Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 

Lumea nu mai citeºte

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,474
  • Înscris: 13.06.2004
Auzi uneori chestia asta. În special cei trecuţi de 50 de ani o zic. Dar cât de adevărată este această "cugetare", şi în cazul că e, nu mai citeşte lumea?
Înainte de a trece la părerea mea vis-a-vis de această problemă:
1) Subietul se referă la literatură, beletristică în special. Nu ştiu dacă ar trebui să includem şi istorie, filozofie.
2) Probabi parte din persoane asociază citutul cu cartea, deşi de citit poţi citi şi de pe monitor, şi de pe un e-book reader. Eu prefer hârtia, că îmi e mai uşor. E-Book reader (precum 'Kindle') nu am mai încercat.

Şi acum, doamnelor şi domnilor, părerea mea: pe vremuri se citea mai mult decât acuma (lumea încă mai citeşte, că altfel nu am avea librării şi anticariate fizice şi on-line) nu avea alternativă. Hop, a apărut alternativa, lumea a citit mai puţin. Alternativa (adică televiziune, apoi internet) era şi mai uşoară, dar era mai mult şi pe gustul lumii (vezi mai jos). Iar oamenii vor mai uşor, că de exemplu de aceea face azi majoritatea poze digital şi nu pe film.
Iar gustul lumii nu tinde în mare parte spre artă şi filozofie. De aceea oamenii probabil nu găsesc cititul aşa de interesant. Eu nu am prea citit literatură deoarece nu am găsit prea multe cărţi pe gustul meu (în special romane cu tineri). Iar România e din păcate unele dintre acele ţări în care televiziunea, şi apoi internetul au pervertit gusturile oamenilor.
De literatură de 2 Bani vechi am fost invadaţi după 1989, dar culmea, asta nu a mai fost atractivă după ceva ani, probabil din cauză că trebuia "să scoţi bani din buzunar" pentru cărţi. În România, probabil majoritatea editurilor nu au reuşit să găsească autori şi autoare care să fie pe gustul lumii (sau să folosească un fel de dublu limbaj, adică cartea să poată fi citită ca distracţie, însă cei mai dezvoltaţi la mine să înţeleagă chestiile mai filozofale din carte), şi deci nu au reuşit să atragă. Probabil singurul grup fidel rămas e cel al cititorilor de s.f.;
În cazul tinerilor, probabil cu gusturile e şi cum a fost la mine, nu prea au romane să vorbească pe limba lor. Iar şcoala, cu mania ei cu autori canonici, induce o anumită ură faţă de literatură. La televizor sau pe internet, nu-ţi place, schimbi "canalul", la şcoală nu poţi face asta. Ah, atunci toată literatura e naşpa. Iar pentru elevi de gimnanziu - liceu nu cred că mai există autori din România post 1989 care să fi scris asemenea cărţi. Mă întrebam pe când eram în liceu de ce nu se studiază "Cireşarii", că ar fi fost pe gustul elevilor. Şi mă întrebam de ce elevii au ură faţă de "Ciocoii vechi şi noi" a lui Nicolae Filimon, care deşi era probabil printre cele mai vechi opere studiate, mi s-a părut chiar mişto şi am citit-o de câteva ori. În rest, şi o carte de telefoane era mai interesantă decât majoritatea literaturii obligatorii.
La final: degeaba citeşti mult, dacă nu pricepi nimic.   Posted Image
Spor la filofozat.   Posted Image

Edited by djl, 08 March 2022 - 15:42.


#2
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,813
  • Înscris: 01.11.2005

View Postdjl, on 08 martie 2022 - 15:37, said:

Spor la filofozat.   Posted Image
Mersi Boss.

#3
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Draga Stefan, eu sunt sarit de 50 si... citesc.
Da, citesc carti in formatul clasic, tiparite pe hartie.
Recunosc ca nu mai am rabdare de literatura de calitate, citesc carti mai usoare. Mi-amitesc cu placere de ceva ce nu as mai fi in stare acum, nu as mai avea rabdare: In clasa a 8-a, am imprumutat de la biblioteca scolii Mizerabilii/Victor Hugo. Erau niste volume groase, daca nu gresesc 3 bucati. Maica-mea venea din cand in cand sa ma verifice ce invat pt admitere liceu, era greu sa ascund cartea asa ca aveam mereu masa de studiu plina de manuale, caiete. Dar am citit-o in primavara anului respectiv.
In cazul meu, nu e vorba de cheltuiala, inca exista in Bucuresti filiale ale Bibliotecii municipale care sunt imprastiate in toate sectoarele.
Recunosc ca media cartilor cumparate de mine in ultimii 10 ani e de cam 1 carte la 2,5 ani. Rusinos dar adevarat.

#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Da' esti inapoiat rau de tot mai djl-ule

Cine draku' crezi ca mai inghite vechituri d'alea gen Ciresarii ?
Poate doar cativa nostalgici ... ca tine Posted Image

Latinii ziceau - Tempora mutantur, nos et mutamur in illis - dar nu cred ca se aplica la tine

Astia din ziua de azi matura de pe rafturi carti cum ar fi ;

Generala - Cei mai naspa ani din viata mea
sau
Generala - Salvati-ma de aici!
sau
Robotii din familia mea. Revolutia robotilor

este ca n-ai auzit de ele ? Posted Image

#5
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Lumea citeste, dovada ca se vand carti in draci pe site-urile de carti. Mai sunt bibliotecile online care sunt in floare. Mai sunt si cartile electronice de pe huburi.
Daca e la o adica nici cei in varsta nu mai citesc, stau toata ziua cu ochii beliti in TV.

#6
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View Postdjl, on 08 martie 2022 - 15:37, said:


La final: degeaba citeşti mult, dacă nu pricepi nimic.   Posted Image


Degeaba scrii mult, dacă nu spui nimic.

#7
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,523
  • Înscris: 15.06.2004
Corect. Eu n-am mai citit o carte de 10 ani.
Ma dor ochii dac ma apuc si oricum n-am timp. Mai repede pun un film.

#8
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,971
  • Înscris: 02.02.2008
lumea nu mai citeste pentru ca face binge pe netflix, hbo max, disney+.

#9
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,474
  • Înscris: 13.06.2004

View PostNaijax, on 08 martie 2022 - 16:01, said:

Da' esti inapoiat rau de tot mai djl-ule

Cine draku' crezi ca mai inghite vechituri d'alea gen Ciresarii ?
Poate doar cativa nostalgici ... ca tine   Posted Image

Latinii ziceau - Tempora mutantur, nos et mutamur in illis - dar nu cred ca se aplica la tine

Astia din ziua de azi matura de pe rafturi carti cum ar fi ;

Generala - Cei mai naspa ani din viata mea
sau
Generala - Salvati-ma de aici!
sau
Robotii din familia mea. Revolutia robotilor

este ca n-ai auzit de ele ?    Posted Image

Am intuit că "Cireşarii" sunt învechiţi pentru generaţia tech.
Cred că alea cu generala le-am văzut la vânzare, dar am uitat de ele. Mai sunt "Jurnalul unui puşti" şi "Jurnalul unei puştoaice",

Edited by djl, 08 March 2022 - 16:21.


#10
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017

View Postdjl, on 08 martie 2022 - 16:21, said:

Am intuit că "Cireşarii" sunt învechiţi pentru generaţia tech.
Cred că alea cu generala le-am văzut la vânzare, dar am uitat de ele. Mai sunt "Jurnalul unui puşti" şi "Jurnalul unei puştoaice",

Pai vezi
Cat despre astia "expirati" - asa ca mine - pot sa-ti spun sigur ca citesc doar carti relativ noi sau carti pe care n-au avut ocazia sa le citeasca in comunism
Dupa revolutie maturam instant de pe tejghele orice vedeam de Sven Hassel
Sau George Orwell 1984 - pentru asta m-am imprumutat de bani ca eram falit Posted Image
Acum cumpar mai rar carti si doar daca imi sare ceva in ochi
Ex. - Fortareata Ploiesti si Infern deasupra Ploiestiului
Le-am devorat instant

La final, e gresit sa spui ca lumea nu mai citeste
Din contra - se citeste in draci dar, publicul e mult mai selectiv

A ... am luat si Suge-o, Ramona dar nu m-a lasat pe spate

#11
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,231
  • Înscris: 24.02.2007

View Postdjl, on 08 martie 2022 - 16:21, said:

Am intuit că "Cireşarii" sunt învechiţi pentru generaţia tech.

Bestsellere straine contemporane ai citit vreodata? Exista si traduceri.

Edited by dani.user, 08 March 2022 - 16:38.


#12
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,523
  • Înscris: 15.06.2004
djl - credeam ca esti mare fan al lui Jules Verne date fiind topicele deschise, nu al Ciresarilor...

#13
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,547
  • Înscris: 06.03.2016
E ca si cum te-ai plange ca "lumea nu mai urmareste filme", "lumea nu mai asculta muzica".

#14
Bahuru

Bahuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 669
  • Înscris: 21.03.2016
Din pacate, e adevarat. Lumea nu mai citeste. Nu imi ajungeau banii sa cumpar tot ce doream sa citesc si faceam schimb de carti cu colegii si prietenii. Acum nu mai gasesc pe cineva dispus sa faca astfel deschimburi si de asta ma simt batran.

Edited by Bahuru, 08 March 2022 - 16:51.


#15
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,140
  • Înscris: 19.05.2005
Ma intereseaza ecologia, ma uit pe youtube la niste video-uri bine documentate, bine prezentate, ma intereseaza gradinaritul, idem, ma intereseaza surse de energie alternative, idem, cred ca ai prins idea.
Legat de acumularea de cunostinte, cred ca sunt metode mai bune decat a citi o carte.

Mai citesc rar cate un roman.

Timpul este cea mai limitata resursa pentru care toate activitatile se lupta, fiecare decide cum aloca aceasta resursa, ce ii aduce mai multe beneficii, mai multa placere. De ce as citi o carte in loc sa vad filmul bazat pe acea carte? Stiu vechiul argument, sa iti creezi propria viziune, uneori merita, de acea citesc unele carti dupa ce am vazut filmul, alteori nu. Pana la urma este divertisment, aleg cum consider eu ca e mai bine.

Edited by cristiandrei, 08 March 2022 - 16:53.


#16
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,474
  • Înscris: 13.06.2004

View Posteiffel, on 08 martie 2022 - 16:35, said:

djl - credeam ca esti mare fan al lui Jules Verne date fiind topicele deschise, nu al Ciresarilor...

Am încercat, dar nu e pe gustul meu exprimarea lui.

#17
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 06.09.2008

View Postzyppster, on 08 martie 2022 - 16:16, said:

lumea nu mai citeste pentru ca face binge pe netflix, hbo max, disney+.
+ pron, camgirls... Posted Image

#18
SfaturiFaraTroleala

SfaturiFaraTroleala

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 12.05.2021
eu nu imi dau seama cat de mult citesc
cred ca doar de pe forumul asta am citit poate cumulat mii de pagini a4, pe urma de pe diverse situri, wikipeda, etc.
dar o carte in format fizic nu am citit in viata mea

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate