Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Lumea nu mai citeºte

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#37
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,882
  • Înscris: 14.08.2007

View Postiladi, on 09 martie 2022 - 10:00, said:

Vezi la ce-i buna migratia interna? Se realizeza schimbul cultural. Mai inveti si tu un regionalism, mai invata si altii, numai lucruri pozitive.
Eu am stat in multe vacante la bunici foarte aproape de casa lui Ion Creanga (cativa km), mergeam destul de des si la plaja/baie la Ozana, eram practic "de-al casei" in zona cand eram mic si tot nu inteleg o buna parte din regionalismele lui. Am migrat destul cand eram mic ... Crisana, Bucovina, Moldova, Transilvania ...

#38
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,431
  • Înscris: 29.04.2008
Degeaba, daca nu stii ce-s aia chiloti

#39
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,882
  • Înscris: 14.08.2007

View Postiladi, on 09 martie 2022 - 17:07, said:

Degeaba, daca nu stii ce-s aia chiloti
Cei care "chiloteaza" avioanili Posted Image

Edited by utopium, 09 March 2022 - 17:31.


#40
bleujandarm

bleujandarm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 02.06.2013
Razboi si pace,  Cel mai iubit dintre pamanteni.....la 14 ani?    Sa va fie de bine, dar eu ma mandresc cu "Zece negri mititei" .

#41
EllaBeauty

EllaBeauty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,890
  • Înscris: 18.12.2011
De 3 luni stau pe seria fantasy medieval "Roata timpului" care este mult mai buna decat "Cântec de gheațã și foc"

https://ro.wikipedia.../Roata_timpului

https://ro.wikipedia...


O alta serie buna este "Outlander" din 6 martie seria 6 la TV

http://www.dianagaba...tlander-series/

https://ro.wikipedia...

In concluzie iarna citesc

Edited by EllaBeauty, 10 March 2022 - 10:56.


#42
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,660
  • Înscris: 29.12.2016
Citesc in continuare destul de mult, e-book-uri. In general citesc mai mult serii, daca dau de un subiect interesant, sa il explorez la maxim.

#43
silverflower

silverflower

    Anti-dogmatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,828
  • Înscris: 04.05.2008
- La fel, am terminat de citit 7 volume din Shadow and Bones de Leigh Bardugo (serialul e foarte slab) iar acum sînt la ultimul volum, nr. 9 (plus intermediare), din seria Expanse de James S A Corey, Leviathan-Falls (același lucru, serialul TV e mult sub carte).

#44
echoshoworacle

echoshoworacle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,007
  • Înscris: 21.02.2022
Dacã aveți copii care nu vor sã citeascã mai încercați cu cãrți contemporane, cu acțiune care se desfãșoarã în prezent, fãrã limbaj arhaic. Nu incepeti cu literaturã de secol 19. Eu așa am reușit sã sparg gheața cu un nepot, nu cu Jules Verne și Hector Malot! Mai întâi trebuie sã se obișnuiascã cu cititul, sã reușeascã sã se concentreze, dupã ani întregi de gaming pe telefon și tabletã e greu...Mai bine mai târziu decât niciodatã, cã e cam mãrișor...

Edited by echoshoworacle, 07 September 2023 - 15:25.


#45
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,563
  • Înscris: 13.06.2004
Sincer, pe mine nu mă mai pasionează aşa de mult beletristica. O să încerc să citesc. Îmi plac cărţile tehnice vechi, pentru că mă fac să gândesc, deci îmi stimulează mintea. Uneori îmi place să deduc.   :angel:

#46
gicu.ion

gicu.ion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 08.05.2007

View Postechoshoworacle, on 07 septembrie 2023 - 15:23, said:

Dacă aveți copii care nu vor să citească mai încercați cu cărți contemporane, cu acțiune care se desfășoară în prezent, fără limbaj arhaic. Nu incepeti cu literatură de secol 19. Eu așa am reușit să sparg gheața cu un nepot, nu cu Jules Verne și Hector Malot! Mai întâi trebuie să se obișnuiască cu cititul, să reușească să se concentreze, după ani întregi de gaming pe telefon și tabletă e greu...Mai bine mai târziu decât niciodată, că e cam mărișor...
Care-s alea? Ca ma intereseaza si e mine. La ai mei a mers Harry Potter.

#47
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,927
  • Înscris: 12.03.2010

View Postiladi, on 09 martie 2022 - 17:07, said:

Degeaba, daca nu stii ce-s aia chiloti

View Postutopium, on 09 martie 2022 - 17:28, said:

Cei care "chiloteaza" avioanili
Voi ati intilnit vreodata oameni in carne si oase care sa spuna chilot la pilot? Ca eu unul o sa spun chiron (n-are treaba cu peronul) pina o sa mor.

Apoi voi (ceilalti) at vazut vreo carte de Creanga fara glosar de termeni? Pentru ca acolo-s termeni pe care nici moldovenii nu le (mai) folosesc sau stiu ce inseamna. Chiar si din cei de la tara.

Si OT: lumea nu mai citeste (cei care altfel ar citi) pentru ca nu mai au tihna necesara cititului (disponibilitatea de a depune efortul de a citi). Eu unul nu suport audiobook-urile (ma concentrez mai greu auditiv decit cind citesc), dar cred ca pentru cei mai multi ar fi o solutie de petrecere utila a timpului liber. Daca ar indeplini si unele chestii suplimentare (sa nu fie simple lecturari, ci si sintetizari, ca si cum ar povesti cineva cartea, n-ar citi-o) cu voci de actori cunoscuti (merge folosit AI-ul la cum evolueaza, si ce rezultate am vazut pina acuma) cred ca as trece si eu pe audiobook-uri.

#48
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Care AI il folosesti?

#49
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,660
  • Înscris: 29.12.2016

View Posthellmarvel, on 30 octombrie 2023 - 09:34, said:

Daca ar indeplini si unele chestii suplimentare (sa nu fie simple lecturari, ci si sintetizari, ca si cum ar povesti cineva cartea, n-ar citi-o) cu voci de actori cunoscuti (merge folosit AI-ul la cum evolueaza, si ce rezultate am vazut pina acuma) cred ca as trece si eu pe audiobook-uri.

Audiobook vechi, sau mai bine spus "teatru radiofonic", de la Electrecord, este ceea ce cauti. O sa ramai uimit ce bine este interpretat un roman, sau o poveste.
Recomand "Omul cu masca de fier - Alexandre Dumas"...

Edited by 2Unlimited, 30 October 2023 - 10:03.


#50
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 17.10.2018
@Friskey
Mai sunt bibliotecile online care sunt in floare. Mai sunt si cartile electronice de pe huburi.

Eu am incercat sa citesc online ,nu am retinut nimic dupa 20 pagini.Retin altfel daca sunt cu foaia in fata si mi notez subliniez ce ma intereseaza

E adevarat ca lumea nu mai citeste,pt ca tehnologia ne tine mereu ocupati . E un antrenament si cititul ,te ajuta sa-ti dezvolti imaginatia si sa te concentrezi.
Copii de azi nici 10 minute nu pot sa mai stea atenti .Mai merg prin librarii vad tineri ,dar probabil se orienteaza catre alt continut nu beletristica clasica.
Este plauzibil si ca nu ai timp ....dar ma indoiesc ca 1 data pe saptamana nu ai putea sa aloci 1 h timp cititului.
Dar ca la orice trebuie sa -ti placa.

Edited by helen76, 20 November 2023 - 11:25.


#51
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007
De unde ideea ca citit trebuie neaparat asociat cu beletristica clasica?

#52
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,882
  • Înscris: 14.08.2007
Multi prieteni citesc destul de mult, dar nu citesc literatura, ci diverse carti de dezvoltare personala/finante/business/psihologie/etc. Eu prefer sa am tot timpul si literatura intre cartile pe care le citesc (de obicei am 3-4 pe care le citesc in paralel din domenii diferite, in functie de ce am chef, acum de exemplu am una de literatura (clasica), una de istorie, una de dezvoltare personala/business/finante/strategie - teoretic si cate una de psihologie si filosofie dar nu am mai citit din ele de cateva luni si nu stiu cand le voi relua, deci doar din primele 3 citesc "activ").

View Posthelen76, on 20 noiembrie 2023 - 11:24, said:

Copii de azi nici 10 minute nu pot sa mai stea atenti .Mai merg prin librarii vad tineri ,dar probabil se orienteaza catre alt continut nu beletristica clasica.
Fiica-mea a citit cateva clasice romanesti anul asta si i-au placut, "Toate panzele sus", "Ciresarii" (prima parte) + ceva clasice ale literaturii internationale ("Contele de Monte Cristo", "Cuore") ... pe langa de astea straine/romanesti recente/populare (profesoara lor le recomanda inclusiv carti nou aparute scrise de scriitori clujeni).

Jules Verne de exemplu nu prea a prins-o ... desi am colectia aia "clasica" de 40 de volume. O sa-i mai sugerez sa incerce sa vedem daca o prinde ...

Edited by utopium, 21 November 2023 - 11:37.


#53
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,927
  • Înscris: 12.03.2010

View Post2Unlimited, on 30 octombrie 2023 - 10:03, said:

Audiobook vechi, sau mai bine spus "teatru radiofonic", de la Electrecord, este ceea ce cauti. O sa ramai uimit ce bine este interpretat un roman, sau o poveste.
Yeah, nah, teatrul radiofonic e ca adaptarile pentru ecran, nu poti sa zici ca ai citit cartea daca ai ascultat teatrul radiofonic (dar nu zic, sint bune macar sa stii despre ce e vorba). Eu ziceam de o povestire (chiar si pe o singura voce) a cartii, cu TOT ce e important sau relevant, lasind la o parte amanuntele si descrierile prea stufoase.

#54
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 17.10.2018
@utopium

E bine ca citeste .E bine veni orice si sa mai puna si scriitori noi Radu Paraschivescu, Mircea Cartarescu ,pt liceu zic...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate