Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...

Hyperos consum excesiv baterie?
 Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou
 Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?

Internet Archive - adauga item la...
 Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere

Casa noua finisata, teava incalzi...
 

Când ați mâncat pentru prima oară pizza și shaworma/kepab

* * - - - 3 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
55 răspunsuri în acest subiect

#19
villacrown

villacrown

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 181
  • Înscris: 11.01.2015
Pizza 1987 Kebab dupa 2010

#20
florinpopa1

florinpopa1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.021
  • Înscris: 16.05.2021
Prima oara pizza in 2002, iar shaorma in 2005.

#21
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.437
  • Înscris: 05.07.2018
șaorma s. f. Fel de mâncare constând din felii subțiri de carne friptă cu ajutorul unui rotisor vertical, servite de obicei cu legume, într-o lipie. Cf. arab. shawarma (شاوارما), tc. șavurma.
CHEBÁP, chebapuri, s. n. Friptură la frigare, pregătită cu mirodenii, specifică bucătăriei turcești. – Din tc. kebap.

var. chebab

#22
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 33.402
  • Înscris: 06.01.2007
Pizza am mancat prima data de la o ruda care fusese plecat in Libia si venise de-acolo cu tot felul de chestii.
Era un tip intreprinzator si el si nevasta-sa, faceau turta dulce, ciubuc inghetata pe care le vindea. Dar facea si pizza acasa din chestii ce se gaseau. Era foarte buna.

Shaorma am mancat prima data de la caminul Leu, de pe langa metrou de la o kebabarie, a facut cinste un tip. Cred ca prin 1997. A fost cea mai buna mancare pe care o mancasem pana atunci in viata mea si mi-am propus ca shaorma sa fie scopul meu in viata.

#23
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.437
  • Înscris: 05.07.2018
Ca de la un om mai putin inteligent catre un om mai inteligent, care este mancarea ta preferata? Si de ce?

#24
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.541
  • Înscris: 04.03.2014
Pizza - prin 86-87, era o "ceainarie" pe magheru.Prin clasa a 11 mergem la Triumf, langa Arc, era o chestie numita pizza,mereu cleioasa in mijloc, si da, cu ketchup/bulion

shaorma - cand a aparut spring time ul, prin 90, cred

djl, de unde scoti, maica, atatea subiecte, te pregatesti sa devii arheolog?

#25
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 27.906
  • Înscris: 28.11.2006
Pizza am mancatr inediat dupa revo'. O matusa lucra la restaurantul de langa magazinul Carpati din Sinaia (va dati seama ca n-o plateam :D)

Shaorma am mancat de vreo 3-4 ori in viata, prima data acum vreo 10 ani, pe la Targoviste. Era rece si slinoasa, nu m-a impresionat. Apoi am mai fost cu un prieten in Ploiesti, aia rea mai buna,. dart tot nu m-a dat pe spate.

"Kepab" nu stiu ce e, tre' sa caut pe "interent" (sorry, djl :naughty:)

#26
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 112.776
  • Înscris: 13.06.2004
Kebab. Mult timp am zis kebap şi am mai o comit cu greşeala asta.

View Postirina2014, on 06 februarie 2022 - 22:42, said:

djl, de unde scoti, maica, atatea subiecte, te pregatesti sa devii arheolog?

Sunt mai mic decât tine, dar mă pasionează trectul mai mult decât prezentul. Prezentul nu mi se pare aşa de fascinant, chiar dacă oferă internetul   :)

O melodie în legătură cu subiectul   :)

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/jiY-cv8efWs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#27
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.544
  • Înscris: 04.01.2006
Pizza am mancat prima oara la mare, in 1990. Aveam 5 ani. Dar nu m-a impresionat - stiu ca venise deja ornata cu un polonic de ketchup/sos si mi s-a parut ceva gretos.
Shaorma si azi mananc foarte rar, nu imi amintesc prima data cand am mancat, probabil intr-un acces de foame dupa vreo bauta sau ceva similar, oricum eram mare, dupa facultate.
Nici azi nu se lipeste de mine, mi se pare ba cu prea mult sos, ba prea putin, nu imi place nici lipia subtire desi nu-s mare amator de paine.

Cel mai smecher kebap l-am mancat in gara la Mangalia. Devenise traditie pentru mine - dupa trenul care ma ducea la mare, ajungeam dimineata in Mangalia si fix pe strada din fata garii era o toneta cu un turc care facea fast food. Era absolut fenomenal gustul. Romaneste nu stia turcul, invatase doar "rosii" "ceapa" "picant" etc.
Intr-un an de-abia asteptam sa ajung sa mananc bunatatea de kebap si cand plateam, i-am zis asta. Nu a inteles Posted Image
Anul urmator toneta disparuse.

Edit - discutam candva cu un student arab si mi-a zis ca forma corecta este kebap.

Editat de ambr0zie, 06 februarie 2022 - 23:06.


#28
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.755
  • Înscris: 30.07.2006
Nu-mi incarc memoria cu asa ceva.

#29
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.916
  • Înscris: 21.09.2003

View Postmaccip, on 06 februarie 2022 - 20:47, said:

A fost cea mai buna mancare pe care o mancasem pana atunci in viata mea si mi-am propus ca shaorma sa fie scopul meu in viata.
Dar ti-ai fixat un scop nobil in viata ! Posted Image

View Postirina2014, on 06 februarie 2022 - 22:42, said:


shaorma - cand a aparut spring time ul, prin 90, cred
Spring time a aparut mult mai tarziu. In '90 nici McDonalds nu era, a aparut abia in 1996.

#30
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 12.011
  • Înscris: 16.09.2014
Pizza si kebab de mult tare, inca eram mica. Avantaj de a copilari cu tatarii din Dobrogea. :)  Shoarma n-am mancat niciodata, nu-i suport deloc mirosul.

#31
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.980
  • Înscris: 15.05.2009

View PostKLMN, on 06 februarie 2022 - 23:23, said:

Spring time a aparut mult mai tarziu.
Sigur in '94 am mancat la Spring Floreasca. Posibil sa se fi deschis prin 93.

#32
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 36.513
  • Înscris: 04.05.2006
Cam așa. In 94 când m-am dus la facultate in Timișoara, era Springtime și acolo deja.

#33
Passenger001

Passenger001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.363
  • Înscris: 07.08.2015
Prima oara pizza de la pizzeria prin anii '86-'88. Locuiam in apropiere si luam de la o pizzeria mica, la cativa pasi de Inter, de pe fosta strada Regala (act. Ion Campineanu).
Si tot in perioada aia pe litoral. In statiunea Olimp era un fel de pizzeria/terasa direct langa terenurile de tenis. Din cate imi aduc aminte era proaspata si venea cu acel ketchup, care era pe vremea aia obligatoriu.

#34
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 89.076
  • Înscris: 14.10.2008

View Postdjl, on 06 februarie 2022 - 19:06, said:

Când aţi mâncat pentru prima oară pizza şi shaworma/kepab?   Posted Image
Pizza nu ştiu, undeva în 1992-1997 (în 1997 cu siguranţă am mâncat), iar kepab pentru prima dată la Costineşti, în 1997 - nu mi-a plăcut atunci că pusese mulţi cartofi şi nu-mi plăceau cartofii neprăjiţi în profunzime.
Neaceaşcă, ai legătura!
Pizza nu stiu exact, pe litoral in mod sigur, stiu ca si in 1995 mancam la Hotel National Mamaia aproape in fiecare seara.

Kebab tot la Mamaia in satul de vacanta, in 1998 sau 1999.

Shaorma la Bucuresti in octombrie 2006, Melissa Kebab vis a vis de Electromagnetica, zona Rahova. Intre 2009 si 2011 pauza, ca am revenit in Slatina, apoi din 2011 m-am reapucat de shaorma cu Shaorma House Slatina, de unde iau cate 2 shaorma mare de pui per weekend.

Pizza mananc doar daca mananca cei din jurul meu, shaorma mananc singur pentru ca nimeni din jur nu e atat de innebunit dupa ea cum sunt eu.

Mec Donald doar in studentie am gustat, nu m-a dat pe spate, la Slatina nici nu am calcat vreodata.

View PostAlbastruIndigo, on 06 februarie 2022 - 23:52, said:

Pizza si kebab de mult tare, inca eram mica. Avantaj de a copilari cu tatarii din Dobrogea. Posted Image  Shoarma n-am mancat niciodata, nu-i suport deloc mirosul.
Miroase a usturoi, aici fac maioneza cu usturoi in incinta shaormeriei. Plus ceapa, feliata.

#35
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.824
  • Înscris: 12.01.2018
cred ca şaorma n+am mâncat niciodată

#36
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 89.076
  • Înscris: 14.10.2008
Shaorma e mai pentru tineret, pizza mai pentru babalaci. Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate