Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

sfat cariera

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
MoraruAlinaF

MoraruAlinaF

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 05.02.2022
Buna ziua tuturor, astept si eu niste sfaturi de la persoane in cunostinta de cauza :Anul acesta urmeaza sa absolv Facultatea de Informatica.Am varsta de 40 de ani si nu am mai lucrat in acest domeniu dar mi-as dori o reconversie profesionala in programare/it.Ce sanse credeti ca am, avand in vedere varsta ?

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Eu mi-as face griji de lipsa eventualelor cunostinte profesionale (daca te bazezi strict pe ce ai studiat in facultate, nu esti angajabil).

Edited by neagu_laurentiu, 05 February 2022 - 14:21.


#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu conteaza varsta si diploma, conteaza ce ai in portofoliu/ce stii sa faci.

#4
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
Mie imi plac oamenii care vor sa evolueze, indiferent de varsta. Sunt oameni foarte misto. Felicitari ;).

#5
MoraruAlinaF

MoraruAlinaF

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 05.02.2022

 jimi91, on 05 februarie 2022 - 14:33, said:

Mie imi plac oamenii care vor sa evolueze, indiferent de varsta. Sunt oameni foarte misto. Felicitari Posted Image.
multumesc pentru incurajare , dar as vrea sa stiu si ce sanse am sa fiu si angajata ?? ce sanse am sa ajung la pensie in acest domeniu ?

 pasilla, on 05 februarie 2022 - 14:29, said:

Nu conteaza varsta si diploma, conteaza ce ai in portofoliu/ce stii sa faci.
am cunostinte de baza, doar ce am studiat in facultate ... tocmai de aceea as dori o parere sincera

Edited by Dany_Darke, 05 February 2022 - 14:59.


#6
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,502
  • Înscris: 16.03.2007
nu prea iti dau sanse, dar nu inseamna ca nu poti reusi. daca aveai cunostinte vaste si experienta, mai mergea, dar asa... ca juniori sunt buni aia tineri, pusi la punct cu tehnologii actuale, capacitate de invatare rapida, fara prea mari figuri cand e vorba de program si deadline-uri, fara copii de crescut acasa, fara pretentii salariale exagerate.
am tinut sute de interviuri cu tot felul de oameni, nu as fi angajat niciodata pe unu de 40 de ani ca incepator.

Edited by laffin, 05 February 2022 - 14:52.


#7
MoraruAlinaF

MoraruAlinaF

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 05.02.2022

 laffin, on 05 februarie 2022 - 14:52, said:

nu prea iti dau sanse, dar nu inseamna ca nu poti reusi. daca aveai cunostinte vaste si experienta, mai mergea, dar asa... ca juniori sunt buni aia tineri, pusi la punct cu tehnologii actuale, capacitate de invatare rapida, fara prea mari figuri cand e vorba de program si deadline-uri, fara copii de crescut acasa, fara pretentii salariale exagerate.
am tinut sute de interviuri cu tot felul de oameni, nu as fi angajat niciodata pe unu de 40 de ani ca incepator.
apreciez sinceritatea , pentru ca tocmai la asta m-am gandit si eu: este greu sa iei ca incepator o persoana de 40 de ani  ... in momentul de fata lucrez in alt domeniu si vroiam reconversie profesionala dar nu stiu daca chiar mai are vreun rost

#8
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,550
  • Înscris: 06.03.2016

 MoraruAlinaF, on 05 februarie 2022 - 14:42, said:

multumesc pentru incurajare , dar as vrea sa stiu si ce sanse am sa fiu si angajata ?? ce sanse am sa ajung la pensie in acest domeniu ?


am cunostinte de baza, doar ce am studiat in facultate ... tocmai de aceea as dori o parere sincera
Pai concret ce stii sa faci in momentul de fata? Esti dispusa sa inveti chestii noi, sau te astepti sa folosesti doar ce ai facut in facultate si nimic mai mult?

#9
motofrezeanu

motofrezeanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 689
  • Înscris: 21.12.2021
Facultate pe bune ?sau facultate gen Spiru Haret?

#10
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
Eu iti dau sanse=depinde de tine, cam sufla vantul in materie de IT, deci poti avea a doua sansa=> cont Linkedin + CV-uri "fara numar". Bafta
Ce sectie si unde ? ("..absolv Facultatea de Informatica")
laffin= Nu o lua ca un repros, da'mai incurajeaza si tu..

#11
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020
Fara experienta si portofoliu nu te angajeaza nimeni.

Ca sa faci experienta ai doar doua optiuni:

1. Te angajezi intern pe gratis sau pe bani de nimic, putin probabil sa ai timp daca ai alt job sau copii. Plus ca lumea se uita stramb la interni middle aged.
2. Faci experienta facand proiecte cu scop diactic autoeducational, cu foarte multe tutoriale de pe youtube si dandu-te pe forumuri/grupuri de profil. Daca faci asta cu pasiune ajungi repede sus. La fel, problema daca timpul liber iti este ocupat de copii.

In principiu de la o anumita varsta timpul este inamicul numarul 1. E complicata reconversia.

In plus trebuie sa concurezi cu altii care fac asta de 15 ani. Te calca in picioare, te umplu de sange la orice concurs pentru un post. Cine te angajeaza trebuie sa fie disperat rau, sa nu aiba alta optiune. Iar asta e un mare semnal de alarma pentru tine ca angajat. De ce nu vrea nimeni sa lucreze cu angajatorul ala?

Edited by murdar, 05 February 2022 - 15:23.


#12
MoraruAlinaF

MoraruAlinaF

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 05.02.2022

 red46, on 05 februarie 2022 - 15:08, said:

Pai concret ce stii sa faci in momentul de fata? Esti dispusa sa inveti chestii noi, sau te astepti sa folosesti doar ce ai facut in facultate si nimic mai mult?
In momentul de fata cunosc doar ceea ce am invatat la facultate, la nivel basic: programare: C,C++,C# si Java; baze de date : Sql, Oracle; Arduino samd... Cum s-ar zice din toate cate putin, dar nu indeajuns :(
Sunt dispusa sa invat si sa aprofundez domeniul, dar sa mi se ofere si sansa ... si daca chiar mi s-ar oferi sansa ce garantie am eu ca ajung la pensie in acest domeniu ? sunt multe intrebari

#13
glassofwine

glassofwine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,030
  • Înscris: 17.11.2011
La fel ca-n oricare alt domeniu, trebuie să te specializezi pe ceva, pentru a avea ce oferi. Altfel, tineretul va avea prioritate înaintea ta. Partea bună e că, mai ales în calitate de femeie, un domeniu tehnic știut ca fiind dominat de bărbați, va da chiar bine în CV. E adevărat că-n societatea românească se practică discriminări de tot felul, pe baza unor idei preconcepute, dar gândește-te că ai putea folosi asta în avantajul tău.
Se știe faptul că actualele valori sociale mai degrabă sunt construite spre a favoriza femeile, nu bărbații, din multe puncte de vedere, inclusiv în privința integrării pe piața forței de muncă.

Edited by glassofwine, 05 February 2022 - 15:40.


#14
MoraruAlinaF

MoraruAlinaF

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 05.02.2022

 murdar, on 05 februarie 2022 - 15:19, said:

Fara experienta si portofoliu nu te angajeaza nimeni.

Ca sa faci experienta ai doar doua optiuni:

1. Te angajezi intern pe gratis sau pe bani de nimic, putin probabil sa ai timp daca ai alt job sau copii. Plus ca lumea se uita stramb la interni middle aged.
2. Faci experienta facand proiecte cu scop diactic autoeducational, cu foarte multe tutoriale de pe youtube si dandu-te pe forumuri/grupuri de profil. Daca faci asta cu pasiune ajungi repede sus. La fel, problema daca timpul liber iti este ocupat de copii.

In principiu de la o anumita varsta timpul este inamicul numarul 1. E complicata reconversia.

In plus trebuie sa concurezi cu altii care fac asta de 15 ani. Te calca in picioare, te umplu de sange la orice concurs pentru un post. Cine te angajeaza trebuie sa fie disperat rau, sa nu aiba alta optiune. Iar asta e un mare semnal de alarma pentru tine ca angajat. De ce nu vrea nimeni sa lucreze cu angajatorul ala?

Stiu, si eu consider ca varsta este un mare impediment . Mai ales daca ar fi sa lucrez cu tinerii din ziua de azi, sincera sa fiu, cred ca ar fi nasol ... cum ai zis si tu majoritatea s-ar uita stramb la mine chiar daca mi-as da interesul si m-as descurca este foarte probabil sa nu ma inteleg cu colectivul si sa ma determine sa plec in cateva luni

#15
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,662
  • Înscris: 05.02.2012
E un domeniu in care diploma conteaza mai putin :) . Sa nu crezi ca o diploma iti va deschide toate usile , cel putin nu in mediul privat.

#16
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003

 MoraruAlinaF, on 05 februarie 2022 - 15:39, said:

Sunt dispusa sa invat si sa aprofundez domeniul, dar sa mi se ofere si sansa ... si daca chiar mi s-ar oferi sansa ce garantie am eu ca ajung la pensie in acest domeniu ?
Sansa ti se da cand tu oferi ceva util profesional in schimbul banilor primiti. Sanse nu se dau celor care doresc pomana.
Poti ajunge si la pensie, sanatate sa ai. Toate temererile tale nu-s intemeiate mai putin aia cu lipsa cunostintelor profesionale. Aici lucreaza si le obtine, singura, fii multumita ca nu ai nevoie de  o infrastructuria industriala pentru a ajunge angajabila.

#17
MoraruAlinaF

MoraruAlinaF

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 05.02.2022

 Andreysc7, on 05 februarie 2022 - 15:45, said:

E un domeniu in care diploma conteaza mai putin Posted Image . Sa nu crezi ca o diploma iti va deschide toate usile , cel putin nu in mediul privat.
la stat nici atat  ... se cunosc "cerintele" :)) deci tot pe privat ma bazez :D

#18
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,437
  • Înscris: 30.08.2017
In domeniul ăsta contează experienta. Asta înseamnă proiecte, pe care le poți face pe cont propriu, în paralel cu job-ul actual pana capeți suficientă experiență. Altfel, junior nu prea cred că găsești la vârsta asta.

 MoraruAlinaF, on 05 februarie 2022 - 15:42, said:


este foarte probabil sa nu ma inteleg cu colectivul si sa ma determine sa plec in cateva luni

Am avut colega în IT de 70 de ani (banca din top 5). Făcea o treabă excelenta și se înțelegea bine cu colegii. Vârsta poate fi un impediment doar la angajare, nu și la cum vei colabora cu colegii.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate