Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip
 Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat
 bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard
 Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa
 

sfat cariera

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
MoraruAlinaF

MoraruAlinaF

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 05.02.2022

View Postneagu_laurentiu, on 05 februarie 2022 - 16:23, said:

Sansa ti se da cand tu oferi ceva util profesional in schimbul banilor primiti. Sanse nu se dau celor care doresc pomana.
Poti ajunge si la pensie, sanatate sa ai. Toate temererile tale nu-s intemeiate mai putin aia cu lipsa cunostintelor profesionale. Aici lucreaza si le obtine, singura, fii multumita ca nu ai nevoie de  o infrastructuria industriala pentru a ajunge angajabila.
Nu e adevarat,totul se poate invata iar eu sunt dispusa sa invat ... dar consider ca varsta este cel mai mare impediment, mai ales daca ar trebui sa lucrez cu tineret. Am auzit multe cazuri, din povestite ce e drept, ca tinerii din ziua de azi sicaneaza persoanele de 40+ si nu mi-as dori asa ceva

#20
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostMoraruAlinaF, on 05 februarie 2022 - 14:42, said:

am cunostinte de baza, doar ce am studiat in facultate ... tocmai de aceea as dori o parere sincera
Poti incepe sa iti faci un portofoliu. Niste programe originale, niste site-uri,.... ceva, orice in zona in care vrei si consideri ca poti activa.

#21
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,768
  • Înscris: 09.05.2005
In principiu ai sanse mari daca esti serioasa si lasi impresie buna la interviu.
La noi la ferma nu au reusit sa gaseasca un junior fara experienta care macar sa lase impresia ca e entuziasmat si vrea sa invete. Salariul fiind destul de bun...

#22
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,631
  • Înscris: 30.07.2003

View PostMoraruAlinaF, on 05 februarie 2022 - 16:38, said:

Nu e adevarat,totul se poate invata iar eu sunt dispusa sa invat
Tu esti dispusa dar nu pare ca in timpul tau liber, ci pe banii altuia. Cum ti s-a mai spus, junioratul in profesie e pentru cei cu varsta asemenea, e si logic, nu? Tu ai sansa sa intri in breasla ca om ce poseda cunostinte mai avansate.

View PostMoraruAlinaF, on 05 februarie 2022 - 16:38, said:

40+
Eu am peste varsta asta, lucrez in domeniu, nu am nici o opreslite din partea cuiva. Dar eu sunt obstacolul meu.

Edited by neagu_laurentiu, 05 February 2022 - 17:20.


#23
arkhangel

arkhangel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 27.03.2006
Foarte tare, este de apreciat, bravo. In ce domeniu ai lucrat?
Ca idee, nu trebuie din prima sa te angajezi programator, chiar daca asta tintesti. Poti sa incepi cu partea de SQL si sa te dezvolti acolo, exista developeri pe BI pe partea asta si sunt platiti bine. Apoi poti merge catre partea de Data Warehousing sau pe Dashboarding/Reporting (Power BI/Cognos) sau pe partea de ETL (SSIS/Knime/Alteryx). Daca vrei si mai mult, poti face data science sau consultanta in implementarea de solutii de BI. Depinde si de experienta anterioara, poate ai o baza in finante de exemplu, sau controlling, ar fi foarte bine.
Cat despre colegi sau sefi mai tineri care sa iti faca probleme, daca stii pe unde sa aplici nu vei avea parte de nimic de genul asta, din contra.

Edited by arkhangel, 05 February 2022 - 18:11.


#24
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,964
  • Înscris: 15.04.2019
Iti doresc toate cele bune. Dar nu trebuia sa-ti pui intrebarea asta inainte sa faci facultate IT ca... adult?

#25
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Nu trebuia facuta facultatea, in primul rand. Anii petrecuti acolo ii puteai petrece invatand ceva practic, nu facand matrici in C++.

Fa-ti un profil de linkedin, fa un semi CV, si asteapta. O sa fii bombardata de agenti de recrutare. Pe ei nu prea ii intereseaza daca ai sau nu experienta. Or sa iti propuna interviuri HR. Ce vreau sa zic este ca, trecand prin aceste interviuri, o sa iti faci o idee cam ce se cauta, ce ti-ar place sa faci. Prefa-te ca stii ce zici, agentii de recrutare care aduna de pe LinkedIN, rareori stiu pe ce lume traiesc. Poti sa te folosesti usor de ei, nu prea e ceva de capul lor oricum.

Te sfatuiesc ca inceput, sa mergi pe Data Engineer/Wharehousing. Ar fi cea mai rapida de capatat experienta.

Nu o sa te angajeze nimeni sa inveti programare pe banii lor.

Ideal ar fi sa incepi sa iei proiecte pe Upwork, sa iti faci un portofoliu, o experienta, ceva, orice.

#26
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Post__Dan__, on 05 februarie 2022 - 18:25, said:

Dar nu trebuia sa-ti pui intrebarea asta inainte sa faci facultate IT ca... adult?
Mie mi se pare extraordinara aceasta performanta si ii urez succes.

#27
MoraruAlinaF

MoraruAlinaF

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 05.02.2022

View Postvictor29cr, on 05 februarie 2022 - 22:17, said:

Nu trebuia facuta facultatea, in primul rand. Anii petrecuti acolo ii puteai petrece invatand ceva practic, nu facand matrici in C++.

Fa-ti un profil de linkedin, fa un semi CV, si asteapta. O sa fii bombardata de agenti de recrutare. Pe ei nu prea ii intereseaza daca ai sau nu experienta. Or sa iti propuna interviuri HR. Ce vreau sa zic este ca, trecand prin aceste interviuri, o sa iti faci o idee cam ce se cauta, ce ti-ar place sa faci. Prefa-te ca stii ce zici, agentii de recrutare care aduna de pe LinkedIN, rareori stiu pe ce lume traiesc. Poti sa te folosesti usor de ei, nu prea e ceva de capul lor oricum.

Te sfatuiesc ca inceput, sa mergi pe Data Engineer/Wharehousing. Ar fi cea mai rapida de capatat experienta.

Nu o sa te angajeze nimeni sa inveti programare pe banii lor.

Ideal ar fi sa incepi sa iei proiecte pe Upwork, sa iti faci un portofoliu, o experienta, ceva, orice.
La concluzia asta am ajuns si eu, am pierdut timpul invatand lucruri care nu imi sunt de folos, in acest timp mai bine ma axam pe o anumita ramura a programarii si aprofundam ... as fi ajuns departe daca faceam asta de la inceput .

#28
MoraruAlinaF

MoraruAlinaF

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 05.02.2022

View Postpasilla, on 05 februarie 2022 - 22:46, said:

Mie mi se pare extraordinara aceasta performanta si ii urez succes.
Multumesc pentru apreciere :)

#29
MoraruAlinaF

MoraruAlinaF

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 05.02.2022
Vreau sa va mai intreb, pe cei in cunostinta de cauza, in ce sector din programare sunt cele mai multe joburi , deoarece pe asa ceva as vrea sa ma reprofilez ... undeva unde este cerere mare pe piata de munca

#30
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,631
  • Înscris: 30.07.2003
Dezvoltarea aplicatiilor web in .NET sau Java EE (desi aici sunt mai multe framework-uri), in plus sa cunosti bine un SQL cat si zona client (HTML/CSS/Javascript). Avand cunostine bune poti aborda ulterior si chestii particulare angajatorului (le vezi pe site-urile de joburi).

Edited by neagu_laurentiu, 06 February 2022 - 16:00.


#31
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,461
  • Înscris: 24.02.2017

View PostMoraruAlinaF, on 05 februarie 2022 - 15:39, said:

In momentul de fata cunosc doar ceea ce am invatat la facultate, la nivel basic: programare: C,C++,C# si Java; baze de date : Sql, Oracle; Arduino samd... Cum s-ar zice din toate cate putin, dar nu indeajuns Posted Image

Eu sincer te intreb altceva: de ce ai facut facultate pentru asta ? Un simplu curs de 3 luni iti oferea aceleasi cunostinte ''la nivel basic'' (ca sa te citez).  Sa aprofundezi domeniul inseamna foarte mult lucru individual, acasa , in timpul liber, week-enduri, whatever. Tu te-ai bazat doar pe ce ti-au predat niste profesori plictisiti ?

#32
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,631
  • Înscris: 30.07.2003
Totusi facultatea ofera mai mult decat "un simplu curs de 3 luni" iar daca urma bibliografia cursurilor cu siguranta acum era angajabila.

#33
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009

Quote

Nu conteaza varsta si diploma, conteaza ce ai in portofoliu/ce stii sa faci.

Diploma doar te bagă pe ușă, ce știi te menține acolo...

#34
MoraruAlinaF

MoraruAlinaF

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 05.02.2022

View Postneagu_laurentiu, on 06 februarie 2022 - 19:08, said:

Totusi facultatea ofera mai mult decat "un simplu curs de 3 luni" iar daca urma bibliografia cursurilor cu siguranta acum era angajabila.
Intr adevar, in facultate am primit o introducere in programare, am reusit sa imi formez o idee , plus de asta , la unele laboratoare am utilizat si urmatoarele : Matlab,Simulink,Arduino .... ceea ce nu cred ca reuseam singura si nici la niste cursuri .Pot sa spun ca la facultate am invatat din toate cate putin, ramanand la alegerea mea pe ce domeniu sa ma axez si sa aprofundez .Nu imi pare rau ca am facut aceasta facultate, imi pare rau ca nu am facut-o la timp .. pe la 20 de ani !

View Postneagu_laurentiu, on 06 februarie 2022 - 15:58, said:

Dezvoltarea aplicatiilor web in .NET sau Java EE (desi aici sunt mai multe framework-uri), in plus sa cunosti bine un SQL cat si zona client (HTML/CSS/Javascript). Avand cunostine bune poti aborda ulterior si chestii particulare angajatorului (le vezi pe site-urile de joburi).
In facultate, am comunicat mai des cu niste colege care imi spuneau ca este competitie mare pe Java si ca sunt putine joburi in acest domeniu si mi-au recomandat sa invat C si microcontrolere .... Oare m-au dezinformat  intentionat?

Edited by Dany_Darke, 06 February 2022 - 19:58.


#35
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostMoraruAlinaF, on 06 februarie 2022 - 19:35, said:

In facultate, am comunicat mai des cu niste colege care imi spuneau ca este competitie mare pe Java si ca sunt putine joburi in acest domeniu si mi-au recomandat sa invat C si microcontrolere .... Oare m-au dezinformat  intentionat?
Daca vrei sa mergi in zona de programare, eu cred ca nu limbajul conteaza, asta se invata usor.
Importanta este logica programarii si eventualele cunostine in domeniile in care faci programarea (contabilitate, automotive, trading, industrie.....etc.)

#36
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,631
  • Înscris: 30.07.2003

View PostMoraruAlinaF, on 06 februarie 2022 - 19:35, said:

In facultate, am comunicat mai des cu niste colege care imi spuneau ca este competitie mare pe Java si ca sunt putine joburi in acest domeniu si mi-au recomandat sa invat C si microcontrolere .... Oare m-au dezinformat  intentionat?
Nu stiu ce intentie aveau dar puteai verifica singura pe site-urile cu joburi. La fel, nu trebuie sa ma crezi, doar pleca de la informatia enuntata si verifica.
De regula C & micro e pentru absolventii de Calculatoare/Automatica/Electronica fiindca munca implica si alte cunostinte ingineresti.

Edited by neagu_laurentiu, 06 February 2022 - 21:41.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate