Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 

One Verdi Park - Barbu Vacarescu

- - - - -
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#55
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
@ figo1988 : Da, sunt din altă lume. O lume normală.
Nu-mi place open space. Dar în ce ai dat tu link, e geam mare, chiar aproape de blatul cu de toate, deci nu e în partea celalaltă a camerei. Nu e fain să nu ai uşi la open space (am văzut asta şi în link), dar măcar e un pic mai uşor de aerisit faţă de residenceul din Bucureşti.
Şi cu hotă, tot miroase.

Edited by djl, 30 March 2022 - 15:07.


#56
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

 greywolfact, on 30 martie 2022 - 15:06, said:

O sa ai o surpriza, dar vest nu inseamna numai Londra. Pana la urma la Verdi ce platesti de fapt? Impartirea nu, locatia/zona nu (chiar tu ai mentionat problemele), orasul nu (nici nu se compara). Doar constructia si finisajele? Macar la link-ul ce l-ai dat, platesti ca esti in Londra (si nu oriunde, central ish) si privelistea in Londra.

Pune-mi tu atunci apartamente din vest cu impartire corecta. Eu am tot mers prin ele si nu prea am gasit. Am prieteni care inchiriaza/au inchiriat si prin Londra, NY, Elvetia etc.

Linkul pe care l-am dat este de la un apartament micut, cu 2 camere, care costa peste 25 de mii de euro / mp. Si are un living micut, cu bucatarie pe un perete al lui. Daca era in Bucuresti il balacareati cat puteati, dar asa, 25 de mii de euro mp pare chiar afacere buna, nu?

#57
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Probabil dacă aş fi trăit la Londra, aş fi comentat. Nu din cauza mărimii, ci pentru că Vesticii s-au aruncat la nişte preţuri anormal de mari. Traiul într-o capitală nu e tocmai ieftin, dar s-a ajuns la nişte aberaţii mari. Şi aberaţiile au ajuns să fie considerate normalitate, asta e rău.
Ăştia sunt mai tâmpiţi şi decât bogătaşii de pe vremea lui Barbu Văcărescu... pe vremea aia era cam împuţit la propriu Bucureştiul, dar şi alte oraşe, însă nu cred că erau aşa de aberanţi în construcţii dacă aveau bani.

Edited by djl, 30 March 2022 - 15:22.


#58
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

 greywolfact, on 30 martie 2022 - 15:06, said:

Pana la urma la Verdi ce platesti de fapt? Impartirea nu, locatia/zona nu (chiar tu ai mentionat problemele), orasul nu (nici nu se compara). Doar constructia si finisajele?

In esenta, da. Pana la urma constructia si finisajele reprezinta probabil cel mai mare procent din costuri. Pozitionarea e 'meh' si cum pentru mine finisajele nu sunt chiar asa importante, am dat ca exemplu Nusco (probabil mai sunt si altele) care are o pozitionare comparabila si reprezinta, dpmdv, un deal mult mai bun. Dar impartirea nu mi se pare nici mai rea si nici mai buna fata de ce am mai vazut in piata.

#59
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 04.09.2008

 figo1988, on 30 martie 2022 - 15:12, said:

Daca era in Bucuresti il balacareati cat puteati, dar asa, 25 de mii de euro mp pare chiar afacere buna, nu?

E in Londra centru ffs. Tu compari Bucuresti cu Londra?

 figo1988, on 30 martie 2022 - 15:12, said:

Linkul pe care l-am dat este de la un apartament micut, cu 2 camere, care costa peste 25 de mii de euro / mp. Si are un living micut, cu bucatarie pe un perete al lui.

Gasite aleator si rapid.

Uite aici in Amsterdam cu 10k eur/mp
https://www.funda.nl...ahlerplein-213/

Asta in Valencia, 4k eur/mp
https://www.idealist...ueble/97153260/

Adica fata de astea de mai sus, nu observi o cadere dramatica in ce inseamna lux?
https://www.skia.ro/...anzare/sks0185/

Pana la urma doar finisajele inseamna lux in RO?

Edited by greywolfact, 30 March 2022 - 15:40.


#60
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

 greywolfact, on 30 martie 2022 - 15:37, said:

E in Londra centru ffs. Tu compari Bucuresti cu Londra?



Gasite aleator si rapid.

Uite aici in Amsterdam cu 10k eur/mp
https://www.funda.nl...ahlerplein-213/

Sper ca realizezi totusi ca la 2.6 milioane chiar nu e in aria de buget a oricui. Mai ales pentru doar 3 camere. Ti-am mai spus de cateva zeci de ori, cred ca deja e rea-vointa, si la One poti gasi impartire cum visezi, in cartierele lor de top, la preturi mult mai mici, dar daca esti pregatit sa platesti pentru suprafete mari.

Valencia e moarta si ingropata dpdv economic. Acolo te duci daca ai deja bani.

In final, nu inteleg unde vrei sa ajungi, asa ca o sa ma retrag din inca o discutie stupida despre cat de scump e orasul. Practic mi-ai aratat apartamente care au pretul / mp intre 2x si 6x mai mare, suprafete de 2x mai mari sau in orase moarte dpdv economic. Solutia e simpla si o aplic cu succes de multi ani: nu cumpar unde nu imi convine. Sunt o multime de fonduri straine care au construit sau construiesc in Romania, la aceleasi preturi si cu aceleasi marje ca romanii, deci cam asa arata piata.

Edited by figo1988, 30 March 2022 - 15:46.


#61
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 04.09.2008

 figo1988, on 30 martie 2022 - 15:40, said:

Valencia e moarta si ingropata dpdv economic. Acolo te duci daca ai deja bani.

Ce te-a ajutat pe tine in Bucuresti ce nu puteai din Valencia? Ca grosul banilor din ce spui oricum nu sunt din afaceri locale cu entitati locale.
Adica arunci niste idei fara sens, considerand ce conectata e lumea din ziua de azi.

 figo1988, on 30 martie 2022 - 15:40, said:

In final, nu inteleg unde vrei sa ajungi, asa ca o sa ma retrag din inca o discutie stupida despre cat de scump e orasul.

Eu nu vad valoare in Verdi (ca ce primesti la segmentul unde e) si nu inteleg cate sute de mii de euro peste Verdi e nevoie ca sa echivalezi luxul din vest. Oricum chiar si identic structural/impartire/gust nu ai cum sa il echivalezi ca privelistea nu o sa fie niciodata la fel, orasul e care e etc etc. Chestia e ca nici macar structural/impartire/gust abia abia daca se gasesc echivalente.

#62
-same-

-same-

    Inactive member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 21.12.2013
Dacă nu vă permiteți sau nu vă interesează locația, nu mai umpleți threadul cu info inutile pentru cei interesați.

#63
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
Hop. Au inceput controalele pe la asa zisii dezvoltatori. Sper sa se lase si cu arestari.

https://www.digi24.r...laciune-1889629

#64
Pavilion8373

Pavilion8373

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 591
  • Înscris: 10.04.2008

 -same-, on 30 martie 2022 - 17:13, said:

Dacă nu vă permiteți sau nu vă interesează locația, nu mai umpleți threadul cu info inutile pentru cei interesați.

Pe cam fiecare topic de aici sunt cativa care doar comenteaza aiurea si arunca cu hate.
Cu mici exceptii nu isi permit si nu isi vor permite niciodata sa cumpere imobilele respective.
Cand vezi un astfel de comportament poti adauga la ignore pers respective si astfel nu le mai vezi aberatiile si frustrarile.


#65
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,466
  • Înscris: 15.11.2003

 Pavilion8373, on 02 aprilie 2022 - 06:50, said:

Pe cam fiecare topic de aici sunt cativa care doar comenteaza aiurea si arunca cu hate.
Cu mici exceptii nu isi permit si nu isi vor permite niciodata sa cumpere imobilele respective.
Cand vezi un astfel de comportament poti adauga la ignore pers respective si astfel nu le mai vezi aberatiile si frustrarile.
Pai unii chiar au vazut lumea si au cu ce sa compare.
De ce sa filtram astfel de pareri ? Ne-am intors in comunism ?
PS: n-ai de unde sa visezi daca-si permite sau nu cineva din informatiile forumului

Edited by radu103, 02 April 2022 - 11:28.


#66
Pavilion8373

Pavilion8373

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 591
  • Înscris: 10.04.2008
Radu eu bag seama ca te cam plictisesti.
Nu aveai n contracte platite regeste pe langa munca de zi cu zi? La cate postari ai zilnic pe forum am impresia ca le cam infloresti 😁


#67
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,466
  • Înscris: 15.11.2003

 Pavilion8373, on 02 aprilie 2022 - 15:09, said:

Radu eu bag seama ca te cam plictisesti.
Nu aveai n contracte platite regeste pe langa munca de zi cu zi? La cate postari ai zilnic pe forum am impresia ca le cam infloresti ��
Sincer iti spun, e mult mai bine independent : se plateste performanta nu neaparat timpul mimat drept munca :)

Edited by radu103, 02 April 2022 - 16:47.


#68
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004

 Pavilion8373, on 02 aprilie 2022 - 06:50, said:

Pe cam fiecare topic de aici sunt cativa care doar comenteaza aiurea si arunca cu hate.
Cu mici exceptii nu isi permit si nu isi vor permite niciodata sa cumpere imobilele respective.
Cand vezi un astfel de comportament poti adauga la ignore pers respective si astfel nu le mai vezi aberatiile si frustrarile.

Sunt şi lucruri pe care nu mi le permit, dar nu le critic sau nu le prea critic. De ce? Pentru că-s de calitate.

#69
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005

 alexleca, on 29 martie 2022 - 09:21, said:

Salut, livingul la comun cu bucataria asigura o senzatie de open space mai buna decat daca bucataria ar fi fost o camera separata. Ar fi aratat infect de mic living-ul. Are logica ce spun? Este doar o chestiune de marketing si usurinta de a vinde o proprietate.
Are sens și ținta sînt cei care nu-și pot imagina cum va arăta spațiul mobilat. Adică majoritatea.

 figo1988, on 29 martie 2022 - 16:16, said:

Pai unghiul este ca de fapt 475k nu reprezinta o suma chiar atat de mare pentru cei tintiti de vanzator. Arhitectural mi se pare foarte ok impartita suprafata, problema mai mare este cu zona. Nu e niciun parc pe acolo, imprejurimile sunt asa si asa, trafic ca la balamuc.
Nu-s 475 ci 565 că dai și TVA.
Arhitectural vorbind e o mizerie.
Intri într-un hol lung care se rupe doar puțin la mijloc, suficient însă cît să deranjeze de cum intri în casă.
Trei băi la trei camere? Risipă prostească de spațiu. Un dormitor principal cu baia lui și celelalte două pe o baie era suficient.
Camera de zi și bucătăria în 26 mp? Camera de zi are sub 16 mp și o lățime de 2,40 m. De lux, ce să zic... De posibilitățile de mobilare cam inexistente nu mai zic.
Unul din dormitoare are ușa din camera de zi. Iarăși "lux".
Garderobă la intrare? Nu, că nu ne trebuie.
Debara? Nici aia nu ne trebuie.
De bucătăria la vedere nu mai comentez că depinde de stilul de viață al fiecăruia. Dacă nu gătești tradițional singurul dezavantaj e priveliștea. Dacă însă îți place să faci ciorbă, sarmale și fripturi ai pus-o. Nu te salvează decît o hotă industrială și nici aia tot timpul.

#70
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
Eu cred ca societatea a involuat spre cea de tip occidental in care orica cacat vrei sa mananci, te duci si il cumperi.  Acasa cel mult iti incalzesti ceva. De aia incepem si noi sa fim pe primele locuri la obezitate (inclusiv infatila), diabet si boli de inima. Ar fi fost chiar pacat sa nu fim in trend. Ce naiba.....  importam toate obiceiurile, alimentare , sarbatori (Valentines si altele). Suntem indemnati inca de copii sa bem cola, ca vine o data cu craciunul si e sanatos si frumos.

Treaba e ca unii chiar inghit galustile astea. Sunt oameni veniti poate de la tara sau cu carente in educatie care au senzatia ca daca lucreaza la o multinationala si isi permit un concediu in Grecia sunt realizati in viata.

Ce pot sa spun. Le urez succes in continuare si credite pe cat mai multe zeci de ani.

#71
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
Astăzi au pus chestiile alea galbene sus . Acoperișul. Era o macara imensa instalată pe juma de șosea care le-a urcat.

Arată foarte bine. Păcat de împrejurimile cu suedezi din cocioabele alea.din spate și parcul Verdi in paragină

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate