Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

Companii IT care angajeaza oameni fara experienta

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
128 replies to this topic

#1
elis678

elis678

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 26.09.2020
Angajarea in IT este dificila intr-un moment in care chiar si joburile care au junior in nume cer 4 ani de experienta in descriere.
Daca stie cineva companii IT care angajeaza oameni cu zero experienta, e bineventit sa adauge un reply la acest topic, mai ales ca nu toate pun anunțuri pe linkedin Bestjobs etc.

P.S as aprecia daca am avea doar repply-uri cu nume de companii si periode in care angajeaza, nu si opinii despre cat de putin valoreaza un incepator si alte lucruri asemănătoare 👍

#2
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 04.09.2008
Poti sa cauti pozitii de internship platite, care apoi, o parte cel putin, se transforma in pozitii full time de junior.

Experienta aia de min x ani e cateodata o triere la partea de CV, dar nicidecum o regula generala, pentru pozitiile de inceput. Cand nu ai experienta, conteaza ce facultate ai terminat, daca ai facut internship-uri/proiecte etc. Daca nici una din astea nu e un pct forte, atunci cel mai bine tot aplici pana prinzi o pozitie pe care sa incepi, la internship-uri ai cele mai mari sanse in cazul asta.

Chiar si angajati in orasul X pe tehnologia Y, nu sta nimeni sa vada ce pozitii de intern/junior sunt deschise, deci ceea ce ceri, fara a specifica nici orasul, nici sectorul IT (ex embedded, web etc) e fara mari sanse de a scoate ceva cu sens.

Edited by greywolfact, 06 February 2022 - 09:39.


#3
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,355
  • Înscris: 11.08.2003
Ce stii sa faci?
Sunt cazuri unde e mai simplu sa iei o persoana care nu mai facut munca respectiva si s-o formezi cum ai nevoie.

#4
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
-nu ai experienta dar macar sa ai proiecte,portofoliu...sa inveti chiar si dupa cursurile de la Udemy...
-exista si bootcampuri care sunt gratis si daca esti admis la unul dupa ai sansa sa te angajezi: https://ro.deloittedigital.com/

Edited by cristirg, 06 February 2022 - 09:52.


#5
elis678

elis678

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 26.09.2020

View Postgreywolfact, on 06 februarie 2022 - 09:36, said:

Poti sa cauti pozitii de internship platite, care apoi, o parte cel putin, se transforma in pozitii full time de junior.

Experienta aia de min x ani e cateodata o triere la partea de CV, dar nicidecum o regula generala, pentru pozitiile de inceput. Cand nu ai experienta, conteaza ce facultate ai terminat, daca ai facut internship-uri/proiecte etc. Daca nici una din astea nu e un pct forte, atunci cel mai bine tot aplici pana prinzi o pozitie pe care sa incepi, la internship-uri ai cele mai mari sanse in cazul asta.

Chiar si angajati in orasul X pe tehnologia Y, nu sta nimeni sa vada ce pozitii de intern/junior sunt deschise, deci ceea ce ceri, fara a specifica nici orasul, nici sectorul IT (ex embedded, web etc) e fara mari sanse de a scoate ceva cu sens.

Nu am deschis topicul pentru mine, ci pentru oricine e la inceput de drum indiferent de oras sau ramura a it-ului

Cateva clarificari:
Nu am deschis topicul pentru mine, ci pentru oricine e la inceput de drum indiferent de oras sau ramura a it-ului



#6
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

View Postelis678, on 06 februarie 2022 - 09:10, said:

Angajarea in IT ....companii IT ....

1. primul lucru pe care trebuie sa-l faci e sa-ti clarifici tie insuti ce anume vrei . "IT" e o chestie larga, care acopera o gramada de domenii (suport tehnic, programare, management, hardware etc).

2. te plangi ca "angajarea in IT este dificila", dar pe alt topic povesteai cum ca ai mai multe oportunitati si nu stii ce sa alegi, in conditiile in care esti "la inceput de drum". dupa mine nu prea e ok sa spui ca e dificil sa-ti gasesti un job in IT atunci cand problema unui incepator e ce oferta sa aleaga.

le: o cautare pe ejobs dupa "IT Software" si "fara experienta" imi intoarce 407 rezultate.
daca adaug si alte domenii care ar cam putea fi incadrate la IT (Grafica / Webdesign / DTP, IT Hardware, IT Software, Project Management, Relatii clienti / Call center, Telecomunicatii) primesc aproape 3000 de rezultate.

Edited by _Smiley_, 06 February 2022 - 10:06.


#7
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,355
  • Înscris: 11.08.2003
Se poate si fara experienta, se poate si cu reconversie, important e sa vrei. Cel mai usor de intrat e pe la Suport. Fiind deja in companie (oricare o fi aia) iti e mult mai simplu sa te muti la un alt departament.

#8
elis678

elis678

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 26.09.2020

View Post_Smiley_, on 06 februarie 2022 - 10:03, said:



1. primul lucru pe care trebuie sa-l faci e sa-ti clarifici tie insuti ce anume vrei . "IT" e o chestie larga, care acopera o gramada de domenii (suport tehnic, programare, management, hardware etc).

2. te plangi ca "angajarea in IT este dificila", dar pe alt topic povesteai cum ca ai mai multe oportunitati si nu stii ce sa alegi, in conditiile in care esti "la inceput de drum". dupa mine nu prea e ok sa spui ca e dificil sa-ti gasesti un job in IT atunci cand problema unui incepator e ce oferta sa aleaga.

le: o cautare pe ejobs dupa "IT Software" si "fara experienta" imi intoarce 407 rezultate.
daca adaug si alte domenii care ar cam putea fi incadrate la IT (Grafica / Webdesign / DTP, IT Hardware, IT Software, Project Management, Relatii clienti / Call center, Telecomunicatii) primesc aproape 3000 de rezultate.

Cum am mai spus si mai sus, nu am deschis topicul pentru mine, ci m-am gandit ca i-ar ajuta pe oamenii care isi cauta de lucru si sunt la inceput sa isi faca o idee cam pe la ce firme sa caute.

Cat despre rezultatele alea multe sunt aiurea, si eu am pus junior java pe linkedin si mi-a returnat c++, sau joburi care nu erau pentru juniori pentru ca adevarul e ca multe joburi, aproape totate chiar daca au junior in titlu cer multi ani de experienta.

Daca e sa ma raportez la linledin si alte platforme de joburi cred ca au fost cam 20 de oportunitati in toata tara pentru începători in ultimele 6 luni

View Postsorin147, on 06 februarie 2022 - 10:18, said:

Se poate si fara experienta, se poate si cu reconversie, important e sa vrei. Cel mai usor de intrat e pe la Suport. Fiind deja in companie (oricare o fi aia) iti e mult mai simplu sa te muti la un alt departament.
Scopul discutiei era "nume de firme care angajeaza incepatori".
M-am gandit ca e ceva util pentru oameni

#9
Ythrixium

Ythrixium

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,784
  • Înscris: 04.05.2010

View Postelis678, on 06 februarie 2022 - 10:28, said:

M-am gandit ca e ceva util pentru oameni

Era util...dar n-ai cu cine, romanasu' e sef la hatereala....

#10
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,519
  • Înscris: 16.03.2007
stiu pe cineva care s-a dus la pantronake si i-a zis "nu am experienta, dar nici pretentii salariale cat timp invat. vorbim de salariu dupa ce incep sa-ti produc real ceva".
daca as avea zero experienta asa as aborda "problema".

Edited by laffin, 06 February 2022 - 10:52.


#11
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,108
  • Înscris: 30.04.2007
fi-miu, cu facultate de marketing, si-a gasit de lucru in domeniu. prima data a avut "niste referinte" de la cineva care era deja angajat, dar "referintele" l-au dezavantajat si a fost respins (i s-a spus concret ca vorba buna l-a dezavantajat). a incercat in alta parte, dar cine i-a dat pontul nu l-a mai "promovat". a intrat si a luat-o de la 0 (de la -0, daca se poate spune asa). dupa 5 ani de munca, cistiga mai mult decit mine, dupa 40 de ani de tras la saiba.

#12
elis678

elis678

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 26.09.2020

View Postr_murphy, on 06 februarie 2022 - 11:38, said:

fi-miu, cu facultate de marketing, si-a gasit de lucru in domeniu. prima data a avut "niste referinte" de la cineva care era deja angajat, dar "referintele" l-au dezavantajat si a fost respins (i s-a spus concret ca vorba buna l-a dezavantajat). a incercat in alta parte, dar cine i-a dat pontul nu l-a mai "promovat". a intrat si a luat-o de la 0 (de la -0, daca se poate spune asa). dupa 5 ani de munca, cistiga mai mult decit mine, dupa 40 de ani de tras la saiba.

Ma gândeam la ceva care sa nu implice pile

View Postlaffin, on 06 februarie 2022 - 10:51, said:

stiu pe cineva care s-a dus la pantronake si i-a zis "nu am experienta, dar nici pretentii salariale cat timp invat. vorbim de salariu dupa ce incep sa-ti produc real ceva".
daca as avea zero experienta asa as aborda "problema".

Nu recomand nimanui sa abordeze problema asa

#13
arkhangel

arkhangel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 27.03.2006
Cel mai bine ar fi cu participarea la un bootcamp de exemplu, https://www.ing.jobs...rg=searchresult sau https://www.ing.jobs...rg=searchresult, dar se poate aplica si pe pozitii de junior https://www.ing.jobs...rg=searchresult sau https://www.ing.jobs...rg=searchresult

#14
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,108
  • Înscris: 30.04.2007

View Postelis678, on 06 februarie 2022 - 12:01, said:

Ma gândeam la ceva care sa nu implice pile

credeam ca ai inteles ca pilele l-au dezavantajat si eventual sa nu incerci sa le folosesti. pontul, da, este bun ca sa stii unde si cind sa incerci, referintele "din interior", nu.

#15
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

View Postelis678, on 06 februarie 2022 - 10:28, said:

...Daca e sa ma raportez la linledin si alte platforme de joburi cred ca au fost cam 20 de oportunitati in toata tara pentru începători in ultimele 6 luni...
deci tu ai reusit sa atragi atentia a 10% din piata, cu cele 2 oferte ale tale ? :)

lasand gluma deoparte, treaba sta cam asa: firmele care angajeaza multi juniori nu prea sunt atractive, pentru ca platesc destul de prost si te muncesc cat de mult pot ei. sunt o gramada de firme care angajeaza fara experienta pt call center sau testare, dar oportunitatile de acolo nu sunt foarte mari. ubisoft si ea au tot timpul anunturi de angajare (ambele cred ca au depasit 2000 de angajati in Romania)

pe de alta parte, firmele care ar fi ok, unde esti platit decent si ai sanse mari sa evoluezi, angajeaza relativ rar. din cauza asta e inutil sa mentionezi aici astfel de firme, pt ca posturile se vor ocupa oricum rapid. pana apuca sa posteze cineva aici "pontul", pana-l gaseste cineva interesat, pana se hotaraste sa aplice...o sa fie ocupat de mult.

ps: daca vrei sa faci "ceva util pentru oameni", gandeste-te si la mobilitatea unui junior. crezi ca e cineva dispus sa se relocheze in capatul celalalt al tarii pentru un salariu de incepator?

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postelis678, on 06 februarie 2022 - 09:10, said:

Daca stie cineva companii IT care angajeaza oameni cu zero experienta, e bineventit sa adauge un reply la acest topic, mai ales ca nu toate pun anunțuri pe linkedin Bestjobs etc.

Continental angajeaza 100%.  Poti mere fara experienta, insa unii trag de tine tu  trebuie sa zambesti la toti, sa nu refuzi nimic, sa fii prieten cu managerii in primele 6 luni. Nu ajunge sa fii numai bun in meserie!
Daca au chef iti prelungesc iar daca nu, a- 2-a oara nu mai intri tu la ei oricat de bun ai ajunge ulterior !
Si salarul nu e prea grozav. Incepe sa fie bun doar cand ajungi si tu team-lead!

Edited by MembruAnonim, 06 February 2022 - 12:43.


#17
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

View Postelis678, on 06 februarie 2022 - 09:10, said:

cer 4 ani de experienta in descriere.
Experienta o poti construi. Axeaza-te pe o tehnologie/o cerinta a angajatorilor si invata "totul" despre ea apoi vino la interviu, mentioneaza in CV cum ai pus in evidenta cunostintele respective. Si angajatorul vede daca esti omul lui ori nu.

#18
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,944
  • Înscris: 15.04.2019

View Post_Smiley_, on 06 februarie 2022 - 10:03, said:

1. primul lucru pe care trebuie sa-l faci e sa-ti clarifici tie insuti ce anume vrei . "IT" e o chestie larga, care acopera o gramada de domenii (suport tehnic, programare, management, hardware etc).

Management in IT facut de oameni fara experienta de executie in domeniu? Daca si asta e considerata ramura IT...

View Postneagu_laurentiu, on 06 februarie 2022 - 12:40, said:

Experienta o poti construi. Axeaza-te pe o tehnologie/o cerinta a angajatorilor si invata "totul" despre ea apoi vino la interviu, mentioneaza in CV cum ai pus in evidenta cunostintele respective. Si angajatorul vede daca esti omul lui ori nu.

Da. Pune intr-o luna, din pix, pe hartie, experienta de lucru a 4 ani la o firma.

View PostMembruAnonim, on 06 februarie 2022 - 12:40, said:

Continental angajeaza 100%.  Poti mere fara experienta, insa unii trag de tine tu  trebuie sa zambesti la toti, sa nu refuzi nimic, sa fii prieten cu managerii in primele 6 luni. Nu ajunge sa fii numai bun in meserie!

Cumperi shaorme, cafele, ii imprumuti pe sefi, iti torni colegii care-au iesit la fumat, te bagi pe sub mese, orice!

Edited by __Dan__, 06 February 2022 - 12:45.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate