Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect
 touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...
 Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO
 Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......
 

Data maxima a venirii lui Isus

* - - - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
185 replies to this topic

#163
nerocezar666

nerocezar666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 22.12.2021
„Nu avem alt împărat decât pe Cezar”.

#164
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostMembruAnonim, on 30 ianuarie 2022 - 20:27, said:

Cand ajut oamenii nu Eu o fac, Duhu lucreaza prin Mine. El infaptuieste minunea de a alina sufletele celor care Imi cer ajutorul.
Multi spun ca eu sunt Mantuitorul cel mult asteptat. Nu eu o zic, faptele vorbesc de la sine.

Atunci sa-ti spunem Betesda.

View PostElihu_66, on 31 ianuarie 2022 - 21:39, said:

Ce te face sa crezi ca pe evrei ii pedepseste, iar pe ortodocsi ii ocroteste?
Citeste cu atentie:
Mi-am întins mâinile toată ziua spre un popor răzvrătit, care umblă pe o cale rea, în voia gândurilor lui,
spre un popor care nu conteneşte să Mă mânie în faţă, aducând jertfe în grădini şi arzând tămâie pe cărămizile de pe acoperiş,
care locuieşte în morminte şi petrece noaptea în peşteri, mâncând carne de porc şi având în străchini bucate necurate,
şi care totuşi zice: ‘Dă-te înapoi, nu te apropia de mine, căci sunt sfânt!’… Asemenea lucruri sunt un fum în nările Mele, un foc care arde necontenit!
Iată ce am hotărât în Mine: ‘Nici gând să tac, ci îi voi pedepsi; da, îi voi pedepsi.’
Pentru nelegiuirile voastre”, zice Domnul, „şi pentru nelegiuirile părinţilor voştri, care au ars tămâie pe munţi şi M-au batjocorit pe înălţimi, de aceea, le voi măsura plata pentru faptele lor din trecut.”

Isaia 65

Holocaustul.

#165
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

View PostDorel666, on 02 februarie 2022 - 14:58, said:


Holocaustul.
Foarte bun raspunsul tau.
Istoria se poate repeta daca nu invatam din greselile trecute, pentru ca poporul Israel ne este ca o pilda de învățare.
Ezechiel 5:15

Sa nu crezi ca judecata lui Dumnezeu este stramba si partinitoare.
Lumea asta deja a si fost judecata, insa indelunga rabdarea si asteptare a Tatului se datorează celor alesi care urmeaza sa vina.



#166
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostDorel666, on 02 februarie 2022 - 14:58, said:

Atunci sa-ti spunem Betesda.


Sa Mi se spuna asa cum au prevazut Sfintii Parinti si Sfintele Scripturi.

Edited by MembruAnonim, 02 February 2022 - 15:50.


#167
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostElihu_66, on 02 februarie 2022 - 15:32, said:

Foarte bun raspunsul tau.
Istoria se poate repeta daca nu invatam din greselile trecute, pentru ca poporul Israel ne este ca o pilda de învățare.
Ezechiel 5:15

Sa nu crezi ca judecata lui Dumnezeu este stramba si partinitoare.
Lumea asta deja a si fost judecata, insa indelunga rabdarea si asteptare a Tatului se datorează celor alesi care urmeaza sa vina.

Se va repeta de cate ori va fi nevoie. Pentru ca este scris:

Matei 5:13
Voi sunteţi sarea pământului. Dar, dacă sarea îşi pierde gustul, prin ce îşi va căpăta iarăşi puterea de a săra? Atunci nu mai este bună la nimic, decât să fie lepădată afară şi călcată în picioare de oameni.


Si cine este aceasta sare calcata in picioare? Este samanta cazuta langa drum. Pentru ca este scris:

Matei 5:13
Voi sunteţi sarea pământului. Dar, dacă sarea îşi pierde gustul, prin ce îşi va căpăta iarăşi puterea de a săra? Atunci nu mai este bună la nimic, decât să fie lepădată afară şi călcată în picioare de oameni.


Deci, chiar daca multi se cred poporul lui Hristos, sa ia seama la pilda sarii. Pentru ca, daca zic ca sunt si nu sunt, vor fi lepadati si calcati in picioare de catre oameni.

View PostMembruAnonim, on 02 februarie 2022 - 15:49, said:

Sa Mi se spuna asa cum au prevazut Sfintii Parinti si Sfintele Scripturi.

Betesda ti-au spus. Adica apa aceea in care se scalda multi si doar unul se lecuieste.

#168
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostDorel666, on 02 februarie 2022 - 15:53, said:

Betesda ti-au spus.

Eu sunt lumina lumii. Cel ce Mă urmează pe Mine nu va umbla niciodată în întuneric, ci va avea lumina vieţii.

Repet, toate astea vin de la duh. Eu nu Ma pot impotrivi, daca oamenii si duhul o spun, inseamna ca trebuie sa Imi urmez calea.

Edited by MembruAnonim, 02 February 2022 - 16:02.


#169
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostMembruAnonim, on 02 februarie 2022 - 16:01, said:

Eu sunt lumina lumii. Cel ce Mă urmează pe Mine nu va umbla niciodată în întuneric, ci va avea lumina vieţii.

Repet, toate astea vin de la duh. Eu nu Ma pot impotrivi, daca oamenii si duhul o spun, inseamna ca trebuie sa Imi urmez calea.

Esti posedat, daca nu te poti impotrivi. Dar la ce nu te poti impotrivi?

Edited by Dorel666, 02 February 2022 - 19:01.


#170
nerocezar666

nerocezar666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 22.12.2021

Ciclul Islamului: 630 d.Hr. - 2030 d.Hr.



Data Hegira, 622, nu poate fi reținută, deoarece Islamul, care întorcea spatele Meccăi, nu se separase încă de iudaism. Pe de altă parte, data de 630 d.Hr. pare să fie adecvată: în 630, de fapt, Mahomed - care urma să moară doi ani mai târziu - s-a întors triumfător la Mecca pentru a o transforma în centrul spiritual al noii religii.
În 630d.Hr., adică cu 1.400 de ani înainte de data teoretică a Sfârșitului Timpului, 2030. Această durată totală de 1.400 de ani poate fi împărțită după cum urmează:

1.400 ani =2 x 7 x 100 ani.


Prin urmare, ne găsim în prezența unui ciclu total, analog întregului Kalpa, care se scrie:


Durata Kalpa = 2 x 7 x 64.800 de ani.



Din care rezultă că durata ciclului musulman este egală cu fracția exactă 1/648 din durata unui Kalpa, adică din ciclul unei lumi, ceea ce face posibil de a vedea întregul ciclu musulman ca pe o imagine, la scara precisă 1/648, a desfășurării totale a istoriei lumii, care s-a reflectat deja, dar la o scară și mai mică, în succesiunea biblică a celor șapte ani de abundență urmată de șapte ani de foamete.

Deci durata ciclului islamului: 1400 de ani, durată care este imaginea la scara 1/648 a întregului ciclu al lumii actuale (a actualului kalpa):

(14×64.800)/648=1.400


Ciclul Islamului cuprinde o primă fază, de dezvoltare, de creștere, de șapte secole și o a doua fază, de declin, tot de șapte secole:

1.400 ani =2 x 7 x 100 ani


Attached File  Barierele istoriei cropped.png   1.12MB   6 downloadsAttached File  TABEL DE CONVERSIE DIN TIMP CICLIC ÎN TIMP RECTILINIU.png   746.07K   6 downloads


Repet: trecerea de la actualul la următorul Manvantara va fi INSTANTANEE adică CATACLISMICĂ.


Edited by nerocezar666, 02 February 2022 - 21:51.


#171
nerocezar666

nerocezar666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 22.12.2021
Timpul nu poate fi măsurat decât în raport cu spaţiul. Ceea ce se măsoară nu este durata însăşi, ci spaţiul parcurs într-o anume durată, conform unei mişcări căreia i se cunoaşte legea. Această lege se prezintă ca relaţia dintre timp şi spaţiu.
Spre finalul ciclului cosmic timpul uzează spaţiul printr-un efect de contracţie. Dar timpul însuşi se derulează cu o viteză din ce în ce mai mare. Această acceleraţie a timpului devine mai vizibilă ca niciodată în epoca noastră, pentru că este în creştere în ultimele perioade ale ciclului (actualul Manvantara), deşi există constant de la început şi până la sfârşit. Contracţia temporală se reflectă şi în diminuarea progresivă a duratei vieţii umane. Atunci când contracţia temporală va ajunge la gradul ei extrem, timpul va fi redus la o clipă unică, moment în care durata va înceta să existe, deoarece este evident că în cadrul unei singure clipe nu va mai putea avea loc nici o succesiune. Atunci totul va avea loc simultan, timpul se va schimba în spaţiu, în momentul însuşi în care timpul va părea că devoră spaţiul, acesta din urmă va sfârşi prin a-l absorbi. Din punct de vedere simbolic, în momentul acela va avea loc revanşa lui Abel asupra lui Cain. Sfârşitul unui ciclu (Manvantara) precum cel al umanităţii actuale nu este sfârşitul lumii corporale înseşi decât într-un sens relativ, şi doar în raport cu posibilităţile care, fiind incluse în acest ciclu, şi-au sfârşit dezvoltarea în lumea corporală. în realitate, lumea corporală nu va fi distrusă, ci ,,transmutată”, primind o nouă existenţă, deoarece, dincolo de ,,punctul de sosire” corespunzând clipei unice în care timpul nu mai există, ,,roata reîncepe să se învârtă” pentru parcursul unui alt ciclu. Sfârşitul ciclului coincide cu restaurarea unei noi stări pimordiale.

Aceasta corespunde reprezentării geometrice a timpului sub o formă rectilinie, reprezentare ineficientă din cauza caracterului pur cantitativ al teoriilor respective. Ceea ce joacă de fapt rolul celei de-a patra coordonate nu este timpul, ci ceea ce matematicienii numesc „timpul imaginar” (t radical din -1).
Această expresie, care nu e decât o particularitatea a limbajului ce provine din întrebuinţarea unei notaţii absolut „convenţionale”, capătă aici o semnificaţie neprevăzută: a spune că timpul trebuie să devină „imaginar” pentru a fi asimilat „celei de-a patra dimensiuni” a spaţiului nu este altceva decât a afirma că pentru aceasta el trebuie să înceteze să existe ca atare, adică transformarea timpului în spaţiu nu e propriu-zis realizabilă decât la „sfârşitul lumii”.
Este inutil a se căuta ceea ce ar reprezenta o „a patra dimensiune” a spaţiului în condiţiile lumii actuale. Spaţiul trebuie în mod natural să primească, într-un fel sau altul, o dilatare ridicându-i cumva indefinitatea la o putere superioară, având în vedere că tendinţa expansivă a spaţiului nu mai este contrazisă şi restrânsă de acţiunea tendinţei compresive a timpului.
Aici e vorba de ceva ce nu ar putea fi reprezentat prin nici o imagine preluată din domeniul corporal.
Timpul fiind o condiţie determinantă a existenţei corporale, din momentul în care el este suprimat, ne aflăm în afara acestei lumi, adică într-o prelungire extracorporală a aceleiaşi stări de existenţă individuală, pentru care lumea corporală nu reprezintă decât o simplă modalitate. Acest lucru arată că sfârşitul lumii corporale nu este nicidecum sfârşitul acestei stări considerate în întregul ei. Sfârşitul unui ciclu cum este cel al umanităţii actuale nu este propriu-zis sfârşitul lumii corporale însăşi decât într-un sens relativ şi numai în raport cu posibilităţile care, fiind incluse în acest ciclu, şi-au încheiat dezvoltarea corporală. Dar, în realitate, lumea corporală un este anihilată, ci „preschimbată”, primind de îndată o existenţă nouă deoarece, dincolo de „punctul de oprire” ce corespunde momentului unic în care timpul nu mai există, începe un alt ciclu de existenţă.

#172
nerocezar666

nerocezar666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 22.12.2021
Deoarece orice este un simbol, timpul şi spaţiul simbolizează Eternitatea şi Atotprezenţa în Principiu, adică tocmai "caracterul" absolut şi totalitar al Principiului, al imposibilităţii Altei-existenţe-decât-El. Pe planul principial, spaţiul devine Omniprezenţă şi Timpul Eternitate, dacă în planul nostru cele două condiţii sunt inextricabil amestecate, în planul principial aproape se confundă de fapt, însă conceptual sunt distinctive; atunci, tot pentru conceptualizare, se poate spune că Ominiprezenţa permanentizează Eternitatea.

#173
nerocezar666

nerocezar666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 22.12.2021
Our Lady of Akita Messages

Akita and the Fatima Secret



Edited by nerocezar666, 07 February 2022 - 14:10.


#174
saandy76

saandy76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 20.11.2021
Data nu o ştie nimeni, dar avem nişte repere, după al 3-lea război mondial, când e războiul ăsta, ceva indicaţii ...
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/CCQe1DWR8e0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Iar legat de război şi România...
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/nRVIaWLyZMc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#175
saandy76

saandy76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 20.11.2021
Cine e "tartorul"...Posted Image Posted Image Posted Image

http://mariaghiorghi...eva-incepe.html

#176
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cat offtopic mai sus ...
Data exacta a venirii nu stim.
Dar daca vreti "o data maxima a venirii lui Isus" eu zic 9999. Pana atunci sigur vine !

Edited by MembruAnonim, 09 February 2022 - 19:54.


#177
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009
Data exacta a venirii lui Hristos este dupa 7 ani dupa ce vine antihristul si pentru antihrist se fac deja pregatiri ca sa fie primit.

#178
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postnico123, on 09 februarie 2022 - 20:07, said:

Data exacta a venirii lui Hristos este dupa 7 ani dupa ce vine antihristul si pentru antihrist se fac deja pregatiri ca sa fie primit.

Cum zice preotul cand dai banii: sa fie primit ! Posted Image
Totusi zic un 9999  sigur !  Sa fie on topic ...

Edited by MembruAnonim, 09 February 2022 - 20:09.


#179
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009
Tocmai ca nu prea este on topic sa arunci o data fara argumente. Eu am spus ca vine antihristul si dupa 7ani vine si iisus , asta este din biblie. Acum vezi cand vine antihristul si vezi pregatirile pentru venirea lui mai ales unirea religiilor in una singura sau prezumtia existentei unui singur guvern si unui singur leader mondial.

#180
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

View Postnico123, on 09 februarie 2022 - 20:07, said:

Data exacta a venirii lui Hristos este dupa 7 ani dupa ce vine antihristul si pentru antihrist se fac deja pregatiri ca sa fie primit.
De vreo 1990 de ani ( ceasul de pe urma) au tot venit antihristi... Posted Image 1 Ioan 2:18
Te-ai intrebat vreodata de ce in vechiul testament nu apare cuvantul ''Hristos'' si nici ''Isus''?

Edited by Elihu_66, 10 February 2022 - 22:38.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate