Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip
 Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat
 bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard
 Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa
 

Probleme centrala Brava Digit (Digit XER)

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#37
JohannesZu

JohannesZu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 14.03.2018

View Postreborn_21, on 07 aprilie 2022 - 07:19, said:

Stai linistit ca nu bubuie nimic. Daca exista riscul asta, ai fi fost de mult timp avertizat de unul dintre colegi. Singura chestie ar fi ca nu-i bine sa-ti creasca primarul la peste 85grd. Ideal ar fi sa urce la maxim 75grd, ca sa nu se uzeze prematur piese de prin centrala.

Tu in centrala ai apa sub presiune, la peste 1 bar. Asa ca apa din centrala fierbe (trece pe abur) la peste 120 grd (si nu la 100grd cum ai invatat la scoala), deoarece cu cit presiunea este mai mare, cu atit creste si punctul de fierbere. Undeva sus pe schimbatorul primar ai o protectie termica. Piesa incercuita cu rosu in poza de mai jos.

Attachment Untitled.png

Nu stiu daca protectia ta este de 105grd sau110grd, insa cert este ca ea exista si daca ajunge apa la temperatura respectiva, se opreste focul si centrala intra in avarie de supratemperatura. Asa ca nu are cum sa ajunga primarul la 120grd si sub nici o forma sa treaca peste 120grd.
Iar daca sacade presiunea din centrala la 0,5bar apa firbe la aprozimativ 111grd, insa centrala ta nu merge la o presiune asa de mica si tot este o temperatura mai mare decit aia la care decupleaza protectia termica.

Da îl știu care e, mai zilele trecute chiar mă uitam la el și mă întrebam ce senzor o fi! si totodată por confirma că merge, mi s-a întâmplat de vreo două ori ca în timp ce foloseam ACM să mă pomenesc cu apă rece instant, am mers la centrală să văd ce se întâmplă, iar centrala era în avarie! după un reset de pe panou, totul a revenit la normal!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate