Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Lumea nu mai citeºte

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#55
echoshoworacle

echoshoworacle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 21.02.2022
E necesar sa citim carti fundamentale si sa ne ramana timp sa ne informam, sa intelegem, si chiar sa participam la evenimentele zilelor noastre. Traim vremuri de schimbari epocale, schimbari fara precedent in ultimii 3500 de ani. Trebuie sa alegem cum ne impartim timpul. Cum sa stai cu nasul in beletristica de secol 19 cand peste 15 minute urmeaza sa intre in direct Presedintele SUA, seful Hezbollah sau Zelensky. Cum poti sa nu participi la razboiul din social media cand stii ca si acolo se decide soarta lumii. Sunt sanse mari ca 2024 sa fie unul din cei mai importanti ani din istorie. Ce aleg intre Anna Karenina si cele mai importante  podcasturi si carti despre istorie, economie, geopolitica si stiinta/tehnologie?! Ziua are doar 24 de ore; munca, familie, cinematografie, joc la bursa, voluntariat, sport, nu mai stiu ce hobby, turism, etc "Se citea pe vremuri"....se citea, normal! Pentru ca eram izolati de lume; noi, parintii nostri, nu participau la evenimentele din jurul lor. Nu aveau ce altceva sa faca. Si s-a vazut dupa 89 cat de naivi au fost.
LE
Lumea citeste, dar citeste altceva. Bine...ma refer la cei care au apucat sa aiba o baza... Am cateva mii de bookmark-uri in browser, sunt abonat la 200+ canale de Youtube si nu pot sa renunt la nici unul, toate sunt interesante si esentiale. Sadoveanu sau Generalul Ben Hodges?! De amandoi n-am timp!

Edited by echoshoworacle, 28 November 2023 - 01:47.


#56
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,908
  • Înscris: 14.08.2007

View Postechoshoworacle, on 28 noiembrie 2023 - 01:37, said:

Cum sa stai cu nasul in beletristica de secol 19 cand peste 15 minute urmeaza sa intre in direct Presedintele SUA, seful Hezbollah sau Zelensky. Cum poti sa nu participi la razboiul din social media cand stii ca si acolo se decide soarta lumii. Sunt sanse mari ca 2024 sa fie unul din cei mai importanti ani din istorie. Ce aleg intre Anna Karenina si cele mai importante  podcasturi si carti despre istorie, economie, geopolitica si stiinta/tehnologie?! Ziua are doar 24 de ore; munca, familie, cinematografie, joc la bursa, voluntariat, sport, nu mai stiu ce hobby, turism, etc
Nu cred ca trebuie sa alegi, le poti face pe amandoua. Daca citesti o ora pe saptamana deja e suficient ca sa poti termina cateva carti bune pe an. O ora pe saptamana, adica sa zicem 20 de minute la 2-3 zile, chiar nu mi se pare greu sa-ti gasesti pentru citit (daca iti face placere, altfel, nu vad rostul sa te chinui). Iar pentru beletristica poti aloca o treime din acel timp de citit si tot se simte.

De asta eu citesc una de literatura in paralel cu altele de istorie/economie/psihologie/dezvoltare personala/etc. Pe ansamblu daca citesc 10 carti pe an si doar 3 sunt de beletristica (desi sper anul asta sa termin 4 de fictiune, pe langa celelalte, acum sunt aproape sa o termin pe a treia, iar a patra e ceva mai scurta - am comandat-o ieri de pe Amazon UK), e ok din punctul meu de vedere. Sa renunt de tot la beletristica mi se pare aiurea ... da, e bine sa stii si cum sta treaba cu geopolitica, dar asta nu inseamna ca trebuie sa-i acorzi exagerat de mult timp. Si mi-am facut anul asta timp si de munca, si de familie, si de a imi extinde cunostintele in domeniul cinematografic, si de investit pe bursa, si de sport, si de proiectele personale, si de calatorit prin vreo 30 de localitati din 6 tari, etc. Voluntariat am facut eventual doar in sensul ca i-am ajutat pe unii/altii dintre cunoscuti/prieteni la diverse lucruri fara sa le pretind bani.

Edited by utopium, 28 November 2023 - 11:38.


#57
echoshoworacle

echoshoworacle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 21.02.2022
Eeee eu de cand cu cãrțile digitale epub și audio citesc mai mult de 10 pe an. Acum am douã începute și o a treia pe hârtie dar aia ...cred cã mã apucã jumatea lui 2024 cu ea. Nici una din cele trei nu e de ficțiune. Una e de Dan Alexe, Ana Blandiana și Micea Geoanã...Se poate trãi și fãrã astea...

Edited by echoshoworacle, 28 November 2023 - 14:34.


#58
echoshoworacle

echoshoworacle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 21.02.2022
Ca sa poti citi trebuie sa ai timpul liber si starea necesara; sa ai o anumita ordine in viata, in programul zilnic. Unii n-au timp nici sa doarma, sa manance, le suna telefonul din cinci in cinci minute...

#59
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 14.04.2010
Am citit multe carti in tinerete dar de cand cu audiobooks am reusit sa ating un numar de vreo 150 de titluri in vreo 8 ani. In loc sa ascult muzica la radio cand conduc mai degraba bag o carte, la fel si pe avion...
La inceput cand audio cartile capatau contur eram foarte sceptic si mergeam pe ideea ca nu e la fel ca hartia... dar odata ce am incercat o carte am fost prins de idee, mai ales ca pot face asta in timpul in care nu as irosi din timpul petrecut cu copiii sau alte chestii.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate