Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 

Atitudine șefa statie Petrom

* - - - - 5 votes
  • Please log in to reply
202 replies to this topic

#1
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007
Sa va povestesc o întâmplare de azi. Eu încă ma încălzesc cu sobe pe lemne - nu am gaze la casa. Azi constat ca mi s-a terminat motorina - cu ea aprind focul. Aveam o canistra de plastic de 10 litrii, cumpărată din Dedeman și omologata pentru transport produse petroliere. Pana acum mergeam și cumpărăm motorina de la o statie Lukoil ce era mai aproape de casa mea. Inclusiv alimentarea masinii mele, Dacia Nova. De când cu războiul din Ucraina am renuntat sa mai iau produse de la Lukoil.
Deci, deși Petromul e mai departe de casa mea decât Lukoil, am mers la Petrom. Ajung, deschid portbagajul daciei desfac capacul la canistra, iau pistolul și încep sa pun motorina. Vine un angajat la mine - aveți grija, e șefa aici și face scandal. De ce sa facă? E canistra omologata, care e faza? Și pun în continuare.
Ei bine apare șefa! Ce faceți aici? Pai, nu se vede, pun motorina. Nu aveți voie în recipient de plastic. Doamna e canistra omologata,  luata din Dedeman. Si scot pistolul din canistra sa ii arat. Nu se uita, dar tipa tare. Nu aveți voie. O sa aveți probleme. Goliți imediat canistra în rezervorul masinii!
Rămân perplex. Doamna, glumiți? Masina asta e dacie, e pe benzina, cum sa fac asa ceva?
Ce credeți ca face. Îmi ia pistolul din mana și îl pune în pompa. Apoi îmi trântește portbagajul. Cat pe ce sa îmi prindă degetele - aveam mana pe cheder! Apoi pleacă furioasă! Rămân ca la televizor! Pistolul era pus în pompa, nu puteam sa mai bag. Desfac portbagajul, pun dopul la canistra(rămăsese deschisa, ca nu era plina), închid capacul, si ma duc și platesc cei 7,6 litrii (nu am apucat să o umplu)!
Acum sa revin. Asta e canistra:
https://www.dedeman....alnie/p/1044738

Scrie clar acolo ca e omologata pentru transport produse petroliere! De ce nu m-a lăsat să pun în ea? Și cu ce drept s-a atins de masina mea (mi-a închis portbagajul)? Dacă nu trageam repede mana, îmi prindea degetele cu capacul portbagajului! Unde as putea sa ii fac o reclamație acestei șefe?
Menționez ca la Lukoil nimeni nu m-a întrebat de sănătate când am luat motorina în canistra!

LE de pe site Dedeman:
Produsul beneficiaza de toate certificatele europene pentru garantarea transportului produselor petroliere

Edited by Robert_Kiran, 31 March 2022 - 12:49.


#2
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,532
  • Înscris: 01.08.2006
Mai ales cu amenzile date in ultimele saptamani la benzinarii, nu cred ca mai risca nici angajatii.

O fi canistra aia cu certificat, dar benzinariile nu au voie sa vanda la canistra.
Restul comportamentului e de blamat, dar faptul ca nu ti-a dat combustibil in canistra e ceva normal.

#3
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Eu iti ceream declaratia de conformitate pentru canistra. Daca e omologata, Dedeman e obligat s-o elibereze si tu s-o prezinti (la nevoie, evident).

Daca nu ai fost intrebat, posibil sa nu-i intereseze (nu pana la primul control sau reclamatie).

Gandeste-te ca 90% din cei care pun in canistre nu stiu ce e aia omologare (nu mai vorbesc pentru recipienti).

Totusi, la politie de ce nu ai sunat pentru agresiune? Sigur primeai si amenda pentru ca nu aveai certificatul (declaratia) de conformitate.

Legat de Lukoil: crezi ca lor le pasa ca le-au scazut vanzarile cu 5%? Eu am trecut de la Rompetrol la Luk din cauza preturilor practicate (de Rompetrol si restul). Luk e singurul care la GPL inca mai ofera 10 bani reducere si plata prin puncte si preturile inca sunt sub restul. Benzina inca nu am alimentat de la Luk, dar nu exclud pe viitor alimentarea de la ei.

#4
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,963
  • Înscris: 04.10.2007
ANPC

#5
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,012
  • Înscris: 06.09.2008
Anpc ca ce, ia inchis portbagajul ? :)

#6
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,857
  • Înscris: 06.01.2008
Legat de intrebarea initiatorului, ne-a lamurit colega @althea mai demult:

View Postalthea, on 07 ianuarie 2019 - 10:12, said:

Pot fi și de plastic, dar nu de-ăla în care a fost apă. Trebuie să fie speciale.
Distribuţia este permisă numai cu echipamentele înregistrate în atestat şi numai în rezervoare de autovehicule corespunzătoare sau recipiente portabile marcate conform reglementărilor corespunzătoare, sau Recipientele portabile pot fi alimentate numai dacă această operaţiune este autorizată de fabricant în mod expres şi numai de operator autorizat şi trebuie închise sigur după umplere şi scoase imediat din aria periculoasă, cam asta scrie în atestatele de conformitate ale benzinăriilor. Acum că ei umplu și PET-uri e adevărat, însă nu au voie.
Din pacate nu reusesc sa gasesc acum si articolul de lege.

Oricum, cei de la Petrom sunt niste mizerabili. Am vrut sa schimbam o butelie de gaz, era albastra sau ce culoare au ei, avea guler, era exact pentru acelasi tip de gaz dar nu au vrut sa o schimbe, cica nu e conforma.
Si vorbea de parca eram ultimii palmasi de pe lume, iar ea centrul Universului.

Edited by Hider141, 31 March 2022 - 13:06.


#7
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,966
  • Înscris: 06.04.2007
Sefa aia e stresata sa nu ia amenzi, pt ca primit directiva de la handicapatii de la centru ca se interzice alimentare in recipiente de plastic.

Citat din cele spuse de Dan Carbunaru purtatoru de cuvant al guvernului  " .......Ca atare, distribuirea carburanţilor în recipiente transportabile din mase plastice, canistre, bidoane – am văzut inclusiv tomberoane – sau din sticlă este interzisă”,

Deci n-a mai zis ca neconforme/neomologate, asa ca astia au luat de buna ca orice e plastic/polipropilena e interzis.

De parca rezervoarele la masina ar fi din tabla

Asta e Romania.

Eu zic ca iti faci de lucru, dar poti face sesizare la Petrom si la ANPC

#8
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 27.10.2007
ce a facut femeia este OK, cea faceai tu pana acum este in neregula.
este interzisa distribuirea carburanţilor in recipiente de plastic.
ORDIN Nr. 174 din 15 februarie 2005pentru aprobarea Reglementării tehnice "Normativ pentru proiectarea, executarea, exploatarea, dezafectarea şi postutilizarea staţiilor de distribuţie a carburanţilor la autovehicule", indicativ NP 004-03*)

Distribuţia carburanţilor la autovehicule
10.9. Distribuţia carburanţilor se realizează prin pompe omologate şi agrementate în ţară, ce pot furniza unul sau mai multe produse petroliere.
Ordinea interioară

10.11. Principalele obligaţii ale personalului sunt:
- respectarea întocmai a instrucţiunilor tehnologice;
- cunoaşterea caracteristicilor şi proprietăţilor carburanţilor existenţi în benzinărie;
- intrarea în schimb în plenitudinea forţelor fizice şi psihice;
- interzicerea accesului persoanelor neautorizate la gurile de descărcare, în zona rezervoarelor subterane şi la autocisterna pe timpul descărcării;
- distribuirea carburanţilor în recipiente transportabile din mase plastice (canistre, bidoane etc.) sau din sticlă este interzisă;
- menţinerea ordinii şi curăţeniei în incinta benzinăriei;
- menţinerea liberă a căilor de evacuare şi intervenţie în caz de incendiu, precum şi asigurarea accesului la mijloacele de intervenţie;
- interzicerea focului deschis şi a fumatului în zonele cu pericol ale benzinăriei;

Edited by strongsss, 31 March 2022 - 13:07.


#9
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,963
  • Înscris: 04.10.2007

View Postsirgoofy, on 31 martie 2022 - 13:02, said:

Anpc ca ce, ia inchis portbagajul ? Posted Image

Ca nu i-a vandut intr-o canistra omologata.

#10
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,012
  • Înscris: 06.09.2008
Cum s-a zis nu sta nimeni sa-i analizeze lui canistra.
Daca ii verifica cineva si vede ca lasa clientii sa umple canistre benzinaria ia amenda.

Orice comerciant are dreptul sa refuze sa-ti vanda ceva, treaba aia cu "ne rezervam dreptul de a ne selecta clientii"

Edited by sirgoofy, 31 March 2022 - 13:10.


#11
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,966
  • Înscris: 06.04.2007

View PostPololica, on 31 martie 2022 - 12:56, said:

Eu iti ceream declaratia de conformitate pentru canistra. Daca e omologata, Dedeman e obligat s-o elibereze si tu s-o prezinti (la nevoie, evident).
.....
.....
Si daca vedeai o canistra de tabla nu cereai, asa-i ?



#12
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,431
  • Înscris: 15.10.2020
Păi și cum ar trebui să cumpăr benzină pentru drujbă?

#13
bostanu_4u

bostanu_4u

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 30.12.2020
Foarte multa prostie incepe sa iasa la iveala dupa scandalele din presa cu alimentarile.
Sfatul meu e sa nu iti mai bati capul cu ei, mai ales ca legea e la fel de proasta ca si ei, si e de partea lor.
Alimenteaza de la alta bezinarie si gata. Daca nu vrei de la lukoil cauta alta benzinarie mai ferita de lume.

#14
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,412
  • Înscris: 15.11.2005
foarte ciudat... am vrut sa pun 5 litri de benzina pentru drujba intr-un pet de 5 litri, au sarit toti, mi-au explicat, am inteles, am facut comanda de canistra de 5 litri omologata de plastic, ca a initiatorului dar mai mica, am fost din nou la aceisi benzinarie, iar au sarit toti si pe urma au plecat, dupa ce au vazut canistra, deci nu a fost nicio problema....

Edited by Mondeo, 31 March 2022 - 13:11.


#15
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 27.10.2007
Chinezul poate scrie orice, dar recipientii din plastic se pot incarca cu electricitate statica si, in prezenta vaporilor de benzina se poate produce o explozie.
Explozia fără flacără de la o benzinărie din municipiul Galaţi s-a produs în urma utilizării unui bidon de plastic pentru alimentarea cu benzină de la o pompă

eu nu contest ca masinile au rezervor din plastic, dar acele rezervoare sunt intr-o incinta, nu se incarca electrostatic si au un sistem de recuperare a vaporilor.

personal stiu un accident de munca petrecut pe fundul unui vapor in constructie, unde niste femei vopseau cu pistolul. vapori multi, inflamabili, a fost de ajuns o scanteie produsa de frecarea hainelor si s-a lasat cu morti. n-a fost o explozie foarte mare, insă socul le-a distrus pe femei.

Edited by strongsss, 31 March 2022 - 13:17.


#16
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,653
  • Înscris: 21.03.2020

View Postsirgoofy, on 31 martie 2022 - 13:06, said:



Orice comerciant are dreptul sa refuze sa-ti vanda ceva, treaba aia cu "ne rezervam dreptul de a ne selecta clientii"

Posted Image  asta era in america pe vremea cand negrii nu aveau voie in bodegile albilor

#17
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,190
  • Înscris: 08.01.2021
Eu iau benzina la scuter tot în canistra de plastic. Una vândută fix de benzinărie.
Regula aia din 2005 e o stupizenie, rezervorul la majoritatea mașinilor e tot din plastic.

Edited by KiloW, 31 March 2022 - 13:16.


#18
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,327
  • Înscris: 01.12.2001
Trebuia să nu îți permită să alimentezi deloc în canistra de plastic. De ce nu se uita aia pe monitoare? Cum te-au văzut că vrei sa pui in plastic, trebuiau să îți blocheze pompa.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate