Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București
 nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin
 MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 

De unde luați prognoza meteo?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
94 replies to this topic

#73
mrfe

mrfe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 12.01.2004
Sunt multe aplicații open-source care iau datele de la „stații” private adică un gigel cu un aparat pe balcon și legat la net. Alții iau de la aeroporturi, alții de la puncte meteo.
Până acum cel mai ok mi s-a părut 1weather. destul de exact,

#74
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Pentru Iași, recomand meteomoldova.ro... Se poate verifica prognoza la 2-3 stații meteo din oraș, în josul paginii.

În general, ANM-ul ar fi cel mai exact, dar nu ar strica să schimbe și ei interfața site-ului ăluia și să lanseze și o app pentru telefoane... AccuWeather e bun pentru ploaie, weather.com e și el ok-ish, Meteoblue idem, iar Windy arată în ultima vreme niște diferențe de temperatură dubioase, gen acum sunt vreo 30-31, el arată 27...

Aplicația DSU și meteoalarm.org pentru a primi notificări legate de fenomene severe, într-un anumit areal, țară. Bine, dacă e risc, intră și RO-Alert.

Am înțeles că și cei de la ANM au în vedere ca în viitorul apropiat, să modernizeze și să extindă rețeaua de stații meteo, altfel prognozele meteo și acuratețea lor vor fi mult mai bune.

Edited by Vlad_22, 23 June 2023 - 19:40.


#75
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,462
  • Înscris: 15.10.2020

 Vlad_22, on 23 iunie 2023 - 19:42, said:

Pentru Iași, recomand meteomoldova.ro... Se poate verifica prognoza la 2-3 stații meteo din oraș, în josul paginii.
Eu nu văd vreo prognoză, doar condițiile meteo actuale.

 Vlad_22, on 23 iunie 2023 - 19:42, said:

Windy arată în ultima vreme niște diferențe de temperatură dubioase, gen acum sunt vreo 30-31, el arată 27...
Nu există așa ceva, fiindcă ai 4 prognoze diferite:
Attached File  windy.png   162.54K   6 downloads

Eu am început cu ECMWF, apoi am trecut la ICON-EU, apoi la meteoblue. Am ajuns la concluzia că cele mai bune prognoze sunt de fapt o medie a prognozelor.

Pentru condițiile meteo actuale, recomand stațiile meteo de la aeroporturi. Poți să cauți pe windy aeroportul Iași, găsești măsurători din 30 în 30 minute.
Attached File  metar.png   110.85K   7 downloads

#76
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

 horny_hornet, on 24 iunie 2023 - 08:32, said:


Eu nu văd vreo prognoză, doar condițiile meteo actuale.


Nu există așa ceva, fiindcă ai 4 prognoze diferite:
windy.png

Eu am început cu ECMWF, apoi am trecut la ICON-EU, apoi la meteoblue. Am ajuns la concluzia că cele mai bune prognoze sunt de fapt o medie a prognozelor.

Pentru condițiile meteo actuale, recomand stațiile meteo de la aeroporturi. Poți să cauți pe windy aeroportul Iași, găsești măsurători din 30 în 30 minute.
metar.png
Da, mea culpa, MeteoMoldova arată doar condițiile actuale... Stația de la aeroport o mai verific și eu. Windy e ciudățel, cel puțin prognoza pe Iași, diferențe de câteva grade, după cum am spus.

Edited by Vlad_22, 24 June 2023 - 12:51.


#77
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,462
  • Înscris: 15.10.2020

 Vlad_22, on 24 iunie 2023 - 12:51, said:

Windy e ciudățel, cel puțin prognoza pe Iași, diferențe de câteva grade, după cum am spus.
Probabil că te referi la ECMWF. Prognoză perfectă nu găsești. Eu urmăresc meteoblue, care zicea că va ploua cu găleata, am primit și roalert cod roșu între orele 13 și 14, dar a picurat. Deci și ANM e varză, dar știam asta demult.

Meteoblue:
Attached File  meteoblue.png   28.93K   4 downloads

#78
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Clar, nu există prognoza exactă, la noi, însă alte aplicații nu arată diferențele alea chiar și de 4-5 grade de temperatura, precum o face Windy.

#79
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Am cedat nervos...
Dintre toate aplicatiile weather & Radar area cea mai apropiata de adevar. Numai ca... acum imi indica ca am 27 grade!. ANM zice ca la statia meteo care este in linie dreapta la cca 6 km de mine, sunt 31 grade la ora 16. Termometrele mele zic 31,4 acum
Am zis sa folosesc weather-ul din iOS (a cumparat recent o aplicate foarte buna de meteo) numai ca si ala arata 29 grade. Deci niciunul nu ia ANM in seama...

Edited by adip1962, 24 June 2023 - 15:55.


#80
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,528
  • Înscris: 18.10.2011

 mrfe, on 23 iunie 2023 - 13:28, said:

Sunt multe aplicații open-source care iau datele de la „stații” private adică un gigel cu un aparat pe balcon și legat la net. Alții iau de la aeroporturi, alții de la puncte meteo.
Până acum cel mai ok mi s-a părut 1weather. destul de exact,
Totusi, google (cand cauti [nume oras] temperature etc) nu isi ia datele din surse standardizate, aka (banuiesc eu, la noi), Baneasa si Filaret? Sau siteurile mari gen weather? Nu exista oricum, retele meteo internationale? Vorbim de temperaturile standard (sau cum s-o numi termenul), inca o data - alea citite pe statiile meteo, in anumite conditii.

#81
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
LE. A incercat cineva weather: UK? Sau weather USA? In fapt ar fi o aplicatie romaneasca facuta de o firma din Cluj... Saevio

Edited by adip1962, 24 June 2023 - 16:12.


#82
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

 adip1962, on 24 iunie 2023 - 15:53, said:

Am cedat nervos...
Dintre toate aplicatiile weather & Radar area cea mai apropiata de adevar. Numai ca... acum imi indica ca am 27 grade!. ANM zice ca la statia meteo care este in linie dreapta la cca 6 km de mine, sunt 31 grade la ora 16. Termometrele mele zic 31,4 acum
Am zis sa folosesc weather-ul din iOS (a cumparat recent o aplicate foarte buna de meteo) numai ca si ala arata 29 grade. Deci niciunul nu ia ANM in seama...
Bines și aici, 30-31 app arată 27...bun. Widget-ul de pe telefon care își ia datele de la weather.com, AccuWeather și MeteoBlue toate arată 30-31. ANM indică 30.8 la ora 17, pe Iași, deci 31.

Yr indică 25...praf.

 aaaa4567, on 24 iunie 2023 - 16:08, said:


Totusi, google (cand cauti [nume oras] temperature etc) nu isi ia datele din surse standardizate, aka (banuiesc eu, la noi), Baneasa si Filaret? Sau siteurile mari gen weather? Nu exista oricum, retele meteo internationale? Vorbim de temperaturile standard (sau cum s-o numi termenul), inca o data - alea citite pe statiile meteo, in anumite conditii.
Site-urile mari tot din surse locale își iau datele ori sateliți meteo. Google folosește weather.com drept furnizor.

Edited by Vlad_22, 24 June 2023 - 16:33.


#83
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,462
  • Înscris: 15.10.2020

 Vlad_22, on 24 iunie 2023 - 16:37, said:

Yr indică 25...praf.
Yr e tot cu ECMWF, care e un model destul de bun. Pe Windy tot asta vezi în mod normal. Poți să selectezi alte prognoze și îți vor arăta alte temperaturi. Totuși, părerea mea e că în Iași există diferențe destul de mari de temperatură în funcție de zonă. În parcuri e mai răcoare decât în zonele foarte aglomerate, cu mult trafic.

#84
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,224
  • Înscris: 24.07.2022
wunderground.com &app

Edited by Punter, 24 June 2023 - 18:42.


#85
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

 horny_hornet, on 24 iunie 2023 - 18:34, said:


Yr e tot cu ECMWF, care e un model destul de bun. Pe Windy tot asta vezi în mod normal. Poți să selectezi alte prognoze și îți vor arăta alte temperaturi. Totuși, părerea mea e că în Iași există diferențe destul de mari de temperatură în funcție de zonă. În parcuri e mai răcoare decât în zonele foarte aglomerate, cu mult trafic.
Clar, plus relieful orașului, fiind coline și depresionar.

 Punter, on 24 iunie 2023 - 18:41, said:

wunderground.com &app
Da, mulți își înregistrează acolo stații meteo personale.

Dar eu văd că e diferență doar de 1-2 grade, între stația meteo de la Universitatea Cuza și ce-a de la Hidrotehnică, pentru cine cunoaște orașul. Cuza e ceva mai la înălțime, fiind în Copou.

#86
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,623
  • Înscris: 15.06.2007
La ce vreme este acuma, se intampla ca la nordul orasului sa fie ploaie torentiala si in sud sa fie doar un vant mai puternic fara un strop de ploaie.. asa ca prognoza meteo ar trebui determinata cu o acuratete de cativa km.

#87
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

 tfmercedez, on 25 iunie 2023 - 23:17, said:

La ce vreme este acuma, se intampla ca la nordul orasului sa fie ploaie torentiala si in sud sa fie doar un vant mai puternic fara un strop de ploaie.. asa ca prognoza meteo ar trebui determinata cu o acuratete de cativa km.
Auzisem undeva că în unele țări se poate, teoretic, emite prognoza și la nivel de cartier, în fine...

#88
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,462
  • Înscris: 15.10.2020

 Vlad_22, on 25 iunie 2023 - 23:20, said:

Auzisem undeva că în unele țări se poate, teoretic, emite prognoza și la nivel de cartier, în fine...
ECMWF se laudă cu cea mai mare rezoluție dintre modelele globale, de 9 km, deci bănuiesc că vorbim de pixeli de 9x9 km. ICON-EU are rezoluție de 7 km, dar e model european, nu global. Dincolo de asta, bănuiesc că e nevoie de niște supercalculatoare mult mai puternice.

#89
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,842
  • Înscris: 14.10.2008

 tfmercedez, on 25 iunie 2023 - 23:17, said:

La ce vreme este acuma, se intampla ca la nordul orasului sa fie ploaie torentiala si in sud sa fie doar un vant mai puternic fara un strop de ploaie.. asa ca prognoza meteo ar trebui determinata cu o acuratete de cativa km.
Chiar si in orase mai mici ca Slatina, poate sa ploua 16 litri la mine si 0 la statia oficiala a ANM. Sau cum a fost sambata, 10 litri la mine, 1,9 litri la statia oficiala.

Eu am vazut ochiometric ca nu corespund cu zona mea cantitatile raportate de ANM si am pus statie meteo de amatori.

#90
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Da, sperăm că odată cu modernizarea stațiilor meteo ANM, în următorii 1-2 ani, să avem parte de prognoze mai exacte.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate