Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masurare parametrii CATV prin Con...

Youtube a inceput sa aiba lag!?

Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...
 Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere

Casa noua finisata, teava incalzi...

Ce marca si model de DVD-RW sa cu...
 Achizitie camera video auto (II)

Baza de date cu imagini pe bani

Robotul martian european, revigor...

Are cineva o inregistrare Radio R...
 Geoana: „Sistemul de vot es...

Imprimare mai multe pagini intr-o...

trebuie sa depun declaratie unica...

Ruse vs Rusesti
 

Copilul nostru de 1 an si 10 luni doarme intrerupt

- - - - -
  • Please log in to reply
358 replies to this topic

#145
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,913
  • Înscris: 21.04.2011

View Postblack_sabbath, on 01 februarie 2023 - 21:37, said:



Salut,
Nu toti am crescut pe camp. (Nu ca asta ar fi un lucru rau in sine, sunt oameni minunati care au cei 7 ani de acasa "facuti" cu capritele la pascut, si sunt oameni politicosi (chiar foarte)).

Psihiatru somnolog am consultat deja. Am scris si mai sus. El a zis ca e ok, din partea lui (din partea noastra nu... dar... ce sa ii mai zici...)

Am consultat , separat, eu, un alt medic , si el mi-a zis la fel - ca daca cel mic e vesel, fericit , mananca, se joaca, citeste, e interesat de activitati, totul e ok.

Nici eu nu sunt incantat de izolare. Mai vedem.

Cu gradinita - am scris si mai sus. Am incercat pt Sept 2022, nu ni l-au primit. Acum, urmatoarea transa va fi Sept 2023. Vedem ce o mai fi pana atunci.
Îmi e greu sa cred ca experții aia au aflat ce lupte se dau la voi acasă și nu au recomandat schimbări pe partea asta.

View Postblack_sabbath, on 01 februarie 2023 - 23:23, said:

Mmmm,
Asta e foarte greu de facut , concret.
Pt noi sunt inutile trezirile repetate de peste noapte, cititul cu orele , de ne pica noua ochii in gura, si el tot nu adoarme.
Dar... orice am incercat, oricand, oriunde, nu a afunctinoat... El tot s-a trezit, de 3-4 ori pe noapte minim (de obicei 4-6).

Mai e si aspectul orelor efective de culcare initiala/trezire finala. Acum avem 21:00-21:30 ... 9:00-9:30-10:00... Va dati seama, copil mic invatat sa se trezeasca dupa ora 9, cum va fi el cand il vom duce la gradi, trezit de la 6:30-6:45... ?
Te gândești ca poate e nevoie de mai multa consecventa, e nevoie sa nu mai cedați? Stabiliti niste reguli si va tineti de ele.Sigur, rezultatele nu se vad după câteva zile, dar după 1-2 saptamani s-ar putea sa ai o surpriza placuta.

Edited by catalina1, 02 February 2023 - 00:16.


#146
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,537
  • Înscris: 05.06.2009
Încearcă un truc: atunci când se trezește noaptea și cere să-i cititi, ii spui ca s-a oprit curentul electric, și nu aveți cum să-i cititi pe întuneric, evident. Dacă e nevoie, decuplezi siguranțele sau desurubezi becurile, ca să-i demonstrezi ca nu funcționează lumina.
Spui ca ai încercat să-l dai la gradi în septembrie. El a aflat, i-ați explicat/povestit  ca va merge la gradi? Poate acesta a fost factorul declanșator al problemelor cu somnul, să-i fi generat o anxietate de separare?

#147
black_sabbath

black_sabbath

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 30.10.2021

View Postcorinadaniela, on 02 februarie 2023 - 06:21, said:

Încearcă un truc: atunci când se trezește noaptea și cere să-i cititi, ii spui ca s-a oprit curentul electric, și nu aveți cum să-i cititi pe întuneric, evident. Dacă e nevoie, decuplezi siguranțele sau desurubezi becurile, ca să-i demonstrezi ca nu funcționează lumina.
Posted Image
Ha, ce intuitie !
Pe la 1 an si 8 luni, nu numai ca i-am spus ca s-a luat curentul, dar pana la urma (pt ca plangea neconsolat incerrcand sa apese butoanele intrerupatoarelor, la care nu ajungea, evident, si imi cerea mie sa il ridic in brate), chiar am apasat pe butoanele sigurantelor. Si dupa s-a convins singur ca nu e curent. Atunci a fost printre primele dati cand a plans pana a facut rosu in gat. Apoi a dormit pana la 12 (cu trezrile de rigoare pe bezna). Asta s-a repetat de mai multe ori, in mai multe nopti.

Quote

Spui ca ai încercat să-l dai la gradi în septembrie. El a aflat, i-ați explicat/povestit  ca va merge la gradi? Poate acesta a fost factorul declanșator al problemelor cu somnul, să-i fi generat o anxietate de separare?
Nu am vorbit cine stie ce despre asta, si ce am vorbit , mai mult, a fost prin mai 2022, cand am facut si depus dosarul la gradi.
Problemele cu somnul sunt dintotdeauna...

Edited by black_sabbath, 02 February 2023 - 07:17.


#148
honeybee

honeybee

    tougher than the rest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,617
  • Înscris: 21.04.2014
Data aviatoare, cind ii mai cititi povesti nazdravanului, inregistrati-va pe telefon/banda de casetofon. Iar cind se trezeste si va cere o noua lectura dupa miezul-noptii, ii puneti inregistrarile pe "repeat".  :dj:

Daca nici asa nu merge, atunci e timpul sa aveti o discutie serioasa... asa ca intre barbati. Ii spui ca la virsta lui, tu stiai alfabetul pe de rost si ca ar fi timpul sa-l invete, ca sa citeasca singur "Capra cu tre iezi". Vestea asta o sa-l ia instant cu somn sau cu scincete de alint. Daca adoarme, e bine pentru toata lumea. Daca incepe sa plinga serios, ii spui ca-si strica ochisorii si n-o sa mai vorbeasca nici o fata frumoasa cu el cind va fi vremea de insuratoare. Succes la dus munca de lamurire! :D

#149
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,537
  • Înscris: 05.06.2009
Băiețelul a dormit vreodată în alta parte decât acasă, de exemplu la bunici? Adică voi părinții ați plecat undeva 2-3 zile, fără să-l luați și pe cel mic?
Dacă da, tot asa s-a manifestat cu somnul?
Încearcă sa repeți faza cu curentul oprit, acum e mai mare și poate înțelege mai bine.
Deși pare dura și greu de suportat/inteles, metoda lasatului copilului sa plângă în mod controlat (metoda Estivill) este singura soluție în anumite situații si/sau în cazul unor copii, după ce orice alte metode nu au functionat. Da, te simți mizerabil ca părinte când aplici aceasta metoda, ai remușcări și regrete, dar o faci pentru binele copilului în primul rand și apoi al părinților. Nu cred ca 2 adulți rupți de oboseala și nesomnul acumulate de atâta timp, mai au suficienta energie și dispoziție sa fie calmi, înțelegători, dispuși sa se joace oricând cu cel mic, sa facă activități sau sa iasă pe afara cu el. Bona preia mare parte din acestea.
Ma gândesc așadar ca cel mic simte nevoia sa stea/interactioneze mai mult și cu voi, și face asta noaptea, cu cititul poveștilor, ca să-i acordați atenția voastră 100%.

#150
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,913
  • Înscris: 21.04.2011
Parintii se tot sacrifica de niște ani. Dragostea fata de copil le da resurse de nebănuit. Și se vor tot sacrifica pana vor înțelege ca ce se intampla acum face rău copilului. Si nu, nu ma refer numai la somnul haotic.
Povestea cu somnul e un efect, nu o problema picata din cer. La fel cum e și cea cu iesitul afara. Copilul nu are niște repere, se tot negociază și cedeaza pe acolo.

Edited by catalina1, 02 February 2023 - 11:20.


#151
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016

View Postblack_sabbath, on 02 februarie 2023 - 07:16, said:

Atunci a fost printre primele dati cand a plans pana a facut rosu in gat. Apoi a dormit pana la 12 (cu trezrile de rigoare pe bezna). Asta s-a repetat de mai multe ori, in mai multe nopti.




Înțeleg că el are deci o toleranță extrem de redusă la frustrare.

Motive pot fi câteva:
- copilul nu e obișnuit să se întâmple altceva decât el dorește
- sau invers, se întâmplă numai ce el nu dorește (din ce povestești, nu pare ca ar fi așa)
- când apare o frustrare, părinții intră in panică și nu știu cum să o gestioneze
- copilul e lipsit de stimuli în timpul zilei și încearcă să îi obțină noaptea, prin citit și stat cu mama
- are nevoie de timp petrecut cu mama

Voi știți cel mai bine ce motiv poate fi.


#152
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,913
  • Înscris: 21.04.2011

View Postcorinadaniela, on 02 februarie 2023 - 06:21, said:

Încearcă un truc: atunci când se trezește noaptea și cere să-i cititi, ii spui ca s-a oprit curentul electric, și nu aveți cum să-i cititi pe întuneric, evident. Dacă e nevoie, decuplezi siguranțele sau desurubezi becurile, ca să-i demonstrezi ca nu funcționează lumina.
Cum rezolva asta problemele relației parinte-copil?

#153
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016
Metoda Estivill este o metoda barbara, n-am cuvinte sa spun cât de barbara și nociva, mai ales aplicata unor bebeluși, care nu cunosc alta lume decât cea senzoriala.


Da, bebelușul va sfârși prin a nu mai cere nimic după zile, săptămâni, luni de plâns, dar asta vine la pachet cu împietrirea sufletului lui într-un scenariu în care niciodată în viata lui nu va mai aștepta iubire.

Îmi repugna conspirațiile, sunt scârbită de ele, dar dacă niște psihologi renumiți - care știu prea bine cum și în ce perioada ia naștere scenariul de viață - recomandă asta părinților, nu mă pot gândi decât la interese să nu cumva sa rămână fără pacienți în deceniile următoare.




#154
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,913
  • Înscris: 21.04.2011
Orice metoda care presupune lasat copilul de orice varsta sa plângă singur (fara sa ceara el asta) e barbara. Subliniat singur și apoi intervin discuțiile legate de varsta.
Ca la o luna faci mereu ce vrea (exceptie chestii gen vaccin, scos mucii, dus mama la wc ca explodeaza vezica...), la 3 ani nu mai faci mereu ce vrea. Pentru binele lui. Binele lui inclusiv indirect, ca invata sa gestioneze frustrarea.

Edited by catalina1, 02 February 2023 - 12:04.


#155
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,537
  • Înscris: 05.06.2009
A nu se înțelege ca aprob sau ca am aplicat aceasta metoda vreodată, din fericire nu a fost cazul, și chiar dacă ar fi fost, nu m-ar fi lăsat inima să-mi las copilul sa plângă de neconsolat.
Știu doar ca metoda exista și unii o recomanda/aplica, atât.

#156
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View Postcatalina1, on 02 februarie 2023 - 11:54, said:

…dus mama la wc ca explodeaza vezica...

Offtopic : Mi-au dat mucii in cola de ras, ca rootui cu situatia asta ca tata. Zilele trecute debateul meu intern era daca trezesc copilul sau fac pe mine 😃 . Bebe-ul dormea in baby carrier.

Edited by Catean, 02 February 2023 - 16:18.


#157
black_sabbath

black_sabbath

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 30.10.2021

View Postcorinadaniela, on 02 februarie 2023 - 10:30, said:

Băiețelul a dormit vreodată în alta parte decât acasă, de exemplu la bunici? Adică voi părinții ați plecat undeva 2-3 zile, fără să-l luați și pe cel mic?
Nu, niciodata. A dormit numai cu noi , la bunici, in concedii, oriunde.
Nu sta fara noi. Se joaca frumos, sta cu bunicii... pana la un punct, de la care incepe sa ne caute prin toata casa, intreband de noi... Apoi, plans, rosu in gat, uneori varsat de la plans... Stim...

Quote

Deși pare dura și greu de suportat/inteles, metoda lasatului copilului sa plângă în mod controlat (metoda Estivill) este singura soluție în anumite situații si/sau în cazul unor copii, după ce orice alte metode nu au functionat. Da, te simți mizerabil ca părinte când aplici aceasta metoda, ai remușcări și regrete, dar o faci pentru binele copilului în primul rand și apoi al părinților.
Nu putem face asta.

Quote

Ma gândesc așadar ca cel mic simte nevoia sa stea/interactioneze mai mult și cu voi, și face asta noaptea, cu cititul poveștilor, ca să-i acordați atenția voastră 100%.
Posibil, desi , atunci cand lucram de acasa, ne mai jucam si peste zi... si seara pana la baita. Iar in weekenduri si sarbatori, sta numai cu noi (bona are liber), si la fel se manifesta noaptea.
Ii plac foarte mult carticelele. I-au placut de cand era foarte mic (7-8luni)

#158
black_sabbath

black_sabbath

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 30.10.2021

View PostChayah, on 02 februarie 2023 - 11:21, said:

Înțeleg că el are deci o toleranță extrem de redusă la frustrare.

Motive pot fi câteva:
- copilul nu e obișnuit să se întâmple altceva decât el dorește
- sau invers, se întâmplă numai ce el nu dorește (din ce povestești, nu pare ca ar fi așa)
- când apare o frustrare, părinții intră in panică și nu știu cum să o gestioneze
- copilul e lipsit de stimuli în timpul zilei și încearcă să îi obțină noaptea, prin citit și stat cu mama
- are nevoie de timp petrecut cu mama


Voi știți cel mai bine ce motiv poate fi.
Am marcat cu bold cele mai probabile variante, in cazul nostru.

Prima "- copilul nu e obișnuit să se întâmple altceva decât el dorește" - cred ca e cea mai exacta.
E primul copil... si primul nepot in acelasi timp, din familia noastra... A primit mereu carticele si jucarii, spre oroarea si supararea mea, ca tata, care imi doream, si imi doresc, sa se bucure de ceea ce are. Si sa nu fie inundat de jucarii din toate partile, pe care le uita dupa 2 zile pentru ca primeste, mereu, altele.

Dar asta e. Nu am reusit sa ii opresc pe ceilalti sa cumpere.

Apoi - lucrurile mici - conteaza poate cel mai mult... I-am oferit mereu apica, laptic, rontaieli (pt copii), atunci cand a cerut (si chiar cand nu a cerut, pt ca asa creeam noi ca e bine). Copilasul a crescut destul de ferit, zic eu , fata de alti copilasi... Hainute mereu noi, incaltaminte mereu noua (nu multa, dar cum ii creste piciorusul...), etc.

Deci da, e obisnuit sa se intample cam ce vrea el.
Noi intervenim la spalatul pe manute, la masa, la baita, la curatarea nasucului, etc. Astea nu vrea mereu sa le faca la ora respectiva, dar trebuie.

PS: Il vad ca se supara imediat (si plange), de vreo 2 luni de cand a descoperit ecranele de la laptop (stia mai demult de telefoanele mobile, de cand a fost el odata bolnavior. Dar nici atunci nu a exagerat). Nu e fascinat, sau ceva, sa nu mai scapam de el. Nici pomeneala.
Dar seara, dupa ce terminam munca , vine si ne roaga sa i iaratam un clip cu o masinuta, care ii place lui. Daca refuzam, se pune pe plans... Dar ii trece cu mult mai usor decat cel nocturn.

Sa auzim de bine,

#159
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016
Aha, ok, cred ca am înțeles.

Îmi poți spune ce faceți voi când el începe sa plângă?
Dacă poți cu cât mai multe detalii - cum începe, ce faceți voi, ce face el apoi șamd.


Și apoi îți spun la ce posibilă cauză m-am mai gândit.


A, și încă ceva.
Faptul ca pana acum nu i-ați refuzat chestii și l-ați răsfățat și i-ați venit mereu în întâmpinare, eu cred ca este ff bine pentru dezvoltarea lui.
Până pe la 2 ani, e bine ca orice copil sa fie satisfăcut și sa știe ca are pe cine sa se bazeze.
Acum e timpul sa faceți și pasul următor pt binele lui, chiar dacă va e greu. Limitele și decentrarea :).

Edited by Chayah, 02 February 2023 - 22:12.


#160
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,913
  • Înscris: 21.04.2011
Pe mine deja ma amuza cum sari peste ce nu iti convine.

Serios, citeste pe net despre lupta de putere. O sa va ajute mult. Si despre consecventa in parinteala

Edited by catalina1, 02 February 2023 - 23:20.


#161
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,456
  • Înscris: 06.02.2008
Bona îi face pe plac la orice cerere, cam cum faceți voi? Îl răsfață sau e mai rece? E posibil ca voi să fi crescut un mic dictator care primește mereu ce dorește, bona nu-i suflă-n borș iar el cere confirmarea poziției dominante pe care o are mereu de la voi. E ca un drog care-i oferă satisfacție. Nu știu, îmi dau cu părerea, e complicată treaba și nu-s expert în domeniu.

#162
black_sabbath

black_sabbath

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 30.10.2021

View Postcaiuscorneliu, on 03 februarie 2023 - 00:44, said:

Bona îi face pe plac la orice cerere, cam cum faceți voi? Îl răsfață sau e mai rece? E posibil ca voi să fi crescut un mic dictator care primește mereu ce dorește, bona nu-i suflă-n borș iar el cere confirmarea poziției dominante pe care o are mereu de la voi. E ca un drog care-i oferă satisfacție. Nu știu, îmi dau cu părerea, e complicată treaba și nu-s expert în domeniu.

Da, cu limitele de rigoare - cand trebuie spalat , pus la masa, imbracat, etc, ea insista pana reuseste (de obicei).
Nu e nici pe departe un dictator, din contra, e un copil cuminte, si asta o spun eu, care sunt destul de pretentios (si am si termeni de comparatie in apropiere).

View Postcatalina1, on 02 februarie 2023 - 23:18, said:

Pe mine deja ma amuza cum sari peste ce nu iti convine.

Serios, citeste pe net despre lupta de putere. O sa va ajute mult. Si despre consecventa in parinteala

Nu este cum crezi tu Catalina.

View PostChayah, on 02 februarie 2023 - 22:09, said:

Aha, ok, cred ca am înțeles.

Îmi poți spune ce faceți voi când el începe sa plângă?
Dacă poți cu cât mai multe detalii - cum începe, ce faceți voi, ce face el apoi șamd.

Depinde cand, depinde de ce, depinde cum plange...
Cand e vobra de ecrane, ca mai sus, nu facem nimic deosebit. Eu ii spun (uneori), ca il dor ochisorii de la ecrane, si ca nu e bine pentru puisori. Sotia face cam la fel.
Dupa un timp (cateva minute), se duce el singur la sotie si ii spune ca nu mai vrea desenul animat, ca il "dol ochisolii". Va dati seama, copil sub 3 anisori...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate