Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 

Companii IT care angajeaza oameni fara experienta

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
128 replies to this topic

#19
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Post__Dan__, on 06 februarie 2022 - 12:49, said:

Da. Pune intr-o luna, din pix, pe hartie, experienta de lucru a 4 ani la o firma.
Nu o luna dar 1 an e suficient (nu mai spun ca 3 ~ 4 au fost irositi de unii degeaba prin facultate cand puteau fi aici pusi cum trebuie in evidenta).

Edited by neagu_laurentiu, 06 February 2022 - 12:57.


#20
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
Care sunt cei pe care vrei sa-i ajuti? Cu ce te incalzeste ca dau numele unei companii care angajeaza acum pentru cineva care cauta peste 3 luni? iar firmele care cauta tot timpul si pentru care nu-ti trebuie foarte mari cunostinte au ceva "probleme" interne.
De apreciat initiativa dar nu putem ajuta decat concret.
Gaseste o persoana, insira ce stie sa faca, de unde e si vedem daca avem ceva.

#21
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014
la proiectul la care lucrez am angajat in ultimii 3 ani 2 juniori proaspat absolventi de facultate in domeniu. Sincer, noua nu ne pasa ce cursuri/facultate ai facut atata timp cat treci de interviul tehnic tinut de noi. Dar chiar si celor proaspat absolventi le cerem aiba macar o baza de cunostinte in mai multe subdomenii: python, linux (+ basic shell scripting), networking, multithreading, sa fi auzit macar de docker.

#22
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
@elis678
Ai cel putin 1 an de cand tot vii pe aici cu intrebari despre angajare, ce ai invatat tu in acest an (sau mai mult)?

#23
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,039
  • Înscris: 24.02.2006

View Post__Dan__, on 06 februarie 2022 - 12:49, said:

View Post_Smiley_, on 06 februarie 2022 - 10:03, said:

...."IT" e o chestie larga, care acopera o gramada de domenii (suport tehnic, programare, management, hardware etc).....
Management in IT facut de oameni fara experienta de executie in domeniu? Daca si asta e considerata ramura IT...

iti recomand fie sa mai citesti o data ce am scris eu

post raportat si sanctionat

Edited by MarianG, 06 February 2022 - 16:01.
sters link


#24
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,333
  • Înscris: 31.07.2017
experienta aia lipsa se cheama studii superioare. programarea se face cu facultate, desi nu neaparat obligatoriu, fara facultate obtii rezultate, in general, mai proaste decat cei care s-au chinuit ceva prin facultate. IT-ul este matematica, in primul rand, fie ca vorbim de logica sau alte metode de gandire  si sistematizare.

#25
elis678

elis678

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 26.09.2020

View Postneagu_laurentiu, on 06 februarie 2022 - 13:05, said:

@elis678
Ai cel putin 1 an de cand tot vii pe aici cu intrebari despre angajare, ce ai invatat tu in acest an (sau mai mult)?

Ca n-ar trebui sa mai vin pe aici, sau pe forumuri in general. Chiar o sa vad daca imi pot sterge contul

#26
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Nu e un motiv sa te sperii! La munca tot asa dai bir cu fugitii?

Edited by neagu_laurentiu, 06 February 2022 - 13:35.


#27
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
Tu esti cel care vrei sa-i ajuti pe altii care sunt la inceput de drum? Ce-i spui unuia care dupa o luna vine la tine si se plange ca e greu si ca nu face fata?

#28
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Toate angajeaza si incepatori cand au nevoie. Doar ca de obicei sunt incepatori tineri(exista motive unele absurde, altele ok pentru care se feresc de cei mai in varsta fara experienta deloc). Iar salarizarea este mica.

Alta chestie, mai conteaza si ce stii sa faci, sau cat de bun esti, sa vada cat potential ai. Am vazut stire cu salariu mediu in IT de 9000 de lei. Unu fara experienta si care nu stie nimic, nu poate avea pretentia de acest salar.

Cunosc firme care angajeaza incepatori si ii invata chestii sa faca. Salar: 2000-3000 de lei de inceput. Nu prea au succes, pentru ca prea putini vin pe salariul asta, fiindca ei stiu de la TV ca trebuie 9000 de lei salar.

Edited by qew, 06 February 2022 - 15:04.


#29
AlaDinCopac

AlaDinCopac

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 23.01.2022

View Postelis678, on 06 februarie 2022 - 09:10, said:

Angajarea in IT este dificila intr-un moment in care chiar si joburile care au junior in nume cer 4 ani de experienta in descriere.
Cred ca undeva e o confuzie la mijloc. Patru ani de  experienta pt un junior pe o anumita tehnologie ? Sau 4 ani de experienta in domeniul IT ?
Nu uita ca majoritatea anunturilor care apar ca programator , presupun faptul ca virgula candidatul a urmat un liceu cu profil informatic(de 4 ani) + o facultate de profil (3 ani sau 4 ani)
Deci se asteapta ca internul sau "bobocul"  sa aiba  6 sau 7 ani overall de experienta in domeniul IT, caz in care el doar se califica la munca pe o anumita tehnologie insa nicidecum nu este nou venit in domeniu. Aceasta este premisa de la care pleaca anunturile de recrutare pt ca acesta este si drumul normal.
Ca mai sunt si exceptii asta este parte a 2-a.

#30
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,239
  • Înscris: 24.02.2007

View Postelis678, on 06 februarie 2022 - 09:10, said:

oameni cu zero experienta

Ce inseamna zero experienta? Care n-au mai vazut niciodata un calculator?

#31
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,445
  • Înscris: 10.08.2005

View Postsorin147, on 06 februarie 2022 - 13:39, said:

Tu esti cel care vrei sa-i ajuti pe altii care sunt la inceput de drum? Ce-i spui unuia care dupa o luna vine la tine si se plange ca e greu si ca nu face fata?
Tot timpul s-a spus de la bun inceput ca e greu si ca e nevoie de multa munca.

#32
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009
Intre 2009 si 2010 am fost la mai multe interviuri de angajare ca programator si nu m-a angajat nimeni.

In 2015 m-a angajat ca programator si l-am intreabt pe cel cu care am facut interviul de ce. Intre 2010 si 2015 nu am lucrat ca programator.
Am avut facultatea de Inginerie, specializarea Automatica si Informatica Aplicata si o lucrare de licenta de OCR facuta in 9 luni printre cursui si examene cu cod si explicatii in ea. Cateva fragmente din discutia noastra:

De ce nu a contact Lucrarea de licenta, de ce nu a atras atentia?
Este prea specifica.

Ce ar trebi sa scrie in CV sa atraga atentia?
Generalitati: CSS, HTML, experienta.

Bine, dar cei care iau interviu vad ce stii, ce nu stii, vede modul de gandire, de ce probleme te-ai lovit, cum le-ai rezolvat.
Dar nu stie ala, intamplarea face ca interviul care ti l-a luat tie face exact asta, dar nu prea stiu aia. De prea putine ori se iau interviuri de persoane din domeniu.

Si atunci pe ce criterii angajezi un om sau nu angajezi un om?
Eu te-am luat pentru ca mi s-a parut ca esti fair-play, dispus sa inveti, sa pui umarul, pentru mine asta a contat. Daca un om este interesat si curios in timp devine doxa, in schimb ala care nu e interesat se plafoneaza.

Eu am gresit probabil ca nu m-am pregatit pe un anumit segment inainte.
Nu trebuie sa pregatesti pe un anumit segment, trebuie sa fii mai infingaret: da stiu, da se poate, da am facut.

Ce stii spui, dar nu poti sa spui ceva ce nu stii.
Bine, dar nici nu mergi si zici ca am lucrat dar nu prea stiu cum se face, ca tu asa faci: da, am avut de a face dar nu prea stiu cum se face ca n-am mai facut de mult. Trebuie sa spui: Da, am facut. Ca iti adunci tu aminte cum se face dupa aia.

Lucrarea de licenta chiar nu a atras atentia, codul, algoritmul. Vedea acolo de ce probleme s-a lovit, cum le-a rezolvat, cum gandeste.
Daca eu vin la tine cu un soft total diferit fata de ce faci tu. Daca eu vin la tine cu un soft care masoara uzura anvelopelor la asfalt, de unde stii tu ce este acolo, ca tu habar nu ai de anvelope. Cum stii tu ce am facut eu acolo, chiar daca stii programare?
Vezi algoritmul, ar fi nevoie de mult timp.
Tu cu timpul esti limitat  la1 ora, te uiti pe un CV si fa-ti o parere.

Ma uitatm la altii care au facut intership la Google, Facebook, si au avut proiecte simpliste.
Da, simplist dar general. S-au dus la Google si au facut butoane, formulare de contact si de acolo s-a ramificat.
Oamenii se uita si la latura umana, daca seful este un papagal, isi cauta un papagal ca el. De exemplu un prieten l-a taraganat pe client 1 an jumate, e papagal. Te intreb: daca ar fi sa isi angajeze unul corect care cand vine clientul ii spune: terminam peste un an? Nu, isi ia un papagal ca el care ii spune ca face saptamana viitoare, de acolo se descurca ei.

Edited by PlatonX, 06 February 2022 - 16:53.


#33
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Post__Dan__, on 06 februarie 2022 - 12:49, said:

Cumperi shaorme, cafele, ii imprumuti pe sef ...

Da, am cativa prieteni si care au facut asta au reusit acolo!  
Iar care nu au reusit la Conti s-au dus in Austria/ Germania Posted Image si culmea acolo s-au realizat!

Edited by MembruAnonim, 06 February 2022 - 17:36.


#34
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostMembruAnonim, on 06 februarie 2022 - 12:40, said:

Continental angajeaza 100%.  Poti mere fara experienta, insa unii trag de tine tu  trebuie sa zambesti la toti, sa nu refuzi nimic, sa fii prieten cu managerii in primele 6 luni. Nu ajunge sa fii numai bun in meserie!
Daca au chef iti prelungesc iar daca nu, a- 2-a oara nu mai intri tu la ei oricat de bun ai ajunge ulterior !
Si salarul nu e prea grozav. Incepe sa fie bun doar cand ajungi si tu team-lead!
Ce faci prietene,ai revenit?
Cam greu de angajat acolo.De obicei te ia managerul la o plimbare prin fabrica si poarta o discutie libera cu toti candidatii,pune intrebari.
Asa isi selecteaza angajatii. Nu ia pe oricine.

#35
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu la fabrica, la  birou la SW  unde au cam 3000 angajati.
Prima data iti da online un test de logica,  apoi te invita o HR ista la discutii. Apoi mergi la birou si dai testul de C, microcontrolere,  it in general.  Daca ai luat te baga la interviu cu mai multi teamlizi si careva tot te ia.  Se poate !  Nu imi zi tu mie ca toti 3000 s-au angajat prin sefu.  Sunt proceduri si acolo,  ca sa para corect totul !

Nu am nici un prieten care a fost refuzat la conti,  insa nu toti trec de primele 6 luni.  Pana la urma pentru un incepator e o sansa buna !

Edited by MembruAnonim, 06 February 2022 - 17:50.


#36
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004

View Postelis678, on 06 februarie 2022 - 09:10, said:

Angajarea in IT este dificila intr-un moment in care chiar si joburile care au junior in nume cer 4 ani de experienta in descriere.
Daca stie cineva companii IT care angajeaza oameni cu zero experienta, e bineventit sa adauge un reply la acest topic, mai ales ca nu toate pun anunțuri pe linkedin Bestjobs etc.

ptr un junior nu au cum sa ceara 4 ani experienta.
la firma la care dau cu sapa in fiecare an se organizeaza targuri de locuri de munca prin facultati, se duc si ii recruteaza din anul 3-4 din facultate si ii trainuiesc ei, doar sa aiba oameni la cate poiecte au.
plus ca in fiecare an organizeaza programe de graduates in care iau proaspat absolventi sau oameni din alte domenii care vor sa se mute pe IT, il trainuiesc cateva luni (bineinteles platiti) apoi ii distribuie pe proiecte.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate