne mai facem bine.

PS
Nu-s anagajat petrom, nu vand canistre si nu-mi pasa ce fac altii.
cand va asumati riscuri, asigurati-va ca intelegeti toate consecintele.

 Robert_Kiran, on 31 martie 2022 - 13:45, said:

În ultimii ani au apărut o groaza de mașinării ce trebuiesc alimentate din canistra. Motofierastraie, motopompe, generatoare de curent, motosape, motocultoare, motocoase, freze de zăpadă, motoare de barca. Cum se vor alimenta aceste utilaje? Vi cu ele la benzinării? Unele au motoare în 2 timpi, nu poți baga direct benzina.

canistra de metal. nu e greu deloc.

#41
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007

 Robert_Kiran, on 31 martie 2022 - 13:45, said:

În ultimii ani au apărut o groaza de mașinării ce trebuiesc alimentate din canistra. Motofierastraie, motopompe, generatoare de curent, motosape, motocultoare, motocoase, freze de zăpadă, motoare de barca. Cum se vor alimenta aceste utilaje? Vi cu ele la benzinării? Unele au motoare în 2 timpi, nu poți baga direct benzina.
la dedeman sunt si canistre de tabla, care respecta legea.

p.s. stiu, au un defect, sunt mai scumpe...

#42
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,161
  • Înscris: 15.05.2008
Chiar radeam cu cineva de la petrom, daca de acum vin cu cositoarea la pompa

#43
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,544
  • Înscris: 30.08.2017

 tehnics, on 31 martie 2022 - 13:25, said:

Ghici din ce material e facut rezervorul masini...

Nu din plastic de pet, totusi...

Legea e tampita, ar trebui sa poti umple canistre de plastic omologate. Ramane, deci, doar canistra de metal ca varianta acceptata.

Ca idee, in SUA sunt state in care nici sa alimentezi singur nu ai voie. Doar angajatul de la benzinarie poate face asta.

 dtd234, on 31 martie 2022 - 13:39, said:

Nu frate. Daca o lege e proasta, nu se respecta si gata. Asa e normal intr-o tara cu oameni responsabili si care gandesc cu capul lor. Nu se respecta orbeste orice vine de la centru

Asa sa faci. Fii tu un exemplu pentru fraierii care respecta legile.

Edited by george_alexandru, 31 March 2022 - 13:54.


#44
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Fii barbat matur si treci peste situatie. Iei o sticluta din rezervorul masinii si aprinzi focul. Sau cu hartie. Gasesti tu o solutie.

#45
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007

 ceanu1980, on 31 martie 2022 - 13:50, said:

Chiar radeam cu cineva de la petrom, daca de acum vin cu cositoarea la pompa
Dacă e în doi timpi nu poți veni. Trebuie sa pui amestec în ea.

#46
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007

 bezdek, on 31 martie 2022 - 13:41, said:

Faci un amestec intr-o oală.Pui cenușa sau rumeguș cu motorina aia amestecată cu benzină și pui căte o lingură din acel amestec când aprinzi focul.Nu bubuie nimic.
mama. la tara, face la fel, desi i-am cumparat fel de fel de geluri pentru aprins focul. unele chiar ok, fara miros, fara nimic.
iti spun si tie, ce ii spun si ei: Nu e bine, mama, nu e bine...

#47
dtd234

dtd234

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,062
  • Înscris: 29.03.2021
Canistrele din metal sunt mai proaste, nu ca is mai scumpe.
Ti-ai pus vreodata intrebarea de ce toti le prefera pe alea din plastic, si de ce doar hipsterii cumpara din metal si le tin drept bibelou si nu le folosesc niciodata?
Pentru ca dupa ce le folosesti de 2-3 ori incep sa apara gauri in ele si pierzi combustibil.
Tabla e foarte subtire, de poti baga degetul prin ea. Indiferent cat de scumpa gasesti - toate au tabla subtire. Stiu pentru ca am cautat canistra din metal in draci pana sa renunt la idee. Pentru ca eu urasc plasticul in general

#48
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007

 Friskey, on 31 martie 2022 - 13:52, said:

Fii barbat matur si treci peste situatie. Iei o sticluta din rezervorul masinii si aprinzi focul. Sau cu hartie. Gasesti tu o solutie.
Masina e pe benzina. Acum am motorina de aprins focul .... 7 litrii îmi ajung un an. Problema e cu motosapa, care e diesel .... ma face sa vin cu ea la PetromPosted Image !
Ce regret e ca nu m-am uitat ce canistre vând ei. Dar o sa ma duc mâine pana acolo. Si daca vad canistre de plastic, o sa am o discuție cu "sefa"! Pe bune!

#49
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,639
  • Înscris: 14.10.2004
Suntem in secolul xxi si exista asa ceva (si nu de ieri de  azi) sub diverse denumiri.

#50
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,969
  • Înscris: 06.04.2007

 dorin_2k, on 31 martie 2022 - 13:17, said:

Trebuia să nu îți permită să alimentezi deloc în canistra de plastic. De ce nu se uita aia pe monitoare? Cum te-au văzut că vrei sa pui in plastic, trebuiau să îți blocheze pompa.
De ce au de vanzare in statii canistre de plastic??

Initiator, asta puteai sa verifici la fata locului, cam toti au de vanzare canistre de plastic

#51
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005

 Robert_Kiran, on 31 martie 2022 - 13:55, said:

Dar o sa ma duc mâine pana acolo. Si daca vad canistre de plastic, o sa am o discuție cu "sefa"! Pe bune!
Corect.
Si verifica ce scrie pe eticheta: canistra sau recipient

#52
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,161
  • Înscris: 15.05.2008

 Robert_Kiran, on 31 martie 2022 - 13:52, said:

Dacă e în doi timpi nu poți veni. Trebuie sa pui amestec în ea.

Ai uitat si 3 miscari,o bag in duba si gata treaba.

#53
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007

 xymzar, on 31 martie 2022 - 13:56, said:

Suntem in secolul xxi si exista asa ceva (si nu de ieri de  azi) sub diverse denumiri.
Suntem în secolul 21, si exista motosape diesel. Am și eu una cu care lucrez pământul! Ce fac, vin cu ea la benzinărie? Legal nu am voie, pentru ca motosapa nu e omologata sa circule pe drumurile publice, si risc dosar penal!

#54
newusername123

newusername123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 05.09.2019
De fapt vrea sa ne spuna ca LUKOIL si MOL sunt cele mai tari benzinarii.
Sa bage rumanii numa de acolo.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate