Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

One Verdi Park - Barbu Vacarescu

- - - - -
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#37
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

View Postgreywolfact, on 29 martie 2022 - 17:47, said:

Nici nu mai zic de dormitorul ala dreapta sus de 13.8mpu cat de mare trebuie sa fie patul ala, la cat de intrusiva e baia.

Au și 2 bedroom mari. Nu înțeleg care e problema. Ei au o varietate destul de mare, apartamente mari, mici. Fiecare cumpăra ce vrea

PS: comparația ta cu ghenele e absurda. Am spus clar ca ma refer la oferte comparabile

View PostFlegmatic, on 29 martie 2022 - 19:31, said:

Eu inteleg ca sunt considerate luxury dar nu pot cu idea de bucatarii open space. Nu e luxury nimic sa auzi frigiderul. Oricat de bogat ai fi.

Avand în vedere ca majoritatea apartamentelor scumpe din vest sunt tot cu bucătărie open space, problema cred ca e la tine

Edited by figo1988, 30 March 2022 - 08:06.


#38
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 04.09.2008

View Postfigo1988, on 30 martie 2022 - 08:08, said:

Au și 2 bedroom mari. Nu înțeleg care e problema. Ei au o varietate destul de mare, apartamente mari, mici. Fiecare cumpăra ce vrea

Absurd e ca nu vezi problemele. Toate apartamentele din schita au probleme, eu cel putin nu vad nimic premium la impartire.

View Postfigo1988, on 30 martie 2022 - 08:08, said:

PS: comparația ta cu ghenele e absurda. Am spus clar ca ma refer la oferte comparabile

Nu e deloc absurd cat timp la ghene gasesti o impartire apropiata. Practic ce e premium? Constructia si finisajele?

#39
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

View Postgreywolfact, on 30 martie 2022 - 09:42, said:

Absurd e ca nu vezi problemele. Toate apartamentele din schita au probleme, eu cel putin nu vad nimic premium la impartire.

Man, ma confunzi. Eu nu am zis ca e bine sa luati in Verdi. Dpmdv Nusco are un raport pret-calitate mult mai bun. La fel si impartirea, cel putin la cele la care m-am uitat eu.

Impartirea nu e premium pentru ca nici apartamentul, in oferta lor, nu e considerat premium. Daca te uiti pe site o sa vezi ca au 4 camere cu suprafata cu 50% mai mare la 900 de mii. E ca la orice produs, tinta vanzatorului este sa acopere cat mai bine cererea. Si vor exista unii care vor lua apartamentul fara compromisuri la 900k si altii care se vor multumi cu cel la 600k, doar pentru a spune ca stau in One. Banii amandurora sunt foarte buni.

Uite ca ziceai de ce nu il compartimenteaza pe ala in 3 camere. Pentru ca au altele de 3 camere cu suprafata asemanatoare: https://www.skia.ro/...anzare/sks0552/ . E o lectie despre cum sa structurezi corect oferta. La fiecare segment principal (dupa nr de camere) au proprietati mai mari si proprietati mai mici. Nu te pune nimeni sa iei proprietatea mai mica. De ce nu ofera doar proprietati mari? Pentru ca nu are sens sa-si limiteze astfel cererea solvabila. Zau daca inteleg care e nemultumirea :) Nu mai suntem in comunism, oferta este incredibil de variata acum (limitata evident de infrastructura orasului), gasesti 4 camere in Bucuresti de la 50 de mii de euro si pana la 5 milioane. Marjele de profit brute ale One sunt cam la fel ca in vest, deci pica si ideea ca sunt hapsani.

Edited by figo1988, 30 March 2022 - 09:57.


#40
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,463
  • Înscris: 15.11.2003

View Postfigo1988, on 30 martie 2022 - 09:51, said:

Impartirea nu e premium pentru ca nici apartamentul, in oferta lor, nu e considerat premium. Daca te uiti pe site o sa vezi ca au 4 camere cu suprafata cu 50% mai mare la 900 de mii. E ca la orice produs, tinta vanzatorului este sa acopere cat mai bine cererea. Si vor exista unii care vor lua apartamentul fara compromisuri la 900k si altii care se vor multumi cu cel la 600k, doar pentru a spune ca stau in One. Banii amandurora sunt foarte buni.
Iau pe naiba acolo la asemena preturi...

#41
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

View Postradu103, on 30 martie 2022 - 09:57, said:

Iau pe naiba acolo la asemena preturi...

Ai ceva dobezi ca nu se vand? Din raportarile la bursa reiese contrariul, ceea ce inseamna ca de fapt fac frauda. Conform legii, daca ai cunostinta de astfel de fapte, ar trebui sa le raportezi politiei. Mie nu mi se pare nimic surprinzator. E un segment de oameni destuld e bogati in Bucuresti/Romania, segment caruia practic nu i s-a construit absolut nimic nou pana ce nu s-au apucat astia de la One. Daca nu ma credeti, duceti-va prin Cartierul Francez, Primaverii, Dorobani si uitati-va la blocurile facute "premium" prin anii 2000. Nu au nici o treaba. Suprafete mari, dar cam atat.

Edited by figo1988, 30 March 2022 - 10:01.


#42
denisen

denisen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 13.08.2015
.

Edited by denisen, 30 March 2022 - 10:21.


#43
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 04.09.2008

View Postfigo1988, on 30 martie 2022 - 09:51, said:

Uite ca ziceai de ce nu il compartimenteaza pe ala in 3 camere. Pentru ca au altele de 3 camere cu suprafata asemanatoare: https://www.skia.ro/...anzare/sks0552/ .

Ori ai dat copy paste prost, ori nici nu ai deschis link-ul la schita. E vorba de 3 dormitoare (4 camere) si dimensiuni gen 12.4mpu dormitor. Altfel e si o baie de 2.9mpu aruncata acolo, iar bucataria nu are geam si e 7.7mpu.

LE: Arata si cat de multa atentie acorda la detalii, de apare schita intr-un fel si detaliile altfel (Dormitoare: 2 dormitoare)

Dar la banii astia ce pretentii poti sa ai, nu?

Edited by greywolfact, 30 March 2022 - 10:20.


#44
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017

View Postfigo1988, on 30 martie 2022 - 09:59, said:

E un segment de oameni destuld e bogati in Bucuresti/Romania, segment caruia practic nu i s-a construit absolut nimic nou pana ce nu s-au apucat astia de la One.


N-as zice ca One a inventat apa calda. Sa fim seriosi.

Uite aici complex pentru bogati. Au ajuns si la juma' de milion apartamentele :   https://www.google.c...94!4d26.0931422

#45
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

View PostBogotta, on 30 martie 2022 - 10:56, said:

N-as zice ca One a inventat apa calda. Sa fim seriosi.

Uite aici complex pentru bogati. Au ajuns si la juma' de milion apartamentele :   https://www.google.c...94!4d26.0931422

Juma de milion nu mai de mult o referinta. Dar da, au mai fost si inainte de One, doar ca foarte putine. One a inceput sa construiasca masiv pentru acest segment.

@greywolf: Atunci nu cumpara daca nu iti place :) E solutia cea mai buna.

Edited by figo1988, 30 March 2022 - 11:10.


#46
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 04.09.2008

View Postfigo1988, on 30 martie 2022 - 11:07, said:

@greywolf: Atunci nu cumpara daca nu iti place Posted Image E solutia cea mai buna.

Deci tie iti place sa inteleg si ai cumpara? In alte cuvinte, ori nu ai remarcat problemele, ori ptr tine nu sunt probleme. Nu ma pot decide ce e mai tragic Posted Image)

Iar daca o iei cu gasesti-mi ceva mai bun, revin la ce am tot scris de-a lungul timpului, Bucuresti se invarte ca oras dupa posibilitatile mediei si mostenirea sa de la generatiile trecute. Degeaba ai bani, ca nu poti sa primesti corelat la banii pe care ii ai (relativ la puterea de cumparare locala), aka o afacere proasta, obiectiv vorbind. Subiectiv poti justifica orice achizitie ca fiind buna.

Edited by greywolfact, 30 March 2022 - 12:23.


#47
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004

View Postgreywolfact, on 30 martie 2022 - 10:18, said:

Ori ai dat copy paste prost, ori nici nu ai deschis link-ul la schita. E vorba de 3 dormitoare (4 camere) si dimensiuni gen 12.4mpu dormitor. Altfel e si o baie de 2.9mpu aruncata acolo, iar bucataria nu are geam si e 7.7mpu.
LE: Arata si cat de multa atentie acorda la detalii, de apare schita intr-un fel si detaliile altfel (Dormitoare: 2 dormitoare)
Dar la banii astia ce pretentii poti sa ai, nu?

Ăsta e link-ul: http://www.skia.ro/ro/vanzare/sks0552/
Bucătăria nu are geam, deci îl foloseşti pe ăla de la putragerie, dar puii mei, şi opăn-speis la spiese (speise = mâncare în Germană; speisewagen = vagon restautant), şi geam în cealaltă parte a camerei şi nici uşă la hol... păi pute toată casa când mânci unele lucruri. Ăsta e lux? Asta e modernitate? Hai că unora le place open-space, dar dacă îţi pute peste tot a mâncare, atunci nu mai e lux, e mahala.
Înţeleg că buda de serviciu nu are uşă, dar după ea, ar trebui ca a doua să aibă. Sau măcar un fel de uşă pliabilă din 2.4 bucăţi, stil cum era la tramvaiele V3A şi la autobuzele "Ikarus" 260 şi 280, ca dormitorul 2 să aibă un fel de intimitate asigurată. Dacă tot ai 3 băi, profită cumva de o compartimentare mai bună, că altfel îţi iese bouvagon, nu vagon compartimentat.
Îmi permit să critic aceste apartamente pentru că m-am săturat ca anormalitatea să devină normalitate. Hai că ăla cu venituri mici nu are posibilitatea de a alege, dar când şi ăia cu bani aruncă banii pe prostii, atunci nu mai e bine.

Edited by djl, 30 March 2022 - 12:30.


#48
mnezo

mnezo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,762
  • Înscris: 06.03.2006
@djl: suntem săraci, nu pricepem chestii fine ca astea /s

Edited by mnezo, 30 March 2022 - 13:20.


#49
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Dacă critici eşti sărac, retrograd, prost şi mai ştiu eu ce. Nu înţelege lumea că şi prostia şi mentalităţile ne ţin în sărăcie şi înapoiere, iar lumea civilizată o dă spre involuţie. Dar deja asta e discuţie extinsă, deci nu mai are de-aface cu imobiliarele, e mai mult de Poiana lui Iocan sau Editoriale.
Ah, şi uitasem un aspect (l-am mai văzut şi la alte blocuri capitaliste post-1989): blatul ăla lung la baie. Poate vrei să pui ceva lângă chiuvete, să schimbi chiuveta... dai jos tot blatul. Curat aberaţie, mon cher. Later edit 2: şi parchet pe balcon. Lemnul nu cumva se umflă de la apă? Deci trebuie schimbat. Hai cu cheltuielile ulterioare şi cu deranj... bormaşina-bormaşina.
În schiţe, la baie, apare un dreptunghi cu 2 drepte mediene... aia ce mai reprezintă?
Later edit: dacă aş avea bani (din păcate nu am), mi-ar fi milă faţă de bani să-i arunc pe un apartament prost conceput. Că nu e ca şi cum aş da 50 Lei chirie pe lună (şi 50 Lei e mult pentru o aberaţie).

Edited by djl, 30 March 2022 - 13:42.


#50
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,463
  • Înscris: 15.11.2003

View Postfigo1988, on 30 martie 2022 - 09:59, said:

Ai ceva dobezi ca nu se vand? Din raportarile la bursa reiese contrariul,
Bla bla bla, pana la receptia finala este PROMISIUNE nu VANZARE
Stai ca e plina piata de samsari care-au bagat o semnatura si un avans (tu esti unul dintre ei)
La final e distractia cea mai scumpa

Edited by radu103, 30 March 2022 - 13:37.


#51
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

View Postgreywolfact, on 30 martie 2022 - 12:23, said:

Deci tie iti place sa inteleg si ai cumpara? In alte cuvinte, ori nu ai remarcat problemele, ori ptr tine nu sunt probleme. Nu ma pot decide ce e mai tragic Posted Image)

Iar daca o iei cu gasesti-mi ceva mai bun, revin la ce am tot scris de-a lungul timpului, Bucuresti se invarte ca oras dupa posibilitatile mediei si mostenirea sa de la generatiile trecute. Degeaba ai bani, ca nu poti sa primesti corelat la banii pe care ii ai (relativ la puterea de cumparare locala), aka o afacere proasta, obiectiv vorbind. Subiectiv poti justifica orice achizitie ca fiind buna.

Nu as cumpara in proiectul ala. Am zis de ce. Pentru mine nu e nimic premium in a sta la intersectie, la cativa metri de sosea. Mai mult, consider ca Nusco e o afacere mult mai buna.

Impartirea la aia 100mp mi se pare foarte ok, dezavantajele de care spui tu eu nu le percep deloc ca fiind majore. Lipsa geamului la bucatarie e o non-problema cand ai hota, iar dormitoarele sunt in linie cu ce se vinde peste tot in vest. Da, ar fi bine sa mai puna 3-4mp la fiecare, dar as da 50k de euro in plus pentru asta? Nu.

View Postradu103, on 30 martie 2022 - 13:36, said:

Bla bla bla, pana la receptia finala este PROMISIUNE nu VANZARE
Stai ca e plina piata de samsari care-au bagat o semnatura si un avans (tu esti unul dintre ei)
La final e distractia cea mai scumpa

Posted Image Plang cu lacrimi de crocodil.

Vorbesti fara sa stii. Pana la finalizare cumparatorul de la One a platit intre 50 si 80% din pretul apartamentului. Sa renunte la promisiune si sa ramana cu banii dati ar fi o situatie de vis pentru astia.

View Postgreywolfact, on 30 martie 2022 - 12:23, said:

Degeaba ai bani, ca nu poti sa primesti corelat la banii pe care ii ai (relativ la puterea de cumparare locala), aka o afacere proasta, obiectiv vorbind. Subiectiv poti justifica orice achizitie ca fiind buna.

Te-ai uitat din curiozitate si la schitele apartamentelor din vest? Posted Image O sa ai o surpriza. Chiar si la cele mai scumpe.

Niste saraci. Sa-l sune pe djl sa le dea niste sfaturi de arhitectura https://www.rightmov...channel=RES_NEW
https://www.rightmov...channel=RES_BUY

Edited by figo1988, 30 March 2022 - 14:34.


#52
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Alea din link, îmi pare rău pentru tine, au împărţeala mai cu cap decât aia de la Verdi. Găseşte ceva idem şi mai discutăm.
Până atunci vă invit la o discuţie despre blocurile interbelice: https://forum.softpe...e/page__st__198
Ah, dar locuri de parcare ... câte sunt? Traficul e naşpa pe acolo la anumite ore, tramvaiul nu mai circulă deocamdată şi deci autobuzul stă în trafic. De ar mai fi fost calea ferată pe acolo...

Edited by djl, 30 March 2022 - 14:57.


#53
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

View Postdjl, on 30 martie 2022 - 14:55, said:

Alea din link, îmi pare rău pentru tine, au împărţeala mai cu cap decât aia de la Verdi. Găseşte ceva idem şi mai discutăm.

Ah, acolo unde bucataria e efectiv pe un perete dintr-un living mai mic nu e o problema? :)

View Postdjl, on 30 martie 2022 - 14:55, said:

Ah, dar locuri de parcare ... câte sunt? Traficul e naşpa pe acolo la anumite ore, tramvaiul nu mai circulă deocamdată şi deci autobuzul stă în trafic. De ar mai fi fost calea ferată pe acolo...

Tu esti din alta lume, omule :lol:

#54
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 04.09.2008

View Postfigo1988, on 30 martie 2022 - 14:27, said:

Te-ai uitat din curiozitate si la schitele apartamentelor din vest?  O sa ai o surpriza. Chiar si la cele mai scumpe.

O sa ai o surpriza, dar vest nu inseamna numai Londra. Pana la urma la Verdi ce platesti de fapt? Impartirea nu, locatia/zona nu (chiar tu ai mentionat problemele), orasul nu (nici nu se compara). Doar constructia si finisajele? Macar la link-ul ce l-ai dat, platesti ca esti in Londra (si nu oriunde, central ish) si privelistea in Londra.

Edited by greywolfact, 30 March 2022 - 15:06.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate