Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Power diverter pentru sistem Off-grid

- - - - -
  • Please log in to reply
210 replies to this topic

#37
anduvirgil

anduvirgil

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,363
  • Înscris: 26.12.2009
Daca pufferul permite as pune o rezistenta la mijloc și una jos.


#38
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,024
  • Înscris: 16.06.2006
Ferroli FB1000
Am racord la mijloc pe o parte.
Mai am unul liber la 3/5 inaltime pe partea cealalta.

As fi facut un tub de inox de 2-3toli cu rezistenta in el, o pompa cu termostat si umpleam puferul ca de obicei de sus in jos.
(centrala electrica)

Hmmm, oare ce ar fi daca as intercala asa ceva pe turul de la cazan la pufer...?

Edited by radurus, 18 February 2022 - 14:57.


#39
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,024
  • Înscris: 16.06.2006
Am nevoie de ajutor.

Am vorbit cu un comerciant.
Am veroficat schema pentru rezistenta 6kw si 4.5kw Woody.

Este conectata in sistem trifazic, in stea.
Asta inseamna ca intre 2 borne (2 faze) sunt mereu 2 rezistente inseriate si care ar face 2kw.

Are cineva idee ce putere dezvolta fiecare rezistenta conectata la 230V?
(ma gandesc ca as putea deconecta steaua si sa le cablez separat pe fiecare)

#40
mmitocariu

mmitocariu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 09.10.2006

 radurus, on 21 februarie 2022 - 12:37, said:

Am veroficat schema pentru rezistenta 6kw si 4.5kw Woody.
Este conectata in sistem trifazic, in stea.
Asta inseamna ca intre 2 borne (2 faze) sunt mereu 2 rezistente inseriate si care ar face 2kw.
Am atașat o schemă. Sper că se înțelege ceva de acolo.
Cele trei rezistențe se pot conecta în paralel și alimenta la 230V, puterea lor este aceeași, dar vor consuma un curent mult mai mare decât în cazul în care ar fi conectate în sistem trifazat.

Attached Files


Edited by mmitocariu, 21 February 2022 - 13:20.


#41
rusman

rusman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 03.05.2009
Eu folosesc diverterul pe o rezistență de 4,5 kW, 3*1,5kW legat în paralel. Este identică cu cea de la woody doar că e brand fer...i.

#42
sparkyson

sparkyson

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,149
  • Înscris: 11.01.2009
Daca sunt in stea, diferenta de potential intre varfurile stelei si centru este 230V. Centrul este nulul.
Daca sunt 3 rezistente conectate intre fiecare faza si nul (230V diferenta de potential), fiecare rezistenta are 6000W/3 = 2000W.

Restul nu conteaza, dar las calculele aici ca sa imi spuneti daca gresesc pe undeva: prin fiecare rezisenta de 2000W trece 2000W/230V = 8.7A; deci, rezistenta are 230V/8.7A = 26.5 Ohm.

#43
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,024
  • Înscris: 16.06.2006
Are sens ce ziceti.

O sa folosesc un conductor de nul de 6mmp si 2.5mmp pentru fiecare rezistenta.

#44
mmitocariu

mmitocariu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 09.10.2006

 radurus, on 21 februarie 2022 - 14:19, said:

Are sens ce ziceti.

O sa folosesc un conductor de nul de 6mmp si 2.5mmp pentru fiecare rezistenta.
Dacă rezistențele sunt alimentate trifazat la 380V, curentul este 8.7A pe fiecare fază, iar conductorul de 2.5 mmp este ok.
Dacă conectezi rezistențele în paralel și le alimentezi la 230V (monofazat) curent alternativ sau în curent continuu de la diverter, atunci curentul este de 26A și trebuie un conductor adecvat.

Pentru conexiunea trifazată a rezistențelor, observ pe net faptul că schemele nu prevăd conectarea nulului la nodul stelei.

Edited by mmitocariu, 21 February 2022 - 14:27.


#45
sparkyson

sparkyson

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,149
  • Înscris: 11.01.2009
Inca un lucru: daca o lasi in stea, in sistem trifazat, nu trebuie nul. Chiar daca exista nul, o sa treaca un curent foarte mic pe acolo.
Ideea fiind ca in centrul stelei se intalnesc cele 3 sinusoidale defazate la 120º una de cealalta si se anuleaza intre ele.

Ar avea sens un conductor prin care sa treaca curent de 3 ori mai mare doar daca toate rezistentele sunt conectate la aceeasi faza: 6000W/230V = 26A.

#46
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,024
  • Înscris: 16.06.2006
Pai o sa folosesc relee separate care vor cupla rezistentele.
N-am trifazic.

Stiu ca mai mare = mai bun dar ma gandesc sa optez pentru 4.5kw.
In prima faza doar relee clic... click
Mai incolo adaug SSR si pwm pentru una dintre ele.
4.5kw nu ar depasi capacitatea invertorului desi daca se suprapun alti consumatori mari tot trebuie sa fac limitare pentru siguranta.
Insa pot varia pentru inceput puterea in trepte de 1.5kw.

#47
mmitocariu

mmitocariu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 09.10.2006
În contextul utilizării releelor, varianta de 4.5 kW este mai bună. Treptele trebuie adaptate la capacitatea sistemului. Altfel riscă să depășească surplusul și devin inutile.

#48
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
La consumatori trifazati legati in stea, pe NUL trece doar curentul de dezechilibru dintre faze (diferenta).

Diferenta vectoriala, nu aritmetica - de aceea nu e simplu de calculat.

Dar oricum in cazul de baza, puteri egale pe cele 3 faze, curentul prin conductorul de NUL este zero.

#49
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,024
  • Înscris: 16.06.2006

 rusman, on 21 februarie 2022 - 13:21, said:

Eu folosesc diverterul pe o rezistență de 4,5 kW, 3*1,5kW legat în paralel. Este identică cu cea de la woody doar că e brand fer...i.
Poti sa zici cam ce experienta ai cu rezistenta de 4.5kw?
E montata la jumate?
Cam ce temperatura iti face in pufer si in cat timp?

Azi am tras 10.5kwh din soare de la 7:50 pana pe la 16.
La 10:40 deja au intrat acumulatorii in pauza.
La 15:05 am avut un varf dw 2kw tot din soare tras.
Dupa estimarea curbei imaginare de putere potentiala a PV, cred ca mai trageam inca 20kwh daca aveam consumatori.

Edited by radurus, 21 February 2022 - 20:22.


#50
rusman

rusman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 03.05.2009
A fost instalată inițial la jumatatea unui puffer de 800l și îl ținea din aprilie până în octombrie la 70-80grC. Acum încălzesc un boiler de 500l și sunt zile în aprilie și octombrie când ajunge la 95grC, apoi comută pentru siguranță pe două bucle de 2kW din pardoseala garajului. Când eram offgrid foloseam funcția de diverter a regulatorului Flexmax 80 și un ssr dc, însă nu avea randament strălucit. Începea să cupleze pwm rezistența abia când intrau acumulatorii pe absorb.

#51
rusman

rusman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 03.05.2009
PS: după experimentele cu rezistențe alimentate la 230V, am făcut la comandă rezistențe pentru alimentarea la 48V. Am eliminat astfel stresul de pe invertor și de pe inima mea.

#52
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

 mmitocariu, on 18 februarie 2022 - 13:40, said:

@addysoftware
Te rog să detaliezi modul de funcționare sau să confirmi dacă am înțeles corect. Din descriere eu înțeleg că modulul alimentează un consumator (rezistența unui boiler), în curent continuu, direct din panouri, atunci când sunt întrunite condițiile:
- tensiune baterie mai mare decât tensiunea de float (valoare ajustabilă);
- tensiunea panourilor mai mare de Vmp (ajustabilă);
- energia extrasă din panouri nu depășește un prag stabilit (reglabil).
Consumul rezistenței trece prin modul sau acesta doar comandă unui releu/contactor?
Execuți acest modul la cerere? La ce preț?
Revin cu mici precizari
  • Da, se poate regla tensiunea de float, destul de precis, dar modulul a fost facut pentru litiu, plumbul se comporta altfel, scade tensiunea la float deci bateria se va incarca mai greu, se foloseste preferabil al doilea reglaj, cel de Vmp
  • Reglajul de Vmp, se regleaza putin deasupra punctului Vmp al panourilor, astfel cand MPPT-ul iese din bulk si trece in absorb (si la plumb si la litiu) tensiunea panourilor incepe sa creasca si acest modul nu o sa o lase, incepand sa traga puterea in exces imediat ce tensiunea a crescut putin. Si aici treaba e oarecum un compromis, pentru ca nu e mppt ci doar PWM, punctul MP real ar fi undeva pe langa, depinde de iluminare si de temperatura, dar randamentul de extractie a puterii din sistemul PV e totusi foarte bun, nu chiar ca un mppt (99%) dar se apropie (90-95%). Pentru optim, reglajul Vmp trebuie facut pe o vreme relativ luminoasa, fie cand e soare dar e slab, fie cand e seara si soarele e la unghi, in esenta atunci cand panourile produc cam 1/3 din puterea nominala, deoarece astfel circuitul va functiona cu randament mare si pe soare puternic si pe nori.
  • Mai este un reglaj, cel de tensiune medie de iesire. Deoarece tensiunea de iesire are forma dreptunghiulara cu frecventa mare (PWM), si in esenta palierul este egal cu tensiunea VMP reglata la punctul al doilea, tensiunea medie pe boiler nu e egala cu Vrms care s-ar aplica la o tensiune sinusoidala, si nu e masurabila direct cu un instrument, nici chinezism nici oleaca mai rasarit, asa ca puterea pe boiler se poate masura doar indirect, masurand simultan tensiunea pe intrarea montajului (v-o da in mod normal invertorul sau chargerul MPPT) si curentul spre modul, care poate fi masurat cu un aparat acceptabil, de preferat unul cu ac dar merge si un chinezesc oarecum mai rasarit, deoarece curentul absorbit din panouri e aproape liniar, filtrat fiind de bateria de condensatoare a modulului. In esenta avem tensiunea de pe invertor, avem curentul absorbit, facem inmultirea si ne da puterea pe boiler (randamentul modulului este foarte aproape de 100%, esentialmente la 2kW output pierde doar cca 8-9W pe tranzistoare si condensatoare, 1W pe ventilator si 2W pe alte maruntisuri)
Functionarea cu cele doua reglaje, sa incerc sa o precizez inteligibil:
Divertorul NU va livra energie
  • cata vreme bateria nu este la sau peste punctul de float
  • cata vreme tensiunea panourilor nu este la sau peste punctul reglat pentru Vmp
  • cele doua conditii pot fi disabled independent una de cealalta, ramanand doar una valida
La scurtcircuit pe iesire sau suprasarcina exista autoprotectie
Are termistoare separat pentru condensatoare si pentru tranzistoare, si iesire de ventilator 12v, maxim 0,4A, un cooler vechi de computer este ok.

De facut, da, fac, 500 lei pentru 2kW sau 600 pentru 3kW, si fac si pentru boilere cu rez de 120V la sisteme fotovoltaice de 100-180V dc.

Divertorul nu contine bobina deci nu poate face conversii de tensiune (nu merge rezistenta de 220 la sisteme PV de 90-120V), cu asta am raspuns si la intrebarea Consumul rezistenței trece prin modul - da, trece prin el, se face stocarea energiei fotovoltaice in bateria de condensatoare si aplicarea ei pe rezistenta pe durata ciclului PWM, asta face sa apara un castig substantial pe vreme mai inchisa fata de folosirea unei rezistente direct pe panouri, efectiv aproape la fel ca la folosirea direct de pe invertorul casei (care are mppt) .

Nu pot sa fac multe astfel de circuite, doar cateva acum in primavara pana in aprilie si mai fac la iarna.

Edited by addysoftware, 22 February 2022 - 22:34.


#53
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,024
  • Înscris: 16.06.2006
Mi-a venit rezistenta 4.5kw Woody.
Nu are absolut nici o punte.

Poate fi conectata in 4 variante.
400V - toate paralel
400V - triunghi
230/400V - stea cu NUL.
230V - toate paralel

Attached Files


Edited by radurus, 23 February 2022 - 16:16.


#54
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,024
  • Înscris: 16.06.2006
Alta intrebare...
PV si bateria au GND comun?

Adica daca as vrea sa masor tensiunea acumulatorului si cea a PV cu acelasi controler ar aparea fum, scantei sau masuratori eronate?

Ambele tensiuni se vor adapta (divizor) la 5V maxim.
Adica PV cu raport 1/100 iar bateria 1/12 sau chiar 1/15.

Am o "priza" la primul PV din serie, deci as putea culege tensiune de acolo, divizorul ar putea fi identic cu cel de la baterie sau 1/10, iar pericolul de 300VDC ar fi evitat.

Edited by radurus, 24 February 2022 - 10:45.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate