Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Probleme centrala Brava Digit (Digit XER)

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#37
JohannesZu

JohannesZu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 14.03.2018

View Postreborn_21, on 07 aprilie 2022 - 07:19, said:

Stai linistit ca nu bubuie nimic. Daca exista riscul asta, ai fi fost de mult timp avertizat de unul dintre colegi. Singura chestie ar fi ca nu-i bine sa-ti creasca primarul la peste 85grd. Ideal ar fi sa urce la maxim 75grd, ca sa nu se uzeze prematur piese de prin centrala.

Tu in centrala ai apa sub presiune, la peste 1 bar. Asa ca apa din centrala fierbe (trece pe abur) la peste 120 grd (si nu la 100grd cum ai invatat la scoala), deoarece cu cit presiunea este mai mare, cu atit creste si punctul de fierbere. Undeva sus pe schimbatorul primar ai o protectie termica. Piesa incercuita cu rosu in poza de mai jos.

Attachment Untitled.png

Nu stiu daca protectia ta este de 105grd sau110grd, insa cert este ca ea exista si daca ajunge apa la temperatura respectiva, se opreste focul si centrala intra in avarie de supratemperatura. Asa ca nu are cum sa ajunga primarul la 120grd si sub nici o forma sa treaca peste 120grd.
Iar daca sacade presiunea din centrala la 0,5bar apa firbe la aprozimativ 111grd, insa centrala ta nu merge la o presiune asa de mica si tot este o temperatura mai mare decit aia la care decupleaza protectia termica.

Da îl știu care e, mai zilele trecute chiar mă uitam la el și mă întrebam ce senzor o fi! si totodată por confirma că merge, mi s-a întâmplat de vreo două ori ca în timp ce foloseam ACM să mă pomenesc cu apă rece instant, am mers la centrală să văd ce se întâmplă, iar centrala era în avarie! după un reset de pe panou, totul a revenit la normal!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate