Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Cum ar fi aratat o lume fara crestinism/iudaism/islam?

* * * - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
87 replies to this topic

#1
adriansdrei

adriansdrei

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 13.10.2021
O spun ca un ateu convins: o lume fara crestinism (eu as pleca chiar de la iudaism, religia care a dat nastere si islamului) ar fi fost una mai divizata religios si mai inapoiata social si tehnologic.
Tot progresul tehnologic pe care l-am avut noi europenii in ultimele secole se datoreaza unui evreu pe nume Avraam care pretinde ca a vorbit cu un Dumnezeu cu care a incheiat un legamant. Sau datorita unui tamplar predicator pe nume Isus care a fost crucificat dupa ce s-a proclamat drept fiul lui Dumnezeu. Sau datorita unui negustor analfabet pe nume Mahomed dupa ce un inger l-a invatat sa citeasca intr-o pestera.
Imaginati-va cum ar fi aratat istoria omenirii  fara crestinism/iudaism/islam.

Antichitate
  • Fara poporul evreu, n-ar fi existat niciun Israel, nici Ierusalim, nici cele 10 porunci, nici chivotul legamantului sau templul.
  • Palestina ramanea controlata de Caananiti si Filisteni, ori era disputata intre imperiile vremurilor de atunci -Egipt, Asiria, Babilon si Persia.
  • Nu s-ar fi nascut niciun Isus Christos in anul 7 i.e.n.
  • In schimb s-ar fi raspandit Zoroastrismul avand in vedere ca il vedem pe zeul Mithra venerat in Imperiul Roman, insa n-ar fi avut acelasi impact ca Crestinismul care era adresat sclavilor si maselor de plebei saraci.
  • In 330, Imperiul Roman era demult faramitat, fara vreun Constantin cel Mare care sa vopseasca scuturile soldatilor sai  si sa le dea un imbold in  Batalia de la Podul Milvius din 313. Batalia era castigata de Maxentius care n-ar fi reusit sa reunifice imperiul si sa opreasca anarhia.
  • Bizantium ramanea doar Bizantium, un simplu oras portuar din Asia Mica si atat.  N-ar mai fi existat Constantinopolul si nici Imperiul Bizantin/ Roman Rasaritean.
  • Religiile dominante in Europa ar fi fost religia greco-romana si zoroastrismul.
  • Prin 395, Imperiul Roman era demult disparut sau   faramitat in mai multe imperii sau provincii stapanite de generali care se declarau imperatori locali pana erau inlaturati/asasinati si inlocuiti de alti generali uzurpatori.
  • In 450, probabil ca toata Europa (din Urali si Asia Mica pana in Italia si Franta) era stapanita de HUNII lui Attila, nemaifiind vizigotii, bizantinii si romanii care sa se alieze si sa-l opreasca. Si ar fi stapanit-o sute de ani.
  • Tengrismul ar fi fost religia predominanta in toata Europa.
  • Fara carturarii bizantini si calugarii crestini din Europa de Vest, informatiile despre Imperiul Roman si Grecia Antica s-ar fi pierdut demult. Toate lucrarile autorilor greco-romani dispareau demult. Interesul pentru cultura si scris ar fi scazut intr-o Europa dominata de germanici si huni pagani.
  • Ar fi inceput cu adevarat o epoca intunecata, similara cu prabusirea Epocii Bronzului.
  • Fara un Imperiu Bizantin care sa se opuna, probabil ca Orientul Apropiat si Egiptul erau ocupate de Imperiul Sasanid si ar fi fost singura entitate civilizata din regiunea mediteraneana.
  • Popoarele germanice ca vizigotii, francii, anglo-saxonii si longobarzii, care oricum ar fi anexat provinciile romane si in istoria asta alternativa, n-ar fi fost in veci crestinati, deci nu s-ar fi infiintat regatele crestine ca Francia din Franta, Wessex sau Mercia din Anglia, Gothorum din Spania, si in mod sigur n-ar mai fi existat Sfantul Imperiu Roman, Regatul Frantei, Regatul Angliei, Papalitatea si  Regatul Castiliei si Regatul Aragonului.
  • Imperiul Hunnic s-ar fi divizat in mai multe confederatii tribale sau regate pe la 500 dupa moartea lui Attila sau dupa ce s-ar fi batut cu scandinavii (Vikingii) din nord.
Evul Mediu
  • Dupa 600, neexistant un profet Mahomed sau niste carturari arabi care sa se inspire dupa Sfintele Scripturi ale evreilor sau dupa cele ale crestinilor,  Islamul n-ar fi existat niciodata.
  • In Mediterana s-ar fi afirmat cinci mari puteri  -  Regatul Vizigot din Spania,  Regatul Vandal din Nordul Africii, Regatele Vikingilor din Anglia si Nordul Europei,   Regatele Hunice  din Europa si  Imperiul Sasanid care controla Egiptul, Palestina si Orientul Mijlociu. Si cateva comunitati si triburi germanice.
  • Ar fi fost trei mari religii dominante- paganismul germanic rasfirat in cateva regiuni,  tengrismul dominant in Europa  si zoroastrismul in orient.
  • Imperiul Sasanid, in special capitala sa Ctesifon, ar fi fost considerat centrul lumii civilizate.
  • In anul 1000, probabil ca Imperiul Sasanid s-ar fi divizat si s-ar fi prabusit, rezultand alte regate de natura persana, dar zoroastrismul continua sa persiste.
  • Fara crestinism, n-ar fi existat Cruciade, asa cum fara Islam, n-ar fi existat razboaiele jihadiste.
  • 1200-1300 -MONGOLII invadeaza Europa si Orientul Mijlociu.  Regatele sasanide ar fi fost distruse de mongoli.
  • Intreaga Europa este mongoloizata. Dispare rasa alba europeana. Regatele si comunitatile germanice, neavand nimic in comun, vreo religie crestina, nu pot sa le reziste mongolilor.
  • Lumea la 1300, devastata de Pandemia de  Ciuma Bubonica,arata asa:  Hanatele Mongole din Europa si Asia.
  • In nordul Africii rezista regatele sasanide si vandalice.
  • 1400 - TURCII, care nu sunt islamizati, ci zoroastristi mai radicali, invadeaza Europa, se bat cu Mongolii din Europa si cuceresc Asia Mica si Peninsula Balcanica.
  • 1500 - Mongolii din Vestul Europei incep sa consolideze un imperiu similar cu Imperiul Dinastiei Ming. Societatea prospera, nivelul de trai creste, apar institutii si structuri ca-n China.
Epoca moderna
  • 1600-1700 - Mongolii din Europa incep sa fabrice hartia, sa sape dupa carbuni, sa foloseasca chestii inovatoare precum busola, imbunatatesc armele cu praf de pusca, si opresc expansiunea Turca.
  • Fara crestinism si avand multa desfasurare in Eurasia, Mongolii sau Turcii nu simt nevoia sa exploreze. Navigatia nu prezinta un interes pentru ei, nici nu au curiozitatea de a calatori peste Oceanul Atlantic.
  • Deci da, civilizatiile mesoamericane ca Aztecii si Incasii ar fi existat inca multe secole in America Centrala si de Sud, iar in America de Nord ar fi trait in pace toate triburile amerindiene.
  • Pana la 1900-2000, Europa ar fi aratat acum cam ca  Imperiul Chinez din timpul dinastiei Qing sau ca Japonia din epoca Edo, foarte conservatoare, stagnata, dar cel putin am fi avut paduri si aerul ar fi fost mai curat, iar lumea nu ar fi fost niciodata in pragul anihilarii din cauza riscului de raboi nuclear sau schimbari climatice. E putin probabil sa se fi construit fabrici si automobile pentru ca asiaticii, asa cum i-am vazut in Japonia sau in China pe la 1800-1900, voiau sa traiasca in echilibru cu natura.
  • Turcii zoroastrii ar fi dominat Orientul Mijlociu si Apropiat, precum si nordul Africii.
  • In conditile astea, specia umana ar mai fi avut de trait  inca multe milenii.

Edited by adriansdrei, 05 March 2022 - 21:53.


#2
p243df

p243df

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 26.10.2021
Nostradamus e de vina.
El a calatorit in trecut!

#3
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,482
  • Înscris: 26.01.2014
mă... ce-ar fi fost daca?... n-ai de unde sa stii. punct.
asemenea modalitati de a pune problema, cu "daca" e si contra-productiv, si dubios (ca sa nu zic ca e o tampenie)
si mai ales nu conteaza... trecutul nu poate fi schimbat... e un exercitiu futil

Edited by apocalipsul, 05 March 2022 - 22:02.


#4
adriansdrei

adriansdrei

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 13.10.2021

View Postpenticostalul, on 05 martie 2022 - 21:54, said:

Șah - mat, ateilor! Posted Image
Si totusi, repet, lumea ar fi fost mai putin poluata, am fi avut paduri mai multe , apele ar fi fost mai curate si nu traiam cu teama ca intr-o zi un nebun ar putea apasa butonul nuclear si ar extermina viata de pe planeta.  

Cam asa arata Europa fara crestinism.  

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/wFHJXlrL87k?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/MQAmZ_kR8S8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by adriansdrei, 05 March 2022 - 22:03.


#5
c4n1b4lul

c4n1b4lul

    Expert în procrastinare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,310
  • Înscris: 30.08.2010

View Postadriansdrei, on 05 martie 2022 - 21:52, said:

E putin probabil sa se fi construit fabrici si automobile pentru ca asiaticii, asa cum i-am vazut in Japonia sau in China pe la 1800-1900, voiau sa traiasca in echilibru cu natura.

Quote

In conditile astea, specia umana ar mai fi avut de trait  inca multe milenii.
Da, și cu o speranță de viață de doar 40-45 de ani, fără medicamentația și tehnologia avansată din ziua de azi. :)

#6
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,444
  • Înscris: 10.08.2005
oh da, stai sa-mi imaginez cum ar fi fost daca Biserica nu ar fi avut legatura cu  Evul Mediu Intunecat.
ar fi fost mai bine, atat.

#7
adriansdrei

adriansdrei

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 13.10.2021

View Postc4n1b4lul, on 05 martie 2022 - 22:04, said:

Da, și cu o speranță de viață de doar 40-45 de ani, fără medicamentația și tehnologia avansată din ziua de azi. Posted Image

Pai da, dar uite ca nivelul asta crescut de trai si confortul presupune niste costuri.  

Tu poate ca o sa traiesti pana la 70-90 ani, dar multe specii de animale, plante si corali au disparut, multe paduri au fost defrisate, regiuni intregi au fost desertificate, iar aerul e mult mai poluat.  Posted Image

View PostMarianG, on 05 martie 2022 - 22:04, said:

oh da, stai sa-mi imaginez cum ar fi fost daca Biserica nu ar fi avut legatura cu  Evul Mediu Intunecat.
ar fi fost mai bine, atat.

Crestinismul n-are nicio legatura cu decaderea imperiului roman si colapsul civilizatiei in Europa secolelor 4-6.  

Imperiul Roman ar fi decazut oricum. Era deja o epava pe vremea lui Constantin cel Mare.   Crestinismul doar l-a unificat sub Constantin cel Mare  si i-a mai dat  ragaz de timp de  cel putin 100 ani ca sa reziste, timp in care sa se formeze si Imperiul Bizantin  multumita caruia am avut o Renastere Italiana la 1500.

Nu zic ca n-am fi avut tiparnita, dar Renasterea,Umanismul si Reforma Protestanta au schimbat mentalitatea europeana.  

Esti liber sa crezi in ce zic aia de la Family Guy, dar nu.... de fapt, multumita calugarilor si carturarilor crestini din Europa, aia putini care erau alfabetizati, s-a mai putut pastra un anume grad de cultura materiala si scrisa, fara de care n-ar fi existat nici renasterea Carolingiana.  

As zice ca crestinismul a contribuit mult mai mult la Progresul Europei decat a stricat.

Insasi crestinismul reprezinta baza unitatii si identitatii europene.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Ep1oktyqBpc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by adriansdrei, 05 March 2022 - 22:12.


#8
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,444
  • Înscris: 10.08.2005

View Postadriansdrei, on 05 martie 2022 - 22:10, said:

Crestinismul n-are nicio legatura cu decaderea imperiului roman si colapsul civilizatiei in Europa secolelor 4-6.

eu n-am spus nimic de crestinism, ci doar de Biserica, fiecare natie cu lideri lor spirituali au tinut in bezna populatia, in loc sa ii educe i-au indobitocit.

Quote

de fapt, multumita calugarilor si carturarilor crestini din Europa, aia putini care erau alfabetizati, s-a mai putut pastra un anume grad de cultura materiala si scrisa, fara de care n-ar fi existat nici renasterea
Pai da, ca s-au impotrivit unii sistemului "tara te vrea prost".
Eu tin sa cred ca nu am fi avut nevoie de Renastere daca nu ne-ar fi ucis "Biserica".

Edited by MarianG, 05 March 2022 - 22:14.


#9
adriansdrei

adriansdrei

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 13.10.2021

View PostMarianG, on 05 martie 2022 - 22:12, said:

eu n-am spus nimic de crestinism, ci doar de Biserica, fiecare natie cu lideri lor spirituali au tinut in bezna populatia, in loc sa ii educe i-au indobitocit.
Asa imorala cum a fost,  Biserica Crestina a prevenit decaderea Europei in barbarie totala dupa decaderea Imperiului Roman de Apus.

Crezi ca Vikingii, Gotii, Francii, Lombarzii si Saxonii ar mai fi pus bazele civilizatiei europene daca nu erau crestinati de catre Biserica Papala?

Multumita crestinizarii, vikingii, din niste pagani navigatori si fermieri pusi pe praduieli ocazionale, au devenit cavalerii normanzi in armura,  constructori de catedrale, castele si fortarete din piatra.  Evident, tot pusi pe praduieli, ba chiar pe razboaie cu arme de asediu mai imbunatatite, dar cel putin.....erau mai civilizati.  
Sa mai spun ca  dorinta regilor si bisericii  de a construi catedrale tot mai inalte a contribuit la evolutia  ingineriei in Europa vestica?  

Francii la fel, fara crestinism, n-ar fi existat Regatul Carolingian, si impliciti, nici Franta, nici Germania care au contribuit la progres.

Edited by adriansdrei, 05 March 2022 - 22:19.


#10
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005
„Religia s-a născut când primul ticălos l-a întâlnit pe primul prost.” zis-a Voltaire.

#11
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,444
  • Înscris: 10.08.2005
Tu ai lapsus sau ai uitat ca in titlu ai pus 3 convingeri spirituale ?
"crestinism/iudaism/islam"
De ce tot o bati cu "Biserica Crestina" ?

#12
adriansdrei

adriansdrei

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 13.10.2021

View PostMircel, on 05 martie 2022 - 22:19, said:

„Religia s-a născut când primul ticălos l-a întâlnit pe primul prost.” zis-a Voltaire.
Si a zis-o bine! :)
Religia, de la Sumer incoace, a impus ordine, civilizatie si disciplina.
Religia a controlat prostimea! Ori ce preferai, prostimea sa fie libera si sa traiasca in anarhie, neavand frica de un zeu care sa-l trazneasca sau sa-i provoace molime si secete ?  
Prostimea nu era capabila de la bun inceput sa gandeasca pe cont propriu, sa stie ce este bine si ce este rau, asa ca cei mai destepti au creat religia pentru a o tine in frau, pentru a cladi o societate cu legi, intr-un cuvant, civilizatie.

#13
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,444
  • Înscris: 10.08.2005

View Postadriansdrei, on 05 martie 2022 - 22:19, said:

Francii la fel, fara crestinism, n-ar fi existat Regatul Carolingian, si impliciti, nici Franta, nici Germania care au contribuit la progres.
Care progres ?  Cand stai pe loc sute de ani nu se pune progres ca ai facut un pas, ca tot in urma esti.

Edited by MarianG, 05 March 2022 - 22:29.


#14
adriansdrei

adriansdrei

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 13.10.2021

View PostMarianG, on 05 martie 2022 - 22:20, said:

Tu ai lapsus sau ai uitat ca in titlu ai pus 3 convingeri spirituale ?
"crestinism/iudaism/islam"
De ce tot o bati cu "Biserica Crestina" ?

Pentru ca traim in Europa, deci ma axez mai mult pe crestinism.

Am spus si in postarea initiala cum ar aratat orientul fara iudaism si fara islam - adica ar fi fost exact ca pe vremea Imperiului Persan, cu Zoroastrismul ca religie dominanta.
Ce vrei mai mult de atat sa spun?

#15
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,444
  • Înscris: 10.08.2005

View Postadriansdrei, on 05 martie 2022 - 22:23, said:

Prostimea nu era capabila de la bun inceput sa gandeasca pe cont propriu, sa stie ce este bine si ce este rau, asa ca cei mai destepti au creat religia pentru a o tine in frau, pentru a cladi o societate cu legi, intr-un cuvant, civilizatie.
Ar fi fost daca ii lasa sa citeasca si sa scrie.

#16
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,662
  • Înscris: 13.12.2006

View Postadriansdrei, on 05 martie 2022 - 22:19, said:

Asa imorala cum a fost,  Biserica Crestina a prevenit decaderea Europei in barbarie totala dupa decaderea Imperiului Roman de Apus.

mda....zice unii ca edictul de la milano si divizarea imperiului roman au fost primele cauze ale decaderii. deci, religia crestina a contribuit la decaderea europei n-a prea prevenit-o.
dar cum n-a fost nimeni pe-acolo prin 313-350..etc n-avem cum sa stim.

#17
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,444
  • Înscris: 10.08.2005

View Postadriansdrei, on 05 martie 2022 - 22:24, said:

Pentru ca traim in Europa, deci ma axez mai mult pe crestinism.

Am spus si in postarea initiala cum ar aratat orientul fara iudaism si fara islam - adica ar fi fost exact ca pe vremea Imperiului Persan, cu Zoroastrismul ca religie dominanta.
Ce vrei mai mult de atat sa spun?

Quote

"Imaginati-va cum ar fi aratat istoria omenirii  fara crestinism/iudaism/islam."
Ok, deci eu trebuie sa-mi imeginez toata lumea si tu te axezi pe orient ... seems legit.

#18
csoka2002ro

csoka2002ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 19.04.2010

View Postadriansdrei, on 05 martie 2022 - 21:52, said:

O spun ca un ateu convins: o lume fara crestinism (eu as pleca chiar de la iudaism, religia care a dat nastere si islamului) ar fi fost una mai divizata religios si mai inapoiata social si tehnologic.
Tot progresul tehnologic pe care l-am avut noi europenii in ultimele secole se datoreaza unui evreu pe nume Avraam care pretinde ca a vorbit cu un Dumnezeu cu care a incheiat un legamant. Sau datorita unui tamplar predicator pe nume Isus care a fost crucificat dupa ce s-a proclamat drept fiul lui Dumnezeu. Sau datorita unui negustor analfabet pe nume Mahomed dupa ce un inger l-a invatat sa citeasca intr-o pestera.
Imaginati-va cum ar fi aratat istoria omenirii  fara crestinism/iudaism/islam.

Antichitate
  • Fara poporul evreu, n-ar fi existat niciun Israel, nici Ierusalim, nici cele 10 porunci, nici chivotul legamantului sau templul.
  • Palestina ramanea controlata de Caananiti si Filisteni, ori era disputata intre imperiile vremurilor de atunci -Egipt, Asiria, Babilon si Persia.
  • Nu s-ar fi nascut niciun Isus Christos in anul 7 i.e.n.
  • In schimb s-ar fi raspandit Zoroastrismul avand in vedere ca il vedem pe zeul Mithra venerat in Imperiul Roman, insa n-ar fi avut acelasi impact ca Crestinismul care era adresat sclavilor si maselor de plebei saraci.
  • In 330, Imperiul Roman era demult faramitat, fara vreun Constantin cel Mare care sa vopseasca scuturile soldatilor sai  si sa le dea un imbold in  Batalia de la Podul Milvius din 313. Batalia era castigata de Maxentius care n-ar fi reusit sa reunifice imperiul si sa opreasca anarhia.
  • Bizantium ramanea doar Bizantium, un simplu oras portuar din Asia Mica si atat.  N-ar mai fi existat Constantinopolul si nici Imperiul Bizantin/ Roman Rasaritean.
  • Religiile dominante in Europa ar fi fost religia greco-romana si zoroastrismul.
  • Prin 395, Imperiul Roman era demult disparut sau   faramitat in mai multe imperii sau provincii stapanite de generali care se declarau imperatori locali pana erau inlaturati/asasinati si inlocuiti de alti generali uzurpatori.
  • In 450, probabil ca toata Europa (din Urali si Asia Mica pana in Italia si Franta) era stapanita de HUNII lui Attila, nemaifiind vizigotii, bizantinii si romanii care sa se alieze si sa-l opreasca. Si ar fi stapanit-o sute de ani.
  • Tengrismul ar fi fost religia predominanta in toata Europa.
  • Fara carturarii bizantini si calugarii crestini din Europa de Vest, informatiile despre Imperiul Roman si Grecia Antica s-ar fi pierdut demult. Toate lucrarile autorilor greco-romani dispareau demult. Interesul pentru cultura si scris ar fi scazut intr-o Europa dominata de germanici si huni pagani.
  • Ar fi inceput cu adevarat o epoca intunecata, similara cu prabusirea Epocii Bronzului.
  • Fara un Imperiu Bizantin care sa se opuna, probabil ca Orientul Apropiat si Egiptul erau ocupate de Imperiul Sasanid si ar fi fost singura entitate civilizata din regiunea mediteraneana.
  • Popoarele germanice ca vizigotii, francii, anglo-saxonii si longobarzii, care oricum ar fi anexat provinciile romane si in istoria asta alternativa, n-ar fi fost in veci crestinati, deci nu s-ar fi infiintat regatele crestine ca Francia din Franta, Wessex sau Mercia din Anglia, Gothorum din Spania, si in mod sigur n-ar mai fi existat Sfantul Imperiu Roman, Regatul Frantei, Regatul Angliei, Papalitatea si  Regatul Castiliei si Regatul Aragonului.
  • Imperiul Hunnic s-ar fi divizat in mai multe confederatii tribale sau regate pe la 500 dupa moartea lui Attila sau dupa ce s-ar fi batut cu scandinavii (Vikingii) din nord.
Evul Mediu
  • Dupa 600, neexistant un profet Mahomed sau niste carturari arabi care sa se inspire dupa Sfintele Scripturi ale evreilor sau dupa cele ale crestinilor,  Islamul n-ar fi existat niciodata.
  • In Mediterana s-ar fi afirmat cinci mari puteri  -  Regatul Vizigot din Spania,  Regatul Vandal din Nordul Africii, Regatele Vikingilor din Anglia si Nordul Europei,   Regatele Hunice  din Europa si  Imperiul Sasanid care controla Egiptul, Palestina si Orientul Mijlociu. Si cateva comunitati si triburi germanice.
  • Ar fi fost trei mari religii dominante- paganismul germanic rasfirat in cateva regiuni,  tengrismul dominant in Europa  si zoroastrismul in orient.
  • Imperiul Sasanid, in special capitala sa Ctesifon, ar fi fost considerat centrul lumii civilizate.
  • In anul 1000, probabil ca Imperiul Sasanid s-ar fi divizat si s-ar fi prabusit, rezultand alte regate de natura persana, dar zoroastrismul continua sa persiste.
  • Fara crestinism, n-ar fi existat Cruciade, asa cum fara Islam, n-ar fi existat razboaiele jihadiste.
  • 1200-1300 -MONGOLII invadeaza Europa si Orientul Mijlociu.  Regatele sasanide ar fi fost distruse de mongoli.
  • Intreaga Europa este mongoloizata. Dispare rasa alba europeana. Regatele si comunitatile germanice, neavand nimic in comun, vreo religie crestina, nu pot sa le reziste mongolilor.
  • Lumea la 1300, devastata de Pandemia de  Ciuma Bubonica,arata asa:  Hanatele Mongole din Europa si Asia.
  • In nordul Africii rezista regatele sasanide si vandalice.
  • 1400 - TURCII, care nu sunt islamizati, ci zoroastristi mai radicali, invadeaza Europa, se bat cu Mongolii din Europa si cuceresc Asia Mica si Peninsula Balcanica.
  • 1500 - Mongolii din Vestul Europei incep sa consolideze un imperiu similar cu Imperiul Dinastiei Ming. Societatea prospera, nivelul de trai creste, apar institutii si structuri ca-n China.
Epoca moderna
  • 1600-1700 - Mongolii din Europa incep sa fabrice hartia, sa sape dupa carbuni, sa foloseasca chestii inovatoare precum busola, imbunatatesc armele cu praf de pusca, si opresc expansiunea Turca.
  • Fara crestinism si avand multa desfasurare in Eurasia, Mongolii sau Turcii nu simt nevoia sa exploreze. Navigatia nu prezinta un interes pentru ei, nici nu au curiozitatea de a calatori peste Oceanul Atlantic.
  • Deci da, civilizatiile mesoamericane ca Aztecii si Incasii ar fi existat inca multe secole in America Centrala si de Sud, iar in America de Nord ar fi trait in pace toate triburile amerindiene.
  • Pana la 1900-2000, Europa ar fi aratat acum cam ca  Imperiul Chinez din timpul dinastiei Qing sau ca Japonia din epoca Edo, foarte conservatoare, stagnata, dar cel putin am fi avut paduri si aerul ar fi fost mai curat, iar lumea nu ar fi fost niciodata in pragul anihilarii din cauza riscului de raboi nuclear sau schimbari climatice. E putin probabil sa se fi construit fabrici si automobile pentru ca asiaticii, asa cum i-am vazut in Japonia sau in China pe la 1800-1900, voiau sa traiasca in echilibru cu natura.
  • Turcii zoroastrii ar fi dominat Orientul Mijlociu si Apropiat, precum si nordul Africii.
  • In conditile astea, specia umana ar mai fi avut de trait  inca multe milenii.


Puteai sa fi un sclav care sterge c...l la cate un dictator fara de Dumnezeu in fiecare zi.
Sau carne de tun pt.bataliile zilnice pe care le fac cei fara Dumnezeu!
Sau puteai culege bumbacul sau alte munci agricole grele la un stapan de sclavi tot fara Dumnezeu !

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate