Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Companii IT care angajeaza oameni fara experienta

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
128 replies to this topic

#37
tiberiuion

tiberiuion

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 03.04.2021
probabil ca angajeaza oameni fara experienta.. mai trebuie si femeie de serviciu:)

Precizati aici sau in CV ca nu aveti pretentii salariale, ca lucrati si part time, o ora pe zi, salariu minim, si sa vedeti cate oferte veti primi. Oameni trebuie, chiar si doar la facut cafele, dar cand vine vorba de bani atunci apar problemele.

#38
schmidt_abv

schmidt_abv

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 29.12.2020
Sunt o multime de companii ce angajeaza persoane fara experienta, cel mai des prin intermediul unui internship.
Iti recomand inainte sa aplici sa urmaresti cateva tutoriale (si sa exersezi evident) despre anumite tehnologii fie backend, frontend, qa, devops, BA. Daca e pe parte de cod poti face un mic proiect pe github, bitbucket.
Iti faci un CV si aplici la companii pentru internship, sunt o multime de internship-uri, mai ales in companiile de outsourcing, de ex. Endava stiu ca are programul de graduate, sau cognizant softvision.
Mult succes!

#39
Drumroll

Drumroll

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 16.07.2021
Internshipurile sunt pentru studenti. Pentru restul tb. ceva munca. Nu tb. experienta neaparat ca angajat, ci sa fi lucrat si acasa in timpul liber, sa fii familiarizat cu un anumit stack tehnologic cat de cat(se vede prin anunturi care-s alea). E drept ca spre deosebire de alte domenii se cere destul de mult de la incepatori, din simplul motiv ca skillurile se pot deprinde invatand de unul singur de acasa.

#40
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,023
  • Înscris: 03.02.2014

View PostDrumroll, on 18 februarie 2022 - 14:59, said:

Internshipurile sunt pentru studenti. Pentru restul tb. ceva munca. Nu tb. experienta neaparat ca angajat, ci sa fi lucrat si acasa in timpul liber, sa fii familiarizat cu un anumit stack tehnologic cat de cat(se vede prin anunturi care-s alea). E drept ca spre deosebire de alte domenii se cere destul de mult de la incepatori, din simplul motiv ca skillurile se pot deprinde invatand de unul singur de acasa.

da, in domeniu, "fara experienta" nu inseamna "nu stie nimic", ci "stie la nivel de proaspat absolvent de facultate in domeniu". Daca nu exita program dedicat pt asta, nimeni nu te angajeaza daca chiar nu stii nimic si te astepti sa inveti totul direct de la locul de munca.

eu, din generatia mea de absolventi de facultate in domeniu, nu stiu pe nimeni care sa si facut internship dupa terminarea facultatii. Toti au gasit job in maxim 2-3 interviuri. Oricum, daca nu te pricepi cand te angajezi full time, primele 3 luni oricum sunt perioada de proba si poti fi dat afara imediat.

#41
Drumroll

Drumroll

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 16.07.2021

View PostSoulstream, on 18 februarie 2022 - 16:40, said:

ci "stie la nivel de proaspat absolvent de facultate in domeniu".
Nu prea e suficient.

In general se cere mai mult decat ce stie un absolvent(nu se aprofundeaza nimic in facultate), in principal elemente din stack-ul folosit, unele mai aprofundat - de ex. limbajul de baza si biblioteca standard asociata, poate vreun framework, diverse tooluri despre care sa ai o idee cat de cat ce fac(ideal macar sa le fi folosit o data), poate si ceva idei de software design/bune practici.

Internshipul e o cale mai lejera de a intra in sistem, cerintele sunt adesea mult mai jos(sigur, angajarea nu e garantata, dar sunt oportunitati)

#42
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,598
  • Înscris: 30.07.2003

View PostDrumroll, on 19 februarie 2022 - 13:28, said:

In general se cere mai mult decat ce stie un absolvent(nu se aprofundeaza nimic in facultate)
Pai nu te uita la absolventul ce se multumeste cu informatiile de curs si laborator. Daca ne uitam pe bibliografia oricarui curs constatam ca nu ne ajunge facultatea sa citim si punem in practica! Asta-i absolventul standard (destul de rar) angajabil dupa scoala.

Edited by neagu_laurentiu, 19 February 2022 - 13:40.


#43
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Ma astept in ziua de azi sa existe macar o materie, daca nu chiar proiectul de licenta, unde studentul sa ajunga sa foloseasca un framework pentru mai mult decat Hello World.

Edited by dani.user, 19 February 2022 - 13:44.


#44
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,023
  • Înscris: 03.02.2014

View PostDrumroll, on 19 februarie 2022 - 13:28, said:

Nu prea e suficient.

In general se cere mai mult decat ce stie un absolvent(nu se aprofundeaza nimic in facultate), in principal elemente din stack-ul folosit, unele mai aprofundat - de ex. limbajul de baza si biblioteca standard asociata, poate vreun framework, diverse tooluri despre care sa ai o idee cat de cat ce fac(ideal macar sa le fi folosit o data), poate si ceva idei de software design/bune practici.

Internshipul e o cale mai lejera de a intra in sistem, cerintele sunt adesea mult mai jos(sigur, angajarea nu e garantata, dar sunt oportunitati)

poate s-au mai schimbat lucrurile in ultimii 8 ani, dar si din generatia mea de absolventi si din generatia sotiei, toti si-au gasit job full-time imediat dupa facultate; nu stiu pe nimeni care sa fi stat in internship dupa terminarea facultatii. Dar, dupa anul 3 toti eram obligati sa facem practica si anumite firme din domeniu aveau parteneriat cu facultatea pt a oferi internship-uri pe perioada verii dupa anul 3 care se echivalau cu practica.

Din ce am observat, da, la facultate nu e aprofundeaza foarte mult, dar se pune o baza relativ solida incat pot invata relativ repede tehnologiile specifice job-ului (normal, la nivel de junior). Cererea de oameni e atat de mare in domeniu, incat o baza solida (si destul de variata) e de foarte multe ori indeajuns pt angajare pe pozitii de junior.

#45
cosminele

cosminele

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 11.04.2018
salut, eu sunt in departamentul de marketing la o companie de inginerie si it pe zona Iasi, se cauta pozitii multe de juniori pe system engineering full remote, chiar la inceput de drum. Dati-mi un PM pentru cei interesati, pot sa va ajut eu.

#46
AlaDinCopac

AlaDinCopac

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 23.01.2022
Juniorii nu sunt interni

#47
r3ddr

r3ddr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,903
  • Înscris: 29.11.2001
cred ca se face o confuzie, intretinuta de angajatori si perpertuata de (viitori) angajați care nu se informeaza / opresc sa se gândească:

1. angajator
+ interesul lui e sa facă bani. ca altfel se duce și el la alții sa aplice împreună cu tine (și ai observat deja cum e)
+ în procesul de a face bani:
++ ori găsești un prost mai mare (gen statul, sau cum spun unii: crypto currencies)
++ ori stii ce faci, si în momentul asta știi ca trebuie sa angajezi pe alții care știu ce fac (deci valoarea cuiva "fără experiență" nu e doar zero, e chiar negativă -- aloci unii buni să-l/o școlească, șamd)
++ în ambele cazuri vei plăti pe alții (mărfuri, angajați) cât mai putin. altfel nu e afacere
+ acum pt neștiutori: cele mai bune afaceri sunt cu statul, iar asta înseamnă implicit ca poți sa angajezi și "fără experiență" atâta vreme cât știi deja un "investitor" mai mare sa le acopere -valoarea
+ revenind la cei ce știu ce fac: ei știu de asemenea ca "fără experiență" ca angajat/a în alta parte e ok, atâta vreme cât știi ceva (de ex. tehnic). dacă ești zero-barat nimeni care (se) știe nu se risca

2. (viitor) angajat
+ am stat în școală și n-am făcut nimic (practic), am luat note, dormit pe bănci și baruri cu colegii. caută o firma care are contracte cu statul sau mergi (pe pile?) sa lucrezi la stat. no experience îs ok
+ am făcut școală, dar am citit tot ce mi-a căzut în mana despre X, uite am făcut și proiectul mic Y, chiar am încercat și Z. tu știi ca nu ești "fără experiență" indiferent ce burtos iti sugerează asta. caută doar firmele (chiar și mici) care stiu ce fac. poate nu vei fi plătit bine la început, dar acolo vei învață și vei progresa mult mai repede ca la "finding a bigger fool" businesses

and that's IT.

#48
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,395
  • Înscris: 09.08.2006
Fara facultate, si fara experienta nu se angajeaza ?

#49
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,598
  • Înscris: 30.07.2003
Pai ce plus valoare aduci in firma daca vrei ca aici sa descoperi abecedarul si pe banii angajatorului?

#50
wargod

wargod

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 29.05.2003
In Romania pretentiile angajatorilor sunt mari si de multe ori absurde.Vor foarte mult de la tine dar cand e vorba de oferit, mai greu. Toti vor oameni cu foarte multa experienta care sa munceasca pe bani putini pe functii de junior. Daca vreti sa capatati experienta cel mai usor si logic este sa plecati in strainatate unde angajatorii sunt mai cu picioarele pe pamant, dispusi sa investeasca in tine, sa te trainuiasca si de abia dupa ce capatati experienta si cunostinte, puteti reveni pe meleagurile noastre mioritice.

#51
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009
Care este diferenta dintre angajatorii straini din Romania (multinationale) si angajatorii straini din afara Romaniei?

#52
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,349
  • Înscris: 11.08.2003
Am vazut anuntul de angajare pentru un post in echipa si, vai eu, nici Doamne-Doamne nu se incadra. Cam juma din liniile de acolo erau SFuri, ori n-am facut niciodata asa ceva ori o data la generatie.
De cealalta parte, vin cate unii cu niste pretentii de Directori si cunostinte de amiba.

Cel putin la noi, sa ai un pic de habar de cateva lucruri esentiale si sa vrei sa inveti a fost suficient pentru a fi cooptat.

#53
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,576
  • Înscris: 10.05.2008

View PostPlatonX, on 16 august 2022 - 06:56, said:

Care este diferenta dintre angajatorii straini din Romania (multinationale) si angajatorii straini din afara Romaniei?

Pai hai sa dam un exemplu un angajator care activeaza in mai multe tari de care nici macar nu ati auzit poate doar cei din...Arad.

Thuasne France plateste la fel ca Thuasne Romania chiar de ar fi IT ? Posted Image

Edited by iulian_1976, 16 August 2022 - 20:37.


#54
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

View Postwargod, on 15 august 2022 - 19:55, said:

In Romania pretentiile angajatorilor sunt mari si de multe ori absurde.Vor foarte mult de la tine dar cand e vorba de oferit, mai greu. Toti vor oameni cu foarte multa experienta care sa munceasca pe bani putini pe functii de junior. Daca vreti sa capatati experienta cel mai usor si logic este sa plecati in strainatate unde angajatorii sunt mai cu picioarele pe pamant, dispusi sa investeasca in tine, sa te trainuiasca si de abia dupa ce capatati experienta si cunostinte, puteti reveni pe meleagurile noastre mioritice.

Nu era vorba numai de bani era voba si de traininguri si pretentii din partea angajatorului roman.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate