Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aparat foto zoom mare

Daca aveți chef, descrieți locuin...

Smecheri vs populime

La multi ani @Lieutenant!
 La multi ani @xmanyacs77!

Tableta office

Comanda Mobexpert - o zi inainte ...

Ocolirea limitatoarelor de viteza...
 Recomandare adeziv - pt pervaz PVC

Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...

Priza contorizare consum energie

Cat timp purtați o pereche d...
 Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto

Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...
 

Anul școlar viitor să fie mai lung – o nouă dorință a ministrului Educației

* * * * * 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
284 replies to this topic

#109
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,204
  • Înscris: 20.10.2015

View Postpisoiu_22, on 13 ianuarie 2022 - 18:30, said:

aia ori sunt pile ori varstnici ori necalificati, dar de regula pile sau angakati pe la firme d-astea de 2 bani. Eu i-as inchide pe aia. Nu se compara cu cata valoare adaugata aduce o multinationala internationala mare. Ganditiva ca judetul Arges va dispare daca Renault pleaca din Ro. Lafel sute de filiale ale marilor multinationale activeaza in Cluj Brasov Bucuresti Timisoara, daca astia se decid sa paraseasca Ro pt a merge in alte tari vom ajunge mai rau ca albania, com avea o inflatie de 300% pe an si ne vom bate pe strazi schimband guverne saptamanal.

Capitalismul nu are culoare
Daca pleaca Renault mai mult ca sigur ca apar altii la minunatia de furnizori care-i gasesc acolo...
Pitestiul e parfum pentru oricine

View Postcumparator, on 13 ianuarie 2022 - 18:35, said:


A, asta era scopul scolii retardate romanesti, sa trimita toti copiii la faculta de electronica. Pai nu prea le iese.

Eu n-am facut electronica. Am aero, folosesc in mecanica si-n auto, iar acum ma pregatesc sa ies pe piata

#110
pisoiu_22

pisoiu_22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,842
  • Înscris: 13.01.2019
Iar electronicele sa se importe din China si sa nu se mai repare.

Sa vorbesti despre facultate de electronica in Ro e ca si cum ai vorbi de facultatea de agricultura in Sahara. Ce agricultura sa faci in desert?

Sau de facultatea e nave si ambarcatiuni in Cehoslovacia care n-are iesire la mare.

#111
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,914
  • Înscris: 11.03.2006

View PostTsunnnami, on 13 ianuarie 2022 - 18:28, said:

Inveti si faci singur sau cumperi d-afara, pentru ca invatamantul romanesc e praf


Eu, am folosit-o anul trecut, si o s-o folsoesc si anul asta.
Sa-ti dau un exemplu scurt.
Energia folosita pentru a comprima un tampon de cauciuc si simularea cu un resort
Faci un grafic, forta si deflectie si ce e sub curba aia este ENERGIE, lucru mecanic
Se calculeaza cu integrala.
P.S.
Nu mi-a spus nimeni, STIAM ca ce e sub curba graficului se poate calcula/masura/estima

Da, am vorbit cu unu care sapa un sant ieri si era tare suparat ca nu stie sa calculeze energia aia.

Din nou, nu vorbim despre cazurile voastre particulare de super inteligenti, ca atunci ajungem la concluzia ca invatamantul romanesc e un succes absolut, ci de cum ar trebui facut sa nu mai avem atatia cetateni care nu stiu sa interpreteze o stire. E foarte important, asa am putea scapa de PSD, poate chiar sa aducem la putere pe unii competenti.

On topic: nu se vor micsora vacantele, ca nu o sa fie Murad de acord. El face structura anului scolar si dupa cum arata programa, mai mult ca sigur ca are un cuvant de spus si acolo.

#112
pisoiu_22

pisoiu_22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,842
  • Înscris: 13.01.2019
De curiozitate m-am uitat si eu prin niste programe scolare.
Si am vazut ca de exemplu la matematica de gimnaziu ca si competente adica ar fi ca elevul trebuie sa poata sa calculeze ecuatie de gr 1 si sa puna in ecuatie si anumite probleme practice. Poanta e ca ei ies analfabeti, nu stiu alea nici dupa facultate unii. Unele chestii chiar pe la inv primar se cer.

La fizica elevul sa stie sa faca rezolvari de probleme cu forte parghii planuri inclinate legile lu kirchoff sa stie cum se produce curentul etc etc


La chimie, structura atomului cu particule si probleme cu substanete calcule stoechiometrice moli concentratii procente dracii, etc.

La istorie, ca sa stie cauzele revolutiilor rabzoialeor desfasurare strategii politice forme de guvernamant organizari statale etc

Si cica astea fac profilul absolventului de 8 clase. Am pus cateva materii considerate importante. N-am inclus limba straina si zeci de optionale si prostii care nu se fac. Nici de lb romana n-am zis nimic, oricum astia nu citesc nici in manual.

Manualele sunt ca un fel de almanahuri de ex la ed tehnologica, ca altele sunt precum tratatele stiintifice chiar mai ciudate. Sunt manuale pe edu.ro

Si iei un rrom cu 8 clase si apuca invers creionul sau nu scrie ghe ci ge, sau aduna cfrele aiurea, nu poate face alte calcule, ce radiclai ce impartiri, ce poliname ce ecuati, ce probleme de pus in ecuatie ce ce...nu stie, n-a auzit de calcule de pe la fizica cu alea sau chimie, ce notiuni de cultura tehnica de pe la ed tehnologica. N-are nici o tangenta cu tot ce am enumerat mai sus, nu stie nici cine era Hitler, n-a auzit de Basescu, n-a auzit de motor termic, nu stie cum functioneaza un intrerupator sau un bec clasic. N-ar avea nimeni pretentia de calcule de pe la fizica ecuatii fomule interpretari fenomenologice chimice lucuri din biologie. Nu stie sa scrie o cerere de angajare, nici de mana care Pc? Stie de bmw si adrian minune. Nu poti nici glumi cu ei ca au mintea ingusta si nu inteleg nimic, trebuie sa te cobori la nivelul de bmw si manele.

Pana mea.

Deci cum dracu functioneaza sistemul asta? merge asa ca si cand profesorul vasleste contra curentului si barca merge in sensul curentului?

Cred ca unii iau banii degeaba. Se baga bani la greu nu doar cu orele ci si cu proiecte la greu pt astia si nu e rezultat. Nu poti decat la snaturi matura paza, cam ca si maimnuta sau cainele, adica scoala facuta de ei e degeaba, fix degeaba. Si daca e breun d-asta cu liceu impactul e si mai mare sa vezi ca-s si mai slabi decat asteptarile, cu facultate si mai mare.

Edited by pisoiu_22, 13 January 2022 - 19:15.


#113
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,632
  • Înscris: 06.03.2016

View Postpisoiu_22, on 13 ianuarie 2022 - 19:01, said:

Deci cum dracu functioneaza sistemul asta? merge asa ca si cand profesorul vasleste contra curentului si barca merge in sensul curentului?

Cred ca unii iau banii degeaba.
Exact asa.

#114
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,016
  • Înscris: 16.07.2015
Eu cred că ar trebui schimbat modul de predare, să fie mai interactiv, mai atrăgător. Dacă le dictezi pagini/caiete întregi de teorie, dupaia o tonă de exerciții și au o lehamite când vine ora ta în ziua respectivă a săptămânii și știu că iar pot fi ascultați și notă mică, nu rezolvi nimic.

Edited by Vlad_22, 13 January 2022 - 19:10.


#115
elef

elef

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,763
  • Înscris: 03.10.2014

View Postcumparator, on 13 ianuarie 2022 - 18:35, said:


A, asta era scopul scolii retardate romanesti, sa trimita toti copiii la faculta de electronica. Pai nu prea le iese.
Ideal ar fi ca  copchilul sa poata da la faculta de ielectronica daca vrea .
Fireste cum matematica ie grea si se surmeneaza copchilu' se vor desfiinta facultatile de ieiectronica si nu numai ca ce dreac in trebuie!

#116
pisoiu_22

pisoiu_22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,842
  • Înscris: 13.01.2019
Si pierzi matale jobul de acolo probabil. Asa preferi sa vaslesti contra curentului pe bani multi. Nu conteaza ca nu produci nimic iar absolventii iau teapa.

S-a desfintat si Electronica si Electroaparataj, Electroputere nu stiu daca mai merge, asa ca inca un mohican (Fac de electr) care consuma nu mai conteaza daca dispare.

Eu ma mir ca mai sunt facultati de Chimie si Inginerie Chimica cand s-a desfintat toata industria chimica si toate combinatele chimice.

- Chiar stiu pe unul pe la vreo aproape 50 ani ajuns paznic cu facultatea de inginerie chimica. N-am putut sa-l integram la nimic la noi fiind in varsta pc-ul cam nimic lb straina nu prea, profil si specializare inutile. Am fi putut sa stam de vorba ore in sir despre ce contin norii si chimicalele din mancare. A umblat si prin invatamant vreo cativa ani. Chiar ma gandesc ca la ce reclame fac facultatile in ziua de azi tinerii pot cadea in astfel de plase si sa-si rateze viitorul.

- Am o colega la contabilitate care initial a facut tot asa un colegiu de subingineri de ceva chimie si nu s-a putut angaja in domeniu si stia si pc si engleza, a lucrat apoi prin comert si apoi a facut de la zero economicul la stat cu admitere si asa a ajuns in domeniul ei sa lucreze. Chiar mi-a zis mai demult ca intrase acolo la colegiul ala de subingineri asa la nimereala cu dosarul avand si note mari, fiind aiurita din cauza varstei n-a inteles ca nu-i bun de nimic profilul si s-a dat cu capul abia dupa absolvire. Mi-a zis ca nimeni din grupa ei nu s-a putut angaja nicaieri in domeniul absolvit. Dar profesorii au luat banii i-au trecut clasa si gata s-au spalat pe manute.

- Alta care era studenta la electrotehnica/ electronica in ultimul an si trebuia sa-si faca proiectul ala de licenta mi-a zis ca nu o intereseaza si nu-i place, il face altcineva.

- O alta cunostinta cu faculttae de inginerie pe ceva sectoare calde materiale chestii de genul lucreaza prin germania ca menajera pe la ingrijire batrani si stie lb straine chiar vreo 2. Castiga mai bine decat in Romania pe domeniu unde ar invarti hartii prin birou si nu prea s-ar pricepe la tehnica

Edited by pisoiu_22, 13 January 2022 - 20:16.


#117
elef

elef

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,763
  • Înscris: 03.10.2014
https://www.google.c...88!4d26.0538702
https://www.google.c...!7i13312!8i6656
Doua locuri unde se poate muncii ca absolvent de ielectronica.Si mai sunt destule!

Edited by elef, 13 January 2022 - 20:27.


#118
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

View PostVlad_22, on 13 ianuarie 2022 - 19:08, said:

Eu cred că ar trebui schimbat modul de predare, să fie mai interactiv, mai atrăgător. Dacă le dictezi pagini/caiete întregi de teorie, dupaia o tonă de exerciții și au o lehamite când vine ora ta în ziua respectivă a săptămânii și știu că iar pot fi ascultați și notă mică, nu rezolvi nimic.

Exact ce am scris  mai sus, vreti sa mearga elevul la scoala ca la spectacol, sa nu depuna vreun efort.
Interactivitatea da, este esentiala, adica profesorul sa nu vorbeasca de unul singur, trebuie sa interactioneze cu elevii, sa-i determine sa dea ei raspunsurile/sa faca conexiunile necesare.
Cat despre atragator...e o vorba "radacinile educatiei sunt amare, dar fructele sunt dulci"
Fix aici  e buba, elevii si parintii nu mai vor efort, deloc. Sa merga sa stea la ore ca la cinema.
Nu merge,  nu functioneaza, elevul trebuie sa-si bata si capul putin.

#119
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 01.10.2004

View Postred46, on 13 ianuarie 2022 - 16:26, said:

Asta pt. ca tu nu invatai pe bune materia. Toceala (invatatul mecanic) se uita rapid.

Dupa o facultate tehnica facuta la stat si un doctorat in inginerie civila, plus cursuri predate ca profesor asociat la aceiasi facultate (asta pentru ca nu am dorit sa-mi abandonez meseria si sa devin cadru didactic), cineva trage concluzia ca invatam mecanic si uitam rapid... Multumesc ca m-ai luminat...

Nu, pauza dintre anii scolari de 3 luni este mult prea mare, deconecteaza elevul de la ritmul de invatare.

#120
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

View Postred46, on 13 ianuarie 2022 - 19:06, said:

Exact asa.
...la actualele salarii mizerabile profesorul si daca doar ar sta sa pazeasca elevii sau sa discute cu ei, fara sa predea nimic, tot ar avea prea putin...au salarii de paznici practic...debutantul are in jur de 2000 si ceva. Cand gardianul scolii are vreo 1700...da voi sunteti sanatosi la cap?
Va freac a atat grija de salariile profilor...nu le vedeti pe ale magsitratilor, care si le-au marit singuri cu 4000 lei net si toti ceilalt trantori de la stat+ hotii de la privat care te fura direct prin produse proaste, scumpiri nejustificate etc.
Pana si casiera de la Lidl are mai mult, despre ce vorbim?
Aveti pretentii exagerate de la profesori.

Edited by axisborn, 13 January 2022 - 20:47.


#121
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,016
  • Înscris: 16.07.2015

View Postaxisborn, on 13 ianuarie 2022 - 20:30, said:



Exact ce am scris  mai sus, vreti sa mearga elevul la scoala ca la spectacol, sa nu depuna vreun efort.
Interactivitatea da, este esentiala, adica profesorul sa nu vorbeasca de unul singur, trebuie sa interactioneze cu elevii, sa-i determine sa dea ei raspunsurile/sa faca conexiunile necesare.
Cat despre atragator...e o vorba "radacinile educatiei sunt amare, dar fructele sunt dulci"
Fix aici  e buba, elevii si parintii nu mai vor efort, deloc. Sa merga sa stea la ore ca la cinema.
Nu merge,  nu functioneaza, elevul trebuie sa-si bata si capul putin.
Fratiwear, nu o da în extreme și nu încerca să-mi pui cuvinte-n gură. Orele pot fi ceva mai atractive, fără a se transforma în caterinca, cinema, show etc. Vezi pe YT, caz concret, conflagrații mondiale prezentate într-un mod atractiv, care te ajuta mai mult decât orele de istorie, unde multe evenimente sunt prezentate trunchiat.
Succes atunci cu 10 pagini scrise zi de zi, de către copilul tău, dupaia teme peste teme și vor ajunge să învețe și să rețină totul papagalicește, fără a-și forma un pct. propriu de vedere. Sau la română, învățat eseuri pe de rost, din aceleași romane, poezii prăfuite, în care nu ai voie să spui cu propriile cuvinte ce a vrut să transmită Bacovia, ori Preda, ci învățat eseul ca un mic robotel.

Tocmai, sunt mulți profesori care nu acceptă și opinii, impresii din partea elevilor. Elevul nu are voie să-l corecteze, el este inferior din start.
Suntem praf, naica, la testele tip PISA, pielea p... cum s-ar spune.
Sunt și elevi olimpici pe care dacă i-ai scos din zona de confort, asta a fost.

V-ați gândit că sunt și alte generații, asupra cărora tehnologia și-a pus pata? Da, nu contest, că sunt și derbedei, loaze etc. dar hai să nu generalizam și să punem în aceeași oală, toți milenialii.
Și pe vremea lui Ceașcă, învățământul românesc, ala lăudat, era "super-ultra-hiper-mega" avansat, cel mai "bun" al Europei, însă nu știu cine și pe ce baze a făcut această afirmație.

Edited by Vlad_22, 13 January 2022 - 20:58.


#122
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,632
  • Înscris: 06.03.2016

View Postclaudiu1, on 13 ianuarie 2022 - 20:33, said:


Dupa o facultate tehnica facuta la stat si un doctorat in inginerie civila, plus cursuri predate ca profesor asociat la aceiasi facultate (asta pentru ca nu am dorit sa-mi abandonez meseria si sa devin cadru didactic), cineva trage concluzia ca invatam mecanic si uitam rapid... Multumesc ca m-ai luminat...

Nu, pauza dintre anii scolari de 3 luni este mult prea mare, deconecteaza elevul de la ritmul de invatare.
Bine, asta sa fie singura problema a invatamantului. Vacanta aia de 3 luni in care uiti ce ai tocit in 8 luni de scoala. Sa fim seriosi.

View Postaxisborn, on 13 ianuarie 2022 - 20:34, said:

...la actualele salarii mizerabile profesorul si daca doar ar sta sa pazeasca elevii sau sa discute cu ei, fara sa predea nimic, tot ar avea prea putin...au salarii de paznici practic...debutantul are in jur de 2000 si ceva. Cand gardianul scolii are vreo 1700...da voi sunteti sanatosi la cap?
Va freac a atat grija de salariile profilor...nu le vedeti pe ale magsitratilor, care si le-au marit singuri cu 4000 lei net si toti ceilalt trantori de la stat+ hotii de la privat care te fura direct prin produse proaste, scumpiri nejustificate etc.
Pana si casiera de la Lidl are mai mult, despre ce vorbim?
Aveti pretentii exagerate de la profesori.
Am zis ceva de salarii? Chiar si asa, nu-i tine nimeni cu forta. Ei si-au ales meseria.
Copiii ce vina au ca unii dintre ei sunt platiti prost?

#123
pisoiu_22

pisoiu_22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,842
  • Înscris: 13.01.2019

View Postelef, on 13 ianuarie 2022 - 20:24, said:

https://www.google.c...88!4d26.0538702
https://www.google.c...!7i13312!8i6656
Doua locuri unde se poate muncii ca absolvent de ielectronica.Si mai sunt destule!
doar doua?

Si cand te gandesti ca anual termina in vreo 7 orase romanesti cam cate 250 de absolventi pe electric. Asta estimativ daca pui si domeniile conexe ce mai o fi. Cine stie cati sunt la Bucuresti si Cluj.

#124
pisoiu_22

pisoiu_22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,842
  • Înscris: 13.01.2019
Mai axisborn, nu te mai enerva asa tare ca nu e bine. Noi stii ca ne intelegem bine pe topicurile de preturile energiei crescute centrale modulare.

Daca tot zici ca ai plecat din sistemul de scolarizare nu stiu de ce le mai iei apararea. Ai plecat si nu ai prins maririle substantiale date de Dragnea, aia e poanta si ai ramas cu ideea ca debutantul ia 2000 lei cum luai tu si paznicul lua 1700 ca avea vechime 25 de ani.

Iar magistrati sunt mai putini decat profesori profesoare si intatatoare. Asa ca hai las-o ca macane, tatzele alea stau 3 ore cu copiii si apoi au ziua libera. Da-o naibii, daca tu le dai la aia salar de magistrat. Tu ne intrebi pe noi niste oameni ilustrii din mediul privat daca  suntem sanatosi la cap? Xeroxeaza din carte 2 foi si le baga sub nas elevului, "ia si rezolva." si aia e toata ora. Si s eplange ca s-a saturat sa cumpere hartie. Pai cine te pune mai proasto sa le dai numai fise de lucru? Altceva mai stii?  Pe la tara tipa la copii, ii injura ii bate ii ameninta, alea merita salar de magistrat? bai alea-s precum ai baga paznicul de la oi la clasa. Au invatat 2 povesti de-ale lui Ion Creanga in liceu au trecut prin facultatea aia de pedagogie sau ce dracu unele precum gasca prin apa cu mita si bomboane pe la bosorogii aia basinosi care se uita dupa domnisoare si gata.

Nu ne mai aburi inutil ca nu suntem prosti. Toti avem cunostinte copii absolventi etc si ne spun ce si cum. Crezi ca rromii nu mi-au zis ce era in scolile lor de gimnazii si prin profesionale si licee. cat au facut si cat n-au facut. Cand mi-a zis unul ca n-a facut fizica in gimnaziu deloc 2 ani (clasele 8 si 7) ca faceau alte materii, sau ca stateau fara profesori in clasa iar proful mergea cu alta si statea afara. Sau ca scriau numai din carte. sau ce prostii vorbea profesorul, injura etc.
Toti temrina scoli inclusiv serale frecvente reduse sansa a doua si merg apoi si vazand ca sunt slab pregatiti incep sa se scuze evident dand vina pe scolile facute. ca au chiulit, ca nu le punea absente, ca discutau altceva la ore, ca jucau fotbal. Lucurrile se stiu, mai ramane de prins in flagrant si dat la televizor si pe youtube.

Eu stiu un director care si-a angajat copilul la scoala pe o catedra intreaga si ala nu a fost niciodata la ore. Orele alea nu se faceau sau stateau alte cadre cu ei. Exact cazul ca al lui Dragnea cu femeile alea din teleorman, dar trebuie probe ca sa se poata reclama asa ceva. e furt. Vrei salar de magistrat la asa ceva??

Una mi-a zis ca tot liceul nu faceua nimic la informatica si TIC, stateau numai pe pc-uri pe facebook
Nu stia in excel nimic, nu stia nici in word ceva mai avansat, decat sa scrie litere, alte programe nimic, nici despre sistem de operare.

Edited by pisoiu_22, 14 January 2022 - 01:06.


#125
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postpisoiu_22, on 13 ianuarie 2022 - 17:59, said:

pt ca informatica  e mai banoasa

Ia sa vedem cati absolventi de facultati necautate lucreaza chiar exact in domeniul specialitatii bazat exact pe pregatirea specializata din scoala absolvita in Romania exact pe sistemul de materii si competente si obiective dobandite sau voit sa se dobandi exact pe sistemul ala de calificare.

Da, probabil ai dreptate. Si informatica a "prins" ca sa spun asa in Romania pt ca pliaza perfect pe infrastructura praf, n-ai nevoie de industrie, de hale, de aparate si diferite masini si unelte care costa. Ai construit o cladire de birouri, ai cumparat 100 de calculatoare si gata.

Eu am terminat Electrotehnica/Ing. Electrica la Cluj, m-am specializat printr-un Doc. pe partea de Masini (motoare)electrice.  Daca in Universitate ai 1-2 departamente (CJ si Timisoara) care sunt chiar decente , dpdv industrial pur si simplu nu ai unde sa te angajezi in Romania. Nici n-am incercat, nu doream sa schimb deloc domeniul asa ca am plecat in Germania, ca acolo gasesc joburi in ce zona vreau. Cu Electronica sau Mecanica am impresia ca e si mai usor, cel putin gasesc o gramada de joburi in domeniile astea, evident tot in Germania.

#126
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,204
  • Înscris: 20.10.2015

View Postaxisborn, on 13 ianuarie 2022 - 20:34, said:

...la actualele salarii mizerabile profesorul si daca doar ar sta sa pazeasca elevii sau sa discute cu ei, fara sa predea nimic, tot ar avea prea putin...au salarii de paznici practic...debutantul are in jur de 2000 si ceva. Cand gardianul scolii are vreo 1700...da voi sunteti sanatosi la cap?

De performanta profesorilor, in majoritate prosti, vorbeste cineva?
Ca salariu mare vreau si eu daca performanta nu conteaza.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate